تدوین

تدوین

آموزش تدوین

   3,558 دانشجو
تدوین جزو مراحل فنی سینماست و به لحاظ محبوبیت، جایگاه پایین‌تری از سایر شاخه‌های سینما دارد؛ به همین دلیل است که، آموزش تدوین از توجه کمتری برخوردار است. اما در طی سالیان اخیر، با افزایش آگاهی مردم نسبت به شاخه‌های تخصصی سینما و عوامل پشت صحنه، توجه بیشتری به تدوین شده و دانشجویان این رشته، نسبت به گذشته، افزایش داشته ‌است. با این‌حال، هنوز هم جای پیشرفت و رشد در شاخه تدوین فیلم و آموزش در آن وجود دارد.
پریمیر
 1 نتیجه برای "تدوین --- هنر" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

تدوین جزو مراحل فنی سینماست و به لحاظ محبوبیت، جایگاه پایین‌تری از سایر شاخه‌های سینما دارد؛ به همین دلیل است که، آموزش تدوین از توجه کمتری برخوردار است. اما در طی سالیان اخیر، با افزایش آگاهی مردم نسبت به شاخه‌های تخصصی سینما و عوامل پشت صحنه، توجه بیشتری به تدوین شده و دانشجویان این رشته، نسبت به گذشته، افزایش داشته ‌است. با این‌حال، هنوز هم جای پیشرفت و رشد در شاخه تدوین فیلم و آموزش در آن وجود دارد. 

فیلم‌ها و سریال‌ها، به‌صورتی که به مخاطب نمایش داده‌می‌شوند، فیلم‌برداری نمی‌شوند. ترتیب صحنه‌ها و سکانس‌های فیلمبرداری شده، بر طبق فیلمنامه نبوده و به‌مانند تکه‌های یک پازل بهم ریخته هستند. وظیفه‌ی کنارهم قرار دادن این تکه‌ها، برای تحقق تصویر دلخواه و مدنظر سازنده، به عهده‌ی تدوینگر است.

تدوین فیلم به نوعی، ساخت آن از ابتدا با قطعات کوچکتر است. به تدوینگر، کارگردان دوم نیز گفته می‌شود زیرا، خلاقیت و ایده‌های او، می‌تواند تغییر بزرگی بر محبوبیت و جذابیت فیلم ایجاد کرده و در موفقیت و یا شکست آن موثر باشد. تدوینگر و کارگردان باید بتوانند به یک نگاه مشترک، در کوتاه‌ترین زمان برسند، تا در فرایند تدوین فیلم، به مشکل بر نخورده و آن‌را دچار اختلال نکنند. در مواردی، ترس از نرسیدن به یک نگاه مشترک بین کارگردان و تدوینگر، باعث می‌شود تا خود کارگردان، تدوین فیلم را خود برعهده بگیرد.

تدوین چیست:

تدوین، مرحله‌ای از پس‌تولید فیلم است که در آن، فیلم خام که شامل سکانس‌ها و صحنه‌های بهم ریخته و نامرتب است، توسط تدوینگر، به فیلم نهایی تبدیل می‌شود.

تدوینگر، با تسلط کافی بر روی فیلمنامه و درک نگاه کارگردان، با استفاده از دانش و خلاقیت خود، صحنه‌هایی را که از دید مخاطب پنهان مانده را آشکار و صحنه‌هایی که آشکارند ولی لازم است پنهان شوند را، حذف می‌کند. 

تدوینگر موظف است، بهترین صحنه‌ها را، از انبوه سکانس‌های فیلمبرداری شده انتخاب، و در زمان تعیین‌شده، به نحوی که حالت روایی فیلم برقرار بوده و داستان به شکل صحیحی پیش رود، دنبال هم قرار دهد. 

