دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

آموزش دیجیتال مارکتینگ

اگر به عنوان یک کارآفرین یا رئیس شرکت در دنیای کسب و کار اینترنتی فعالیت می کنید هیچ فرقی نمی‌کند، باید بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ را بشناسید و از آن استفاده کنید. حتی اگر رئیس هستید و برای تمام کارهای خود سیستم سازی کرده اید باید به ابزارها و روش های بازاریابی دیجیتال اشراف کامل داشته باشید چرا؟دیجیتال مارکتینگ جزء جدایی ناپذیر از کسب و کارهای آنلاین است. امروزه با گسترش کسب و کارهای اینترنتی و افزایش کاربران اینترنتی، اینترنت به منبع وسیعی برای جذب مخاطب تبدیل شده است.

 26 نتیجه برای "دیجیتال مارکتینگ --- بازاریابی و فروش --- مدیریت و کسب و کار" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

آموزش دیجیتال مارکتینگ

هر شخصی که بخواهد از طریق اینترنت مخاطبان هدف کسب و کارش را جذب کند نیازمند به استفاده از بازاریابی دیجیتال است. چه کسب و کار کوچک یک نفره باشید و چه شرکت بزرگی داشته باشید باید از دیجیتال مارکتینگ برای رسیدن به هدف نهایی خود در بازاریابی استفاده کنید که قبل از هر چیزی به بهترین دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ نیاز دارید.

اگر به هر طریقی با اینترنت که بزرگترین منبع تبلیغاتی ما ایرانی ها محسوب می شود سرو کار دارید مجبور هستید با ابزارهای بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی اینترنتی نیز آشنا باشید و تا حدودی کار با آن ها را بلد باشید.

همچنین بازاریابی سنتی برای کسب و کارهای آنلاین مرده است. همه مخاطبان بیشتر وقت شان را در اینترنت به سر می برند و رها کردن این دسته از مخاطبان کار اشتباهی است. هزینه سرمایه گذاری روی این افراد هم خیلی پایین تر در بازاریابی سنتی است.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال همان  تبلیغات از طریق کانال‌های دیجیتال است. کانال هایی مانند رسانه‌های اجتماعی، برنامه‌های تلفن همراه، ایمیل، برنامه‌های وب، موتورهای جستجو، وب سایت‌ها یا هر کانال دیجیتال جدید دیگر.

یا به زبان ساده تر:

بازاریابی دیجیتال هر شکلی از محصولات یا خدمات، بازاریابی است که شامل دستگاه‌های الکترونیکی می‌شود.

تاریخچه دیجیتال مارکتینگ

برای آموزش بازاریابی به شیوه نوین، شاید بهتر باشد ابتدا با تاریخچه آن آشنا شوید. بپذیریم یا نپذیریم، در این برهه از تاریخ سبک زندگی مردم تغییر کرده و حالت دیگری به خود گرفته است. این تغییر سبک زندگی، بیشترین تأثیر را روی کسب و کارها و خرید و فروش کالاهای مختلف گذاشته است. دیجیتال مارکتینگ در واقع همان بازاریابی محصولات است که به صورت آنلاین انجام می‌شود. بازاریابی از سال‌ها قبل، حتی قبل‌تر از ظهور تکنولوژی و وسایل الکترونیکی وجود داشته است و با به وجود آمدن این ابزار، تنها روش‌های آن متحول شدند.

اولین بار در سال 1990 از کلمه دیجیتال مارکتینگ استفاده شد. در سال 1994 اولین بنر تبلیغاتی اینترنتی ساخته شد و سپس در همان سال نخستین معامله از طریق این سبک بازاریابی انجام شد که انقلاب بسیار بزرگی بود. بعد از این سال‌ها و روی کار آمدن موتورهای جست‌وجوی گوگل و یاهو، این سبک بازاریابی گسترش زیادی پیدا کرد. سال‌های 2000 تا 2010 را می‌توان دوره رشد شبکه‌های اجتماعی دانست که باعث شد دیجیتال مارکتینگ روز به روز بیشتر پیشرفت کرده و اوج بگیرد. در سال 2010 شبکه اینستاگرام فعالیت خود را آغاز کرد و دریچه‌های نوینی را برای دیجیتال مارکتینگ به وجود آورد. دهه دوم قرن بیست و یکم را می‌توان دوره شکوفایی و طلایی برای این روش بازاریابی دانست.

