حسابداری

حسابداری

آموزش حسابداری

   12,700 دانشجو
حتما تاکنون بارها با واژه حسابداری در آگهی‌های استخدام و رشته‌های دانشگاهی برخورد کرده باشید. حسابداری که در تمام کسب‌وکارها ردی از آن وجود دارد، به شما می‌گوید که چگونه کسب‌وکارتان را ثبت و سازماندهی کنید و حتی اطلاعات مالی آن را برایتان قابل درک می‌کند. به عبارت خیلی ساده‌تر، حسابداری را می‌توانید مانند یک ماشین بزرگ تصور کنید. این ماشین اطلاعات مالی خام شامل سوابق معاملات تجاری، مالیات، اعداد و ارقام را می‌گیرد و یک داستان قابل درک از وضعیت مالی کسب‌وکارتان را به شما می‌دهد.
 11 نتیجه برای "حسابداری --- مدیریت و کسب و کار" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

حسابداری به شما می‌گوید که آیا در این کسب‌وکار سودی نصیبتان خواهد شد یا خیر؟ جریان نقدی شما چیست؟ ارزش فعلی دارایی‌ها و بدهی‌های شرکتتان چقدر است؟

و کدام یک از بخش‌های کسب‌وکارتان شما را به سود می‌رساند؟ حالا که تا حدودی با حسابداری آشنا شدید، بهتر است بدانید یک حسابدار واقعی کیست و این شغل به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟ پس برای آشنایی بیشتر با این رشته با آموزش حسابداری مکتب‌خونه همراه باشید.

حسابداری چیست؟

تعریف حسابداری را نمی‌توان در یک یا دو جمله محدود کرد. فرایند ثبت، اندازه‌گیری و ارتباط سیستماتیک اطلاعات در رابطه با تعاملات مالی را حسابداری می‌گویند. در واقع این علم یک سیستم ارائه اطلاعات کمّی درمورد موقعیت مالی یک شخص یا یک کسب‌وکار است. یک تعریف بسیار ساده از حسابداری وجود دارد و آن این است: حسابداری فرایند ردیابی دارایی‌ها، بدهی‌ها، هزینه‌ها، درآمدها و حقوق صاحبان سهام است.

تاریخچه شکل‌گیری حسابداری چیست؟

دقیقا از زمانی که پول به وجود آمد، حسابداری هم متولد شده است. تاریخچه آن به تمدن‌های باستان در بین‌النهرین، مصر و بابل برمی‌گردد. به عنوان مثال، در زمان امپراتوری روم، دولت امور مالی خود را با تمام جزئیات ثبت می‌کرد. با این حال، حسابداری در معنای امروز و به عنوان یک حرفه تنها از اوایل قرن نوزدهم میلادی به وجود آمده است.

لوکا پاچیولی نقش ویژه‌ای در توسعه و پیشرفت حسابداری به عنوان یک حرفه داشت؛ از این رو به او «پدر حسابداری و دفترداری» می‌گویند. در سال 1494 پاچیولی، ریاضی‌دان ایتالیایی و دوست لئونادرو داوینچی، کتابی در این راستا منتشر کرد. جالب است بدانید که این کتاب اولین منبع حسابداری محسوب می‌شود.

تا سال 1880، حرفه مدرن حسابداری توسط موسسه حسابداران رسمی در انگلیس کاملا شکل گرفت و شناخته شد. این موسسه سیستم‌های بسیاری برای این رشته ایجاد کرد که تا به امروز، حسابدارها از آن‌ها استفاده می‌کنند. شکل‌گیری این موسسه تا حد زیادی ریشه در انقلاب صنعتی دارد. در آن زمان تاجران نه تنها به ردیابی سوابق مالی‌شان نیاز داشتند؛ بلکه درصدد بودند تا از ورشکستگی تجارتشان جلوگیری کنند.

رشته حسابداری

حسابداری علمی است که گزارش‌های مالی شرکت‌ها را تهیه می‌کند. این گزارش‌ها که حاوی اعداد ارقام و نمودارها است نشان می‌دهد که یک شرکت یا سازمان از نظر مالی در چه وضعیتی قرار دارد. گزارش‌های مالی یک حسابدار نشان دهنده وضعیت شرکت، میزان درآمد و هزینه‌ها، دارایی‌ها، سرمایه‌ها، بدهی‌ها و حقوق دارندگان سهام شرکت است. گزارش‌های حسابداری بخوبی می‌تواند و ضعیت گذشته، کنونی و آینده یک شرکت را نشان دهد. 

