×

گزارش خرابی

موضوع جدی قبل از ورود به مصاحبه شناخت کافی از شرکتی است که در آن حاضر می‌شویم. در بیشتر موارد متاسفانه افراد از قبل تحقیقی نمی‌کنند و نمی‌دانند که کجا قرار است مراجعه کنند. برای این مهم قبل از ورود به هر جایی وب‌سایت شرکت را چک کنید، همچنین محصولات و خدمات شرکت را مطالعه کنید.

شما نباید از اینکه به شما در جلسه مصاحبه بگویند سایت کاری ما در نقطه دیگری از ایران قرار دارد غافلگیر شوید. خیلی از اوقات افراد قبل از حضور در مصاحبه حتی در مورد مصاحبه‌کننده خود هم اطلاعات دارند و در ارتباط با وی تحقیق کرده‌اند که قاعدتا می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس، در زمان مصاحبه منجر شود.

اینکه از قبل در مورد شغلی که من قراره برای آن استخدام شوم تحقیق کنم بسیار مهم است و باید شما حتما شغل را از قبل بشناسید نه اینکه عنوان کنید که برای تصدی هر شغلی آمادگی دارید و از فرد بخواهید تا او به شما بگوید برای چه شغلی مناسب هستید! برای این موضوع تا حد امکان با استفاده از وب‌سایت‌ها و افرادی که در آن شغل هستند اطلاعات کافی از شغل کسب کنید. اینکه شغل به چه دانش، مهارت و نرم‌افزارهایی نیاز دارد. این موضوع اگر با شناخت کافی توام باشد به شما کمک می‌کند در زمان مصاحبه با اتکای به دانسته‌ها و اعتماد به نفس کافی در مصاحبه حضور پیدا کنید.

برای مثال شناخت دغدغه‌ها و اطلاعاتی که شرکت نیاز دارد بسیار به شما کمک می‌کند چرا که همین شناخت می‌تواند شما را از بقیه کاندیدها متمایز کند و همین موضوعات نقطه اتکا و مانور شما در زمان مصاحبه باشد. این شناخت می‌تواند مزیت رقابتی شما و عاملی برای تهییج مصاحبه کننده در انتخاب شما باشد.

اگر لازم است برای تصدی شغل از قبل آماده شوید، این کار را بکنید. برای مثال شما در جریان هستید که احتمالا در مورد یک نرم افزار خاص از شما پرسیده شود که برای شغل ضروری است، در این حالت شما باید قبل از زمان مصاحبه تخصصی، در مورد آن مروری داشته باشید.

روز مصاحبه سعی کنید از انرژی کافی برخوردار باشید. باید قبل از حضور در مصاحبه خواب کافی داشته باشید تا در زمان مصاحبه علایم و زبان بدن شما این کمبود انرژی را به مصاحبه کننده منتقل نکند. باید این اطمینان را به فرد بدهید که شما از انرژی و اشتیاق خوبی برای تصدی شغل برخوردار هستید و احتمالا در آینده هم با همان انرژی خوب وظایف شغلی را انجام خواهید داد.

در روز مصاحبه هیچ بهانه‌ای از جنس ترافیک و پنچری و غیره قابل قبول نیست. در نظر بگیرید که حضور به موقع و چه بسا چند دقیقه قبل شما بسیار کمک می‌کند که هم آدم منظمی به نظر برسید و هم اینکه از فرهنگ سازمان اطلاعات کافی کسب کنید و احتمالا همین موضوع به شما کمک می‌کند در زمان مصاحبه بهتر عمل کنید. برای مثال مرور بروشور سازمان می‌تواند که در زمان مصاحبه به شما اطلاعاتی را یادآوری کند که روی آن مانور بدهید و از عبارات و مسائل آن بروشور که با فضای فکری مصاحبه کننده آشناست سخن بگویید و قطعا این موضوع می‌تواند برای وی جذاب باشد.

فراموش نکنید که رفتار و عملکرد شما در زمان مصاحبه، تمام و کمال رصد می‌شود پس مهم است که آمادگی کافی داشته باشید. برای مثال نخوردن صبحانه و نهار و ضعف بواسطه کمبود انرژی می‌تواند خیلی به زیان شما تمام شود. حتی در مواردی پرخوری بیش از حد و عدم امکان بیان درست کلمات به دلیل آن می‌تواند حس طرف مقابل را نسبت به شما تغییر دهد و باید در نظر بگیرید همه این جزئیات برای حضور موثر در مصاحبه‌های استخدامی حائز اهمیت است.

پس لطفا برای حضور در مصاحبه‌های استخدامی از قبل با آمادگی کافی و بررسی دقیق شرایط شغل و سازمان اقدام کنید و در روز مصاحبه هم به دلیل سرنوشت‌ساز بودن آن، تمام تلاش‌تان را بکنید که عالی ظاهر شوید.