تحلیل تکنیکال

اگر به بورس و خرید و فروش سهام علاقه دارید، حتما تاکنون بارها با واژه «تحلیل تکنیکال» برخورد داشته‌اید. چرا که لازمه ورود به بازارهای معاملاتی آشنایی با تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی است. این دو مفهوم شما را با وضعیت بازار بیشتر آشنا می‌کنند. هر کدام از آن‌ها به شما کمک می‌کند تا از زاویه و دیدگاه متفاوت، وضعیت بازار را بررسی کنید. در این مقاله سعی می‌کنیم شما را با تحلیل تکنیکال و تفاوت آن با تحلیل بنیادی آشنا کنیم. پس اگر قصد ورود به بازار معاملاتی و خرید و فروش سهام را دارید و می‌خواهید با تحلیل تکنیکال آشنا شوید، با مکتب‌خونه همراه باشید.

 8 

نتیجه برای "تحلیل تکنیکال --- بورس --- مالی و سرمایه‌گذاری" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال یا همان تحلیل فنی یک دانش تجاری است که برای ارزیابی سرمایه‌گذاري‌ها و شناسایی فرصت‌های معاملاتی از طریق تجزیه و تحلیل روند آماری فعالیت‌های تجاری، استفاده می‌شود. این آمار معمولا شامل اطلاعاتی از قبیل قیمت و تغییرات آن،‌ حجم معاملات و غیره است.

تحلیل فنی در بازارهای ارز خارجی، بازار طلا و فلزات گران‌بها، بازار مسکن، بورس اوراق بهادار و هر بازار دیگری که براساس عرضه و تقاضا فعالیت می‌کند، به کار می‌رود.

یک تحلیل‌گر تکنیکال، که به آن تکنسین بازار هم می‌گویند، یک محقق است که سرمایه‌گذاری‌ها را براساس قیمت‌های گذشته بازار و شاخص‌های تکنیکال تجزیه و تحلیل می‌کند. تحلیل‌گران معتقدند تغییرات کوتاه مدت قیمت در اثر عرضه و تقاضای موجود در بازار به وجود می‌آید. بنابراین آن‌ها سعی می‌کنند بر اساس تفسیر دقیق الگوهای معاملاتی گذشته، رفتار آینده قیمت‌ها را در بازار پیش‌بینی کنند.

تفاوت تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال دو مفهوم کلی برای آشنایی با بازار سرمایه هستند، که در دو انتهای یک طیف قرار دارند. هر دو روش برای تحقیق و پیش‌بینی روند آینده قیمت سهام استفاده می‌شوند. این دو مفهوم مانند هر استراتژی یا فلسفه سرمایه‌گذاری، طرفداران و مخالفان خود را دارند.

تحلیل بنیادی روشی برای ارزیابی اوراق بهادار از طریق تلاش برای اندازه‌گیری ارزش ذاتی سهام است. تحلیل‌گران بنیادی همه چیز را بررسی می کنند؛ از کل اقتصاد و شرایط صنعت گرفته تا وضعیت مالی و مدیریت شرکت‌ها. درآمد، هزینه‌ها، دارایی‌ها و بدهی‌ها از مشخصه‌های مهم برای تحلیلگران بنیادی است.

تحلیل تکنیکال با تحلیل بنیادی تفاوت دارد؛ تنها ورودی در تحلیل تکنیکال، قیمت و حجم سهام است. فرض اصلی در این تحلیل این است که تمام اصول شناخته شده، در قیمت تعیین می‌شوند.

بنابراین نیازی به توجه دقیق به آن‌ها نیست. تحلیل‌گران تکنیکال برای اندازه‌گیری ارزش ذاتی اوراق بهادار تلاش نمی‌کنند، بلکه در عوض از نمودارهای سهام برای شناسایی الگوها و روندهایی استفاده می‌کنند که نشان می‌دهد سهام در آینده چه رفتاری از خود بروز خواهد داد.

تاریخچه تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال اولین بار توسط چارلز داو مطرح شد. او نظریه داو را در اواخر دهه 1800 ارائه داد. چندین محقق برجسته از جمله ویلیام پی همیلتون، رابرت رئا، ادسون گولد و جان مگی به شکل‌گیری بیشتر مفاهیم نظریه داو کمک کردند. در دوران مدرن، تحلیل فنی تکامل یافته است و صدها الگو و سیگنال را شامل می‌شود که طی سال‌ها تحقیق ایجاد شده‌اند.