یکی از وظایف حسابدار در هر گرایش و موقعیت شغلی که باشد ارائه گزارش کار مداوم است. بنابراین باید بر اصول نگارش و ادبیات فارسی مسلط باشد. این مسئله در سطوح بالای رشته حسابداری مخصوص حسابرسی و مدیریت مالی بسیار مهم است.

بنابراین می‌توان رشته حسابداری و کار آن مناسب کسانی است که ارتباط با اعداد و ارقام علاقه مند باشند و بتوانند آنها را بخوبی تجزیه و تحلیل کنند و حساب‌های مختف را در قالب اعداد به‌سادگی تفکیک و تشخیص دهند. افرادی که به حضور در فضای مالی یک شرکت و مدیریت گزارشگری مالی علاقه مند هستند و خلاقیت و نوآوری اقتصادی دارند، می‌توانند در رشته حسابداری موفق شوند. 

رشته حسابداری یکی از رشته‌های پرطرفدار در دانشگاه‌ها و دیگر مراکز آموزشی است که می‌تواند دانشجو را خیلی زود جذب بازار کار کند. در حال حاضر رشته حسابداری در دانشگاه از همه مقاطع و رشته‌های تحصیلی علوم انسانی، ریاضی و فنی و علوم تجربی دانشجو جذب می‌کند. در این میان مؤسسات آموزشی نیز هستند که با آموزش فنون و دانش حسابداری افراد را آماده ورود به بازار کار می‌کنند.

گرایش‌های رشته حسابداری برای ادامه تحصیل چه هستند؟

رشته حسابداری در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش‌های تخصصی است. دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند می‌توانند در یکی از گرایش‌های حسابداری که در ادامه به آن اشاره می‌شود، مشغول به تحصیل شوند.

رشته حسابداری:

رشته حسابداری در مقطع کارشناسی یکی از رشته‌های پرطرفدار در سال‌های اخیر در بین دانشجوبان و دانش آموزان بوده است. این رشته با داشتن بازار شغلی مناسب به بررسی امور اقتصادی و مالی سازمان‌ها و شرکت‌ها پرداخته و سود و زیان و عملکرد مالی آنها را بخوبی نشان می‌دهد. تهیه گزارش کار مالی، گردآوری و دسته بندی اطلاعات اقتصادی و مالی از جمله این موارد است.

رشته حسابرسی:

حسابرسی یکی از گرایش‌های رشته حسابداری در مقطع کارشناسی ارشد است که وظیفه بررسی و کنترل حساب‌های دیگر حسابداران را به عهده دارد. حسابرسان در سازمان و شرکت‌ها و... جذب می‌شوند تا درستی گزارش‌ها و حساب‌های حسابداران را بررسی کنند و در واقع برای ارزیابی عملکرد حسابداران وارد عمل می‌شوند.

رشته حسابداری مدیریت:

رشته حسابداری مدیریت نیز با هدف افزایش توان مدیریتی مدیران مالی در تصمیم گیری‌ها و تدوین استراتژی اقتصادی شرکت‌ها در دانشگاه‌ها ایجاد شده است. کسانی که در این گرایش حسابداری تحصیل می‌کنند قادرند به‌عنوان مدیرعامل، عضو هیئت مدیره و یا به‌عنوان مشاوران مدیریت و اقتصاد در شرکت‌ها و سازمان‌ها مشغول به کار شوند.

گرایش حسابداری عمومی:

این گرایش در واقع یکی از گرایش‌های جدید در مقطع کارشناسی ارشد است و هدف آن تربیت نیروی انسانی آموزش دیده برای جذب در سازمان‌های دولتی و سطوح کلان اقتصادی است.

رشته حسابداری دارای گرایش‌های متعدد در مقطع دکترا است که دانشجویان علاقه مند می‌توانند با انتخاب یکی از این گرایش‌ها در مقطع دکترا نیز ادامه تحصیل دهند.

 حسابداری صنعتی:

حسابداری صنعتی یکی از گرایش‌های حسابداری است که با تحولات صنایع در سطح جهانی مخصوص انقلاب صنعتی شکل گرفت. حسابداری صنعتی وظیفه تعیین بهای تمام شده را دارد که برای تعیین قیمت فروش و عملکرد بهینه صنایع و شرکت‌ها بسیار مؤثر و لازم است. حسابداری صنعتی با پیشرفت ابزارها و پیچیده شدن شیوه‌های تولید به سمت تعیین هزینه‌ها حرکت می‌کند تا هزینه و بهای تمام شده برای کالاهای آماده شده به‌درستی و با شفافیت کامل تعیین شود.