تدوین تنها، پشت سرهم قرار دادن صحنه‌ها را شامل نمی‌شود. علاوه بر تدوین فیلم، تدوین صدا و تدوین نور و رنگ نیز، برعهده تدوینگر است؛ گرچه امروزه به دلیل حجم بالای کار تدوینگر، تدوین صدا و تصویر را، فرد دیگری به عهده گرفته و هرسه کار برعهده یک‌نفر نیست. 

جلوه‌های ویژه هم که از شاخه‌های تازه متولد شده در سینما است، در مرحله‌ی تدوین، به فیلم‌ها اضافه می‌شود؛ به این صورت که صحنه‌هایی که در فیلمنامه انتخاب شده‌اند، توسط متخصص ساخت جلوه‌های ویژه، ساخته و در قالب سکانس و صحنه‌ای از فیلم، به تدوینگر تحویل داده تا در فیلم قرار گیرد. 

تدوین صدا و قراردادن موسیقی بر روی صحنه‌ها، نقش مهمی در انتقال احساسات و هیجان، به مخاطب ایفا می‌کند. پس علاوه بر انتخاب ترتیبی صحیح برای سکانس‌ها، وضوح صدا و انتخاب موسیقی در لحظه مناسب با حجم مناسب نیز، بر کیفیت یک اثر سینمایی و یا سریال‌ها، تاثیر چمشگیری خواهد گذاشت. 

پیش‌از این‌که تدوین به‌صورت دیجیتال انجام شود، تدوینگر، فیلم‌های دوربین‌های قدیمی که به شکل نواری طولانی از تصاویر بودند را، برش داده و آن‌ها را مجددا براساس سناریو، به نوارهای دیگر با استفاده از چسب، می‌چسباند، تا ویدئو قابل نمایش شود. امروزه تمام این کارها، به‌صورت دیجیتال و از طریق نرم‌افزارهای مخصوص ویرایش و تدوین فیلم، انجام می‌گیرد. ‌

به این دلیل که تدوین، مربوط به دوره‌ی پس‌تولید فیلم بوده و توجه‌های زیادی را از سوی مخاطبان، به خود جلب نمی‌کند، از محبوبیت کمتری در بین دانشجویان، نسبت به شاخه‌های دیگر سینما، برخوردار است. با این‌حال، هم‌زمان با گسترش بازارکار آن و افزایش آگاهی مردم از رشته‌های تخصصی سینما، هنرجویان علاقه‌مند به تدوین، روبه افزایش است. 

علی‌رغم حجم بالا و سنگین بودن کار تدوین، برای یادگیری تدوین راه پر پیچ‌ و خمی پیش روی فرد نیست. با پیشرفت تکنولوژی و دیجیتالی شدن فرایند آن، آموزش تدوین، بیش‌از پیش، آسان شده‌است؛ تنها کافیست از مبانی ابتدایی آن آگاهی داشته باشند و طرز کار نرم‌افزارها را فرا بگیرند. 

برای اینکه بتوانید در کار خود موفق بوده و آینده‌ی روشنی در تدوین برای خود رقم بزنید، لازم‌است که، از آموزش صحیحی برخوردار شوید تا بتوانید استعداد و مهارت‌های خود را، به‌طرز شایسته‌ای شکوفا کرده و در رشته‌ی خود رشد کنید. 

مراحل آموزش تدوین:

آموزش تدوین از دو مرحله‌ی کلی آموزش مبانی تدوین و آموزش کار با نرم‌افزار تشکیل می‌شود. در ادامه بیشتر درباره‌ی این دو مرحله توضیح می‌دهیم.


مبانی تدوین: 

تدوین شاخه‌ای از سینماست؛ پس باید در ابتدا با مبانی اولیه سینما آشنا شوید. لازم است پیش از تدوین مفاهیمی مانند پلان، سکانس، لانگ‌شات، کلوزآپ و دیگر اصطلاحات سینمایی را بدانید تا در هنگام تعامل با کارگردان دچار مشکل نشوید.

