امنیت و شبکه

امنیت و شبکه

   45,357 دانشجو
طی سالیان گذشته فناوری امنیت شبکه پیشرفت چشم‌گیری داشته است با این پیشرفت جهان توانست با مخاطبان بیشتری ارتباط برقرار کند. با گذشت زمان ارتباط و وابستگی ما به اینترنت و فضای مجازی به دیگر به حدی رسیده است که نمی‌توان آن را تصور کرد. مقدار زیادی از داده‌های شخصی، تجاری و محرمانه در شبکه‌های مختلف ذخیره می‌شوند و الویت این داده و اطلاعات بیانگر اهمیت امنیت شبکه در زندگی ما است. ما امروزه در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم این روزها مشاغل از نظر دیجیتالی بیشتر از هر زمان دیگری پیشرفت کرده‌اند و با پیشرفت فناوری، وضعیت امنیتی سازمان‌ها نیز باید ارتقا یابد. هرچه امنیت شبکه دارای حفاظ امنیتی بیشتری باشد، ما با خیالی آسوده‌تر می‌توانیم اطلاعات خود را با دیگران به اشتراک بگذاریم. با این حال تهدیدهای احتمالی لو رفتن اطلاعات همیشه وجود دارد که در برخی موارد نمی‌توان از این حملات جلوگیری کرد.
 33 نتیجه برای "امنیت و شبکه --- برنامه نویسی و IT" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

امنیت شبکه

طی سالیان گذشته فناوری امنیت شبکه پیشرفت چشمگیری داشته است. با این پیشرفت افراد و کسب‌وکارها توانستند با مخاطبان بیشتری ارتباط برقرار کند. با گذشت زمان ارتباط و وابستگی ما به اینترنت و فضای مجازی به حدی رسید که نمی‌توان جدایی از آن را تصور کرد. به‌طوری‌که مقدار زیادی از داده‌های شخصی، تجاری و محرمانه در شبکه‌های مختلف ذخیره می‌شوند. اولویت این داده‌ها و اطلاعات باعث مطرح‌شدن مباحث امنیت شبکه و اهمیت آن در زندگی ما شد. ما امروزه در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم این روزها مشاغل از نظر دیجیتالی بیشتر از هر زمان دیگری پیشرفت کرده‌اند؛ بنابراین با پیشرفت فناوری، وضعیت امنیتی سازمان‌ها نیز باید ارتقا یابد. هرچه امنیت شبکه بیشتر تأمین شود، ما با خیالی آسوده‌تر می‌توانیم اطلاعات خود را با دیگران به اشتراک بگذاریم. با این حال، تهدیدهای احتمالی مانند لورفتن اطلاعات همیشه وجود دارد. البته در برخی موارد نمی‌توان از این حملات جلوگیری کرد.

امنیت شبکه چیست؟

امنیت شبکه اصطلاحی گسترده است که بسیاری از فناوری‌ها، دستگاه‌ها و فرایندها را در برمی‌گیرد. اگر بخواهیم تعریفی ساده‌تر برای امنیت شبکه داشته باشیم باید بگوییم که امنیت شبکه مجموعه‌ای از قوانین و تنظیمات است که برای حفاظت از یکپارچگی و فاش نشدن اطلاعات و همچنین دسترسی داشتن به اطلاعات و داده‌های رایانه‌ای با استفاده از نرم‌افزار و سخت‌افزار طراحی شده است.

به‌تمامی اقدامات پیشگیرانه‌ای که صورت می‌گیرد تا آسیبی به زیرساخت‌های شبکه اصلی وارد نشود، امنیت شبکه می‌گویند.

هر سازمانی برای محافظت از اطلاعات خود بدون در نظر گرفتن هزینه، باید امنیتی برای شبکه‌های خود داشته باشد که هر شخصی نتواند به آنان دسترسی داشته باشد و موجب تهدیدهای سایبری شود. معماری شبکه از گذشته تا به امروز پیچیده‌تر شده و علاوه بر این، پیچیدگی با تهدیدهای زیادی هم روبه‌روست.

