توسعه‌دهنده وب کیست؟

 
00:00 / 00:00
2.0x
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
اشتراک‌گذاری

×

گزارش خرابی

توسعه‌دهنده یا developer کیست؟

توسعه‌دهنده فردی است که نرم‌افزار و برنامه‌های کاربردی را ایجاد و اجرا می‌کند. کد یا سورس یک برنامه کاربردی را می‌نویسد، اشکال‌زدایی و اجرا می‌کند.

توسعه‌دهنده همچنین به‌عنوان توسعه‌دهنده نرم‌افزار، برنامه‌نویس کامپیوتر، برنامه‌نویس، برنامه‌نویسی یا مهندس نرم‌افزار شناخته می‌شود.

 

توسعه‌دهنده وب کیست؟

توسعه‌دهنده وب برنامه‌نویسی است که در توسعه برنامه‌های وب جهانی با استفاده از مدل کلاینت - سرور تخصص دارد یا به طور خاص درگیر آن است. برنامه‌ها معمولاً از HTML ، CSS و JavaScript در کلاینت یا سرویس‌گیرنده و PHP ، ASP.NET (C#) ، Python ، Node.js ، Go یا Java در سمت سرور و http برای ارتباط بین سرویس‌گیرنده و سرور استفاده می‌کنند. یک سیستم مدیریت محتوای وب اغلب برای توسعه و نگهداری برنامه‌های وب استفاده می‌شود.

دسته‌بندی توسعه‌دهنده‌های وب

  • Front-end developer
  • Back-end developer
  • Full-stack developer
  • Web designer
  • Web programmer
  • Content developer
  • Webmaster
  • Dev ops

 

Front-end developer

توسعه‌دهنده وب در سمت کاربر وظیفه ظاهر و ساخت نمای یک وب‌سایت را بر عهده دارد. این بدان معناست که چگونه رنگ‌ها، نوع، نمادها و تصاویر ظاهر می‌شوند. توسعه روزافزون به طور فزاینده‌ای باید ظاهر وب‌سایت را در همه دستگاه‌ها، از دسکتاپ گرفته تا تبلت و تلفن همراه را در نظر بگیرد. زبان‌های برنامه‌نویسی معمولی شامل HTML ، JavaScript و CSS هستند. توسعه دهندگان اصلی با روندهای پیشرفته در طراحی و توسعه وب مطابقت دارند تا مطمئن شوند وب‌سایت برای کاربران و موتورهای جستجو بهینه شده است که در کنار آن به مسائل امنیت در صفحات نیز می‌پردازند.

 

Back-end developer

توسعه وب در سمت سرور مسئول ایجاد و نگهداری کدی است که یک وب‌سایت را اجرا می‌کند. این کد وب‌سایت را به سرور متصل می‌کند و اطمینان می‌دهد که داده‌ها به‌درستی به وب‌سایت منتقل می‌شوند و تراکنش‌ها به‌درستی پردازش می‌شوند. زبان‌های برنامه‌نویسی معمولی عبارت‌اند از java ، PHP و ASP و ابزارهای جدیدتر شامل Python و Golang و JavaScript است. و در کنار آن به حفظ و نگهداری داده در پایگاه‌داده نیز رسیدگی می‌کنند و اتصال سایت با این پایگاه را برقرار می‌نمایند. همچنین آن ها می‌توانند با مشارکت در جوامع شبکه‌ای که نکات و پشتیبانی برنامه‌نویسی را به اشتراک می‌گذارند، از تغییرات فناوری مطلع شوند.

 

Full-stack developer

توسعه‌دهنده کامل، هم مسئولیت‌های سمت کاربر و هم سرور را پوشش می‌دهد. بسته به پیچیدگی یک وب‌سایت، یک توسعه‌دهنده کامل می‌تواند مسئول همه جنبه‌های توسعه آن، از سمت سرور تا رابط کاربری باشد. بسیاری از توسعه دهندگان کامل ممکن است هنوز در یک جنبه از توسعه وب تخصص داشته باشند، اما تجربه وسیع آنها در عیب‌یابی یا سرعت بخشیدن به طراحی یا طراحی مجدد مفید است. توسعه دهندگان کامل اغلب مسئول شناسایی فناوری‌های پیشرفته مانند زبان‌های برنامه‌نویسی پیشرفته (یا حتی روندهای بدون کد یا کم) هستند که می‌توانند برای تقویت قابلیت‌های تجاری وب‌سایت‌ها استفاده شوند.

 

چه چیزی یک توسعه‌دهنده موفق وب‌سایت را مشخص می‌کند؟ 

موارد زیر تنها تعدادی از مهارت‌هایی است که می‌تواند به متخصصان در پیشرفت وب کمک کند.

توانایی برنامه‌نویسی از مهارت‌های قدرت بخش و ضروری است. تسلط بر زبان‌های برنامه‌نویسی مانند HTML و CSS تنها یک شروع است. فناوری به‌سرعت تغییر می‌کند، بنابراین تمایل به یادگیری تکنیک‌های جدید کدنویسی مهم است.

توجه به جزئیات. آزمایش و اشکال‌زدایی کد نیاز به صبر و مهارت‌های تحلیلی دارد تا بفهمید چه اشتباهی رخ‌داده و چگونه آن را برطرف کنید.

تفکر خلاقانه. وب‌سایت‌های موفق باید کاربران را جذب و حفظ کنند و همچنین برای موتورهای جستجو قابل‌مشاهده باشند. توسعه دهندگان وب باید در ترکیب تجربیات کاربر، بهینه‌سازی موتورهای جستجو و سایر عوامل در ایجاد یک سایت خوب خلاق باشند.

درحالی‌که بسیاری از طراحان وب به‌تنهایی و به‌اصطلاح self employed کار می‌کنند، اکثر آنها برای یک سازمان کار می‌کنند. برای مثال درک نیازهای بخش فروش در ایجاد یک وب‌سایت موفق بسیار مهم است. همکاری باتجربه کاربر یا متخصصان تولید محتوا نیز یک مهارت ضروری است.

توسعه دهندگان وب می‌توانند برای همه چیز از یافتن شغل گرفته تا کمک به مشکلات سخت کدنویسی به منابع مختلف جامعه اعتماد کنند. کارشناسان وب به توسعه دهندگان جدید توصیه می‌کنند که بخشی از این انجمن‌ها شوند.

دانلود با کیفیت بالا
دانلود با حجم کم