تحلیل تکنیکال با این فرض انجام می‌شود که فعالیت معاملاتی گذشته و تغییرات قیمت اوراق بهادار می‌تواند شاخص‌های ارزشمندی برای رفتارهای آتی قیمت اوراق بهادار متناسب با قوانین سرمایه‌گذاری یا معاملات باشد.

تحلیل‌گران حرفه‌ای اغلب از این تحلیل به همراه سایر شکل‌های تحقیق استفاده می‌کنند. معامله‌گران خرده فروشی ممکن است فقط بر اساس نمودارهای قیمت اوراق بهادار و آمار مشابه تصمیم بگیرند، اما تحلیل‌گران حرفه‌ای به ندرت تحقیقات خود را فقط به تحلیل فنی یا فاندامنتال محدود می‌کنند.

در میان تحلیل‌گران حرفه‌ای، انجمن CMT از بزرگترین مجموعه تحلیل‌گران خبره یا مجاز که به طور حرفه‌ای در تحلیل تکنیکال فعالیت می‌کنند، در سراسر جهان پشتیبانی می‌کند. گواهی‌نامه CMT را می‌توان پس از گذراندن یک آزمون سه سطحی کسب کرد.

این آزمون نگاهی گسترده و عمیق به ابزارهای تحلیل تکنیکال را پوشش می‌دهد. تقریبا یک‌سوم دارندگان مدرک CMT دارای مدرک CFA (تحلیل‌گر مالی خبره) هستند. این آمار نشان می‌دهد که این دو رشته چقدر می‌توانند باعث تقویت همدیگر شوند.

مفروضات اساسی تحلیل تکنیکال چیست؟

دو روش اصلی برای تجزیه و تحلیل اوراق بهادار و تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری وجود دارد: تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال. تحلیل بنیادی شامل تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی یک شرکت برای تعیین ارزش منصفانه کسب‌وکار است؛ در حالی که تحلیل فنی فرض می‌کند که قیمت اوراق بهادار در حال حاضر، تمام اطلاعات موجود در دسترس عموم را منعکس می‌کند و در عوض، بر تحلیل آماری حرکت قیمت تمرکز دارد. تحلیل تکنیکال سعی دارد با جستجوی الگوها و روندها به جای تجزیه و تحلیل ویژگی‌های اساسی اوراق بهادار، احساس بازار در پشت روند قیمت را درک کند.

چارلز داو یک مجموعه مقاله منتشر کرده که در مورد نظریه تحلیل تکنیکال، در آن بحث کرده است. نوشته های او شامل دو فرض اساسی است که همچنان به شکل چارچوبی برای تجارت تکنیکال استفاده می‌شود. داو معتقد است تنها چیزی که باید مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد، قیمت است.

چون تمام اثرات عرضه و تقاضا روی قیمت بروز می‌کند. همچنین او بیان می‌دارد بازار روندهای مشخصی دارد. به عبارت دیگر، بازار از روندهای صعودی و نزولی معینی پیروی می‌کند و تمایل دارد با گذشت زمان تکرار شود.

امروزه زمینه تحلیل فنی بر اساس کارهای داو بنا شده است. تحلیل‌گران حرفه‌ای معمولاً سه فرضیه کلی را برای این رشته می‌پذیرند:

1.  همه چیز در نمودار قیمت قابل مشاهده است.
تحلیل‌گران فنی بر این باورند که همه چیز، از اصول شرکت گرفته تا عوامل گسترده بازار و حتی روانشناسی بازار، قیمت سهام را تعیین می‌کند. این نقطه نظر با فرضیه بازارهای کارآمد (EMH) که نتیجه مشابه‌ای راجع به قیمت‌ها فرض می‌کند، سازگار است.

تنها چیزی که باقی مانده است، تجزیه و تحلیل حرکت قیمت است که تحلیل‌گران تکنیکال آن را محصول عرضه و تقاضا برای یک سهام خاص در بازار می‌دانند.

2.  قیمت‌ها مطابق با روند مشخصی حرکت می‌کنند.
تحلیل‌گران فنی انتظار دارند که قیمت‌ها، حتی در حرکات تصادفی بازار، بدون توجه به بازه زمانی مشاهده شده، روندهای خود را نشان دهند. به عبارت دیگر، قیمت سهام احتمالاً مطابق با روند گذشته ادامه دارد تا اینکه تحت تاثیر عواملی، به صورت غیرقابل پیش‌بینی حرکت کند. بیشتر استراتژی‌های معاملات تکنیکال بر این فرض استوار است.