 حسابداری مالی:

حسابداری مالی یا حسابداری گزارشگری یکی از گرایش‌های حسابداری در مقطع دکترا است. هدف اصلی این گرایش آماده سازی صورت‌های مالی است تا نیاز سازمان، شرکت و... را تأمین کند. حسابداری مالی تلاش می‌کند تا با تهیه گزارش‌های دقیق از وضعیت مالی سازمان این اطلاعات را در اختیار مصرف کنندگان درون سازمانی و برون سازمانی قرار داده تا در مورد سرمایه گذاری در زمینه‌های مختلف، انعقاد قراردادهای گوناگون، ارائه وام و دیگر مسائل مالی قادر به تصمیم گیری درست باشند. حسابداری مالی در سطح کلان مدیریتی کاربرد دارد.

حسابداری دولتی:

حسابداران دولتی قادرند در سطوح بالا و کلان اقتصاد حضور داشته باشند. امروزه دولت‌ها و بخش دولتی برای رسیدگی به مخارج در سطح کلان و بودجه بندی کشوری نیاز به مشاوران مالی دارد که بتوانند بخوبی از عهده این کار بر آیند. گرایش حسابداری دولتی از جمله گرایش‌های حسابداری است که می‌تواند برای سطوح بالای اقتصادی کشور نیروی انسانی کارآزموده تربیت کند. این افراد قادرند در بودجه بندی کلان کشوری تاثیرگذار باشند و به‌عنوان مشاوران و متخصصان حسابداری خبره جذب سازمان‌های دولتی شوند.

حسابداری منابع انسانی:

حسابداری منابع انسانی نیز یکی از گرایش‌های تخصصی رشته حسابداری است که می‌تواند منابع انسانی سازمان را از نظر مالی و مسائل مربوط به آنها مدیریت کند. منابع انسانی هر شرکت مهم‌ترین سرمایه و دارایی آن است و در سازمان و شرکت‌های بزرگ این حسابداری منابع انسانی است که می‌تواند مسائل مالی مربوط به نیروی انسانی را سازماندهی کند.

فارغ التحصیلان رشته حسابداری چه زمینه‌های شغلی دارند؟

فارغ التحصیلان رشته‌های حسابداری در سازمان‌ها، شرکت‌ها و صنایع مختلفی می‌توانند مشغول به کار شوند برخی از این زمینه‌های شغلی عبارتند از:

 • شرکت‌ها و مؤسسات تجاری دولتی و خصوصی
 •   کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولیدی و صنعتی
 •  سازمان‌های دولتی و ادارات دولتی به‌عنوان حسابدار، حسابرس و...
 •  ادارات دارایی و مالیات 
 • مؤسسات بیمه 
 • شعب مختلف بانک‌ها و سرپرستی بانک‌ها
 • مدیریت مالی واحدهای تجاری
 •  مؤسسات حسابرسی دولتی و خصوصی

چرا حسابداری برای کسب و کارها ضروری است؟

دانش پایه حسابداری برای درک سرمایه‌گذاری‌ها، مدیریت امور مالی شخصی و حضور در دنیای کسب‌وکار بسیار حیاتی است. حسابداری به دلایل زیر برای هر سازمان و کسب‌وکاری اهمیت دارد:

حسابداری به شما کمک می‌کند تا برای رشد، برنامه‌ریزی کنید.

صورت‌های مالی به شما امکان می‌دهد تا سرعت رشد کسب‌وکارتان را ارزیابی کنید. بدون صورت‌های مالی دقیق، شما تنها از معیارهای پیش پا افتاده مانند رشد فروش استفاده خواهید کرد. اینگونه معیارها تصویر جامعی از وضعیت مالی شما ارائه نمی‌دهد. به عنوان مثال بدون حسابداری دقیق شما هرگز نخواهید فهمید که آیا هزینه کالاهای فروخته شده شما افزایش یافته است یا خیر؟ یا آیا اهداف رشدی که در نظر گرفته‌اید، منطقی است؟

   حسابداری برای تامین وام یا جذب سرمایه‌گذاران ضروری است.

