ارزهای دیجیتال

آموزش ارز دیجیتال : سال‌هاست که تمام صنایع، حوزه‌ها و تقریبا همه‌چیز در جهان به سمت دیجیتالی شدن رفته است. پول هم از این قاعده مستثنی نبوده و امروزه ارزهای دیجیتال بیشتر رواج یافته‌اند. زمینه‌ساز ارزهای دیجیتال یک فناوری نوظهور به نام بلاک‌چین است. در واقع ویژگی‌های منحصر به فرد بلاک‌چین این امکان را فراهم کرده است که پول‌های دیجیتالی در یک بستر ایمن مورد معامله قرار گیرند. رمز ارزها این امکان را به شما می‌دهند که کالا و خدمات بخرید یا حتی در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید. بدین منظور مکتب‌خونه دوره‌های متنوعی برای آموزش ارز دیجیتال فراهم دیده است. اگر قصد آشنایی با انواع ارز دیجیتال و طریقه فعالیت در این حوزه را دارید، با دوره‌های آموزشی ما همراه باشید.

 8 

نتیجه برای "ارزهای دیجیتال --- سرمایه گذاری --- مالی و سرمایه‌گذاری" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال نوعی ارز است که تنها به صورت دیجیتالی یا الکترونیکی در دسترس افراد قرار می‌گیرد و اصلا شکل فیزیکی ندارد. الکترونیکی بودن این ارزها باعث شده است که تنها با استفاده از کامپیوتر و تلفن همراه قابل دسترسی باشند.
این مدل از ارزها با اصطلاحاتی مانند پول دیجیتال، پول الکترونیکی، ارز الکترونیکی یا حتی پول نقد سایبری (cyber cash) هم شناخته می‌شود. ارزهای دیجیتال اغلب ارزان‌ترین روش برای معامله ارز هستند؛ چرا که انجام معاملات با استفاده از آن‌ها به هیچ واسطه‌ای نیاز ندارد.
اگر تا به حال با ارز دیجیتال آشنا شده‌اید، احتمالا با رمزارزها برخورد داشته‌اید. تمام رمز ارزها در دسته ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرند، اما همه ارزهای دیجیتال لزوما رمزارز نیستند. ارزهای دیجیتال باثبات هستند و در بازارها معامله می‌شوند، در حالی که رمزارزها از طریق احساس مصرف‌کننده و عوامل روانی در حرکت قیمت معامله می‌شوند.

انواع ارز دیجیتال کدام است؟

ارزهای دیجیتال در انواع و اشکال گوناگونی وجود دارند که هرکدام ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. دو شکل اساسی ارز دیجیتال عبارتند از ارز مجازی و رمز ارز.

• ارز مجازی (Virtual Currency)

ارز مجازی یکی از انواع ارز دیجیتال است که در داخل یک شبکه خاص استفاده می‌شود. به عنوان مثال تمام بازیکن‌های بازی FarmVille می‌توانند درون بازی، سکه‌های پول مجازی دریافت کنند و با استفاده از آن‌ها اقلام متنوعی برای مزرعه خود بخرند. این سکه‌ها تنها درون این شبکه تعریف شده است و شما نمی‌توانید با گرفتن آن‌ها چیزی در دنیای واقعی بخرید. بنابراین آن‌ها خارج از آن شبکه هیچ ارزشی ندارند.

• رمز ارز

رمزارز شکل دیگری از ارز دیجیتال است که از رمزنگاری برای ایمن‌سازی و تایید معاملات و مدیریت و کنترل ایجاد واحدهای ارزی جدید استفاده می‌کند. این نوع پول به محاسبات عددی مربوط به جابه‌جایی توکن‌ها به صورت الکترونیکی از طریق وب و با استفاده از مدیریت سیستم‌های توزیع‌شده وابسته است. رمزارزها ساختار غیرمتمرکزی دارند و به هیچ کشور، سازمان یا شخصی وابسته نیستند.
این بدان معناست که اگر اقتصاد یک کشور دچار مشکل شد، ارزش ارز دیجیتال کماکان ثابت خواهد ماند. این نوع ارزها برای مبادله به هیچ دفتر مرکزی خاصی احتیاج ندارند و همین موضوع مبادلات جهانی را بسیار آسان‌تر می‌کند.
اگر بخواهیم برای انواع ارزهای دیجیتال مثال بزنیم، می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم: بیت کوین (Bitcoin)، بیت کوین کش (Bitcoin Cash)، لایت کوین (Litecoin)، زی کش (Zcash)، ریپل (Ripple)، اتریوم (Ethereum)، اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) و استلار لومنز (Stellar Lumens).
در حال حاضر بیت کوین و اتریوم محبوب‌ترین رمزارزهای جهان هستند.