علاوه بر مبانی کلی سینما، لازم است تا مبانی تخصصی در تدوین را نیز فراگیرید. برش، اصلاح رنگ، افکت‌ها و ابزار تنظیم صدا از مهم‌ترین مفاهیمی است که باید در تدوین یادگیرید. اصطلاحاتی نیز در تدوین وجود دارد که لازم است، پیش از کار با نرم‌افزار، آنها را فراگرفته و حفظ شوید تا در کار با نرم‌افزار دچار مشکل نشوید. 

همانطور که گفتیم تدوین شامل تدوین صحنه‌ها، تدوین صدا، تدوین موسیقی، تدوین رنگ و تدوین نور می‌شود. معمولا، بخش مربوط به تصویر را یک نفر و بخش مربوط به صدا را شخص دیگری انجام می‌دهد تا علاوه بر کاهش حجم کاری، دقت در کار نیز افزایش یابد. پس لازم است، یک تدوینگر، علاوه بر دانش تصویری و یادگیری مفاهیم تصویر، دانش صوتی خود را نیز تقویت کند. 

کار با نرم‌افزار: 

پس از یادگیری مفاهیم ابتدایی، نوبت به آموزش نرم‌افزارهای مخصوص تدوین می‌رسد. 

از آن‌جایی که تعداد نرم‌افزارهای تدوین زیاد بوده و روزبه‌روز، درحال افزایش است، بهتر است پیش از آغاز آموزش هدف خود را در آموزش نرم‌افزارهایی که بیشترین کاربرد را برای ما دارند، مشخص کنیم به‌عنوان مثال یادگیری طیف وسیعی از برنامه‌ها هدف ما است و یا تنها فراگیری و تمرکز بر یک برنامه مورد نظر ماست.

بهتراست روند آموزش تدوین، کاربردی و عملی بوده و به‌صورت تهیه یک پروژه از سبک به سنگین، دنبال‌شود. یادگیری تئوری نرم‌افزار، بدون کاربرد عملی ابزارها، از کیفیت پایینی برخوردار بوده و کار شما را در کسب مهارت سخت‌تر می‌کند. 

توجه داشته باشید، در تدوین، مهارت‌های فنی و اجرایی و تجربه، بیشتر از مدرک تحصیلی اهمیت دارد؛ پس هرچه بیشتر تمرین کرده و مهارت خود را در کار افزایش داده و با کار داوطلبانه تجربه‌ی خود را بیشتر کنید، امکان بیشتری برای موفقیت در تدوین خواهید داشت. 

 

مهارت های مورد نیاز تدوینگر:

تدوین، شاخه‌ای از هنر سینما، با حجم کاری بالایی است. مهمترین عامل موفقیت، در این رشته، علاقه و به دنبال آن سخت‌کوشی و تحمل بالا است. یک تدوینگر باید توانایی کار با کامپیوتر، در ساعت‌های طولانی را داشته و همچنین لازم است که از سرعت بالا در کار برای تحویل پروژه‌ها، در زمان‌های مقرر، برخوردارباشد. 

یک تدوینگر باید از تمرکز زیادی برخوردار بوده و در هنگام انتخاب ترتیب صحنه‌ها، دقت و ریزبینی بالایی داشته‌باشد. 

خلاقیت و دید هنری نیز، بخش مهم دیگری در این کار است. یک تدوینگر خلاق، می‌تواند با استفاده از ایده‌های خلاقانه‌ی خود، کیفیت یک اثر سینمایی را چندین برابر کرده و رضایت مخاطبان را بالا ببرد. همچنین یک تدوین بد و ناقص نیز می‌تواند باعث کاهش کیفیت اثر و نابودی رشته‌ی داستانی فیلم شود. از همین منظر است که تدوین اهمیت بسیار بالایی در سینما دارد. 