صورت‌های مالی به‌روز، جایگاه شرکت شما را به همه نشان می‌دهد. در صورتی که قصد دارید بودجه شرکتتان را با وام تامین کنید، حسابداری برایتان ضروری است. فرض کنید می‌خواهید از یک بانک بزرگ برای توسعه کسب‌وکارتان وام بگیرید، شما باید علاوه بر صورت‌های مالی سه سال اخیر خود، پیش‌بینی جریان نقدی سال آینده‌تان را هم ارائه دهید.

واضح است که بدون حسابدار این کار امکان‌پذیر نیست. از طرفی سرمایه‌گذاران یا خریداران سهام شما باید از سوابق مالی شرکتتان مطمئن شوند؛ در این صورت سوابق حسابداری سازمان می‌تواند به آن‌ها ثابت کند که کسب‌وکار شما سودآور و در مسیر رشد است.

  حسابداری شما را از پرداخت جریمه نجات می‌دهد.

حسابداری دقیق امور مالی به شما کمک می‌کند تا در جهت قانون به فعالیت بپردازید. اینگونه می‌توانید از خطر نقض قوانین مالیاتی که باعث جریمه‌های سنگین می‌شود، در امان بمانید. 

   حسابداری باعث می‌شود شما دقیقا همانقدر که لازم است، مالیات بپردازید؛ نه بیشتر.
اگر مالیات خود را کمتر از حد معین بپردازید، جریمه می‌شوید. ولی اگر بیشتر از آن مالیات پرداخت کنید، هیچ سودی عاید شما نمی‌شود. مالیات‌های اضافی در قالب بازپرداخت به شما برمی‌گردد، ولی توجه کنید که می‌توانستید از این پول برای سرمایه‌گذاری استفاده کنید.

اصول اساسی حسابداری چیست؟

اصول حسابداری مجموعه‌ای از قواعد کلی است که باید به عنوان چارچوب کلی کار، در تمام مراحل آن استفاده شود. این اصول عبارتند از:

 اصل درآمد :

درآمد به مبلغ ناخالص دریافتی از فروش کالا یا ارائه خدمات گفته می‌شود. حصول درآمد تنها زمانی که مالکیت قانونی کالا از فروشنده به خریدار منتقل شود، اتفاق می‌افتد.

اصل هزینه:

کسب‌وکارها زمانی که از محصولات یا خدماتی استفاده می‌کنند، متعهد به پرداخت هزینه می‌شوند. درواقع اصل هزینه در مقابل اصل درآمد قرار دارد. این بدین معناست که وقتی محصول یا خدمتی دریافت می‌کنید، چه صورت‌حساب را همان روز دریافت کنید چه چند هفته بعد، باید هزینه آن را پرداخت کنید.

اصل تطابق :

اصل تطابق بیان می‌کند که درآمد شما در یک بازه زمانی باید با هزینه‌های مرتبط با آن درآمد در همان بازه زمانی، مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال اگر محصولی را تولید می‌کنید، هزینه کلی محصول باید با مجموع هزینه‌های صرف شده برای آن تطبیق داشته باشد، نه هزینه خرید مواد اولیه.

اصل بهای تمام شده:

اصل بهای تمام‌شده بیان می‌کند که دارایی‌ها باید در تاریخی که به دست آمده‌اند و به مبلغی که خریداری شده‌اند، ثبت شوند. درواقع تغییر ارزش آن‌ها در طول زمان نباید در نظر گرفته شود.

 اصل عینیت:

پنجمین اصل حسابداری اصل عینیت است. عینی بودن بدین معناست که داده‌های عینی و واقعی باید در گزارش‌های حسابداری ارائه شوند. رسیدهای فروش، فاکتور و سفارش‌های خرید از جمله داده‌های عینی هستند.

چرخه حسابداری چیست؟

این چرخه به مجموعه عملیاتی گفته می‌شود که در یک شرکت برای ارزیابی عملکرد آن در هر سال مالی و بررسی وضعیت مالی شرکت در پایان سال انجام می‌شود. این فرایندها برای دریافت اطلاعات مالی خام و تفکیک گزارش‌های مالی دقیق و سازگار طراحی شده‌اند.

چرخه حسابداری 8 مرحله اصلی دارد:

1- شناسایی معاملات: در گام اول، معاملات مرتبط با کسب‌وکار شناسایی و ثبت می‌شوند.

2- ثبت اسناد در دفتر روزنامه: اسناد مالی باید به ترتیب تاریخ اسناد و در گروه مناسب خود ثبت شوند.