تفاوت بازاریابی مدرن و سنتی

در سال‌های دور، تنها راه برای تبلیغات، چاپ آگهی در روزنامه و یا بنرها و تراکت‌های خیابانی بود. مدت‌ها بعد تبلیغات در تلویزیون‌های سیاه و سفید نیز به این موارد اضافه شد. به صورت کلی می‌توان گفت فعالیت در این نوع بازاریابی بسیار محدود بوده و چندان جای پیشرفتی برای دیده شدن کسب و کارها وجود نداشت.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و لوازم الکترونیکی، بستر ویژه‌ای به نام دیجیتال مارکتینگ برای پیشرفت و دیده شدن کسب و کارهای مختلف فراهم شده است که می‌توانند از طریق آن‌ها در جهت گسترش تجارت خود اقدام کنند. همچنین ابزارهای موجود برای بازاریابی پیشرفت ویژه‌ای کرده‌اند و می‌توان با تولید محتوا در قالب‌ها و فرمت‌های مختلف برای این کار اقدام کرد.

اشتباهات رایج دیجیتال مارکترها

مانند بسیاری از مشاغل، ممکن است بازاریابان اینترنتی نیز دچار اشتباهاتی در زمینه فعالیت خود بشوند که در این قسمت به برخی از این اشتباهات اشاره خواهیم کرد.

 • عدم مشخص کردن یک هدف درستهر دیجیتال مارکتر باید یک هدف مشخص و زمان‌بندی‌شده داشته باشد تا با برنامه‌ریزی درست، در زمان تعیین‌شده به آن برسد. برخی از این افراد با نداشتن چنین هدفی، نمی‌توانند به‌خوبی در شغل خود پیشرفت کنند. توجه داشته باشید که هدفی که انتخاب می‌کنید باید قابل‌دستیابی باشد و به شدت از بلندپروازی در دیجیتال مارکتینگ دوری‌کنید؛ چراکه اگر به هدف‌های دوردست خود نرسید و شکست بخورید، ممکن است دچار یاس و ناراحتی بشوید.
 • نداشتن یک برنامه عملیاتی متناسب با فعالیت
  در دیجیتال مارکتینگ شما باید دقیقا بدانید که چه کاری را باید در چه زمانی انجام دهید و بهتر است که این کار توسط چه کسی انجام شود. یک تیم قوی در حوزه بازاریابی آنلاین دارای افراد با وظایف مختلفی است؛ نظیر گرافیست، کارشناس سئو، تولیدکننده محتوا و ... که هرکدام باید نسبت به وظایف خود و انجام آن‌ها آگاهی کافی داشته باشد.

 

 • فراموش کردن و کنار گذاشتن مشتری‌های قدیمی
  اگر همواره به دنبال افزایش ورودی و جذب مشتری‌های جدید هستید، به طور قطع از مشتری‌های قدیمی خود غافل خواهید شد و مجبور می‌شوید که یک هزینه بسیار هنگفت را هر بار برای تبلیغات بپردازید. باید بدانید که سرمایه‌گذاری بر روی مشتری‌های قدیمی و برگرداندن آن‌ها به سایت، به مراتب کم‌هزینه‌تر از جذب مشتری‌های جدید بوده و ریسک کمتری نیز دارد. برای این کار می‌توانید با مشتریان قدیمی خود ارتباط برقرار کرده و از آن‌ها درباره میزان رضایتشان نسبت به محصول و یا خدماتی که از شما دریافت کرده‌اند بپرسید. پس به هیچ عنوان کسانی را که یک‌بار از شما خرید کرده‌اند به دست فراموشی نسپارید.

