×

گزارش خرابی

رزومه در حقیقت معرف و کانال ورودی شما برای مصاحبه است. باید بدانیم که تفاوت رزومه با سی‌وی چیست و اینکه خیلی آدم‌ها از این دو به یک شکل استفاده می‌کنند چه ایرادی دارد. باید در خصوص نحوه استفاده از این دو عبارت، فرمت آن‌ها و سایر اطلاعاتی که نیاز است آگاه باشیم.

ابتدا در خصوص رزومه لازم است بدانیم که هدف رزومه، گرفتن مصاحبه شغلی است که خلاصه‌ای از اطلاعات ما را در بر دارد و برای هر شغل مجزا بهتر است رزومه بنویسیم. این مهم را باید جدی بگیریم که رزومه برای هر شغل نوشته می‌شود و متناسب با شغلی که در تلاش برای تصدی آن هستیم، رزومه را باید بازنگری کنیم. به این نکته دقت کنید که در رزومه‌نویسی سعی می‌کنیم با تغییر و متناسب‌سازی متن نوشتار، نحوه قرارگیری مطالب و ... کاری کنیم که ما را دعوت به مصاحبه کنند.

رزومه موضوع تماس ما با شرکت و سازمانی است که می‌خواهیم در آنجا استخدام شویم و باید دقت کنیم که وضعیت رزومه‌نویسی در جامعه ما متاسفانه بسیار نامناسب است و اینکه شما سعی کنید رزومه حرفه‌ای بنویسید می‌تواند جایگاه بهتری به شما در فرایند استخدام بدهد.

برای درخشیدن رزومه در میان سایر رزومه‌های دریافتی آن سازمان، باید سعی کنید در یکی دو صفحه به صورت خلاصه یا حداکثر در سه صفحه سعی کنیم توانایی‌ها و قابلیت‌های خودمان را عنوان کنیم. رزومه قرار نیست خیلی خلاقانه و یا بسیار دور از خلاقیت نگارش شود و در میانه این دو حالت باید سعی کنیم با رزومه‌ای حرفه‌ای سازمان را تحت تاثیر قرار دهیم.

رزومه‌نویسی استاندارد دارد و بخش‌های مختلف آن مشخص است و مصاحبه کننده‌ها نیز به دنبال این هستند که ببینند شما به چه ترتیب رزومه را نگارش می‌کنید.

در این قسمت شما نمونه چند رزومه استاندارد را البته به زبان انگلیسی مشاهده خواهید کرد.