فراموشی رمز عبور
اگر رمز خود را فراموش کردید با نوشتن آدرس پست الکترونیک خود در قسمت زیر میتوانید رمز عبور جدید بسازید.


با شرکت در نظرسنجی، به ما در بهبود کیفیت درس‌های مکتب‌خونه کمک کنید.
از پیشنهاد شما سپاسگزاریم .
خطایی رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید .
لطفاً منتظر بمانید...

مکانیک آماری

معرفی درس
مکانیک آماری، پلی میان رفتار میکروسکوپی و رفتار ماکروسکوپی سیستم هاست. برای برقراری چنین ارتباطی باید تابعی ساخته شود که خواص مولکولی درون آن حضور داشته باشد و سپس خواص ماکروسکوپی با آن تابع مرتبط باشد. در درس حاضر چگونگی ساخت چنین تابعی که به آن تابع تقسیم گفته می شود مورد بحث قرار می گیرد و سپس مثال هایی برای ساده ترین سیستم ها که شامل گاز ایده آل است ارائه خواهد شد. بحث مکانیک آماری سیستم های غیر ایده آل و سیالات در مکانیک آماری پیشرفته ارائه خواهد شد.
علی مقاری استاد شیمی فیزیک دانشگاه تهران است.
ایشان تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته شیمی در دانشگاه تهران آغاز کردند و سپس در دوره کارشناسی ارشد گرایش شیمی فیزیک در دانشگاه تربیت مدرس تحصیل کردند. علی مقاری مدرک دکتری خود را در سال 1369 از دانشگاه شیراز گرفتند و در همان سال عضو هیئت علمی دانشگاه تهران شدند.
او ضمن تدریس و پژوهش خود، مسئولیت های اجرایی فراوانی در دانشگاه تهران بر عهده داشت. همچنین به ترجمه و تالیف کتب علمی به خصوص در موضوعات مکانیک آماری و فرآیندهای انتقالی پرداخته است.
اکنون زمینه فعالیت ایشان بیشتر در موضوعات نظریه کوانتومی پراکندگی، مکانیک آماری سیالات همگن و ناهمگن و شبیه سازی دینامیک مولکولی است.