ارزهای دیجیتال ارزهای مجازی رمزارزها

ارزهای دیجیتال ارز تنظیم یا کنترل‌نشده‌ای هستند که دسترسی به آن‌ها فقط به صورت دیجیتالی یا الکترونیکی امکان‌پذیر است. ارزهای مجازی نوعی ارز دیجیتال تنظیم‌نشده هستند که به وسیله برنامه‌های کامپیوتری ایجاد و کنترل می‌شوند. رمزارزها نوعی ارز مجازی هستند که از فناوری رمزنگاری برای طراحی آن استفاده شده و امنیت و انجام معاملات توسط الگوریتم‌های رمزنگاری کنترل می‌شود.
 

مهم‌ترین ارزهای دیجیتال کدامند؟

بیش از یک دهه از راه‌اندازی ارزهای دیجیتال می‌گذرد. بیت کوین اولین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال شناخته‌شده در جهان است. این ارز دیجیتال همچنان از نظر سرمایه بازار و پایگاه کاربری در صدر ارزهای دیجیتال قرار دارد. البته انواع ارزهای دیجیتال روز به روز در حال گسترش هستند و هر لحظه ممکن است یک ارز دیجیتال جدید معرفی شود.
امروزه ارزهای مجازی دیگری مانند اتریوم برای ایجاد سیستم‌های مالی غیرمتمرکز ایجاد شده است.
این نوع بیشتر مناسب افرادی است که به محصولات مالی سنتی دسترسی ندارند. آلت کوین‌های دیگری هم وجود دارند که مورد تایید قرار گرفته‌اند. چرا که آن‌ها ویژگی‌های جدیدتری نسبت به بیت کوین دارند؛ به عنوان مثال می‌توانند معاملات بیشتری در ثانیه انجام داده یا از الگوریتم‌های اجماع مختلف مانند اثبات سهام استفاده کنند.

• بیت کوین

مهم‌ترین ارز دیجیتال بیت کوین است. بسیاری معرفی فناوری بلاک‌چین را هم‌زمان با ظهور بیت کوین می‌دانند، در حالی که بلاک‌چین سال‌ها قبل از بیت کوین به وجود آمده است. این ارز دیجیتال در بستر بلاک‌چین و با کمک محاسبات بسیار پیچیده به صورت رمز ارز درآمده و ارزش پولی به خود گرفته است. قابلیت‌هایی مانند خرید کردن، سرمایه‌گذاری، انتقال ارزش و غیره بیت کوین را تبدیل به محبوب‌ترین رمز ارز کرده‌اند.

• اتریوم

اولین جایگزین بیت کوین را اتریوم می‌دانند. اتریوم یک پلتفرم نرم‌افزاری غیرمتمرکز است که امکان ساخت و اجرای قراردادهاهی هوشمند و برنامه‌های غیر متمرکز را فراهم می‌کند. این ارز دیجیتال کار خود را بدون هیچ‌گونه خرابی، تقلب، کنترل یا دخالت شخص ثالثی انجام می‌دهد.
هدف اصلی Ethereum ایجاد مجموعه‌ای غیر متمرکز از محصولات مالی است که هرکسی، صرف نظر از ملیت، قومیت و مذهب در دنیا، بتواند به آن دسترسی آزاد داشته باشد. در سال 2021، اتریوم قصد دارد الگوریتم اجماع خود را از اثبات کار به اثبات سهام تغییر دهد. این حرکت به شبکه Ethereum اجازه می‌دهد تا با انرژی بسیار کمتر و سرعت معامله بهبود یافته اجرا شود.

