میز چای یا قهوه؟!!!

سلام
با توجه به رزومه مدرس محترم و تحصیل در خارج از کشور نظر میرسه که یه مقدار لازمه که مباحث بومی سازی بشوند و همان چیزی که در کتاب ها آمده تکرار نشود!
ما در ایران معمولا جایی به عنوان میز چای یا قهوه نداریم. 
بهتره که مدرس راجع به شرایط مکان و زمان برقراری ارتباط توضیح بدهند و چند مصداق بومی مطابق با آن شرایط را مثال بزنند.  افراد خودشان مصداق های بیشتر را پیدا میکنند.

0 پاسخ
0 امتیاز
حمید رازانی نظام العلمائی
18:28 1399/02/13
چرا وقتی از یک فرد سوالی در مورد خودش می پرسیم بهتر می توانیم با او ارتباط بگیریم؟

در هرم نیازهای بشر، علاوه بر نیازهای اساسی دیگر دو نیاز اساسی وجود دارد:
1)دیده بشویم
2) اینکه برای کس دیگه ای مهم باشیم
وقتی ما از یک فرد در مورد خودش می پرسیم همزمان داریم به این دو نیاز او رسیدگی میکنیم. و چون داریم به نیاز او پاسخ می دهیم نسبت به ما حس خوبی می گیرید و راحت تر می توانیم با او ارتباط برقرار کنیم.
مثلا شما وقتی شب سوار تاکسی می شوید و به یک راننده تاکسی می گویید: خداقوت. چقدر کار شما سخته. الان که دیروقته پس کی استراحت می کنید؟
همزمان داریم به دو نیاز گفته شده فرد پاسخ میدیم. اول اینکه راننده حس می کند سختی کار او را داریم درک می کنیم. و دوم اینکه استراحت او برای ما مهم است.
البته اعتقاد شخصی خودم این است که باید این جملات را واقعا بگوییم و از دلمان برامده باشد نه مصنوعی و به صورت از پیش تعیین شده برای شروع ارتباط!

1 پاسخ
0 امتیاز
حمید رازانی نظام العلمائی
22:10 1399/02/12
فایل ارائه دروه رو چرا توی سرفصل نمی گذارید؟

سلام
فایل ارائه دروه رو چرا توی سرفصل نمی گذارید؟

2 پاسخ
0 امتیاز
حمید رازانی نظام العلمائی
18:40 1399/02/31
اجزاء ارتباط

سلام
خداقوت
راجع به موانع انتقال پیام صحبت شد. ملزومات فرستنده و گیرنده. منتها به یک نکته اشاره نشد. یکی از موارد مهم در انتقال یا دریافت پیام تصویر و نهایتا حس گیرنده و فرستنده نسب به هم هست. ممکنه لحن کلام خوب باشه. کلمات هم خوب انتخاب بشن. حالت بدن هم خوب باشه، ولی با توجه به سابقه طرفین و تصویری که از هم دارن چیز دیگه ای برداشت بشه.
روانشناسایی که روی مدل تصمیم گیری مغز کار کردن میگن که مغز انسان با دو مکانیزم منطقی و حسی کارمیکنه. شما در این درس کمتر به مکانیزم حسی پرداختید و بیشتر روی مکانیزم منطقی رفتید جلو که به نظر ناقص میاد. مثلا شما گفتید که مغز به صورت منطقی از روی حالت بدن، لحن کلام و محتوای کلمات یک پروسسی میکنه دریافت میکنه و مکانیزم حسی مغز رو نادیده گرفتید. اینکه فارغ از اینکه طرف داره به صورت منطقی و نماد های بدن و لحن و کلام و ... چه تصویری و پیامی منتقل میکنه، تصویر و حس ما نسبت به اون بسیار در پروسس نهایی ای که مغز میکنه و پیام رو ثبت می کنه موثر است.
موفق باشید

1 پاسخ
0 امتیاز
حمید رازانی نظام العلمائی
22:08 1399/02/12
فایل ارائه

فایل ارائه رو چطوری میتونیم دریافت کنیم؟

3 پاسخ
0 امتیاز
pooyanz
14:58 1399/01/27
نه گفتن

سلام خانم فلاحی

من کلا مشکلی با نه گفتن ندارم اما درست بلافاصله بعد از نه گفتن طرف مقابل از من دلیلش رو می خواد که برخی اوقات شخصی هستن یا فقط واسه من مهم هستن و از  نظر کس دیگه شاید ساده و سطحی و بی اهمیت باشه حالا مشکلی که پیش میاد اینه که اگر بگم مشکلات یا دلایل شخصی هست معمولا اغاز ی مشکل جدیده که حالا می خوان بدونن اون چیه اگر هم هم دلایل که واسه خودم مهمه (مثل درس خوندن یا ...رو بگم )مدام خودشونو با اون دلیل مقایسه می کنن و پیوسته می گن یعنی ارزش من از مثلا چند واحد درسی یا ... کمتره 

من 23 سالمه و دانشجو در حالی دوستام شاغل هستن و دغدغه درس یا ... ندارن

مثال درس داشتن ساده ترین حالت ممکنه 

یا مثلا چون داشجو هستم پول زیادی واسه ی برنامه ها و خرج های جمعی ندارم و واقعا هم د.ست ندارم بگم دلیل نیومدنم این هست 

تکنیک جا خالی دادن با ادم هایی که زیاد می بینیشون خیلی موثر نیست 

فکر کن چهار نفر راجع به ی موضوع سوال دارم و تو مدام باهاشون در ارتباطی 

سوالم اینه در مقابل کنجکاوی اونها برای دلیل نه گفتنم و شرایط بالا باید چیکار کنم اصلا هم دوست ندارم از دستنم ناراحت بشن

3 پاسخ
0 امتیاز
سینا صالحی نیا
13:08 1398/04/06

برای طرح سوال در تالار گفتگو باید در درس ثبت نام کرده و ایمیل خود را در قسمت ویرایش پروفایل وارد کنید.