جاوا Java

جاوا Java

آموزش جاوا یکی از مهم‌ترین آموزش‌هایی است که هرکسی که در ابتدای راه برنامه‌نویسی باشد، باید آن را فرا بگیرید. برنامه‌نویسی جاوا معمولاً در رشته مهندسی کامپیوتر تمام دانشگاه‌های ایران تدریس می‌شود. اینجاست که اهمیت آموزش برنامه‌نویسی جاوا بر هر برنامه‌نویس و مهندس کامپیوتری آشکار می‌شود.

 9 

نتیجه برای "جاوا Java --- زبان های برنامه نویسی --- برنامه نویسی و IT" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

آموزش جاوا 

آموزش جاوا یکی از مهم‌ترین آموزش‌هایی است که هرکسی که در ابتدای راه برنامه‌نویسی باشد، باید آن را فرا بگیرید. برنامه‌نویسی جاوا معمولاً در رشته مهندسی کامپیوتر تمام دانشگاه‌های ایران تدریس می‌شود. اینجاست که اهمیت آموزش برنامه‌نویسی جاوا بر هر برنامه‌نویس و مهندس کامپیوتری آشکار می‌شود.

جاوا چیست؟

جاوا یک زبان برنامه‌نویسی ساده است که در سال 1991 توسط Sun Microsystems Inc ساخته و بعداً توسط شرکت اوراکل خریداری شد. جیمز گاسلینگ و پاتریک ناتون افرادی بودند که این زبان را نوشتند. زبان برنامه‌نویسی جاوا کدنویسی، کامپایل و رفع خطا را بسیار راحت می‌کند. همچنین این زبان به ایجاد کدهایی با قابلیت استفاده مجدد و برنامه‌های مدولار معروف است.

زبان برنامه‌نویسی جاوا چیست و چه کاربردی دارد؟

زبان جاوا مبتنی بر کلاس و شیءگرایی بوده و به‌گونه‌ای طراحی شده است که تا حد امکان وابستگی‌های پیاده‌سازی را کاهش دهد. جاوا یک زبان برنامه‌نویسی همه‌منظوره است که به توسعه‌دهندگان این قابلیت را می‌دهد که کدها را یک‌بار بنویسند و در هرجایی آن را اجرا کنند.

اپلیکیشن‌های جاوا به کد بایت‌هایی کامپایل می‌شوند که می‌توانند روی انواع ماشین‌های مجازی جاوا (JVM) اجرا شوند. سینتکس جاوا مشابه زبان‌های C و C++ است.

ویژگی‌های زبان برنامه‌نویسی جاوا چیست؟

هدف اصلی از ایجاد زبان جاوا ساخت یک زبان برنامه‌نویسی پرتابل، ساده و ایمن بود. جدای از این، ویژگی‌های این زبان باعث محبوب شدن آن در بین برنامه‌نویسان شده است. از این رو فراگیری آموزش کامل جاوا یک مزیت مهم برای توسعه دهندگان و علاقه‌مندان به مهندسی کامپیوتر محسوب می‌شود. مهم‌ترین ویژگی‌های جاوا عبارت‌اند از:

 • آسان

فراگیری آموزش زبان برنامه‌نویسی جاوا بسیار آسان است. چراکه جاوا بسیاری از ویژگی‌های پیچیده و کم استفاده را حذف کرده و سینتکس آن به C++ شباهت دارد.

 • شیءگرا

جاوا یک زبان برنامه‌نویسی شیءگراست. همه چیز در جاوا یک شیء به‌حساب می‌آید. برنامه‌نویسی شیء‌گرا روشی است که با ارائه بعضی قوانین، توسعه و نگهداری نرم‌افزار را ساده می‌کند. شیء، کلاس، وراثت، چندریختی، انتزاع و کپسوله‌سازی از جمله مفاهیم مطرح در شیءگرایی در جاوا هستند.

 • پلتفرم مستقل

جاوا از زبان‌های C و C++ متفاوت است. کدهای جاوا را می‌توانید یک‌بار بنویسید و همان را در انواع پلتفرم‌هایی که از جاوا پشتیبانی می‌کنند، اجرا کنید.

