آیلتس (IELTS)

آیلتس (IELTS)

آموزش آیلتس

آیلتس از چه زمانی به رسمیت شناخته شده است؟ چگونه با گذشت سال‌ها آزمون آیلتس همچنان یکه‌تاز آزمون‌های بین‌المللی سنجش زبان انگلیسی و مورد قبول سازمان‌ها و دانشگاه‌های مطرح جهان است؟ برای پذیرش در دانشگاه‌های مطرح انگلیسی زبان چه نمره‌ای باید کسب کرد؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات هستید با ما همراه باشید تا ضمن پاسخ‌گویی به این سوالات، یک راهنمای جامع و دقیق در رابطه با آزمون آیلتس، مهارت‌های مختلف این آزمون و همچنین روش‌ها و نکات کلیدی برای آموزش آیلتس و موفقیت در آن را به شما معرفی کنیم.
 27 نتیجه برای "آیلتس (IELTS) --- زبان انگلیسی --- زبان های خارجی" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

تاریخچه آزمون آیلتس

آزمون آیلتس (International English Language Testing System) به سال 1976 برمی‌گردد. در واقع این آزمون توسعه‌ی یافته‌ی  (English Language Testing Services) ELTS است. ای ال تی اس تنها برای ارزیابی دانش زبان انگلیسی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کاربرد داشته است. ضرورت معرفی ای ال تی اس بعنوان مدرکی دال بر صلاحیت دانشجویان و تعداد بالای متقاضیان موجب شد که انجمنی در انگلیس تشکیل شود و ساختاری را به عنوان استاندارد طراحی کند که در سطح جهانی قابل قبول باشد. 

در سال 1989 آیلتس با دو نوع آکادمیک و جنرال جایگزین آزمون ای ال تی اس شد. از ابتدای طراحی و برگزاری آزمون، از نظارت مداوم برنامه توسعه بین المللی (IDP) ) استرالیا ، شورای بریتانیا و سندیکای آزمون محلی دانشگاه کمبریج برخوردار بوده و به همین ترتیب توانسته با حدود 200 مرکز آزمون در سراسر دنیا محبوبیت خاصی پیدا کند. 

آیلتس آزمونی محبوب در بین سازمان‌ها و دانشگاه‌های مطرح دنیا

رعایت و نظارت بر رعایت تمام پروتکل‌ها باعث شده تا این آزمون یکی از قابل قبول‌ترین آزمون‌های سنجش دانش زبان انگلیسی باشد. جالب است بدانید تست‌هایی که به مراکز آزمون آیلتس عرضه می‌شوند حداکثر تا شش ماه معتبر هستند و پس از گذشت شش ماه نسخه‌های قدیمی سوالات با نسخه‌های جدید تعویض می‌شوند. بنابر اهداف امنیتی مراکز مجاز به استفاده مجدد از متریال تکراری در آزمون‌ها نیستند. برای حفظ یک استاندارد عمومی در مراکز آیلتس در سراسر جهان، UCLES یک پکیج کامپیوتری به مراکز آیلتس اختصاص داده است و تمام دیتاهای مراکز آزمون از طریق این نرم افزار به UCLES ارسال می‌شود. آیلتس با این نظارت‌های این چنینی و به روز رسانی مستمر توانسته جایگاه کنونی خود را در سراسر دنیا به دست آورد. 

نمره‌ی آزمون آیلتس

هر دانشگاه یا سازمان برای پذیرش داوطلبان حداقل نمره‌ای را مشخص کرده است. به طور کلی نمره‌ بین 0 تا 9 در نظر گرفته شده است. نمره‌ی 5 سطح متوسط و نمره‌ی 6 به بالا سطح خوب دانش زبان انگلیسی را نشان می‌دهد. برای تحصیل در اکثر دانشگاه‌های مطرح دنیا نیاز است نمره‌ی بالای 7 را در این آزمون کسب کنید. در آزمون آیلتس چهار مهارت شنیداری (Listening)، خواندن (Reading)، نوشتاری (Writing)  و گفتاری (Speaking) مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که هریک از این مهارت‌ها جداگانه نمره‌‌دهی می‌شوند و نمره‌ی کلی از میانگین این چهار نمره حاصل می‌شود. در ادامه هریک از این مهارت‌ها را با جزییات بررسی کرده و راهکارهای تقویت هریک از این مهارت‌ها و منابع مفید و کاربردی را به شما معرفی خواهیم کرد.