مزایای ارز دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال در پاسخ به مشکلات و ضعف سیستم‌های سنتی مالی به وجود آمده‌اند. محبوبیت روز افزون انواع ارزهای دیجیتال را می‌توان در مزایای آن جستجو کرد. بعضی از مزایای این سیستم مالی جدید عبارتند از:
• پرداخت‌ها با ارزهای دیجیتال بدون نیاز به هیچ‌گونه مشارکت مستقیمی بین طرف‌های اجراکننده انجام می‌شود. بنابراین مبادلات در سریع‌ترین و ارزان‌ترین حالت ممکن انجام می‌شود.
• تمام تراکنش‌های انجام شده به وسیله ارزهای دیجیتال به صورت شفاف ثبت می‌شوند. ایجاد تغییر در این تراکنش‌ها غیر ممکن است و همواره ثابت می‌ماند.
• ارزهای دیجیتال به تایید هیچ بانک یا ارگان دیگری نیاز ندارند و ماهیتی غیرمتمرکز دارند. این ویژگی مهم باعث شده است که انجام تعاملات در سراسر جهان امکان‌پذیر باشد. 
• تعاملات ارزهای دیجیتال در بستر بلاک‌چین انجام می‌شود. بلاک‌چین یک شبکه کاملا ایمن است که امکان هک و دستکاری در آن وجود ندارد. بیش از 10 سال از ایجاد شبکه بلاک‌چین می‌گذرد و تاکنون هیچ حمله هکری و سایبری به این شبکه گزارش نشده است.
• هر کاربر فعال در حوزه رمز ارزها می‌تواند یک کیف پول خصوصی داشته باشد. کیف پول ارز دیجیتال به شما امکان انجام هرگونه تراکنش رمز ارزی را می‌دهد. هیچ شرکت یا ملتی نمی‌تواند حق انجام تراکنش را از شما بگیرد یا حساب شما را مسدود کند.

انواع والت ارز دیجیتال کدامند؟

اگر قصد سرمایه گذاری روی رمزارزها را دارید، پس باید کیف پول یا والت ارز دیجیتال تهیه کنید. در واقع برای محافظت از سرمایه‌گذاری‌های خود داشتن کیف پول ضروری است. البته والت‌ های ارز دیجیتال ممکن است هک شوند. بنابراین باید انواع والت ارز دیجیتال را بشناسید و با توجه به هدف خود مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید. با کمک دوره‌های آموزش ارز دیجیتال می‌توانید به این شناخت از کیف پول‌ها برسید.
به طور کلی سه نوع کیف پول ارز دیجیتال وجود دارد؛ کیف پول سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و کاغذی. کیف پول های نرم افزاری از نظر دسترسی راحت‌تر هستند، اما امنیت آن‌ها چندان زیاد نیست. کیف پول های سخت افزاری را می‌توان ایمن‌ترین والت ارز دیجیتال دانست. کیف پول کاغذی یک برگه است که آدرس عمومی و کلیدی خصوصی کیف پول محسوب می‌شود. البته امروزه چاپ این کاغذها منسوخ شده است.
والت ارز دیجیتال را براساس روش و محل ذخیره‌سازی می‌توان به چند دسته تقسیم کرد؛ کیف پول سرد و گرم، کیف پول سخت افزاری، کیف پول دسکتاپ، کیف پول موبایل و کیف پول وب. هرکدام از این والت های ارز دیجیتال ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی دارند. براساس رمز ارز مورد نظر خود می‌توانید بهترین کیف پول را انتخاب کنید.

چگونه وارد بازار ارز دیجیتال شویم؟

با توجه به رشد روز افزون ارزهای دیجیتال، افراد زیادی تصمیم گرفته‌اند در این بازار سرمایه‌گذاری کنند. اگر شما هم به فکر ورود به بازار ارز دیجیتال افتاده‌اید، بهتر است قبل از اقدام، آموزش ارز دیجیتال را فرا بگیرید. بدین منظور ابتدا باید با مباحث اولیه در ارز دیجیتال آشنا شوید. یکی از مهم‌ترین مباحثی که برای ورود به بازار ارز دیجیتال باید یاد بگیرید، شناخت صرافی ارز دیجیتال است.
شما باید بتوانید بهترین و معتبرترین صرافی‌ها را بشناسید و سرمایه خود را در آنجا قرار دهید. اگر صرافی امنیت کافی نداشته باشد یا نتواند قابلیت‌های معامله پیشرفته‌ای در اختیار شما قرار دهد، ممکن است تمام سرمایه شما از بین برود.
شناخت انواع ارزهای دیجیتال هم یکی از مهم‌ترین مباحثی است که برای سرمایه‌گذاری و ورود به بازار به آن مسلط باشید. هر یک از ارزها اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند. بنابراین شما باید با توجه به هدف و مقصودی که دارید، آن‌ها را انتخاب کنید. از طرفی کیف پول ارز دیجیتال برای شروع سرمایه‌گذاری ضروری است. هر کدام از رمزارزها کیف پول‌های مخصوص به خود را دارند. دقت در انتخاب کیف پول و اعتبار و امنیت آن، به حفظ دارایی‌های شما کمک می‌کند.
تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال بازار ارزهای دیجیتال مانند سایر بازارهای سرمایه اهمیت دارد. این تحلیل‌ها به شناخت عمیق شما از بازار کمک می‌کند و می‌توانید سرمایه‌گذاری خود را اصولی‌تر انجام دهید. این تحلیل را در دسته‌بندی آموزش ارز دیجیتال مکتب‌خونه می‌توانید مشاهده کنید.