 • ایمن

جاوا بیشتر از هر چیز به‌خاطر امنیتش معروف است. با فراگیری آموزش زبان جاوا می‌توانید سیستم‌های بدون ویروس را توسعه داد.

 • قدرتمند

جاوا مدیریت حافظه قدرتمندی دارد. همچنین نداشتن اشاره‌گر در جاوا باعث شده است که از بروز مشکلات امنیتی جلوگیری شود.

 • پرتابل

جاوا یک زبان برنامه‌نویسی پرتابل است که حمل کد را به هر سیستم‌عاملی برای شما تسهیل می‌کند.

 • عملکرد بالا

ازآنجایی‌که بایت کد جاوا به کد محلی نزدیک است، این زبان سرعت بیشتری نسبت به سایر زبان‌های برنامه‌نویسی سنتی تفسیر شده دارد.

 • چند نخی بودن

جاوا به سبب داشتن این ویژگی برای نوشتن برنامه‌هایی که هم‌زمان چندین کار باید انجام دهند، بسیار مناسب است. مزیت اصلی چند نخی بودن این است که حافظه را برای هر نخ اشغال نکرده و یک ناحیه حافظه مشترک را به اشتراک می‌گذارد.

 • پویا

جاوا یک زبان برنامه‌نویسی پویاست که از بارگذاری پویای کلاس‌ها پشتیبانی می‌کند. این بدان معناست که کلاس‌ها بر اساس تقاضا بارگیری می‌شوند. این برنامه همچنین از توابع زبان‌های محلی خود یعنی C و C++ پشتیبانی می‌کند.

آموزش جاوا چه اهمیتی دارد؟


جاوا از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی به شمار می‌رود که به دلیل همه‌منظوره و سازگار بودن آن شهرت یافته است. از جاوا می‌توان به برای توسعه نرم‌افزار، برنامه‌های تلفن همراه و سیستم‌های بزرگ استفاده کرد.

از سال 2019 سهم زیادی از بازار تلفن‌های هوشمند (88 درصد) با سیستم‌عامل اندروید در دست این زبان است؛ بنابراین شما با فراگیری آموزش جاوا برای اندروید می‌توانید آینده خود را در حوزه برنامه‌نویسی تضمین کنید.

کاربرد جاوا چیست؟


با فراگیری آموزش جاوا می‌توانید به برنامه‌نویسی چهار نوع اپلیکیشن بپردازید. کاربرد جاوا در اپلیکیشن‌های زیر بسیار مشهور است:

 • اپلیکیشن مستقل

اپلیکیشن‌های مستقل با نام‌های اپلیکیشن‌های دسکتاپ یا مبتنی بر پنجره هم شناخته می‌شوند. این اپلیکیشن‌ها در واقع دسته‌ای از نرم‌افزارهای سنتی هستند که باید روی یک ماشین نصب شوند. مدیا پلیرها، آنتی‌ویروس‌ها و غیره از جمله این اپلیکیشن‌ها هستند.

 • وب اپلیکیشن

اپلیکیشنی که در سمت سرور اجرا می‌شود و صفحه‌ای پویا ایجاد می‌کند یک وب اپلیکیشن نامیده می‌شود. وب اپلیکیشن‌های زیادی هستند که در آن‌ها از زبان برنامه‌نویسی جاوا استفاده شده است.

 • برنامه سازمانی

برنامه‌های کاربردی توزیع شده که با یک هدف خاص در سازمان‌ها ایجاد می‌شوند، برنامه سازمانی نام دارند. توسعه برنامه‌های سازمانی با زبان جاوا با امنیت بالا همراه است.

 • اپلیکیشن موبایل

این دسته از اپلیکیشن‌ها برای نصب روی تلفن‌های همراه ایجاد می‌شوند. در حال حاضر اندروید و Java ME برای ایجاد اپلیکیشن‌های موبایل به کار می‌رود.