مهارت‌های مورد سنجش در آزمون آیلتس

مهارت شنیداری یا لیسنینگ آیلتس

بخش لیسنینگ شامل چهار قسمت است و در هر قسمت باید به 10 و در مجموع به 40 سوال پاسخ دهید. در دو بخش اول موضوعات اجتماعی را در قالب مکالمه می‌شنوید. در دو بخش دوم به موضوعات آکادمیک و کنفرانس گوش می‌دهید. سوالات به تدریج سخت‌تر می‌شوند. توجه کنید که 30 دقیقه زمان برای این بخش در نظر گرفته شده است و فایل صوتی تنها یکبار برای شما پخش می‌شود. بخش لیسنینگ آزمون آیلتس برای دو نوع عمومی و آکادمیک این آزمون یکسان است.

یکی از تکنیک‌های پاسخ‌گویی سوالات بخش لیسنینگ که تمامی مدرسان آیلتس در آن اتفاق نظر دارند این است که در ابتدای هر بخش قبل از پخش فایل صوتی سوالات مربوط به همان بخش را بخوانید. به محدودیت تعداد واژگان توجه داشته باشید و بیش‌ از تعداد خواسته شده ننویسید چون در این صورت نمره‌ی این بخش را از دست خواهید داد. واژگان کلیدی را شناسایی کنید و دقت کنید که ممکن است آن‌ واژه‌ای که در فایل صوتی می‌شنوید، عینا مانند واژه‌ای که در برگه می‌بینید نباشد و از کلمه‌ی هم معنی آن استفاده شود. 

یکی از روش‌های بسیار موثر در تقویت مهارت شنیداری ترنسکرایب کردن است. چگونه این‌کار را انجام دهیم؟ برای این کار فایل‌های کوتاه زبان انگلیسی یا فایل‌های مربوط به بخش لیسنینگ آیلتس را از اینترنت دانلود کنید و سعی کنید هر آن‌چه می‌شنوید را روی کاغذ بیاورید. هر چند دفعه که نیاز است به فایل صوتی گوش دهید و متن را کامل بنویسید. این کار به مرور مهارت شنیداری شما را تقویت می‌کند. برای حرفه‌ای شدن در لیسنینگ هرروز حداقل یک یا دو دقیقه فایل صوتی انگلیسی را ترنسکرایب کنید.

مهارت خواندن یا ریدینگ آیلتس

خواندن یا ریدینگ بخش دوم آزمون آیلتس است و برای پاسخ‌گویی به سوالات این بخش 60 دقیقه زمان دارید. ریدینگ معمولا دارای سه بخش است و ترتیب سوالات از آسان به سخت است. یعنی هرچه پیش می‌روید، سوالات دشوارتر می‌شوند. اگرچه شما این اجازه را دارید که روی برگه‌ی سوالات خود بنویسید اما توجه داشته باشید زمان زیادی را صرف این‌کار نکنید چرا که هیچ زمان اضافه‌ای برای انتقال سوالات از کتابچه‌ی سوالات به برگه‌ی پاسخ‌نامه در نظر گرفته نشده است.

اسکیم (skim) و اسکن (scan) کردن از جمله ترفندهای موثر در پاسخ دادن به سوالات ریدینگ است. برای درک ایده کلی سریع از روی متن می‌خوانید این کار را اسکیم کردن می‌گویند. برای یافتن پاسخ سوالات به دنبال اطلاعات خاص می‌گردید و نگاه سریع به متن دارید که آن را اسکن کردن می‌نامند.

یکی از روش‌های افزایش تسلط در مهارت ریدینگ مطالعه در زمینه‌های مختلف است که برای این‌کار مطالعه‌ی مجلات و ژورنال‌های انگلیسی زبان می‌تواند بسیار کارآمد باشد. در کنار بالا بردن قدرت درک مفاهیم باید با نوع سوالات این بخش هم آماده باشید. یادگرفتن تکنیک‌های پاسخ‌دهی به بخش ریدینگ هم می‌تواند به شما کمک کند.