 

 • عدم استفاده از خلاقیت در تولید محتوا برای بازاریابی
  شاید بدانید که خلاقیت یک امر اکتسابی است و هیچ کسی به‌صورت مادرزادی خلاق نخواهد بود. پس اگر می‌خواهید که یک دیجیتال مارکتر موفق باشید، باید خلاقیت خود را گسترش دهید. به خاطر داشته باشید که این خلاقانه کار کردن است که باعث می‌شود محصول شما متفاوت‌تر از رقبا به چشم بیایند. در این راستا می‌توانید از عملکرد رقبای داخلی یا خارجی خود الهام بگیرید. توجه داشته باشید که الهام گرفتن با کپی کردن متفاوت بوده و اصلا این دو را به جای یکدیگر به کار نبرید.

آیا دیجیتال مارکتینگ در موبایل متفاوت از دسکتاپ است؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم بله، میان این دو گزینه تفاوت وجود دارد. امروزه کاربران اینترنت، 60 درصد از فعالیت‌های اینترنتی خود را با استفاده از موبایل انجام می‌دهند؛ پس شما باید کاری کنید که فعالیت‌های مارکتینگ شما در موبایل نیز قابل‌استفاده و جذاب باشد.

ممکن است وب‌سایت شما در دسکتاپ بسیار زیبا و عالی باشد، اما در موبایل قابل چک کردن نباشد. در این صورت شما بیشتر از نیمی از مخاطبان خود را از دست خواهید داد. پس برای جلوگیری از این امر، باید فعالیت‌های خود را در حوزه دیجیتال مارکتینگ به گونه‌ای بهینه‌سازی کنید که در موبایل نیز نتیجه بسیار مطلوبی را دریافت کنید.

دیجیتال مارکتینگ در دنیای کسب و کار یک موضوع مهم تلقی می‌شود چرا؟

 •  بهترین روش جذب مشتری
 • مقرون به صرفه بودن
 • گسترش مخاطبان هدف
 • تعامل راحت با مشتریان
 • برندسازی آسان تر

اما:

از کدام مرحله دیجیتال مارکتینگ استفاده کنیم؟ اصلا سئو و Ppc چیست؟ مزایا و معایب هر یک از انواع مختلف بازاریابی دیجیتال چیست؟ حتی، از کجا شروع کنم؟ ابزارهای دیجیتال مارکتینگ چه ابزارهایی هستند؟ بخش بازاریابی دیجیتال را به صورت برونسپاری دیجیتال مارکتینگ یا پروژه دیجیتال مارکتینگ پیاده سازی کنیم؟ 

برای کمک به شما 10 نوع برتر بازاریابی دیجیتال را خواهیم گفت که حداقل نوعی منو برای انتخاب از بین این دسته بندی داشته باشید.

وقتی نوبت به انتخاب می رسد‌، معمولا این سوال پرسیده می‌شود که: چرا می خواهید از بازاریابی دیجیتال استفاده کنید و با تلاش های بازاریابی خود سعی در رسیدن به چه کسی(مشتری هدف) را دارید؟

این به شما کمک می کند تا از نوع مناسب دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای بازاریابی دیجیتال در کسب و کار خود استفاده کنید و به هدف خود برسید.

اهمیت دیجیتال مارکتینگ

اهمیت استفاده از بازاریابی دیجیتال سؤالی است که برای بسیاری از افراد و سازمان‌ها و شرکت به وجود می‌آید و اینکه چه الزامی برای استفاده از دیجیتال مارکتینگ وجود دارد. در ادامه به برخی از موارد اهمیت بازاریابی دیجیتال می‌پردازیم.