دستگاه‌های زیادی وجود دارند که در حال حاضر از جاوا در آن‌ها استفاده می‌شود. به گفته Sun تعداد این دستگاه‌ها به سه میلیارد می‌رسد. بعضی از برنامه‌هایی که از طریق برنامه‌نویسی با جاوا ساخته شده‌اند عبارت‌اند از:

 • اپلیکیشن‌های دسکتاپ مانند آکروبات ریدر، مدیا پلیر، آنتی‌ویروس و غیره.
 • وب اپلیکیشن‌هایی مانند javatpoint.com، irctc.co.in و غیره.
 • برنامه‌های سازمانی مانند اپلیکیشن‌های بانکی.
 • تلفن‌های همراه
 •  سیستم‌های تعبیه شده (Embedded System)
 •  کارت هوشمند
 • رباتیک
 •  ساخت بازی با جاوا و غیره.

شیءگرایی در جاوا چیست؟


زبان‌های جاوا، C#، پایتون، PHP و C++ از جمله محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی شیءگرا هستند. هدف اصلی از آموزش شیءگرایی در جاوا پیاده‌سازی موجودیت‌های دنیای واقعی است.

برنامه‌نویسی شیءگرا یک روش یا الگوی طراحی یک برنامه است که از کلاس‌ها و اشیا استفاده می‌کند. با کمک مفاهیمی مانند شیء، کلاس، وراثت، انتزاع و غیره توسعه و نگهداری نرم‌افزار بسیار آسان می‌شود.

هر موجودیتی که حالت و رفتاری داشته باشد، یک شیء شناخته می‌شود. یک شیء می‌تواند به‌عنوان نمونه‌ای از کلاس تعریف شود. هرکدام از اشیا حاوی یک آدرس هستند و فضایی از حافظه را اشغال می‌کنند. اشیا می‌توانند بدون اطلاع از جزئیات داده‌های یکدیگر یا کد با هم ارتباط برقرار کنند.

شما با فراگیری آموزش جاوا پیشرفته می‌توانید از تمام مزایای شیءگرایی در جاوا بهره‌مند شوید. مزیت‌هایی که زبان برنامه‌نویسی شیءگرا در مقابل زبان برنامه‌نویسی رویه محور دارد عبارت است از:

 • شیء‌گرایی توسعه و نگهداری را آسان می‌کند؛ در حالی که در برنامه‌نویسی رویه‌ای مدیریت پروژه‌های بزرگ‌تر سخت‌تر است.
 •  شیء‌گرایی پنهان کردن داده‌ها را فراهم می‌کند؛ درحالی‌که در برنامه‌نویسی رویه‌ای داده‌های گلوبال می‌تواند از هرجایی در دسترس باشد.

معمولاً آموزش تمام این مباحث در دوره آموزش جاوا پوشش داده می‌شود یا حتی می‌توانید در منزل با مطالعه کتاب برنامه‌نویسی جاوا به‌صورت خودآموز آموزش‌ها را فرا بگیرید. 

 

آموزش برنامه‌نویسی جاوا را چگونه آغاز کنیم؟


برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی بهتر است از آموزش مقدماتی جاوا شروع کنید. منابع آموزشی زیادی برای آموزش رایگان جاوا در اینترنت وجود دارد. چگونگی شروع آموزش جاوا رایگان کاملاً به خودتان بستگی دارد. بسیاری از سایت‌های انگلیسی یا فارسی، صفحات یوتیوب و غیره وجود دارند که شما را در این مسیر یاری می‌کنند.

راه‌حل دیگر دانلود کتاب آموزش جاواست. به‌عنوان‌مثال کتاب آموزشی برنامه‌نویسی جاوا دایتل یک منبع کامل برای آموزش این زبان است. شما با حل تمرین‌های برنامه‌نویسی جاوا که در این کتاب وجود دارد، شما را با چالش‌های خوبی مواجه می‌کند.

اما رایج‌ترین راه برای آموزش جاوا شرکت در دوره‌های آموزشی است. دوره آموزش جاوا مکتب‌خونه یادگیری این زبان مهم را برایتان آسان می‌کند و با امکاناتی که به شما ارائه می‌دهد، دغدغه‌هایی مانند ارتباط با استاد، حل مشکل و غیره را از بین می‌برد.