 ممکن است در متن ریدینگ کلمه‌ای را ببینید و این شما را نگران کند. آرام باشید و نگذارید کلمات جدید و ناآشنا تمرکزتان را برهم بزند. این بسیار طبیعی است که معنی برخی کلمات را ندانید. می‌توانید معنی آن‌ها را با توجه به جمله حدس بزنید و حتی اگر نتوانستید آن را حدس بزنید، از آن بگذرید و زمان خود را هدر ندهید. در آخر اگر زمان اضافه داشتید به آن بازخواهید گشت. همیشه به خاطر بسپارید زمانی را که برای سوالی که نمی‌دانید صرف می‌کنید، می‌توانید به سوالاتی که بلد هستید اختصاص دهید.

مهارت نوشتاری یا رایتینگ آیلتس

رایتینگ آیلتس از سخت‌ترین بخش‌هاست و نتایج نشان داده که نمره خوب گرفتن در این بخش دشوار است. این بسیار طبیعی است چرا که نوشتن در هر زبانی نیاز به تمرین، تکرار و مطالعه دارد. این بخش توانایی شما را در تولید دو مقاله کاملا متفاوت در مدت زمان نسبتاً کوتاه مورد ارزیابی قرار می‌دهد. برای این بخش 60 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است. این بخش دارای دو تسک (task) است که پیشنهاد می‌شود 20 دقیقه به تسک 1 و 40 دقیقه به تسک 2 اختصاص دهید. 

در برخی سوالات تسک 1 آزمون آیلتس آکادمیک از شما می خواهند که تغییرات در طول زمان را توصیف کنید یا دو یا چند مجموعه اطلاعات را با یکدیگر مقایسه کنید و بعضا نیاز است هر دو را انجام دهید. بعضا توانایی شما در استفاده دقیق از اعداد، کسرها و درصدها مورد تست قرار می‌گیرد. ممکن است به شما نمودار یا جدولی داده شود که این نمودار یا جدول می‌تواند نحوه‌ی انجام یا پروسه‌ی چیزی را نشان دهد. کاری که شما انجام می‌دهید این است که با استفاده از توانایی نوشتاری خود متنی بنویسید که گزارش و ویژگی‌های اصلی نمودار یا جدول داده شده را گزارش کند، به مقایسه‌ی داده‌ها بپردازد و به طور کلی روند و فرآیند کلی را توضیح دهد. 

نکته‌ای که در تسک 1 رایتینگ آیلتس بسیار حائز اهمیت است عدم نوشتن نظر شخصی است. شما باید صرفا نمودار را توضیح دهید. حتما به تعداد کلمه‌ها دقت کنید. نوشته‌ی شما باید حداقل 150 کلمه باشد. تکنیک مهمی که در نوشتن تسک 1 آکادمیک بسیار مفید خواهد بود این است که تفاوت و شباهت‌ها را شناسایی کنید و با تکیه بر آن متنی مقایسه‌ای بنویسید. بعضی اوقات اطلاعاتی که به شما داده می‌شود به صورت نقشه است. یک راهکار مفید یادداشت برداری و خط کشیدن دور نکاتی که می‌خواهید در مورد آن‌ها بنویسید و همچنین شماره‌گذاری آن‌هاست. به یاد داشته باشید هرچه بیش‌تر در مورد چیزی که قصد نوشتن آن را دارید برنامه‌ریزی کنید، نوشتن آن راحت‌تر خواهد بود.

تسک 2 چالش‌برانگیزتراست و از شما انتظار می‌رود یک استدلال کتبی در مورد یک موضوع ارائه دهید و لازم است که استدلال خوب را به روشنی تشریح کنید و مثال‌هایی برای تایید نظر خود ذکر کنید. شما باید حداقل 250 کلمه در این بخش بنویسید. توجه کنید که رایتینگ شما باید شامل مقدمه (introduction)، توضیحات اصلی (body) و نتیجه‌گیری (Conclusion) باشد. لازم نیست اطلاعات زیادی را در مقدمه بیاورید. اطلاعاتی که می‌نویسید باید مستقیماً به موضوع مرتبط باشند.

 یک روش خوب درج اطلاعاتی است که کاملا با موضوع مرتبط هستند و توجه خواننده را به خود جلب می-کنند. به‌عنوان مثال اگر شما استدلال می‌کنید که جهان باید برای مبارزه با فقر چاره‌ای بیندیشد، می‌توانید واقعیت تقریباً یک میلیارد نفر گرسنه را در جهان روایت کنید. همان ابتدا نتیجه‌گیری خود را مشخص کنید و در همان راستا حرکت کنید. دیدگاه خود را در مقدمه و نتیجه‌گیری مطرح کنید.