 • رشد زیاد بازارهای دیجیتال و فرصت‌های شغلی به وجود آمده در این بازار اهمیت بیش از پیش استفاده از دیجیتال مارکتینگ را نشان می‌دهد. 
 • دیجیتال مارکتینگ فرصت‌های شغلی زیادی را ایجاد کرده است و هر روز شاهد آگهی استخدام در این زمینه هستیم.
 •  بازاریابی اینترنتی راهی آسان برای شروع یک کسب و کار جدید و خلاقانه است. استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب و اینستاگرام باعث شده هر فردی به آسانی کسب و کار خود را گسترش دهد.
 • دیجیتال مارکتینگ به آسانی می‌تواند مشتریان بالقوه شما را به مشتری بالفعل تبدیل کند. جذب مشتری از شبکه‌های اجتماعی و صفحات اینترنتی امروزه یکی از راه‌های اصلی بازاریابی است.
 • دیجیتال مارکتینگ باعث جذب مخاطب و افزایش مشتری در بسترهای اینترنتی می‌شود. براحتی می‌تواند ترافیک سایت شما را بالا ببرد و در نتیجه در فروش محصولات مؤثر واقع شود.
 • دیجیتال مارکتینگ باعث ارتقا شما در زمینه تبلغات و بازاریابی و باعث پشت سر گذاشتن رقیبان در زمینه فروش و کسب در آمد می‌شود.
 •  استراتژی بازاریابی کاملاً به‌صورت دیجیتال تبدیل شده است و به محبوب شدن برند کمک زیاد می‌کند.
 •  بازاریابی دیجیتال به بهبود رابطه بهتر با مشتری کمک کرده و چشم انداز کار و تجارت شما را روشن نگه می‌دارد.
 • دیجیتال مارکتینگ در نرخ رشد برگشت سرمایه شما مؤثر است. 

آموزش اصول دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ یکی از اصطلاحات گسترده است که شامل وب سایت‌های اینترنتی، شبکه‌های اجتماعی، محتوای صوتی، تصویری و هر ویژگی دیجیتال است که انسان آن را خلق کرده است. دیجیتال مارکتینگ از 7 بخش اصلی تشکیل شده است که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.

 •  بازاریابی محتوا: بازاریابی محتوا در واقع یک استراتژی بلندمدت است که روی ایجاد و توزیع محتوا تمرکز دارد. این اطلاعات می‌تواند حاوی اطلاعات، سرگرمی و آموزشی باشد. در قالب این محتوا محصول به مشتری عرضه می‌شود.
 • بهینه سازی موتورهای جستجو: این روش‌ها شامل به‌کارگیری تکنیک‌های بهینه سازی داخلی و خارجی برای افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو است. این روش باعث بهتر دیده شدن سایت شما می‌شود.
 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی: این اصل شامل ایجاد و اشتراک محتوا برای شبکه‌های اجتماعی مختلف است تا بتواند هر چه بیشتر فیدبک و تعامل مشتری را بر روی خدمات عرضه شده ارزیابی کند. این شبکه‌ها شامل Facebook، Twitter،LinkedIn ، Instagram ، Pinterest و Snapchat است. 
 • بازاریابی ایمیل: در این روش ایمیل‌هایی به تعداد زیاد برای مشتریان ارسال می‌شود که حاوی متن‌های تشویقی، پیام‌های تجاری، اطلاع از تخفیف و... است.  معمولاً آدرس ایمیل مشتریان به‌صورت داوطلبانه گرفته می‌شود.
 • بازاریابی آنلاین: این روش در واقع پیدا کردن روش‌های آنلاین مختلف برای ارسال تبلیغ و محتوای تشویقی برای مشتریان است. 
 • بازاریابی موبایل: این روش یک استراتژی چند کاناله است که برندهای مختلف را از طریق گوشی‌های هوشمند و تبلت و از طریق امکانات اینترنتی به مخاطبان مرتبط می‌کند.
 •   آنالتیکز وب: در این روش اندازه گیری، جمع آوری، آنالیز و گردش داده‌های روی وب و رفتار کاربر بررسی می‌شود تا صفحات وب بهینه سازی شوند.

اغلب دیجیتال مارکترها ترجیح می‌دهند فقط از یک روش مانند ایمیل، محتوای وبی یا شبکه‌های اجتماعی تمرکز داشته باشند.