برای فراگیری آموزش جاوا چه نرم‌افزارهایی موردنیاز است؟


اولین گام برای شروع آموزش جاوا از صفر دانلود زبان برنامه‌نویسی جاوا است. در واقع شما باید نرم‌افزارهای لازم برای آن را دانلود و نصب کنید. کدهای جاوا ابتدا به‌صورت بایت کد کامپایل شده و سپس به‌وسیله یک ماشین مجازی جاوا یا به‌اصطلاح JVM به کدهای ماشین تبدیل می‌شوند.

از این رو شما برای حل تمرین‌های برنامه‌نویسی جاوا باید دو نرم‌افزار را روی سیستم خود نصب کنید:

 • JDK (Java Development Kit)
 • محیط برنامه‌نویسی (IDE) 

دانلود JDK را می‌توانید از سایت اوراکل انجام دهید و برای محیط برنامه‌نویسی جاوا می‌توانید از نرم‌افزارهایی مانند Eclipse، Netbeans و غیره استفاده کنید. هرکدام از IDEها ویژگی‌های خاص خود را دارند اما برای شروع آموزش رایگان برنامه‌نویسی جاوا می‌توانید از هر محیط دلخواهی استفاده کنید. معمولاً آموزش نصب جاوا در سایت دانلود آن وجود دارد و کار شما را راحت‌تر می‌کند.

چگونه یک برنامه‌نویس جاوا شویم؟


اگر قصدتان از شروع آموزش جاوا این است که به یک برنامه‌نویس جاوا تبدیل شوید، بهتر است ابتدا بدانید برنامه جاوا چیست؟ انواع برنامه‌ها، اپلیکیشن‌ها و وب اپلیکیشن‌هایی که با کد جاوا نوشته شده باشد، برنامه جاوا نام دارد. برنامه‌نویس جاوا یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار است که در زمینه طراحی، آزمایش و پیاده‌سازی نرم‌افزار با استفاده از زبان برنامه‌نویسی جاوا تخصص دارد.

یک برنامه‌نویس جاوا وظایف زیر را به عهده دارد:

 • جمع‌آوری الزامات پروژه با برقراری ارتباط با مشتریان و ذی‌نفعان
 • تجزیه و تحلیل نیازهای پروژه و طراحی راه‌حل‌ها و ویژگی‌ها
 • استفاده از نرم‌افزار و سخت‌افزار کامپیوتری برای نوشتن و اصلاح کد برنامه‌نویسی
 • اصلاح و مستندسازی کد برنامه برای اصلاح خطاها
 •  حل مشکلات با استفاده از منطق و فرایندهای آزمایش روش
 • توسعه کد و اعتبارسنجی آن
 •  توسعه کد برای محیط زنده

قبل از شروع آموزش جاوا خوب است بدانید که توسعه‌دهندگان این زبان هر روز با کامپیوتر سروکار دارند و در تیم‌های شرکت‌های بزرگ تولید نرم‌افزار فعالیت می‌کنند. آژانس‌های دیجیتال یا بخش IT یک کسب‌وکار معمولاً جاهایی است که به توسعه‌دهنده جاوا نیاز دارند. کارکردن در این حوزه می‌تواند به صورت‌های قراردادی، فریلنسری، تمام‌وقت یا پروژه‌ای باشد.

برنامه‌نویس جاوا شدن بدون داشتن مدرک تحصیلی هم امکان‌پذیر است، اما بسیاری از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند که افراد حداقل تحصیل در زمینه علوم کامپیوتر را فراگرفته باشند. به همین منظور بهتر است گام‌های زیر را به ترتیب طی کنید:

 • در رشته علوم کامپیوتر با تمرکز بر توسعه نرم‌افزار یا مهندسی نرم‌افزار تحصیل کنید و مدرک لیسانس خود را بگیرید.
 • هنگام تحصیل می‌توانید به دنبال یک موقعیت کارآموزی باشید. این کار به شما کمک می‌کند ضمن یادگرفتن مهارت‌های برنامه‌نویسی جاوا از راهنمایی‌های افراد باتجربه‌تر بهره‌مند شوید. 
 • در یک دوره آموزش جاوا به‌صورت آنلاین یا حضوری شرکت کنید تا تخصص خود را در این زمینه افزایش دهید.