بنابر آن‌چه گفته شد اولین گام در نوشتن رایتینگ این است که سوال را تحلیل کنید. یک یا دو دقیقه را به این کار اختصاص دهید. دو دقیقه‌ی دوم را ایده‌پردازی یا به عبارت دیگر برین استرم (brainstorm) کنید. دو دقیقه‌ی سوم را صرف برنامه‌ریزی کنید. به این‌صورت که تصمیم بگیرید چند پاراگراف بنویسید و یادداشت کنید در هر پاراگراف چه مثال‌هایی را خواهید آورد و به چه ایده‌هایی خواهید پرداخت. 30 دقیقه‌ی بعد آن‌چه برنامه‌ریزی کرده‌اید را با دقت اجرا کنید و چهار دقیقه‌ی آخر را برای خواندن متن و ویرایش آن بگذارید. 

تسک 1 آیلتس عمومی از شما می‌خواهد یک نامه که شرح مشکلی است یا یک درخواست را در حداقل 150 کلمه بنویسید. اصلی‌ترین مسئله این است که هدف نامه‌ی خود را مشخص و لحن مطابق با آن را انتخاب کنید و در کل نامه از همان لحن استفاده کنید. به‌عنوان مثال اگر نامه رسمی است، باید هدفتان را در بند اول ذکر کنید و اگر نامه غیر رسمی است، باید با یک پاراگراف کلی‌تر شروع کنید. شما مجاز به استفاده از لحن کاملا غیررسمی نیستید و می‌توانید بعضا لحن کم‌تر رسمی به کار ببرید.

در تسک 2 آیلتس عمومی شما باید نظر موافق یا مخالف خود در رابطه با مبحث داده شده را حداقل در 250 کلمه تشریح کنید. در این قسمت توانایی شما در پاسخ‌گویی و توجیه، دفاع و اثبات ایده مورد ارزیابی قرار می-گیرد. شما می‌توانید رایتینگ خود را با معرفی موضوع و نکات مربوط به بحث از زاویه‌ی خودتان شروع کنید و تجربه‌ی شخصی خود را به آن اضافه کنید. ایده‌هایی که مطرح می‌کنید باید در یک توالی منطقی ارائه شوند. این‌کار را با استفاده از پاراگراف‌بندی انجام دهید. ممتحن بدنبال استدلال روشن و قانع کننده‌ای خواهد بود که به یک نتیجه منطقی منجر شود.

مهارت گفتاری یا اسپیکینگ آیلتس

بخش سنجش مهارت گفتاری یا اسپیکینگ آیلتس به صورت یک مصاحبه‌ی حضوری با ممتحن آیلتس انجام می‌‌شود. این بخش به سه قسمت تقسیم می‌شود. قسمت اول یک معارفه‌ی ساده است. در قسمت دوم باید در مورد موضوع خاصی صحبت کنید. قسمت سوم یک مکالمه‌ی بین شما و ممتحن است.

 قسمت اول 4 تا 5 دقیقه طول می کشد و سوالاتی در مورد موضوعات آشنا مانند تحصیل، کار، سرگرمی‌ها، علایق و ... از شما پرسیده می‌شود.

در قسمت دوم یک کارت به شما داده می‌شود که موضوع اسپیکینگ شما روی آن نوشته شده است. یک دقیقه فرصت دارید تا راجع به چیزی که می‌خواهید بیان کنید، فکر و یا یادداشت‌بردای کنید و پس از آن باید به مدت 3 الی 4 دقیقه در رابطه با موضوع صحبت کنید. ممکن است ممتحن در پایان این قسمت سوالات کوتاهی از شما بپرسد.

قسمت سوم در واقع مرتبط به قسمت دوم خواهد بود. در این قسمت به شما فرصت داده خواهد شد درباره‌ی موضوع و ایده‌های خودتان بیش‌تر بحث کنید و گفتار شما از نظر تسلط، واژگان، دستور زبان و تلفظ ارزیابی می شود.