معماری و ساختار شبکه همیشه در حال تغییر است. زیرا هکرهای زیادی هستند که سعی دارند با روش‎های مختلف به شبکه نفوذ کنند و اطلاعات آن شبکه را در اختیار بگیرند. مهاجمان و هکرها همیشه سعی دارند که قسمت‌های آسیب‌پذیر شبکه را پیدا کرده و با استفاده از همان به شبکه نفوذ کنند.

نکته: امنیت شبکه فرایند استراتژیک و رویکرد دفاعی برای ایمن‌سازی داده‌ها و همچنین حفاظت از منابع شما به واسطه‌ی زیرساخت شبکه رایانه‌‌ای در برابر هرگونه تهدید احتمالی یا دسترسی غیرمجاز است.

آموزش امنیت و شبکه

دنیای این روزهای ما با گذشت زمان دیجیتالی‌تر می‌شود و همیشه در حال تغییر شکل است. پس بهتر است برای انجام فعالیت‌های روزمره خود بدانیم که چگونه باید خود را از تهدیدهای سایبری و نفوذهای امنیتی غیرمجاز حفظ کنیم. اینجاست که اهمیت آموزش امنیت شبکه نمایان می‌شود.

چگونه می‌توانیم امنیت شبکه را تضمین کنیم؟

یادگیری امنیت شبکه و راه‌های حفظ و برقراری آن بالاترین اولویت را در تضمین امنیت شبکه دارد. ما باید از این مورد اطمینان حاصل کنیم که در شبکه از گذرواژه هایی (passwords) استفاده کنیم که سخت و پیچیده باشند این عمل نه تنها در رایانه‌های  شخصی بلکه در تمامی سازمان‌ها باید باید رعایت شود. رمزهای ساده و پیش فرض به راحتی قابل حدس هستند و هکرها به آسانی می‌توانند به اطلاعات و داده‌های شما دست پیدا کنند. این عمل شاید ساده باشد اما به امنیت شبکه و اطلاعات شما بسیار کمک می‌کند.

امنیت شبکه چگونه کار می‌کند؟

امنیت شبکه در سازمان‌ها دارای لایه های مختلف است که کاملا باید در نظر گرفته شوند. حملات و تهدیدهای سایبری می‌توانند در لایه‌های مختلف امنیتی صورت گیرند و سخت افزار و نرم افزارهای سازمان را دچار اختلال کنند.

امنیت شبکه دارای سه کنترل است که با استفاده از آنان شبکه می‌تواند امنیت اطلاعات و داده‌‌های سازمان‌های مختلف را برقرار کند. این سه کنترل عبارت اند از:

کنترل فیزیکی

کنترل‌های امنیت شبکه تمامی دسترسی‌های غیر مجاز پرسنل را غیر فعال می‌کند و به هر فردی اجازه ورود به سیستم را نمی‌دهد. دسترسی کنترل شده فیزیکی مانند قفل کردن احراز هویت بیومتریک و سایر دستگاه‌ها در هر سازمانی ضروری است.

کنترل فنی

کنترل فنی به این منظور است تا اطلاعات و داده‌های ذخیره شده در امنیت کامل قرار بگیرند و هر داده یا اطلاعاتی که بخواهد وارد یا خارج شبکه شود مورد تایید قرار بگیرد. با این کنترل حفاظت دو چندان می‌شود زیرا این سیستم علاوه بر بررسی کردن داده‌ها فعالیت‌های کارکنان آن سازمان را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد تا از ورود غیر مجاز به سیستم جلوگیری شود.

کنترل اداری 

کنترل‌های امنیتی اداری شامل سیاست ‌ها و فرآیندهای امنیتی سازمان است که رفتار کاربر را کنترل می‌کنند از جمله نحوه احراز هویت کاربران، سطح دسترسی آنها و همچنین نحوه اجرای تغییرات زیرساخت‌ها توسط کارکنان IT.