 

مسیر شغلی زبان برنامه‌نویسی جاوا چیست؟


پس از این‌که آموزش جاوا را به انتها رسانید و قصد فعالیت در این زمینه را داشتید، مسیر شغلی شما آغاز می‌شود. بازار کار برنامه‌نویس جاوا از بهترین و پررونق‌ترین بازار کارهای ایران و حتی جهان است. در این مسیر شما موقعیت‌های شغلی را تجربه خواهید کرد:

 • برنامه‌نویس تازه‌کار

زمانی که تازه شروع به کار در حوزه برنامه‌نویسی جاوا می‌کنید عنوان برنامه‌نویس تازه‌کار به شما تعلق می‌گیرد. در این موقعیت وظایفی که برعهده شماست عبارت است از: برنامه‌نویسی جاوا، اشکال‌زدایی و دیباگ، همکاری در بررسی کد و همچنین مستندسازی فنی. شما سه تا چهار سال در این موقعیت می‌مانید؛ بنابراین باید تخصص خود را افزایش دهید و اطلاعاتتان از اکوسیستم جاوا را بیشتر کنید.

 • برنامه‌نویس ارشد

افزایش مهارت، تخصص، تجربه و دانش شما در برنامه‌نویسی زبان جاوا شما را به موقعیت برنامه‌نویس ارشد خواهد رساند. طبیعتاً در این موقعیت مسئولیت‌ها و وظایف شما افزایش پیدا کرده و باید روی برنامه‌نویسان نظارت کامل داشته باشید. مشارکت در برنامه‌نویسی و پیاده‌سازی نرم‌افزار هنوز هم در این مرحله وجود دارد.

علاوه بر تمام این‌ها، باید بتوانید با مشتریان ارتباط خوبی برقرار کنید و به برنامه‌نویسان زیردست خود آموزش‌های لازم را بدهید. در این مرحله می‌توانید با تلاش مضاعف و افزایش مهارت‌ها و تخصص خود در مسیر مدیر شدن هم، گام بردارید.

متداول‌ترین حقوق سالانه برای توسعه‌دهندگان جاوا بین 100 تا 120 هزار دلار است.

 • معمار سیستم

پس از حداقل 10 سال تجربه کاری در برنامه‌نویسی جاوا می‌توانید به سطح معمار سیستم دست پیدا کنید. وظیفه این شخص ارتباط با مشتریان و کاربران نرم‌افزار، جمع‌آوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل نیازها و به‌طورکلی معماری کلی سیستم است. در این موقعیت با مدیران سطوح بالاتر سازمان ارتباط خواهید داشت و بیشتر از هر چیز وظایف یک مدیر را برعهده خواهید داشت.

 • مدیر

با کسب گواهینامه دوره‌های آموزشی مدیریتی می‌توانید در جایگاه مدیر قرار بگیرید. وظایف شما در این جایگاه عبارت است از: مسئولیت کلی ارائه نرم‌افزار، بودجه‌بندی، ارتباط با مدیران ارشد، مدیریت مالی و غیره.

سخن آخر


جاوا سال‌هاست که در ردیف محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی دنیا قرار دارد. چرا که یادگیری جاوا از یادگیری سایر زبان‌های برنامه‌نویسی راحت‌تر است. امروزه آموزش جاوا در انواع منابع از جمله سایت‌ها، کتاب‌ها، دوره‌ها و غیره موجود است که با کمک آن‌ها می‌توانید یادگیری این زبان مهم را آغاز کنید.

حل تمرین‌های برنامه‌نویسی جاوا و انجام پروژه‌های متعدد شما را در رسیدن به یک موقعیت عالی یاری می‌کند. دوره آموزش جاوا از مقدماتی تا پیشرفته مکتب‌خونه از جمله دوره‌های جامع و پروژه محور در این حوزه است. تمام تلاش ما در مکتب‌خونه در این راستاست که شکاف بین کلاس‌های حضوری و آنلاین را برطرف کرده و در این مسیر امکانات قابل‌توجهی برای شما عزیزان در نظر گرفته‌ ایم.