منابع مفید برای آمادگی آزمون آیلتس

1.       The Official Cambridge Guide to IELTS

2.       Barron's IELTS Superpack

3.      Cambridge IELTS 13 Academic Student's Book with Answers

4.       Bridge to IELTS

5.      Basic Tactics for Listening

6.       Oxford Word Skills

7.      Betty Azar English Grammar

نکات ساده اما فوق‌العاده موثر

•        در بخش‌های لیسنینگ و ریدینگ هرگز مترادف (synonym) کلمه را به عنوان پاسخ وارد برگه‌ی پاسخ‌نامه‌ی خود نکنید و عین کلمه‌ای که در متن یا فایل صوتی است را بنویسید چرا که در صورت نوشتن کلمه‌ی مترادف امتیاز این بخش را از دست می‌دهید.

•        در رایتینگ خود حتما از کلمات کلیدی مرتبط با موضوع استفاده کنید (مثلا اگر درمورد بازی‌های کامپیوتری می‌نویسید از کلماتی مانند gameplay، war game، gold farming و ... استفاده کنید).

•        برای پاسخ‌دهی به سوالات رایتینگ ساده‌ترین راه برای داشتن ایده خواندن تعداد زیادی از نمونه‌های رایتینگ با موضوعات مختلف است. این روش به شما کمک می‌کند ایده‌های دیگران را به دانش خود اضافه کنید. 

•        در تسک 1 آکادمیک آیلتس در سوالات نموداری و دیاگرامی نیازی به توضیح تمام جزئیات نیست. نوشتن خلاصه و مقایسه بسیار مهم است. سعی کنید از کلمات داده شده در نمودار و دیاگرام حدالامکان کم استفاده کنید.

•        اگر در رایتینگ یا اسپیکینگ آزمون آیلتس با موضوعی مواجه شدید که هیچ ایده‌ای از آن در ذهن ندارید، نترسید. خلاق باشید و با استفاده از تخیل خود رایتینگ خود را بنویسید یا جملات خود را به زبان بیاورید. صحت یا عدم صحت چیزی که می‌نویسید در امتیاز شما تاثیری ندارد.

•        روان و بدون مکث صحبت کردن، عدم تکرار بی‌مورد، تلفظ صحیح کلمات و گرامر صحیح و سطح بالا تنها فاکتورهایی است که در نمره‌ی اسپیکینگ شما تاثیر دارد.

•        مهم نیست که در صحبت کردن خود از چه لهجه‌ای استفاده می‌کنید چیزی که بسیار حائز اهمیت است تلفظ درست و رعایت استرس کلمات است.

•        استفاده از اصطلاحات (idioms) می‌تواند در حین جذاب کردن پاسخ شما، نشان‌دهنده‌ی تسلط شما باشد. اما به خاطر داشته باشید که استفاده بیش از حد از آن هم می‌تواند نتیجه‌ی معکوس بگذارد.

•        اگر سوال اسپیکینگ برای شما سخت است، سکوت نکنید. از عباراتی مانند تا حالا درموردش فکر نکرده بودم (I’ve never thought about it)  یا سوال سختی است (That’s a difficult question) استفاده کنید.

•        حتما پیش از آزمون اصلی آزمون را برای خود بازسازی کنید. به این معنا که در مدت زمان واقعی به نمونه سوالات ادوار گذشته آیلتس پاسخ دهید. 

توصیه‌های مهم برای روز آزمون آیلتس

1. حتما شب قبل از آزمون خواب کافی داشته باشید. خستگی تمرکز شما را پایین می‌آورد. 

2. یک صبحانه‌ی کامل داشته باشید. 

3. لباس راحت بپوشید.

4. لوازم ضروری (آب، مداد، پاک‌کن و پاسپورت) را حتما به همراه داشته باشید.

5. به دیکته و علائم نگارشی توجه کنید چرا که ممکن است باعث شود نمره‌ی خود را از دست بدهید.

چگونه در آزمون آیلتس موفق شویم؟

بگذارید واقع‌بین باشیم: موفقیت در امتحان آیلتس بسیار دشوار است زیرا آیلتس آزمون سطح بالایی برای ارزیابی توانایی زبان انگلیسی شماست. در نتیجه هیچ راه‌حل سریع و ترفندی برای کسب موفقیت وجود ندارد. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید آماده سازی و تمرین مستمر است. با این‌حال، قطعاً چند گام مهم و اساسی وجود دارد که می‌توانید برای افزایش شانس خود در گرفتن امتیاز بالا بردارید.