3- ارسال به دفتر کل: بعد از ثبت اسناد مالی در دفتر روزنامه، آن‌ها باید با جزئيات کامل در دفتر کل ثبت شوند.

4- تهیه تراز آزمایشی اصلاح نشده: تراز آزمایشی اصلاح نشده ستون بدهکاری را با ستون بستانکاری مقایسه می‌کند. این دو ستون باید در تعادل باشند. تراز آزمایشی اصلاح نشده نشان می‌دهد که آیا بدهکاری‌ها با بستانکاری‌ها در تعادل است یا خیر؟ اگر متعادل نباشد، یعنی اشتباهی رخ داده و باید شناسایی و اصلاح شود.

5- تهیه تراز آزمایشی اصلاح شده: در این مرحله با اصلاح تراز آزمایشی قبلی، درآمدها و هزینه‌ها در پایان دوره حسابداری اصلاح شده و تراز آزمایشی اصلاح شده طراحی می‌شود.

6- تهیه تراز آزمایشی تنظیم شده: در این مرحله دوباره ستون‌های بدهکاری و بستانکاری در مقابل هم قرار می‌گیرد تا حسابدار از صحت اطلاعات مطمئن شود.

7-  صورت‌های مالی: برای تهیه صورت‌های مالی از صورت سود، ترازنامه و صورت جریان وجوه نقدی استفاده می‌شود.

8-  بستن دفتر مالی: در مرحله آخر، تمام حساب‌ها مانند دارایی‌ها، بدهی‌ها و سرمایه‌ها بسته می‌شوند.

انواع حسابداری کدامند؟

طبق گفته دانشگاه اوهایو، چهار نوع حسابداری وجود دارد. این دسته‌بندی شامل حسابداری شرکتی، عمومی،  دولتی و  حقوقی می‌شود. هر کدام از این چهار دسته اصلی دارای تخصص‌های مختلفی است. به عنوان مثال، حسابداری شرکتی ممکن است به حسابداری شرکتی، تولیدی و پیمانکاری تقسیم شود.

حسابداری عمومی:

حسابداران عمومی می‌توانند خدمات حسابرسی ارائه دهند یا اینکه در حسابداری مالیاتی تخصص داشته باشند. حسابداری دولتی هم به کارمندان سازمان امور مالیاتی (که اظهارنامه‌های مالیاتی را بررسی می‌کنند) و هم به بخش‌های محلی حسابداری که بودجه‌های شهری یا استانی را مدیریت می‌کنند، ارجاع داده می‌شوند. با توضیحات داده شده تا اینجا اهمیت آموزش حسابداری برایتان روشن شده است اما در ادامه بیشتر راجب این حوزه بدانید تا به ضرورت آن پی ببرید.

اما در سایر منابع، انواع بیشتری از حسابداری ارائه شده است. انواع حسابداری عبارتند از:

حسابداری مالی:

حسابداری مالی به فرایندهای استفاده شده برای تهیه صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای و سالانه حسابداری مالی گفته می‌شود. نتایج تمام معاملات مالی که طی یک دوره انجام شده، به صورت خلاصه در ترازنامه، صورت سود و زیان و جریان‌های نقدی جمع‌آوری می‌شود.

حسابداری مالی معمولا برای آگاه کردن افراد و سازمان‌های ذی‌ربط مانند سرمایه‌گذاران، وام‌دهندگان، سازمان‌های دولتی، خریداران بالقوه و غیره استفاده می‌شود. شرکت‌ها معمولا کار تهیه صورت‌های مالی را به یک شرکت CPA خارجی برون‌سپاری می‌کنند. حسابداری مالی برای بعضی از شرکت‌ها یک الزام قانونی است.

حسابداری دولتی:

حسابداری دولتی به موقعیت‌هایی در دولت‌های محلی و استان‌ها گفته می‌شود که مسئولیت گزارش‌دهی مالی و حسابرسی، مالیات و غیره را برعهده دارند.