یک تدوینگر، برای اینکه بتواند با کارگردان و کارفرما ارتباط برقرار کرده و توجه دیگران را به کار خود جلب نماید، لازم است که روابط اجتماعی بالایی داشته‌باشد. همچنین باید به جزئیات توجه زیادی داشته‌باشد تا بتواند کوچکترین ناهماهنگی، در تصاویر و یا صدا را فهمیده و برطرف سازد. 

تدوین، یک کار تیمی محسوب می‌شود و کسانی می‌توانند در آن موفق شده و شهرتی بدست‌آورند که توانایی کار تیمی را در خود داشته باشند. 

در آخر، اگر شخصی این مهارت‌های اخلاقی و شخصیتی را در خود داشته باشد، می‌تواند آموزش تدوین را آغاز کرده و مبانی تدوین و کار با نرم‌افزارها را فراگرفته و با تلاش و پشتکار بالا، به سطح بالایی در تدوین برسد. 

 

نرم افزارهای تدوین:

در گذشته تدوین به روش‌های فیزیکی و روی نوار فیلم‌ها صورت می‌گرفت. با دیجیتالی شدن دوربین‌های فیلمبرداری، تدوین نیز به صورت دیجیتال و با کمک نرم‌افزارها دنبال شد. 

در ابتدا تعداد محدودی برنامه برای تدوین وجود داشت و استفاده از آن‌ها به تخصص و مهارت فراوانی را نیاز داشت؛ اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، نرم‌افزارها در حوزه تدوین و ویرایش فیلم، افزایش یافته و کاربریشان نیز به طبع آسان‌تر از قبل شده‌است.

گرچه برای تدوین و ویرایش فیلم‌های سینمایی و سریال‌ها و همچنین تبلیغات و کارهای حرفه‌ای، باید از نرم‌افزار حرفه‌ای استفاده کرد، اما برای مردم عادی که قصد تدوین فیلم‌های چند دقیقه‌ای برای به اشتراک گذاری در صفحات مجازی خود را دارند، اپلیکیشن‌های موبایلی و نرم‌افزارهایی با کارایی آسان نیز تولید شده‌است که مخصوص کارهای سبک بوده و از عهده وظایف پیچیده‌تر بر نمی‌آیند. 

نرم‌افزارهای حرفه‌ای بسیاری، در حوزه تدوین و ویرایش ویدئو تولید شده ‌است، که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. در این مطلب به معرفی چندمورد از پر کاربردترین و مشهورترین نرم‌افزارهای تدوین فیلم، به‌صورت مختصر، می‌پردازیم. 


ادوبی پریمر (Adobe Premiere Pro): 

شرکت ادوبی، قطعا یکی از برترین شرکت‌ها، در زمینه نرم‌افزارهای گرافیکی و بطور کلی مالتی مدیا در دنیاست. یکی از بهترین نرم افزارهای تولید شده توسط این شرکت، پریمیر پرو نام دارد. این برنامه به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، بهترین نرم‌افزار تدوین فیلم موجود است. 

برنامه پریمر، به‌راحتی می‌تواند پروژه‌های موجود در فتوشاپ یا افترافکت را به محیط داخلی خود منتقل کند. همچنین این نرم‌افزار تقریباً از تمام فرمت‌های ویدیویی، پشتیبانی می‌کند.

این برنامه دارای محیطی جذاب و کاربر‌پسند بوده و طرز کار و یادگیری آن بسیار آسان است. نکته‌ی مهم این نرم‌افزار، که منجر به تسهیل کار با آن شده‌، میان‌برهایی‌ست که در کیبورد، برای دسترسی آسان به ابزارها، در اختیار کاربر قرار داده‌ است. 

این نرم‌افزار، از بیشتر فرمت‌های صوتی و تصویری پشتیبانی کرده و علاوه بر تصویر، امکان تدوین صدا را نیز به کاربر خود داده و از سرعت بالایی نسبت به سایر نرم‌افزارها، برخوردار است. پریمر همچنین، در جدیدترین بروزرسانی خود، امکان تصحیح و تدوین رنگ و نور را نیز قرارداده که باعث تکمیل هرچه بیشتر آن می‌شود. 