آموزش انواع بازاریابی دیجیتال ( بازاریابی اینترنتی)

1. بازاریابی محتوا

2. بازاریابی موتور جستجو

3. نمایش تبلیغات (Display Advertising)

4. بازاریابی موبایل (Mobile Marketing)

5. بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی (Social Media Marketing)

6. بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

7. بازاریابی تأثیرگذار (Influencer Marketing)

8. بازاریابی وابسته ( Affiliate Marketing)

9. بازاریابی ویدیویی (Video Marketing)

10. بازاریابی صوتی (Audio Marketing)

بیایید نگاهی بیندازیم به 10 نوع بازاریابی اینترنتی ، مزایا و معایب هر یک و چند مرحله بعدی که می توانید در صورت تمایل به شروع کار در نظر بگیرید.

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوایی شامل ایجاد و توزیع محتوا (متن، عکس، پیام چندرسانه ای) است که به جای پخش پیام تبلیغاتی، برای مخاطبان شما ارزش بیشتری قائل می‌شود.

 • اگر در B2C (تجارت به مصرف کننده) هستید، "محتوا " می‌تواند به معنای پست‌های رسانه‌های اجتماعی، مقالات وبلاگ و فیلم‌های سرگرم کننده باشد.
 • اگر در B2B (تجارت به تجارت) هستید، ممکن است بیشتر مقاله‌های سفید یا گزارش‌ها ، وبینارها و فیلم‌های آموزشی باشد.

جوانب مثبت

 • این کار رایگان است به این معنا که، به جای پرداخت هزینه برای ارسال پیام شما به مخاطبان، این کار در مورد جذب مشتری به سمت شما و برند شما است.
 • محتوا فوق العاده همه کاره است و می‌تواند به شما کمک کند تا ضمن آموزش، سرگرمی و الهام بخشیدن به مخاطب، برند خود را بسازید.
 • این همان چیزی است که انواع دیگر بازاریابی دیجیتال مانند بهینه سازی موتور جستجو، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و غیره مبتنی بر آن اند.

جوانب منفی

 • با توجه به اینکه هم اکنون همه از اهمیت مطالب آگاه هستند، پست‌های وبلاگ، فیلم‌ها و هر چیز دیگری را می‌بینند و می‌سازند، فضای بسیار نامرتبی است که جلب توجه را دشوار می‌کند.
 • برای موثر بودن، شما باید محتوای سازگار و باکیفیتی را ارائه دهید که پاسخگوی نیازهای مشتریان شما باشد در حالی که برند شما را نیز نشان دهد و اهداف تجاری خود را تحقق بخشد.

یک استراتژی محتوای ساده طراحی کنید که شامل موارد زیر باشد:

4-5 موضوع اصلی که می‌خواهید روی آنها تمرکز کنید، ارتباطی در نقطه‌ای بین خواسته و نیاز مشتری ایده‌آل شما، از طرف دیگر آنچه برند شما می‌خواهد از طرف دیگر برقرار کنید.

ساده شروع کنید: اگر نویسنده قوی هستید، ممکن است یک پست منظم در وبلاگ بروید، یا اگر در دوربین اعتماد به نفس دارید، یک فیلم هفتگی ضبط کنید و سپس از آنجا بسازید و ادامه دهید!

محتوا در قلب کل سیستم بازاریابی دیجیتال شما قرار دارد.

بازاریابی موتور جستجو :

بازاریابی موتور جستجو به معنای این است که وقتی شخصی برند شما، محصولات، خدمات و سایر کلمات و عبارات مرتبط را جستجو می کند، وب سایت شما در بالای نتایج ظاهر شود. به Google فکر کنید (بیایید قبول کنیم که اصلی ترین بین همه آن‌هاست) اما همچنین Bing (که اغلب در رایانه‌های تجاری نصب می شود، برای (B2B (business to consumer بسیار مناسب است!

سئو :

بهینه سازی موتور جستجو (seo) ، همان کاری را که می‌گوید، انجام می دهد: بهینه سازی برای موتورهای جستجو! این به معنای ایجاد محتوایی است که افراد به طور فعال در جستجوی آن هستند و همچنین اطمینان حاصل می‌کنند که این محتوا و سیستم عامل‌هایی که در آن قرار دارند نیز از نظر فنی بهینه شده است. همه افراد باید این کار را انجام دهند، فارغ از اینکه در چه شغلی یا صنعتی فعالیت می‌کنید.