1. برنامه‌ریزی کنید

خوب برنامه ریزی کنید و به برنامه خود پایبند باشید. نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید و محاسبه کنید که چه مدت می‌توانید برای آن زمان صرف کنید. زمان را مطابق با نیاز خود تقسیم کنید. سعی کنید یک جدول زمانی مطالعه داشته باشید که به شما کمک کند زمان خود را به طور موثر تنظیم کنید. واقع‌بین باشید و بیش از حد به خود فشار نیاورید. همیشه به خاطر داشته باشید «رهرو آن‌است که آهسته و پیوسته رود» اگر بیش از حد به خود فشار آورید ممکن‌ است تسلیم استرس و خستگی شوید.

2. نمونه‌های واقعی آزمون آیلتس را بررسی کنید

هر داوطلبی که قصد شرکت در آزمون آیلتس می‌داند که باید تست‌های آزمایشی را تمرین کند. آیا می‌دانید بیشتر نمونه‌های آیلتس که به‌صورت آنلاین مشاهده می‌کنید مربوط به این آزمون نیستند؟ نویسنده کتاب این سوالات مشابه را برای کمک به شما تنظیم کرده است. البته قطعا این نمونه سوالات مشابه کاربردی هستند و به تسلط شما کمک می‌کنند. اما حتما چند نمونه‌ی واقعی از ادوار قبلی آیلتس را تمرین و بررسی کنید چرا که موفقیت شما بستگی به این دارد که بدانید چه چیزی در انتظار شماست.

 5. سالم بمانید

بسیاری از متقاضیان آیلتس فکر می‌کنند که باید تمام روز و شب را درس بخوانند تا بتوانند در این آزمون قبول شوند و هر چیزی جز مطالعه و تمرین باید کنار گذاشته شود. گرچه این به معنای ساعت‌های بیشتر تمرین برای آموزش آیلتس است اما بسیار ناکارآمد است. شما در زندگی‌تان به تعادل احتیاج دارید. برای اینکه مغز شما بتواند اطلاعات را پردازش کند، باید بدن شما سالم باشد. هرگز اجازه ندهید تلاش برای موفقیت شما را از داشتن یک زندگی سالم باز دارد. انجام ورزش و خواب کافی برای حفظ سطح بالای عملکرد مغز حیاتی است. اگر خودتان را مجبور به مطالعه بیش از حد کنید، ممکن است بازدهی و به دنبال آن یادگیری شما کاهش یابد.

6. مطالعه را برای خود جذاب کنید

به یاد داشته باشید که هر چیزی که مهارت‌های انگلیسی شما را تقویت کند، برای اهداف آیلتس شما مفید است. با تماشای فیلم یا سریال و یا گوش دادن به پادکست هم استراحت کنید و هم مهارت‌های انگلیسی خود را ارتقا دهید.

چرا آیلتس می خوانید؟ به جواب خود فکر کنید و آن را در ذهن خود نگه دارید. آن را تجسم کنید. روی آن تمرکز کنید. آن را فراموش نکنید و آن را از دید دور نکنید. دستیابی به موفقیت در آیلتس کار آسانی نیست اما با اتخاذ یک روش صحیح می‌توانید پروسه را تسریع کنید. یکی از مهم‌ترین موارد داشتن انگیزه است. همواره به خاطر داشته باشید که به چه هدفی برای این آزمون زمان می‌گذارید. آن‌وقت است که انرژی لازم برای ادامه را خواهید داشت و متوقف نمی‌شوید‌.

7. اگر قبلا در آزمون آیلتس شرکت کرده اید، دلایل عدم موفقیت خود را بررسی کنید.

دلیل یا دلایل شکست خود در آیلتس را روی کاغذ بنویسید. با خود صادق باشید. اگر امتیاز شما ۶۶۶۶  است و به ۸۷۷۷ نیاز دارید ، حقیقت ساده این است که در حال حاضر سطح زبان انگلیسی شما آن‌قدر بالا نیست که بتوانید بلافاصله دوباره در آزمون شرکت کنید.

اگر مطالعه‌ی مستمر نداشتید و بدون برنامه‌ریزی و هدف گهگداری زمانی را به تمرین برای آموزش آیلتس اختصاص داده‌اید، مطمئن باشید که پای لنگ ماجرا همین است. موفقیت در آیلتس نیاز به انتخاب هدف، برنامه‌ریزی و ثابت قدم ماندن در مسیر رسیدن به هدف است.