3. تاریخ تمایل به تکرار دارد.
تحلیلگران فنی معتقدند که تاریخ تمایل به تکرار دارد. ماهیت تکراری حرکت قیمت اغلب به روانشناسی بازار نسبت داده می‌شود، که بر اساس احساساتی مانند ترس یا هیجان، بسیار قابل پیش‌بینی است.

تحلیل تکنیکال از الگوهای نموداری برای تجزیه و تحلیل این احساسات، حرکات بعدی بازار و درک روند استفاده می‌کند. هر چند که بسیاری از نمودارهای تحلیل تکنیکال سابقه‌ای بیش از 100 سال دارند، هنوز هم اعتقاد بر این است که آن‌ها با اطلاعات امروزی مرتبط هستند؛ زیرا این نمودارها الگوهای حرکت قیمت را طوری نشان می‌دهند که اغلب تکرار می‌شوند.

تحلیل تکنیکال چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

تحلیل تکنیکال سعی دارد تغییرات قیمت اکثر ابزارهای قابل معامله از جمله سهام، اوراق قرضه، معاملات آتی و جفت ارزها را پیش‌بینی کند.

در حقیقت، بعضی از افراد تحلیل تکنیکال را صرفاً مطالعه نیروهای عرضه و تقاضا می‌دانند که در تغییرات قیمت بازار اوراق بهادار، منعکس شده است.

تحلیل فنی معمولاً برای تغییرات قیمت به کار می‌رود؛ اما برخی از تحلیل‌گران اعداد دیگری را غیر از قیمت (نظیر حجم معاملات یا سود) دنبال می‌کنند.

در سراسر صنعت، صدها الگو و سیگنال وجود دارد که توسط محققان برای حمایت از تحلیل تکنیکال تجارت ایجاد شده است. تحلیل‌گران تکنیکال همچنین انواع مختلفی از سیستم‌های معاملاتی را ایجاد کرده‌اند که به آن‌ها در پیش‌بینی و انجام معاملات در شرایط تغییرات قیمت، کمک می‌کند.

برخی از شاخص‌ها در درجه اول بر شناسایی روند فعلی بازار متمرکز هستند، از جمله نقاط حمایت و مقاومت. در حالی که بعضی دیگر بر تعیین قدرت یک روند و احتمال ادامه آن تمرکز می‌کنند. شاخص‌های فنی و الگوهای نموداری که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارتند از: خط روند، کانال‌ها، میانگین متحرک و شاخص‌های شتاب. به طور کلی، تحلیل‌گران تکنیکال انواع مختلف شاخص‌ها را بررسی می‌کنند. از جمله این شاخص‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  روند قیمت
 • الگوهای نمودار
 • شاخص‌های حجم و حرکت
 •  اسیلاتورها
 •   میانگین متحرک
 •   سطح حمایت و مقاومت

تحلیل تکنیکال برای افراد مبتدی چگونه است؟

اول از همه برای آموزش تحلیل تکنیکال باید رویکرد صحیح را انتخاب کنید. به طور کلی دو روش مختلف برای این تحلیل وجود دارد: رویکرد از بالا به پایین و رویکرد از پایین به بالا. اغلب اوقات، معامله‌گران کوتاه مدت رویکرد از بالا به پایین و سرمایه‌گذاران بلند مدت رویکرد از پایین به بالا را در پیش می‌گیرند. بعد از انتخاب رویکرد، پنج مرحله اصلی برای شروع تحلیل تکنیکال وجود دارد که به آن می‌پردازیم.

 • رویکرد بالا به پایین :

رویکرد از بالا به پایین یک تحلیل اقتصادی کلان است که اقتصاد کل را قبل از تمرکز بر اوراق بهادار فردی بررسی می‌کند. یک معامله‌گر در مورد سهام، ابتدا بر اقتصاد، سپس بر بخش‌ها و در نهایت بر شرکت‌ها تمرکز می‌کند. معامله‌گرانی که از این روش استفاده می‌کنند، روی سود کوتاه مدت متمرکز می‌شوند که این برخلاف ارزش‌گذاری‌های بلند مدت است.

 • رویکرد پایین به بالا :

رویکرد پایین به بالا بر سهام فردی متمرکز است که در خلاف جهت دیدگاه اقتصاد کلان قرار دارد. این رویکرد شامل تجزیه و تحلیل سهام‌هایی است که به نظر می‌رسند به طور بالقوه برای نقاط ورود و خروج، جذاب باشند. معامله‌گرانی که از این روش استفاده می‌کنند، در تصمیمات خود به دنبال ارزش هستند و قصد دارند نگاه طولانی مدتی به معاملاتشان داشته باشند.