آشنایی با انواع امنیت شبکه

امنیت شبکه مانند دیگر شبکه‌ها دارای انواع مختلف است که شما را با آنان آشنا خواهیم کرد. انواع امنیت شبکه شامل:

نرم افزار ضد ویروس و ضد نرم افزار (Antimalware Software)

این نرم افزار برای محافظت در برابر بدافزار مورد استفاده قرار می‌ گیرد که شامل جاسوس افزار، باج افزار، تروجان، کرم و ویروس است.

امنیت برنامه

داشتن امنیت برنامه امری بسیار مهم و ضروری است زیرا هیچ برنامه ‌ای کامل ساخته نشده است و ممکن است دارای حفره‌های آسیب پذیر باشد که مهاجمان با استفاده از همان نقاط آسیب پذیر به برنامه حمله می‌کنند.

بنابراین امنیت برنامه شامل نرم افزار، سخت افزار و فرایندهایی است که برای بستن این حفره‌ها انتخاب می‌کنید.

تجزیه و تحلیل رفتاری (Behavioral Analytics)

این نوع از امنیت شبکه رفتار غیر طبیعی شبکه را مشخص می‌کند ابزارهای تجزیه و تحلیل رفتاری فعالیت‌های خارج از حد معمول برنامه را به صورت خودکار تشخیص می‌دهد.

 پیشگیری از دست دادن داده‌ها (DLP)

برای اینکه سازمان‌ها اطمینان داشته باشند که کارکنان اطلاعات حیاتی و حساس سازمان را به خارج از شبکه نمی‌فرستند از فناوری DLP و اقدامات امنیتی استفاده می‌کنند که این کار مانع بارگیری و ارسال اطلاعات غیر مجاز می‌شود.

امنیت ایمیل

برنامه امنیتی ایمیل قادر به جلوگیری از حملات ورودی و کنترل پیام‌های خروجی برای جلوگیری از از بین رفتن اطلاعات حساس است.

فایروال‌ها (Firewalls)

فایروال‌ها مانعی بین شبکه داخلی قابل اعتماد شما و شبکه‌های غیرقابل اعتماد خارجی مانند اینترنت ایجاد می‌کنند فایروال‌ها می‌‌تواند نرم‌افزار، سخت‌افزار یا هر دو باشد.

امنیت دستگاه همراه

دستگاه‌‌ها و برنامه‌های تلفن همراه بسیار زیاد مورد هدف مجرمان سایبری قرار می‌گیرند. در واقع این ضرورت وجود دارد که شما کنترل کنید کدام دستگاه‌ها می‌توانند به شبکه تلفن همراه شما دسترسی پیدا کنند.

تقسیم شبکه

تقسیم‌بندی تعریف شده توسط نرم‌افزار، ترافیک شبکه را در طبقه بندی‌های مختلف قرار می‌دهد و اجرای سیاست‌های امنیتی را بسیار آسان می‌کند.

اطلاعات امنیتی و مدیریت رویدادها (SIEM)

محصولات SIEM تمام اطلاعات مورد نیاز کارکنان امنیتی شما را برای شناسایی و پاسخگویی به تهدیدها گرد هم می‌آورد. این محصولات به اشکال مختلف از جمله لوازم مجازی و فیزیکی و نرم افزار سرور در دسترس هستند.

شبکه خصوصی مجازی (VPN)

VPN با دسترسی از راه دور به منظور تایید اعتبار ارتباط بین شبکه و دستگاه از IPsec یا Secure Sockets Layer استفاده می‌‌کند.

امنیت وب

امنیت وب یک راه حل کامل امنیتی است که به شما اجازه می‌دهد حد استفاده کارکنان از وب را مشخص کنید و مانع دسترسی به وب سایت‌های مخرب و تهدید آمیز شوید.