جوانب مثبت :

 • هنگامی که نام تجاری شما در نتایج جستجو ظاهر می‌شود، از نظر مشتریان "معتبر" و با هدف‌تر است.

جوانب منفی :

 • ممکن است مجبور نباشید به‌طور خاص برای نتایج جستجو هزینه کنید، اما ایجاد محتوای شگفت انگیز و انجام بهینه سازی فنی وب سایت خود به زمان و تلاش نیاز دارد.
 • به لطف الگوریتم‌های در حال تغییر Google و با تمام محتوایی که اکنون وجود دارد، بسیار سخت است که بتوانید در نتایج رتبه عالی کسب کنید.

SEO با محتوا شروع می شود، بنابراین ابتدا استراتژی محتوا را عملی کنید. برای یافتن مواردی که افراد به‌دنبال آن هستند، کلمات کلیدی پیدا کنید و سعی کنید با به‌روزرسانی‌های جستجوگرهایی مانند Google همراه باشید.

اگر تازه کار خود را شروع کرده‌اید، می‌توانید از یک افزونه برای بهینه سازی سایت خود استفاده کنید (به عنوان مثال Yoast برای وردپرس ) یا اگر بودجه بیشتری دارید، می‌توانید با یک متخصص برای انجام کار جامع‌تری کار کنید. در نظر داشته باشید که سئو یکی از مهم‌ترین تکنیک‌ها در دیجیتال مارکتینگ است.

پرداخت برای هر کلیک(ppc) :

پرداخت به‌ازای هر کلیک بر روی تبلیغات ، یا همان جستجوی پولی است. به عنوان مثال Google Adwords یا Bing Ads، تبلیغات تقریباً مشابه نتایج جستجوی معمولی به نظر می‌رسند، با این تفاوت که در بالای صفحه با یک جعبه کوچک که می‌گوید «آگهی» ظاهر می شود.

جوانب مثبت :

 • اگر بخواهید هزینه آن را پرداخت کنید، PPC به سرعت می تواند یک رتبه برتر را برای شما خریداری کند.
 • شما فقط وقتی کسی روی اسم شما کلیک می‌کند پرداخت می‌کنید .

جوانب منفی‌ :

 • ممکن است گران شود، به ویژه هنگامی که کلمات کلیدی معروف را هدف قرار می‌دهید.
 • بسیاری از مشتریان نسبت به تبلیغات پولی بدبین هستند و به احتمال زیاد به نتایج جستجوی طبیعی اعتماد می کنند.

اگر پول آن را دارید، می توانید از پرداخت برای هر کلیک( PPC) برای تکمیل و تقویت کارهایی که برای بهینه سازی جستجوی طبیعی انجام می‌دهند استفاده کنید. باز هم، شما بایدکلمات کلیدی مهم را پیدا کنید و سپس با ترکیبات مختلف هدف گیری و بازی کنید تا ببینید چه چیزی کار می‌‍کند، اطمینان حاصل کنید که هنگام انجام این کار، بهینه سازی می‌کنید.

نمایش تبلیغات :

تبلیغات نمایشی، که به عنوان بنر نیز شناخته می‌شود، شباهت زیادی به تبلیغات چاپی سنتی دارد که در مجله ها دریافت می‌کنید، با این تفاوت که آنلاین هستند و می‌توانید نشریات خاصی را که می‌دانید مخاطبان شما می خوانند، هدف قرار دهید.

جوانب مثبت :

 • شما می‌توانید مشتریان را بسیار موثر را بارها هدف قرار دهید.
 • ردیابی تبلیغات نمایشی واقعاً آسان است و به شما امکان می دهد تغییرات را در زمان واقعی بررسی کنید.