حسابدارهای دولتی گزارش‌های مالیاتی و صورت‌های مالی را بررسی کرده، اسنادی را برای دولت و عموم مردم تهیه می‌کنند و به عبارت کلی به مدیریت منابع مالی دولت کمک می‌کنند. پنج نوع حساب دولتی وجود دارد که عبارتند از :

 •  حساب مستقل وجوه عمومی
 •  حساب مستقل وجوه دریافتی برای خدمات خاص
 •  حساب مستقل درآمدهای اختصاصی
 •   حساب مستقل پروژه‌های عمرانی
 •  حساب مستقل تامین مالی

حسابداری مدیریتی:

حسابداری مدیریتی از داده‌های مشابه حسابداری مالی استفاده می‌کند. تفاوت مهم حسابداری مدیریتی و مالی در روش‌های مختلف سازماندهی و استفاده از اطلاعات است.

به عبارت دیگر، یک حسابدار در حسابداری مدیریتی، گزارش‌های ماهانه یا فصلی ارائه می‌دهد که تیم مدیریتی کسب‌وکار می‌توانند از آن گزارش‌ها برای تصمیم‌گیری در مورد نحوه فعالیت کسب‌وکار، استفاده کنند.

تفاوت دیگر حسابداری مدیریتی و مالی این است که گزارش‌های حسابداری مدیریتی تنها برای استفاده داخلی کاربرد دارد. همچنین بسیاری از جنبه‌های دیگر حسابداری را شامل می‌شود؛ از جمله بودجه‌بندی، پیش‌بینی و ابزارهای مختلف تجزیه و تحلیل مالی. اساساً، هر اطلاعاتی که برای مدیریت مفید باشد، در زیر چتر مدیریت مالی قرار می‌گیرد. انواع رایج حسابداری مدیریت عبارتند از:

 •  مدیریت استراتژی
 •   مدیریت عملکرد
 •   مدیریت ریسک

حسابداری مالیاتی:

حسابداری مالیاتی برخلاف انواع دیگر حسابداری‌ها که تحت نظر انجمن حسابداران رسمی است، توسط سازمان دارایی سازماندهی می‌شود. سازمان دارایی به‌منظور یکنواخت کردن قوانین مالیاتی در تمام کسب‌وکارها ایجاد شده است.

محاسبه دقیق مالیات پرداختی، کاهش بدهی‌های مالیاتی، تهیه اظهارنامه‌های مالیاتی و ارائه مدارک لازم در زمان ممیزی از جمله وظایف حسابدار مالیاتی است. یک حسابدار مالیاتی باید با انواع قوانین مالیاتی موجود و همچنین قوانینی که ممکن است تغییر کنند، آشنا باشد.

آن‌ها با اشخاص حقیقی و حقوقی کار می‌کنند تا بتوانند دقت محاسبات را در اظهارنامه‌های مالیاتی تضمین کنند. همچنین حسابدارهای مالیاتی باید اطمینان حاصل کنند که سازمان شما بیشتر از آن‌چه که به طور قانونی توسط اداره امور مالیات تعیین شده است، مالیات پرداخت نمی‌کند.

حسابداری بهای تمام شده:

حسابداری بهای تمام‌شده شامل تجزیه و تحلیل تمام هزینه‌های مرتبط با تولید یک خروجی است. این خروجی می‌تواند یک محصول فیزیکی یا ارائه خدمات باشد. این حسابداری به‌منظور تصمیم‌گیری بهتر در مورد قیمت‌گذاری، هزینه و موجودی کالا انجام می‌شود.

حسابداری بهای تمام‌شده از حسابداری مدیریتی تغذیه می‌کند. چرا که مدیران از گزارش‌های حسابداری بهای تمام‌شده برای تصمیم‌گیری بهتر در مورد کسب‌وکار بهره می‌گیرند. از طرفی این نوع از حسابداری زیرمجموعه‌ای از حسابداری مالی هم هست؛ زیرا اکثر اوقات داده‌های قیمت‌گذاری برای مواقع تهیه و تنظیم ترازنامه، مورد نیاز هستند.

مهم‌ترین تفاوت حسابداری بهای تمام‌شده و حسابداری مالی، نقش پول در هر یک از آن‌هاست. در حسابداری بهای تمام‌شده پول به عنوان یک عامل اقتصادی در تولید مطرح می‌شود؛ در حالی که در حسابداری مالی پول به عنوان یک معیار برای عملکرد اقتصادی شرکت در نظر گرفته می‌شود.

حسابداری حقوقی شاخه‌ای از حسابداری است که برای تحقیق و بازرسی، به عنوان بخشی از پرونده قضایی، به حسابرسی اطلاعات مالی اشخاص حقیقی و حقوقی می‌پردازد.