علاوه بر این ملاحظات، انواع مختلفی از معامله‌گران ممکن است ترجیح دهند از اشکال مختلف تحلیل تکنیکال استفاده کنند. معامله‌گران روزانه ممکن است از خطوط روند ساده و شاخص‌های حجم برای تصمیم‌گیری استفاده کنند؛ در حالی که معامله‌گران نوسانی یا موقعیتی ممکن است الگوهای نمودار و شاخص‌های فنی را ترجیح دهند.

معامله‌گرانی که الگوریتم‌های خودکار ایجاد می‌کنند، ممکن است الزامات کاملاً متفاوتی داشته باشند و از ترکیب شاخص‌های حجم و شاخص‌های تکنیکال برای تصمیم‌گیری استفاده کنند.

تحلیل تکنیکال برای افراد مبتندی چه مراحلی دارد؟

افراد مبتدی می‌توانند طی پنج مرحله کار کردن با تحلیل تکنیکال را آغاز کنند:

1.  یک استراتژی مشخص را انتخاب کنید یا یک سیستم معاملاتی ایجاد کنید.

اولین قدم برای تحلیل تکنیکال شناسایی یک استراتژی یا ایجاد یک سیستم معاملاتی است. به عنوان مثال، یک معامله‌گر تازه‌کار ممکن است تصمیم بگیرد که یک استراتژی میانگین متحرک متقاطع را دنبال کند، جایی که او بتواند دو میانگین متحرک (50 روزه و 200 روزه) را در یک حرکت قیمت سهام خاص، ردیابی کند.

برای این استراتژی، اگر میانگین متحرک کوتاه مدت 50 روزه از میانگین متحرک بلندمدت 200 روزه بیشتر شود، یک روند صعودی را نشان می‌دهد و یک سیگنال خرید ایجاد می‌کند. عکس این مورد برای سیگنال فروش هم صدق می‌کند.

2.  اوراق بهادار مناسب را شناسایی کنید.

همه سهام یا اوراق بهادار با استراتژی فوق مطابقت ندارند؛ زیرا این استراتژی برای سهام‌هایی با نقدشوندگی زیاد و نوسان بالا ایده‌آل است نه سهام‌های باثبات و دارای نقدشوندگی پایین. همچنین سهام یا قراردادهای مختلف ممکن است به انتخاب پارامترهای مختلفی نیاز داشته باشند؛ مثلا میانگین‌های متحرک مختلف مانند میانگین متحرک 15 روزه و 50 روزه.

3. کارگزاری مناسب را پیدا کنید.

یک حساب معاملاتی مناسب پیدا کنید که از اوراق بهاداری که انتخاب کرده‌اید، پشتیبانی کند (به عنوان مثال سهام عادی، سهام پنی یا ارزان، معاملات آتی، حق اختیار و غیره). این کارگزاری باید عملکرد لازم را برای ردیابی و نظارت بر شاخص‌های تکنیکال منتخب، ارائه دهد. به علاوه باید بتواند هزینه‌ها را پایین نگه دارد تا از کاهش سود جلوگیری کند. برای استراتژی فوق، یک حساب پایه با میانگین‌های متحرک در نمودارهای شمعی کار می‌کند.

4.معاملات را پیگیری و نظارت کنید.

معامله‌گران با توجه به استراتژی خود، ممکن است به سطح‌های مختلفی از عملکردها نیاز داشته باشند. به عنوان مثال، معامله‌گران روزانه به یک حساب اعتباری نیاز دارند که دسترسی به قیمت‌های سطح دو و قابلیت مشاهده بازارسازان را فراهم کند. اما برای مثالی که در بالا ذکر شد، یک حساب پایه ممکن است به عنوان گزینه کم هزینه ترجیح داده شود.

5. از سایر نرم افزار یا ابزارها استفاده کنید.

ممکن است برای به حداکثر رساندن عملکرد، ویژگی‌های دیگری مورد نیاز باشند. برخی از معامله‌گران ممکن است به هشدارهای تلفن همراه یا دسترسی موبایلی به معاملات در حال انجام، نیاز داشته باشند؛ در حالی که برخی دیگر ممکن است از سیستم های معاملاتی خودکار برای اجرای معاملات از طرف آن‌ها، استفاده کنند.

