کار با توابع پایتون - functions

 
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
اشتراک‌گذاری

×

گزارش خرابی

  Functionها یا توابع پایتون ساختارهایی هستند که برای جلوگیری از تکرار در برنامه‌نویسی استفاده می‌شود. این ساختارها شامل یک نام و یک بلاک از دستورات است که توسط برنامه‌نویس تعریف شده و میتوان در لحظه نیاز در برنامه فراخوانی شود.

در پایتون سه نوع تابع وجود دارد. نوع اول  توابع built-in هستند که به صورت پیش‌فرض درخود پایتون تعریف شده‌اند و برنامه‌نویسان به کمک اسم آن می‌توانند از این تابع استفاده کنند. به عنوان مثال از توابع built-in می‌توان از تابع print نام برد که برای چاپ ورودی در پایتون استفاده می‌شود.

نوع دوم توابع پایتون به توابع کتابخانه ای (library) معروف هستند که سایر برنامه‌نویسان این توابع را توسعه‌داده و در داخل پکیج‌ها و کتابخانه‌ها منتشر کرده‌اند. برای استفاده از این کتابخانه‌ها برنامه‌نویس ابتدا باید پکیج یا کتابخانه مورد نظر را در اینترنت جستجو کرده و پس از نصب آن به کمک دستور import کتابخانه مورد نظر را در برنامه اضافه کرده و از توابع کتابخانه استفاده می‌کنیم.

نوع سوم توابعی هستند که توسط برنامه‌نویس داخل خود برنامه تعریف می‌شوند و برنامه‌نویس می‌تواند پس از تعریف در بخش‌های مختلف برنامه از این توابع استفاده کند و از  نوشتن کد تکراری پرهیز کنند که هم باعث صرفه جویی در زمان شده و هم خوانایی کدها را افزایش می‌دهند. برای تعریف تابع در پایتون از کلیدواژه def استفاده می‌شود که از ابتدای کلمه define  انگلیسی به معنای تعریف مشتق شده است. بعد از این کلیدواژه نام تابع مورد نظر خود را انتخاب کرده و داخل پرانتز ورودی هایی که تابع دریافت می‌کند را  معرفی می‌کنیم.پس از نام گذاری داخل یک بلاک دستوراتی را که قصد داریم هنگام فراخوانی تابع اتجام شود را می‎نویسیم.

دانلود با کیفیت بالا دانلود
دانلود با حجم کم دانلود