حسابدارهای حقوقی ممکن است با وکلای دادگستری، پلیس یا سایر مقامات اجرای قانون همکاری کنند تا شواهد و شهادت‌هایی را درباره مواردکلاهبرداری مالی یا سوءاستفاده ارائه دهند. علاوه بر این‌ها، از حسابدارهای حقوقی برای ایجاد یا اصلاح داده‌های مالی در دادگاه‌ها کمک گرفته می‌شود. 

حسابدار چه مهارت‌ها و ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

تا اینجا دانستیم که هر کسب‌وکاری برای رشد و پیشرفت خود به یک شخص با حرفه حسابداری نیاز دارد. و ضرورت آموزش حسابداری برایتان روشن شد. حسابدار‌ها اطلاعات مالی مفیدی در اختیار مدیران سازمان قرار می دهند تا آن‌ها بتوانند تصمیمات مهمی در راستای اهداف سازمان اتخاذ کنند.

یک حسابدار برای موفقیت در حرفه خود و همچنین رساندن سازمان به اهداف خود باید مهارت‌ها و ویژگی‌هایی داشته باشد. مهم‌ترین مهارت‌هایی که هر حسابدار باید از آن برخوردار باشد، عبارتند از:

 داشتن تحصیلات حسابداری:

داشتن تحصیلات مرتبط با حسابداری از شرایط لازم برای ورود به این حرفه است. افراد علاقه‌مند با این رشته می‌توانند از راه تحصیل در این رشته  اطلاعات و دانش خود را در این زمینه بالا ببرند. البته به غیر از تحصیلات دانشگاهی راه‌های دیگری هم برای یادگیری آن وجود دارد. شرکت در دوره‌های بلندمدت آموزش حسابداری مانند دوره‌های CIMA و ACCA می‌تواند به شما کمک کند تا توانایی‌هایتان را در این رشته ارتقا دهید.

 یادگیری مداوم:

قوانین، مقررات و اصول کسب‌وکار همواره دستخوش تغییرات هستند. بنابراین یک حسابدار باید دانش و مهارت‌های خود را همواره به‌روز نگه دارد.

به عنوان مثال بتواند با بهترین و جدیدترین نرم‌افزارهای حسابداری کار کند. یادگیری مداوم به فرد کمک می‌کند تا در مقابل روندهای نوظهور در زمینه کاری خود، شگفت‌زده نشده و همیشه راهی برای حل مشکلات غیرقابل پیش‌بینی داشته باشد. در این صورت است که یک حسابدار می‌تواند به عنوان یک عضو موثر در سازمان خود فعالیت کند.

 مدیریت منابع:

منابعی که یک حسابدار با آن‌ها سروکار دارد، پول و زمان است. از مهم‌ترین مهارت‌هایی که هر حسابدار باید داشته باشد، مدیریت پول است. این شخص علاوه بر داشتن مهارت مدیریت پول در سازمان، باید در زندگی شخصی خود هم یک مدیر مالی موفق باشد. در کنار مدیریت پول، مدیریت زمان در کسب‌وکارها نقش ویژه‌ای دارد. بنابراین حسابدار باید بتواند زمان را به بهترین نحو استفاده کند و برنامه‌ریزی اصولی و درستی برای خود داشته باشد.

  پایبندی به اصول اخلاقی:

صداقت، امانت‌داری و رازداری از ویژگی‌های مهم اخلاقی است که هر حسابدار باید به آن‌ها پایبند باشد. مسائل مالی از مهم‌ترین جنبه‌های سازمانی است که به حسابدار سپرده می‌شود. او باید وظیفه خود را با دقت تمام انجام دهد و مسئولیت کارهای خود را به عهده بگیرد.

از طرفی اطلاعات مالی شرکت از محرمانه‌ترین موضوعات آن به حساب می‌آید. حسابدار باید به اندازه کافی در حفظ این راز، امانت‌دار باشد تا کسی نتواند برعلیه شرکت اقدامی انجام دهد.

نرم افزارهای حسابداری کدامند؟

امروزه بسیاری از شغل‌ها با استفاده از تکنولوژی و ابزارهای مختلفی انجام می‌شوند. حسابداری هم مانند هر شغل دیگری به تعدادی نرم‌افزار نیاز دارد. البته در گذشته این کارها با دست انجام می‌شد که یک فرایند زمان‌بر بود.

