×

گزارش خرابی

یکی از اولین مصاحبه‌ها، مصاحبه تلفنی است که در آن افرادی قبل از روز مصاحبه سئوالاتی را از ما می‌پرسند و بیشتر آن‌ها در راستای شناخت از تطابق شرایط احراز اولیه تلاش می‌کنند. برای مثال پایان خدمت، مسیر رفت و آمد و امکان حضور، تحصیلات و سوابق کاری و غیره. برای این مهم لازم است که شما شرایط مناسبی برای پاسخگویی به تماس داشته باشید. برای مثال اگر واقعا امکان پاسخ ندارید عنوان کنید که شما الان نمی‌توانید صحبت کنید و یا نیازمند تغییر موقعیت خودتان هستید. بعضی وقت‌ها شما در شغل فعلی حضور دارید و جلو همکاران نمی‌توانید راحت صحبت کنید و بهتر است فضای گفتگوی خود را عوض کنید.

یکی دیگر از انواع مصاحبه‌ها، مصاحبه ساختاریافته است که در قالب و چارچوب مشخصی تعدادی سئوال از قبل تعیین شده پرسیده می‌شود. معمولا در شرایط خاصی برای اینکه ابزارهای همگن در اختیار چند مصاحبه کننده قرار بگیرد، از این ابزار استفاده می‌شود.

در مواردی شما شاهد مصاحبه‌های ساختارنیافته هستید که علیرغم وجود سوالات مشخص افراد برای رسیدن به خروجی‌های مدنظر، خودشان هم سئوال طرح می‌کنند و در پرسشگری راحت و آزادند و به دلخواه موارد سئوالات را تغییر می‌دهند.

گاها مصاحبه شما توسط یک نفر انجام می‌شود و به صورت تک به تک صورت می‌گیرد و در شرایطی هم تعدادی از افراد مشغول مصاحبه با شما هستند که بر اساس استانداردها حداکثر باید سه نفر باشند، اما در مواردی تعداد آن‌ها بیشتر هم می‌شود. در این شرایط اگر مصاحبه شما به صورت پنل برگزار می‌شود مراقب باشید که نگاه چشمی با همه افراد برقرار کنید و فقط به نفر سئوال کننده زل نزنید چرا که در این شرایط اگر به ارتباط با همه افراد بی‌توجه باشید، احتمالا بقیه خسته شده و در امتیاز دهی مثبت به شما تلاشی نمی‌کنند.

در نوع دیگری از مصاحبه که تحت فشار نامیده می‌شود از ابزارهای مختلفی کمک می‌گیرند که شما احساس کنید فشار زیادی در جریان مصاحبه حاکم است. برای مثال استفاده از موقعیت‌های شبیه‌سازی شده در مورد شغل که سعی کند فشار واقعی شغل را به شما منتقل کند از روش‌های مصاحبه تحت فشار است. در این نوع مصاحبه باید سعی کنید از مدیریت هیجانات و تاب‌آوری مناسب در جریان مصاحبه بهره بگیرید.

برای کامل‌تر شدن دانش شما در این زمینه در قسمت فیلم‌های جانبی، می‌توانید مشاهده‌گر فیلمی در این رابطه باشید. همچنین نمونه‌هایی از مصاحبه تحت فشار برای آشنایی بیشتر شما قرار داده شده است.