امنیت بی سیم

متاسفانه شبکه‌های بیسیم مانند شبکه ‌های سیمی ایمن نیستند و همین مورد باعث نفوذ هکرها می‌شود. البته ناگفته نماند که برنامه‌های امنیتی هستند که مانع نفوذ هکرها به شبکه‌های بی‌سیم می‌شوند.

Endpoint Security

این نوع امنیت شبکه به نام‌های Protection Network یا Network Security نیز شناخته می‌شود. این نوع از امنیت شبکه دستگاه‌های هوشمند و بی‌سیم مانند لب‌تاپ و تلفن همراه را از راه دور کنترل می‌کنند. به عنوان مثال نرم افزار Comodo Advanced Endpoint Protection هفت لایه دفاعی دارد که شامل ویروسکوپ، اعتبار فایل، جعبه ماسه خودکار، جلوگیری از نفوذ میزبان، فیلتر کردن URL وب، فایروال و نرم‌افزار آنتی ویروس است.

کنترل دسترسی شبکه (NAC) 

این نوع امنیت به شما اجازه می‌‌دهد که مشخص کنید که چه کسی می‌تواند به شبکه شما دسترسی داشته باشد و از آن استفاده کند. این عمل به جلوگیری از حمله‌های احتمالی از طرف مهاجمان و هکرها کمک می‌کند. 

مبانی امنیت شبکه

تعریفی که در مطالب فوق به آنان اشاره کردیم به نظر خوب هستند اما چطور باید این کارها را انجام دهیم؟! بیشتر از ده سال پیش، فردی به نام استفان نورکات اصولی مقدماتی برای امنیت شبکه ایجاد کرد و همچنین عقیده داشت امنیت شبکه سه مرحله‌ی کاربردی دارد که تمامی سازمان‌ها باید بر اساس این موارد استراتژی خود را بچینند. اصول و مبانی امنیت شبکه عبارت‌اند از:

 •  محافظت‌ کردن
 •  تشخیص ‌دادن 
 • واکنش نشان‌دادن

به طور کلی این موارد به نام استراتژی دفاع در عمق (defense in depth) شناخته می‌شود. 

مزایای امنیت شبکه 

یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی که امنیت شبکه دارد این است که می‌تواند مانع فاش شدن اطلاعات حساس و مهم شرکت یا سازمان شود و با این کار امنیت شبکه به شما، تضمین ماندگاری بیشتر کسب و کار را می‌دهد.

هکرها و حملات سایبری خطراتی هستند که همیشه در کمین کسب و کارهای مهم و پر رونق‌اند و با یک اشتباه ممکن است شرکت اطلاعات مهم و حیاتی خود را از دست دهد و با ورشکستگی روبه رو شود به همین خاطر امنیت شبکه در اینجا جایگاه بسیار مهمی دارد تا نگذارد افراد سودجو به این اطلاعات دست پیدا کنند.

متاسفانه طبق آماری که سازمان امنیت جهانی اعلام کرده است اینگونه بوده است که ۶۶ درصد کسب و کارهای کوچک و استارت آپ‌های مهم پس از اینکه مورد حمله هکرها قرار گرفته‌اند و داده ‌های حیاتی و مهم خود را از دست داده‌اند دیگر نتوانستند به دوران اوج خود بازگردند و به نوعی به طور دائم ورشکست شده‌اند.

از طرف دیگر می‌ توان گفت امنیت شبکه با استفاده از سیستم مورد تایید و استراتژی درست و منطقی می‌تواند دوست و همکار قابل اعتمادی برای کسب و کار شما باشد. امنیت شبکه می‌تواند تا حدودی جلوی حمله سایبری به اطلاعات و داده‌های مهم را بگیرد.

آموزش امنیت شبکه را از کجا شروع کنیم؟!

حال که فهمیدید امنیت شبکه چیست و امن نگه‌داشتن اطلاعات مهم چقدر ضروری است، ممکن است این سؤال برایتان به وجود بیاید که چگونه می‌توانم دوره‌های امنیت شبکه را بگذرانم و این دوره چه پیش‌نیازهایی می‌خواهد؟! خب جای درستی آمدید؛ زیرا جواب این سؤال در دستان ما است.