تحلیل تکنیکال برای چه کسانی مفید است؟

در حالت کلی، کسانی که می‌خواهند به دنیای بورس وارد شوند و به خرید و فروش بپردازند، لازم است به خوبی با مباحث تحلیل تکنیکال آشنایی داشته باشند؛ همچنین به مشاوران و نمایندگان سرمایه‌گذاری کمک می‌کند تا با استفاده از دانش تحلیلی تکنیکال، خود را از سایرین متمایز کنند.

سرمایه‌گذاران خودمحور هم می‌توانند با فراگیری تکنیکال، مهارت‌های تجاری خود را تقویت کنند. همچنین افرادی که تمایل دارند در نقش‌های تجاری خود پیشرفت کنند یا به خرید و فروش علاقه دارند، می‌توانند با شرکت در دوره‌های تحلیل تکنیکال به هدف خود برسند. 

مسئولیت‌های شغلی یک تحلیل‌گر تکنیکال چیست؟

یک تحلیل‌گر تکنیکال باید بتواند با مشاهده و تفسیر تغییرات قیمت اوراق بهادار، مسیر آینده آن را پیش‌بینی کند. آن‌ها این داده‌های قیمت را برای تعیین نتایج احتمالی در فرمول‌های آماری اعمال می‌کنند.

تکنسین‌ها ممکن است یافته‌های خود را هم در داخل و هم در خارج از شرکت ارائه دهند. به عنوان مثال، یک تحلیل‌گر تکنیکال ممکن است چندین ایده تجاری تاکتیکی را هم در جلسه شرکت سرمایه‌گذاری خود و هم در قالب یک سخنرانی در یک سمینار ارائه دهد.

تحلیل‌گران تکنیکال همچنین می‌توانند برای تهیه گزارش‌های تحقیقاتی از تحلیل جامع یک شرکت کارگزاری، با تحلیل‌گران بنیادی همکاری نزدیک داشته باشند.

برای تحلیل تکنیکال رعایت چه نکاتی لازم است؟

تجارت می‌تواند چالش برانگیز باشد؛ بنابراین به تمرین‌های بیشتری نسبت به آن‌چه در این مقاله اشاره شد، نیاز دارد. در زیر به بعضی از ملاحظات اصلی که در تحلیل فنی باید به آن توجه کنید، اشاره کرده‌ایم:

 •   منطق اصولی و پایه و اساس تحلیل تکنیکال را به خوبی درک کنید.
 •  استراتژی‌های معاملاتی را دوباره بررسی و آزمایش کنید تا از عملکرد آن‌ها در گذشته آگاه شوید.
 •  قبل از اقدام به سرمایه‌گذاری واقعی، معاملات را در یک حساب آزمایشی تمرین کنید.
 • سعی کنید نسبت به محدودیت‌های تحلیل تکنیکال اطلاع کسب کنید تا دچار ورشکستی یا غافل‌گیری‌های پرهزینه نشوید.
 •   در مورد مقیاس‌پذیری و نیازهای آینده اطلاع کسب کنید و نسبت به آن‌ها انعطاف‌پذیر باشید.
 •   تلاش کنید ویژگی‌های حساب معاملاتی را با درخواست استفاده آزمایشی رایگان، امتحان و ارزیابی کنید.
 • در ابتدا معاملات خود را با سرمایه کم شروع کنید و بعد از کسب تجربه‌های بیشتر، آن را گسترش دهید.
کلام آخر:

تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال دو بال مهم برای ورود به بازار تجارت و خرید و فروش سهام هستند. بسیاری از سرمایه‌گذاران هنگام تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری هم از تحلیل بنیادی و هم از تکنیکال استفاده می‌کنند؛ چرا که تحلیل تکنیکال به پر کردن شکاف‌های دانشی کمک می‌کند.

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران می‌توانند با درک اساسی تحلیل فنی، بازده تعدیل شده ریسک‌های بلندمدت خود را بهبود بخشند؛ اما درک و تمرین این تکنیک‌ها قبل از انجام سرمایه‌گذاری واقعی، برای جلوگیری از اشتباهات پرهزینه بسیار مهم است.

اگر به دنیای بورس و سهام علاقه دارید، مکتب‌خونه دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال را برای شما عزیزان تدارک دیده است. پس برای یادگیری تحلیل فنی که بخش مهمی از بازار سرمایه است، به دوره‌های مکتب‌خونه سر بزنید.