 

نرم‌افزار سونی‌وگاس (Sony Vegas Pro): 

شرکت سونی، علاوه‌بر فعالیت در زمینه فیلم‌سازی، نرم‌افزاری برای ویرایش و تدوین فیلم نیز عرضه کرده‌است که جزو قدرتمندترین نرم‌افزارهای تدوین فیلم محسوب می‌شود. کیفیت خروجی این نرم‌افزار بسیار بالاست؛ همین کیفیت بالا سبب شده‌است که، نرم‌افزار سنگینی حساب‌شده و به سیستمی قدرتمند، نیاز پیدا کند. 

سونی‌وگاس، افکت‌های صوتی و تصویری زیاد و متنوعی داشته و امکان تدوین رنگ و نور را، به بهترین نحو در اختیار کاربر خود قرار می‌دهد. 

این نرم‌افزار بسیار کامل بوده و در کنار آن، به برنامه‌ی دیگری برای تدوین نیازی پیدا نخواهید کرد؛ اما، به دلیل حجم بالایی که دارد، بر روی هر سیستمی قابل اجرا نبوده و یا باعث کاهش سرعت سیستم می‌شود که بزرگ‌ترین و مهمترین عیب این نرم‌افزار محسوب می‌گردد. 

 

نرم افزار افترافکت (Adobe After Effects ):

همان‌گونه که از اسم این نرم‌افزار می‌شود حدس زد، برنامه‌ای تخصصی برای تهیه و تدوین افکت‌ها و جلوه‌های ویژه در فیلم و همچنین ساخت تیتراژ است. امکان ساخت تیزر و آنونس‌های تبلیغاتی فیلم‌ها نیز، در این برنامه فراهم است. 

افترافکت، بسیار قدرتمند بوده و از محبوبیت بسیاری در سینما، به‌ویژه در هالیوود، برخوردار است. اصلی‌ترین دلیل محبوبیت آن، داشتن ابزار کنترل حرکت و امکان استفاده از فایل‌های سه بعدی در خود است. این برنامه سرعت بالایی داشته و امکان تصحیح رنگ و نور در سطح پیکسل را به کاربر خود می‌دهد. 

باید توجه داشت که این نرم‌افزار، در تدوین جلوه‌های ویژه و رنگ و نور مورد استفاده قرارگرفته و به‌عنوان نرم‌افزار مکمل تدوین صوت و تصویر به‌حساب می‌آید. 

نرم افزار آوید مدیا (Avid Media Composer First): 

این برنامه در بین تدوینگران صنعت سینما و تلویزیون طرفداران بسیار زیادی دارد. از دلایل عمده محبوبیت آن، عرضه نسخه‌ی رایگان برنامه، توسط شرکت سازنده است که این کار باعث افزایش سرعت نسخه‌های کرک‌شده این برنامه، می‌شود. 

از دیگر دلایل محبوبیت آن، امکان منظم‌کردن فایل‌ها در هنگام کار است. یک تدوینگر در هنگام تدوین تصویر یا صدا، با تعداد بسیار زیادی فایل کار می‌کند که در مواقعی، این تعدد فایل‌های بازشده، باعث سردرگمی تدوینگر و یا کاهش سرعت کامپیوتر می‌گردد. از همین‌روست که امکان دسته‌بندی و منظم‌کردن فایل‌ها، قابلیت بزرگی برای این نرم‌افزار محسوب می‌شود. 

Avid Media، نرم‌افزار کاملی برای تدوین تصویر، صدا و رنگ حساب‌شده و از افکت‌های تصویری بسیار خوبی برخوردار است. سرعت خروجی اما، در آن، نسبت به سایر نرم‌افزارها، مخصوصا در نسخه رایگان، کمتر است. 

