×

گزارش خرابی

بخش اول که معرفی خود هستش معمولا در بالای رزومه میاد که می‌تواند سمت چپ یا راست بالای صفحه باشد و عکس هم می‌تواند به رزومه شما اضافه شود، در این حالت تلاش کنید بهترین عکسی که می‌توانید را قرار دهید نه عکس‌های متفرقه‌ای که در جاهایی همچون اینستاگرام و یا پروفایل تلگرامتان استفاده کرده‌اید و جنبه بسیار غیررسمی دارد.

در این قسمت شما نام، شهر و محله زندگی، ایمیل، شماره تماس را وارد می‌کنید و نیاز نیست آدرس را با جزییات کامل وارد کنید. در اینجا لازم است چند نکته را در نظر بگیرید:

  • لطفا اگر می‌توانید تعداد شماره تماس‌های درج شده را به دو مورد اضافه کنید تا به راحتی بتوانند شما را پیدا کنند.
  • در خصوص ایمیل تا حد امکان آدرس درست و دقیقی را قرار دهید و به هیچ عنوان از ایمیل‌های زشت و خنده‌دار استفاده نکنید که در صورت درج آن‌ها نشان از ناپختگی و غیرحرفه‌ای بودن شما دارد.

بخش دوم اهداف حرفه‌ای است که یکی از مهم‌ترین بخش‌های رزومه است و بیانگر این واقعیت است که چرا برای این شغل مناسب هستید. معمولا این قسمت را خیلی از افراد قید نمی‌کنند چون اکثرا اهداف شغلی مشخصی ندارند و بهتر است شما در قالب یک پاراگراف و در دو یا سه خط آن را بنوسید، شامل نقاط  قوت، علاقه‌مندی‌ها و اینکه اگر به آن شغل بپیوندید دست آوردهای آن برای شما و سازمان چه می‌تواند باشد. در اینجا شما مقدمه ای را هم در اختیار مصاحبه‌کننده قرار می‌دهید که بداند چه زمینه‌هایی را از شما در مصاحبه سئوال کند.

در این قسمت زیادی غلو نکنید چرا که در زمان مصاحبه گرفتار خواهید شد و تا جایی که می‌توانید کپی کردن از اینترنت را از ذهنتان حذف کنید و حتما سعی کنید به صورتی منطقی، درست و بهینه از خودتان بگویید و آن را در اهداف شغلی بگنجانید. هدف شغلی در هر رزومه باید ویرایش شود و متفاوت از هم درج شوند. مثالی از این هدف شغلی عبارت است از:

"به عنوان سخنران حرفه‌ای،‌ مسلط به مباحث فنی و برنده تندیس بهترین مدرس علوم رایانه‌ای، حال به دنبال ورود به سطح ابتدایی سمت شغلی در زمینه نرم‌افزار هستم که بتوانم افزایش فروش را حاصل کنم."

مورد عنوان شده می‌تواند یک هدف شغلی خوب باشد که دال بر مهارت های ارتباطی و اعتماد به نفس است و همچنین تسلط به حرفه را بیان می‌کند و به طریقی می‌گوید با تمامی این شرایط می‌خواهم از کف شروع کنم و از تواضع لازم برخوردارم و می‌خواهم در راستای اهداف فروش مجموعه گام بردارم. هدف شغلی با اینکه جهت نگارش از شما زمان خواهد گرفت اما بسیار بحث مهم و درخور توجهی است.

و اما قسمت بسیار مهم سوابق کاری است که خیلی‌ها به اشتباه و به صورت مرسوم بعد از تحصیلات عنوان می‌کنند. مهم‌ترین قسمت برای فروش قابلیت‌های شما به کارفرمایی جدید همین سوابق کاری‌تان است و در این بخش اکثر کارفرماها به دنبال سمت‌های شغلی، مهارت‌های خاص شما، مدارج و نتایج حاصل شده شما هستند که باید سعی کنید آن‌ها را به صورت بولتی درج کنید. برای مثال صرف نوشتن حسابدار کمک زیادی نمی کند بلکه مهم است قید کنید چه‌ کرده‌اید، دستاوردتان چه بود و تحت تاثیر حضور شما چه اتفاقاتی افتاده است.

به زمان‌بندی جملات نهایت توجه را داشته باشید و از آخر به ابتدا سمت‌ها و تاریخ‌ها را درج کنید. خیلی مهم است که اگر شغل شما گاها دور از شغل فعلی است آن را به درخواست فعلی‌تان نزدیک کنید و موارد مشابه آن‌ها را درج کنید.

در سوابق کار مرتبط با اهداف شغلی می‌توانید موارد زیادی را قید کنید از جمله کارآموزی، کار در کلینک، دستیار استاد، معلم خصوصی، کار‌های داوطلبانه،‌ امور خیریه،‌ همکاری در گرداندن امور دانشگاهی و صد البته بهترین موضوع در این ارتباط هم همان مشاغل رسمی شما هستند که نباید از آن‌ها غافل شوید. در این قسمت اینکه در شغل درآمد داشته اید و یا داوطلبانه کار کرده‌اید مهم نیست و رویکرد شما در انتخاب مشاغل است که حائز اهمیت می‌باشد.

مواردی همچون سمت، شرکتی که در آن کار کرده‌اید، شهر واقع شده و تاریخ تصدی شغل را حتما قید کنید و اگر شرکت برای سایرین شناخه شده نیست مختصری از آن را هم درج نمایید.

در اینجا لازم است با دو تکنیک کابردی آشنا شوید.

  • Problem, Action, Result

موضوعی که داشتم و کاری که در خصوصش انجام دادم و نهایتا نتیجه‌ای که به بار آمد.

مثال: کاهش قیمت خرید کالا به میزان ۱۰٪ با پیاده‌سازی نرم‌افزار خرید تحت اکسل

  • Action + Benefit = Result

کاری که در آن شرکت انجام دادم و نفعی که برای مجموعه داشت و در نهایت نتیجه و خروجی قابل اتکایی که به بار آورد.

مثال: ۲۰ نفر متخصص برنامه‌نویسی را برای یک استارتاپ طی ۳ ماه، بررسی،‌ انتخاب و استخدام کردم. تیم به سرعت شروع به کار کرد. از انتظارات فراتر رفتیم. ۶ ماه زود‌تر از آنچه انتظار می‌رفت نرم‌افزار منتشر شد.  

اما در خصوص سوابق تحصیلی لازم است که به جز دانشگاه و سوابق آکادمیک به ترتیب تاریخ از آخر به اول، دوره‌ها و گواهینامه‌های موثری که اخذ کرده‌ایم هم قید شود.

معدل اگر مناسب است و می‌توان به آن افتخار کرد قابل درج است نه هر معدلی! این موضوع بسیار حائز اهمیت است. سعی کنید در این قسمت هم هر آنچه از تحصیل و سوابق آکادمیک بیان می‌کنید همراستا با اهداف شغلی باشد.

در قسمت آخر سعی کنید از مهارت‌های خودتان، مدارج کسب‌شده، معرف‌های شما، افتخارات، جوایز، مدال‌ها، انتشارات، سایر دوره‌های آموزشی و حضور در کنفرانس‌ها بگویید و همچنین زبان‌های خارجی را اگر ضروری است حتما در همین جا قید کنید. اما صادقانه و دقیق که در جلسه مصاحبه گیر نیفتید.

فراموش نکنید که این قسمت همان جایی است که شما می‌توانید بگویید چرا برای این شغل بهترین گزینه هستید.