گسترش کامپیوترها و شبکه‌ها تاثیر مثبتی روی مشاغل از جمله حسابداری گذاشته است. استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری ریسک اشتباهات را کاهش داده و موجب افزایش سرعت و دقت کارها می‌شود. این نرم‌افزارها  به صورت خودکار امور مالی کسب‌وکارها را مدیریت می‌کنند.

همچنین به مدیران مالی و حسابدارها کمک می‌کنند تا کارهای خود را به صورت بهینه سازماندهی کنند. این نرم‌افزارها انواع مختلفی دارند. حسابدار باید ابتدا نیاز سازمان خود را بررسی کرده و سپس نرم‌افزار متناسب با آن را تهیه کند. انواع نرم‌افزارهای حسابداری عبارتند از:

 نرم‌افزارهای حسابداری عمومی:

این نرم‌افزارها شامل امکانات پایه و اساسی برای  کسب‌وکارهای کوچک هستند. از مهم‌ترین این امکانات می‌توان به مواردی مانند معاملات خرید و فروش، مدیریت خزانه‌داری و بهای تمام شده اشاره کرد.

 نرم‌افزارهای اختصاصی برای شرکت‌های خاص:

بعضی از شرکت‌ها برای امور مالی خود به امکانات ویژه‌ای احتیاج دارند که در نرم‌افزارهای حسابداری عمومی نیست. این نرم‌افزارها معمولا به صورت شخصی‌سازی شده برای هر سازمان، تولید می‌شود. نرم‌افزار بودجه و اعتبارات، نرم‌افزار مدیریت سهام و سیستم پخش مویرگی از این نوع نرم‌افزارها هستند.

 نرم‌افزارهای سازمانی و دولتی بیمه و مالیات:

بعضی از نرم‌افزارهای حسابداری توسط سازمان‌ها و موسسات دولتی تولید و منتشر و به شرکت‌های کوچک و بزرگ داده می‌شوند. مهم‌ترین نرم‌افزارهای این دسته عبارتند از: نرم‌افزار بیمه تامین اجتماعی، نرم‌افزارهای اظهارنامه عملکرد و نرم‌افزار تحت اظهارنامه مالیات ارزش افزوده.

 نرم‌افزارهای تخصصی شرکت‌ها و موسسات:

این نرم‌افزارها برای رفع نیازهای تخصصی هر کسب‌وکار ارائه می‌شوند. انواع مختلفی از این نرم‌افزارها وجود دارد. نرم‌افزار حسابداری تولیدی، نرم‌افزار حسابداری شرکتی، نرم‌افزار حسابداری پیمانکاری و غیره از جمله آن‌هاست.

آینده شغلی حسابداری چگونه است؟

بدیهی است که هر جا پول در جریان باشد، ضرورت وجود یک حسابدار هم حس خواهد شد. تمام کسب‌وکارها و سازمان‌ها، از کوچک‌ترین کارگاه‌ها گرفته تا بزرگترین کارخانه‌ها و شرکت‌ها، به یک حسابدار یا حتی یک گروه حسابداری نیازمندند.

هرگونه اختلال در امور مالی و حسابداری می‌تواند بر بقیه بخش‌های مجموعه تاثیر منفی شدیدی بگذارد. بنابراین نیاز به حضور یک حسابدار در شرکت از گذشته بوده و تا سال‌های سال هم وجود خواهد داشت. پس اگر به امور مالی علاقه‌مندید، لحظه‌ای برای یادگیری این رشته درنگ نکنید.

فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری می‌توانند در ادارات دولتی، موسسات تجاری و خصوصی، شرکت‌های تولیدی، ادارات دارایی، موسسات بیمه و بانک‌ها به فعالیت مشغول شوند.

کلام آخر :

حسابداری یکی از مهم‌ترین موقعیت‌های شغلی در هر کسب‌وکاری است. به عبارت دیگر،‌ حسابداری قلب تپنده سازمان است. گزارش‌های تولیدشده توسط حسابدارها در یک سازمان در کمک به مدیریت برای تصمیم‌گیری دقیق در کسب‌وکار، بسیار ارزشمند است.

صرف نظر از اندازه سازمان، حسابداری یک عملکرد ضروری برای تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی بهای تمام شده و اندازه‌گیری عملکرد اقتصادی است. از این رو ما در مکتب‌خونه بر آن شدیم تا دوره‌هایی برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با حسابداری و افزایش مهارت‌های مرتبط با آن، برگزار کنیم امیدواریم که دوره‌های آموزش حسابداری مکتب‌خونه برایتان کارساز باشد.