برای یک آزمون دیگر پول خود را هدر ندهید، برای دوره‌های آموزش آیلتس و کتاب‌های کاربردی هزینه‌ای اختصاص دهید. اگر به نمره‌ی هدف خود بسیار نزدیک بودید با دقت فکر کنید که چرا موفقیت در این آزمون را از دست داده‌اید:

  • آیا در بخش رایتینگ ایده‌ای برای نوشتن به ذهنتان نرسید؟
  • آیا برای خواندن ریدینگ زمان کم آوردید؟
  • آیا لیسنینگ شما سخت یود؟
  • آیا موضوع اسپیکینگ شما سخت بود؟
  • اگر بهترین خودتان بوده‌اید و همچنان امتیازهای مورد نظر خود را نگرفته‌اید، احتمالاً زمان آن فرا رسیده است که برای یافتن دلایل عدم موفقیت خود در آیلتس راهنمایی دریافت کنید. توجه کنید تا زمانی که مطمئن نشده‌اید که مشکلات مربوط به آزمون آخر را برطرف شده است، هیچ شانسی برای موفقیت در آزمون برای شما وجود ندارد.

اگر مشکل شما در بخش ریدینگ و لیسنینگ است، ایرادات خود را از آزمون استخراج کنید و دقت کنید ببینید می‌توانید نقاط ضعف خود را شناسایی کنید یا خیر.

  • آیا عمده ایراد شما در یک نوع خاصی از سوالات (بعنوان مثال سوالات True / False / Not Given یا Headings Match) است؟
  • اگر ایراد شما در بخش لیسنینگ است و مفهموم صحبت‌های سخنران را متوجه نمی‌شوید، به پادکست‌هایی گوش کنید که در آن چند نفر صحبت می‌کنند.
  • اگر با موضوعات ریدینگ مشکل دارید. حتما ساعاتی را در روز به سرچ در اینترنت و مطالعه متن‌هایی با موضوعات مختلف بگذرانید.
  • اگر عمده مشکل شما در بخش اسپیکینگ و رایتینگ است، زمان آن فرا رسیده تا از متخصصان کمک بگیرید. یک معلم کاربلد می‌تواند عملکرد شما را تجزیه و تحلیل کند، شما را تصحیح کند و تمریناتی را مطابق نقاط ضعف شخص شما ارائه دهد.

در صورت عدم موفقیت در آزمون آیلتس، قدم بعدی چیست؟

اگرچه تمامی متقاضیان آیلتس به موفقیت و کسب نمره‌ی مطلوب خود در این آزمون امید دارند، متاسفانه طبق نتیجه‌ی به دست آمده از آمارها، بسیاری از داوطلبان آزمون بین‌المللی آیلتس بار نخستی که در این تست شرکت می‌کنند، موفق به اخذ نمره‌ی مورد نظر خود نمی‌شوند. اگر نتوانید در این آزمون موفق شوید، چه کاری انجام خواهید داد؟

هیچ پاسخ جادویی یکسانی برای پاسخ دادن به این سوال وجود ندارد. عدم موفقیت در آیلتس را هزار و یک دلیل مختلف می‌تواند به وجود بیاورد. در این قسمت قصد داریم با در نظر گرفتن آمار، به بررسی دلایل عدم موفقیت در آیلتس بپردازیم و راه‌کارهایی برای ریکاوری و پشتیبانی از داوطلبانی که امتیاز مورد نظر خود را کسب نکرده‌اند، پیشنهاد کنیم.

1- به خودتان برای ناراحت بودن زمان بدهید

عدم موفقیت در آیلتس عمیقا ناخوشایند است. چه ساعت‌ها و هزینه‌هایی که صرف آماده شدن برای این آزمون نکردید. سعی کردید بهترین خود باشید اما اکنون احساس در نقطه‌‎‌ی اول بودن را دارید. سعی نکنید بلافاصله وانمود کنید که همه چیز خوب است؛ چون این‌طور نیست. حق دارید ناراحت باشید. یک روز به خودتان اجازه‌ی ناراحت بودن بدهید.

2- با خود مهربان باشید

آیا می‌دانید میانگین نمره داوطلبان در اکثر کشورها ۶٫۰ - ۶٫۲۵ است؟ پس اصلا پیش خود و دیگران احساس شرمندگی نداشته باشید. شما تمام توان خود را به کار گرفتید و این همان چیزی است که توقع همه از شماست.