چگونه ارز دیجیتال بخریم؟

بعضی از رمزارزها مانند بیت کوین را می‌توانید با دلار آمریکا بخرید. اما تعدادی از ارزهای دیجیتال هم وجود دارند که برای خرید نیاز به پرداخت بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری دارند. برای خرید رمز ارزها به یک والت ارز دیجیتال نیاز دارید تا بتوانید ارز خود را درون آن نگه دارید. به طور کلی، شما باید یک حساب کاربری در صرافی ایجاد کنید. سپس با ورود به اکانت خود می‌توانید پول واقعی را برای خرید ارزهایی مانند بیت کوین یا اتریوم و غیره منتقل کنید.
برای شروع کار بهتر است از خرید بیت کوین یا اتریوم شروع کنید. زیرا خرید این دو ارز و تبدیل آن‌ها به سایر ارزهای دیجیتال به راحتی قابل انجام است. بنابراین ابتدا بیت کوین یا اتریوم خریداری کنید، سپس آن‌ها را به صرافی ‌ها انتقال دهید و معاملات خود را روی سایر ارزها شروع کنید.

چگونه ارز دیجیتال را به پول تبدیل کنیم؟

بعد از خرید ارز دیجیتال معمولا سوالی که ذهن افراد را درگیر می‌کند این است که اگر بخواهیم آن‌ها را بفروشیم باید چه اقداماتی انجام دهیم؟ بهترین راه برای فروش ارز دیجیتال استفاده از یک سایت صرافی ارز دیجیتال است. شما می‌توانید با ثبت نام در یکی از سایت‌های صرافی و پس از احراز هویت، ارزهای دیجیتال خود را بفروشید و در ازای آن پول دریافت کنید. در واقع به میزان ارزشی که ارز دیجیتال شما دارد، پول به کارت بانکی شما واریز می‌شود.
علاوه بر صرافی ارز دیجیتال، آن‌ها را می‌توانید در به افراد حقیقی هم بفروشید. این کار دقیقا مشابه فروختن دلار به افراد است. البته خیلی باید مراقب باشید و به هر شخصی اعتماد نکنید. اگر ارزهای دیجیتال خود را به کسی فروختید و پولی دریافت نکردید، پیگیری قانونی آن بسیار دشوار خواهد بود. از طرف دیگر اگر آن فرد ابتدا پول را واریز کند و سپس شما بخواهید ارز دیجیتال خود را به او بفروشید، ابتدا باید از قصد وی برای انجام معامله مطمئن شوید زیرا ممکن است هدف او از انجام این معامله پولشویی باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم برای فروش ارز دیجیتال از طریق سایت‌های صرافی معتبر اقدام کنید.
همیشه افراد قصد تبدیل ارز دیجیتال به پول را ندارند. گاهی ممکن است شما قصد داشته باشید ارز دیجیتال خود را به انواع دیگر ارزهای دیجیتال تبدیل کنید. به عنوان مثال می‌خواهید بیت کوین را به ارز دیگری مانند اتر تبدیل کنید. تبدیل ارزهای دیجیتال به همدیگر بهتر است از طریق سایت‌های صرافی بین‌المللی انجام شود.
از دیگر روش‌های تبدیل ارز دیجیتال این است که در ازای آن‌ها دلار دریافت کنید. البته برای تبدیل ارز دیجیتال به دلار به حساب‌های ارزی بین‌المللی احتیاج دارید. افتتاح و استفاده از این حساب‌ها به دلیل وجود تحریم‌ها برای ساکنان ایران امکان‌پذیر نیست. یک راه‌حل جایگزین برای این کار، تبدیل ارز دیجیتال به تتر است. تتر یک ارز دیجیتال با قیمت ثابت است. قیمت آن همواره یک دلار بوده و به راحتی روی کیف پول‌های موبایل و دسکتاپ ذخیره می‌شود. 

سخن پایانی:

ارزهای دیجیتال حوزه جدیدی است که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه همگان قرار گرفته است. این ارزها آینده روشنی دارند. از آنجایی که برتری انواع ارزهای دیجیتال بر سیستم‌های مالی سنتی بر بیشتر افراد واضح است، بعید نیست که در آینده‌ای نزدیک بیشتر معاملات و سرمایه‌گذاری‌ها با استفاده از این فناوری صورت گیرد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم هرچه زودتر به آموزش ارزهای دیجیتال بپردازید. مکتب‌خونه انواع آموزش‌ها را در این حوزه برای شما عزیزان تدارک دیده است.