جوانب منفی‌ :

 • مشتریان می‌توانند از "کوری تبلیغ" رنج ببرند، و تبلیغ شما را درجهت خواندن محتوایی که می‌خواهند بخوانند نادیده بگیرند.
 • شما باید راهی برای به حداکثر رساندن تأثیر خود پیدا کنید، به طوری که مردم متوجه شما شوند، اما نه آنقدر که اذیت شوند! 

برای تبلیغات نمایشی، باید هم درباره خلاقیت، روشن کردن موضوع، تأثیرگذاری، به یادماندنی بودن آن و هم نحوه قرارگیری آن فکر کنید.

اگر جزو مشاغل کوچکی هستید و بازار خود را به خوبی می شناسید، می‌توانید مستقیماً به ناشران خاصی درباره تبلیغات در سایت آنها مراجعه کنید. یا می‌توانید از یک راه حل شخص ثالث مانند Google Display Network یا Facebook Audience Network استفاده کنید.

بازاریابی موبایل :

بازاریابی موبایلی تقریباً به اندازه بازاریابی دیجیتال گسترده است و با بسیاری از انواع دیگر همپوشانی دارد. شامل انجام کارهای خاصی که با موبایل انجام می‌دهید مانند تبلیغات درون برنامه ای، ارسال پیام‌های متنی و استفاده از برنامه‌های پیام رسان اجتماعی می‌شود.

اگر مخاطب جوان تری را که تمام وقت خود را روی تلفن های خود می‌گذرانند هدف قرار دادید، این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار است.

جوانب مثبت :

 • مشتریان (که شامل من و شما می شود!) این روزها خیلی بیشتر از رایانه در تلفن‌هایشان هستند، بنابراین بازاریابی از طریق تلفن همراه به معنای دستیابی به آنها در جایی است که وقت خود را می‌گذرانند.

جوانب منفی‌:

 • وقتی در میانه ارتباط با دوستان و خانواده هستند، افراد نمی‌خواهند با مارک‌ها و پیام‌های بازاریابی ارتباطشان قطع شود.

اولویت مطلق این است که مطمئن شوید کل وب سایت و محتوای شما "سازگار با موبایل" است تا در همه دستگاه های مختلف کار کرده و به نظر خوب برسد. این معمولاً به‌معنی کوتاه و ساده نگه داشتن موارد، استفاده از متن واضح، دکمه‌های بزرگ و قرار دادن زیرنویس روی فیلم است تا افراد حتی درصورتی که صدا ندارند بتوانند پیام را دریافت کنند.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی:

در مقایسه با کانال‌های دیگر مانند تلویزیون، چاپ و حتی تبلیغات نمایش آنلاین، رسانه‌های اجتماعی ابعاد جدیدی از تعامل را به وجود می‌آورند. شما می‌توانید به جای پخش پیام برای حجم گسترده‌ای از مخاطبان، می‌توانید با مشتریان خود تعامل داشته باشید و به صحبت‌های آن‌ها گوش دهید. انواع مختلفی مثل فیس بوک، اینستاگرام، توییتر، LinkedIn ، Pinterest، یوتیوب، اسنپ چت و غیره وجود دارد.

تقریباً هر مشاغل باید حداقل در چند کانال اجتماعی باشد.شبکه های اجتماعی فرصتی منحصر به فرد برای شما ایجاد می کنند تا بتوانید با مشتریان خود گفتگوی دو طرفه داشته باشید. شبکه‌های اجتماعی رکن جدایی ناپذیر دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی است.

بازاریابی ایمیلی:

ایمیل ممکن است در دنیایی که همه در آن پیام‌های فوری یا Snapchatting ارسال می‌کنند قدیمی به نظر برسد، اما بازاریابی ایمیلی و پیامکی همچنان یکی از موثرترین ابزارهای بازاریابی دیجیتال است. می‌توانید از خبرنامه‌های ایمیل نیز برای "پرورش" چشم اندازهای خود استفاده کنید و ارزش زیادی به آن‌ها بدهید. 

