CBT یا ACT

سلام و خسته نباشید

اول خواستم به خاطر محتوای خوب دوره از مدرس و تیم مکتب خونه تشکر بکنم.

ولی سوالم اینه که من شخص مسنی رو میشناسم که سالها با نشخوارهای ذهنی اش زندگی کرده. خودشو فدای بچه هاش کرده. خونواده ی همسرش باهاش کلی مشکل داشتن و هنوز که هنوزه سایه سنگین حوادث گذشته تو ذهنش آزارش میدن. خیلی از مواقع که تنها میشه بلند بلند با یه شخص فرضی صحبت میکنه تا از تنهایی روحی در بیاد. اخیرا هم به خاطر بیماری صرعی که از بچگی داشته و حالا عود کرده؛ داره داروهایی رو مصرف میکنه که این ناراحتی های روانیش و غم و افسردگیش بیشتر شده. متاسفانه اعتقادی هم به روانپزشک و روانشناس نداره.

با این تفاسیر دو تا سوال داشتم. یک این که طبق شرایط ایشون از بین متدهای درمانی CBT و ACT کودوم رو توصیه میکنید. و دوم این که آیا کتاب و یا منبع خوب نسبتا قابل فهم و غیرتخصصی تری(چون رشته من روانشناسی نیست) موجود هست که شما پیشنهادش بکنید تا یا بتونن خودشون مطالعه کنن و یا اگه تخصصی تره ولی بازم قابل فهمه. من بخونم و راهنماییشون کنم؟

من گیراییم خوبه و پیگیر هم هستم. فقط میخوام که یه منبع مناسب رو پیدا کنم که امتحانشو پس داده باشه

باتشکر

Altair
فارغ‌التحصیل دوره
0
04:16 1399/04/03
مرتب سازی بر اساس: زمان ارسال امتیاز
CBT یا ACT

سلام وقتتون بخیر و سپاس از شما بابت لطفی که به ما دارید

پاسخی که باید در این شرایط داد و البته ممکنه برای شما خیلی کارامد نباشه اینه که دقیقا باید داروهای مصرفی، اتفاقاتی که براشون افتاده، سن دقیق و شرایطشون بررسی بشه. برای همین در این فروم ما و هیچ متخصص دیگه‌ای امکان مشاوره‌ی فردی و تخصصی نداریم

از بین متد هایی هم که ذکر کردین هر دوی این موارد نیاز به تمرین هفتگی و روزانه دارند و فرد مراجع باید تمریناتی رو برای شرایط درمانی انجام بده که با اینکه فرمودین ایشون همکاری نمی‌کنند خود این مسئله مانع اثر بخشی هر دو روش می‌شه.

احتمال این وجود داره که داروهایی که استفاده می‌کنند باعث به وجود آمدن عوارضی مانند احساس افسردگی یا حتی توهم بشه و در این مورد بهترین کار این هست که عوارض رو به پزشک معالج اطلاع بدین و مطمئن بشین که این عوارض به علت مصرف دارو هست یا خیر.

برای معرفی کتاب در شرایطی که بیمار با ما همکاری نمی‌کنه هم باید متوجه بشیم ایشون چه فضای فکری دارند و با توجه به سابقه‌ی مطالعه ی قبلی‌شون کتابی پیشنهاد کنیم چون دامنه کتاب‌های مناسب برای ایشون از کتاب‌های داستانی کم حجمی مانند جاناتان مرغ دریایی هست تا کتاب‌های اروین یالوم.

در پایان به خاطر داشته باشین تا وقتی خود مراجع تمایلی به درمان نداشته باشه، شما نمی‌تونید و نباید ایشون رو مجبور کنید مگر در شرایط خاص که خطر آسیب خود و اطرافیانشون رو تهدید کنه که در این شرایط هم باید با رونپزشک صحبت کنید و کمک تخصصی بگیرید.

سپاس فراوان از شما

موفق باشید

دریا نویدی
راهنمای دوره
3
21:12 1399/04/03
 پاسخ برگزیده

برای طرح سوال در تالار گفتگو باید در درس ثبت نام کرده و ایمیل خود را در قسمت ویرایش پروفایل وارد کنید.