امنیت شبکه یک حوزه بسیار بزرگ و گسترده است اما اگر شما به امنیت شبکه علاقه داشته باشید این موضوع هیچ اهمیتی ندارد. زیرا در کمترین زمان می‌توانید دوره‌های امنیت شبکه را بگذرانید.

خبر خوب اینجاست که وب‌سایت مکتب‌خونه چندین درس امنیت شبکه برای شما عزیزان تهیه دیده است. با مراجعه به دوره امنیت شبکه می‌توانید به‌راحتی آموزش امنیت را شروع کنید و در این حوزه متخصص شوید.

آموزش امنیت و شبکه دارای پیش نیازهایی است که بهتر است برای شروع آنان را از قبل بدانید مثلا دوره مایکروسافت مرتبط به دوره‌ های سیسکو و مایکروسافت است. بعد از یادگیری پیش نیازها شما می‌توانید تصمیم بگیرید که در چه حوزه‌ای از امنیت شبکه می خواهید مهارت کسب کنید. حوزه‌های امنیت شبکه عبارت‌اند از:

 • مهندسی امنیت شبکه
 • مهندسی امنیت ابر
 • متخصص امنیت برنامه
 • معمار امنیت 
 • تحلیلگر بدافزار و ...

بعد از اینکه حوزه خود را انتخاب کردید می‌توانید یادگیری خود را شروع کنید تا در آینده به شغل دلخواه خود برسید. 

دوره‌های آموزش رایگان امنیت شبکه مکتب‌خونه

  آموزش رایگان امنیت شبکه، شما بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای می‌توانید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. بعضی از دوره های آموزش رایگان امنیت شبکه مکتب‌خونه عبارت‌اند از:

·        آموزش رایگان درک مقدماتی شبکه

·        آموزش رایگان رمزنگاری

·        آموزش رایگان امنیت شبکه

برخی دیگر از دوره های امنیت شبکه

مکتب‌خونه دوره های زیادی برای اموزش امنیت شبکه تهیه دیده است.

·        تئوری اطلاعات شبکه

·        شبکه مخابرات پیشرفته

·        اخلاق فناوری اطلاعات (مهندسی IT)

·        شبکه مخابرات داده

مدارک مورد نیاز برای یادگیری network security

یادگیری امنیت شبکه ملزم به داشتن مدارکی است، به همین خاطر در این بخش مدارکی را نام می‌بریم که مرتبط به امنیت شبکه است این مدارک عبارت‌اند از:

 • مدرک آموزشی CompTIA Security+
 • مدرک ‌ آموزشی CISSP
 • مدرک آموزشی FortiGate Firewall
 • مدرک آموزشی CEH

و در آخر مدرک دوره‌های Cisco CCNA Security , CCNP Security , CCIE Security

شغل و بازار کار امنیت شبکه

حال شاید این سوال برایتان به وجود بیاید که حالا من با این مدارکی که گرفتم چگونه وارد بازار کار امنیت شبکه شوم یا اصلا ماهیانه چقدر درآمد می‌توانم داشته باشم؟!

برای پاسخ دادن به این سوال باید بگوییم که با نیاز روزافزون افراد به داشتن امنیت شبکه و در امان نگه داشتن اطلاعات حیاتی خود باعث شده تا اکثریت افراد و سازمان‌ها به کسی که در مورد امنیت شبکه اطلاعات کافی داشته دارد، نیازمند شوند.  

خوشبختانه شغل امنیت شبکه تقاضای زیادی دارد و همچنین درآمد خوبی نیز دارد. با یادگرفتن برنامه‌نویسی امنیت شبکه و داشتن سابقه و اطاعات زیاد در این زمینه سازمان‌های زیادی خواهان استخدام شما هستند و درآمد ماهیانه بستگی به حرفه و سابقه شما نیز دارد.