اگر تصمیم به شرکت در آزمون دارید، این بدان معناست که می‌خواهید زندگی خود را به نوعی بهبود ببخشید و این باید مورد احترام قرار گیرد. به این فکر کنید که می‌توانستید هیچ تلاشی برای زندگیِ رو به جلو از خود نشان ندهید. اما این کار را نکرده‌اید و این بسیار ارزشمند است.

3-دلیل عدم موفقیت خود در آیلتس را بررسی کنید

حالا زمان آن است که به مرحله بعدی  وارد شوید. نام این مرحله «ارزیابی دلیل یا دلایل شکست من در آیلتس» است. آن را روی کاغذ بنویسید. با خود صادق باشید. اگر امتیاز شما ۶۶۶۶  است و به ۸۷۷۷ نیاز دارید ، حقیقت ساده این است که در حال حاضر سطح زبان انگلیسی شما آن‌قدر بالا نیست که بتوانید بلافاصله دوباره در آزمون شرکت کنید.

اگر مطالعه‌ی مستمر نداشتید و بدون برنامه‌ریزی و هدف، گهگداری زمانی را به تمرین برای آموزش آیلتس اختصاص داده‌اید، اشتباه شما همین بوده است. موفقیت در آیلتس نیاز به انتخاب هدف، برنامه‌ریزی و ثابت قدم ماندن در مسیر را دارد.

4- نقاط ضعف خود را پیدا کنید و به تقویت آن بپردازید.

آیا در بخش رایتینگ ایده‌ای برای نوشتن به ذهنتان نرسید؟
آیا برای خواندن ریدینگ زمان کم آوردید؟
آیا لیسنینگ شما سخت یود؟
آیا موضوع اسپیکینگ شما سخت بود؟
اگر بهترین خودتان بوده‌اید و همچنان امتیازهای مورد نظر خود را نگرفته‌اید، احتمالاً زمان آن فرا رسیده است که برای یافتن دلایل عدم موفقیت خود در آیلتس راهنمایی دریافت کنید. توجه کنید تا زمانی که مطمئن نشده‌اید که مشکلات مربوط به آزمون آخر را برطرف شده است، هیچ شانسی برای موفقیت در آزمون برای شما وجود ندارد.

اگر مشکل شما در بخش ریدینگ و لیسنینگ است، ایرادات خود را از آزمون استخراج کنید و دقت کنید ببینید می‌توانید نقاط ضعف خود را شناسایی کنید یا خیر.

آیا عمده ایراد شما در یک نوع خاصی از سوالات (بعنوان مثال سوالات True / False / Not Given یا Headings Match) است؟
اگر ایراد شما در بخش لیسنینگ است و مفهموم صحبت‌های سخنران را متوجه نمی‌شوید، به پادکست‌هایی گوش کنید که در آن چند نفر صحبت می‌کنند.
اگر با موضوعات ریدینگ مشکل دارید. حتما ساعاتی را در روز به سرچ در اینترنت و مطالعه متن‌هایی با موضوعات مختلف بگذرانید.
اگر عمده مشکل شما در بخش اسپیکینگ و رایتینگ است، زمان آن فرا رسیده تا از متخصصان کمک بگیرید. یک معلم کاربلد می‌تواند عملکرد شما را تجزیه و تحلیل کند، شما را تصحیح کند و تمریناتی را مطابق نقاط ضعف شخص شما ارائه دهد.

5-برای شرکت در تست مجدد آیلتس آماده شوید اما این‌بار با روش درست

تا زمانی که نقاط ضعف خود را شناسایی و برطرف نکرده‌اید مجددا در آزمون آیلتس ثبت نام نکنید. یکی از بزرگ‌ترین دلایل بالا بودن آمار عدم موفقیت در آیلتس، بلافاصله شرکت مجدد در این آزمون است، بدون آن‌که ایرادات آخرین آزمون آیلتس شناسایی و برطرف شود.

روش درست این است که پس از شناسایی نقاط ضعف خود، آن‌ها را به نقاط قوت تبدیل کنید. هر میزان زمانی  که نیاز است را به آن اختصاص دهید زیرا حذف این مرحله به منزله‌ی بازگشت به نقطه‌ی اول است.