 

بازار کار برای رشته تدوین:

تدوین، با شکل‌گیری سینما، متولد شد؛ اما در ادامه‌ی راه خود، در تبلیغات، نمایه تجاری متحرک، ویدئوهای معرفی، ویدئوکلیپ، آنونس و غیره، نیز مورد استفاده قرارگرفت. هر فیلم و سریالی، بدون ‌شک به تدوین احتیاج دارد. پس می‌توان گفت، تا زمانی‌که سینما زنده ‌است، تدوین نیز وجود خواهد داشت.

بازارکار تدوین در ایران، از انزوای بیشتری نسبت به سایر کشورها برخوردار بوده، اما با این وجود، یک تدوینگر ماهر، که توانایی و خلاقیت بالایی داشته و سرعت لازم برای تحویل در وقت مناسب کار را داشته‌باشد، می‌تواند از جایگاه شغلی مطمئن، با درآمد قابل‌قبولی بهره‌مند شود. 

بازار کار امروز تدوین، بسیار پررونق‌تر از گذشته شده ‌است. تیزرهای تبلیغاتی و ساخت آنونس، از بیشترین تقاضا در زیرشاخه‌های تدوین برخوردار هستند.

با افزایش رقابت در برندسازی و فروش هرچه بیشتر محصولات، بین مشاغل و کارخانه‌های مختلف، تبلیغات، جایگاه بسیار مهمی، بمنظور القای حس نیاز در افکارعمومی، پیدا کرده‌ است. ساخت هر تبلیغ در قالب ویدئو، به تدوین نیاز دارد. تدوین تبلیغات به مراتب از تدوین فیلم‌های سینما آسان‌تر بوده و ازاین‌رو، از توجه زیادی در بین تدوینگران برخوردار است. 

تدوینگر می‌تواند به صورت قراردادی با شرکت‌های تولید فیلم، سریال و شرکت‌های تبلیغاتی کار کند. تعدادی از تدوینگران، در سازمان صدا و سیما استخدام شده و برخی نیز در شرکت‌های خصوصی ساخت فیلم یا تبلیغ، شروع بکار می‌کنند. 

آموزش‌های آنلاین و ویدئویی نیز، باعث رونق بیشتر تدوین در زمان حال شده‌اند. هرچه یک ویدئوی آموزشی، منسجم‌تر و مرتب‌تر باشد، دانشجویان بیشتری را به‌خود جذب می‌کند. ایجاد انسجام و نظم در ویدئوها به عهده تدوینگر است. 

اگر تدوین، همین مسیر را در پیش گیرد، می‌توان آینده‌ای به مراتب درخشان‌تر از امروز را برایش متصور بود. با پیشرفت تکنولوژی، و به‌خدمت گرفتن هرچه بیشتر آن در تدوین، باعث شده تا آموزش تدوین بطرز صحیح و کاربردی، بیش‌از پیش اهمیت یافته و نیاز به‌آن احساس شود. پس با برگزاری کلاس‌های آموزش تدوین به‌صورت صحیح و اصولی، می‌توان علاوه‌بر ایجاد یک محیط شغلی امن و تضمین‌ شده برای خود، باعث رشد تدوین و ورود جوانان بااستعداد به این رشته شوید. 

تدوین نیز مانند هر حرفه‌ی دیگری، نیاز به مهارت بالا دارد. انتخاب یک آموزش صحیح تدوین تنها می‌تواند، شما را با کلیات این رشته و نحوه‌ی به‌دست ‌آوردن مهارت، آشنا سازد. ادامه‌دادن این راه دست خودتان است. کسی که مهارت بالایی در انجام کار خود داشته‌ باشد، اعتمادبه‌نفس پیدا کرده و می‌تواند ایده‌های خلاقانه‌ی خود را، به ‌وضوح توضیح داده و اجرا کند. پس هرچه تمرین و تجربه‌ی شما، در جهت افزایش مهارت، بیشتر باشد، راه هموارتری برای پیداکردن جایگاه شغلی مناسب، در پیش خواهید داشت.