مثبت :‌

 • داشتن یک لیست ایمیل به این معنی است که شما می‌توانید به طور مستقل از هر الگوریتم در حال تغییر با پیروان خود در ارتباط باشید 

منفی :

 • بسیاری از ایمیل‌ها باز نشده‌اند، بنابراین باید با عناوین موضوعی قوی، توجه افراد را در صندوق‌های بهم ریخته آن‌ها جلب کنید.

بازاریابی تأثیرگذار:

بازاریابی اینفلوئنسر به طور خلاصه شامل مشارکت با اینفلوئنسرها افراد مشهور، کارشناسان، شخصیت‌های معتبر که مخاطب دارند است. هنگامی که آنها محصول شما را برای مخاطبان خود تبلیغ می کنند، اغلب دراینستاگرام یا مانند آن،  پیروان وفادار به توصیه آن ها از شما خرید می‌کنند.

بازاریابی وابسته :

بازاریابی وابسته به معنای برون سپاری به افراد یا شرکت‌های دیگری است که محصولات شما را در ازای دریافت پورسانت تبلیغ می‌کنند. یکی از بزرگترین آن‌ها سایت Amazon Associated است.

جوانب مثبت :

 • شرکت‌های وابسته شما کارهای سخت بازاریابی و فروش را برای شما انجام می‌دهند!
 • هیچ هزینه اولیه‌ای وجود ندارد زیرا شما فقط پورسانت را پرداخت می‌کنید.

منفی ها :

 • شما 100٪ بر نام تجاری خود کنترل نخواهید داشت، و باید آن‌ها را در مورد هویت تجاری خود آموزش دهید.
 • باید وقت خود را صرف ردیابی و نظارت بر شرکت های وابسته خود کنید.

بازاریابی صوتی و ویدئویی :

ویدئو این روزها ستاره نمایش است و اگر می‌خواهید فقط یک کار انجام دهید،  همین است! می‌تواند یک کلیپ کوتاه یا طولانی، آموزشی یا سرگرم کننده، از قبل ضبط شده یا پخش مستقیم، در زمان واقعی باشد.

همچنین همانطور که رادیو با تلویزیون جایگزین شد، بیشتر مردم هنوز هر هفته رادیو گوش می‌دهند به خصوص اکنون با رشد رادیو اینترنتی.

شما همچنان می‌توانید تبلیغات رادیویی سنتی یا تبلیغات مشابه را در کانال‌هایی مانند Spotify انجام دهید. اما بازاریابی صوتی می‌تواند بسیار گسترده‌تر باشد، از جمله پادکست‌ها.

جوانب مثبت :

 • ویدئو می‌تواند در انتقال پیام شما بسیار موثر باشد زیرا ارتباط عاطفی با مخاطب ایجاد می‌کند و از بعضی متن‌ها یا حتی یک عکس به یاد ماندنی‌تر است.
 • تولید محتوای صوتی می‌تواند آسان‌تر و ارزان‌تر از ویدئو باشد (و حتی ممکن است بتوانید محتوای مورد استفاده خود را تغییر دهید، به عنوان مثال، صدا را از یک ویدیوی موجود بردارید).

منفی ها :

 • اگرچه هرکسی می‌تواند یک ویدئو با بودجه کم بسازد، اما ایجاد محتوای ویدئویی با کیفیت بالا، به زمان، مهارت و هزینه نیاز دارد.
 • شنوندگان شما غالباً مشغول انجام چند وظیفه هستند و مجبور کردن آن‌ها برای انجام مرحله بعدی دشوار است (دکمه‌ای برای اطلاعات بیشتر یا ثبت نام قرار ندهید! ).

ابزارهای مهم در آموزش دیجیتال مارکتینگ

ابزار تحلیل وب سایت :

یکی از بهترین ابزارها برای تحلیل داده‌ها، گوگل آنالتیکس ( Google Analytics )می‌باشد. این اطلاعات به شما امکان توسعه استراتژی‌هایی هوشمند را حول تبدیل بازدیدکنندگان در وب‌سایتتان را می‌دهد.

زمانی‌که شروع به استفاده از گوگل آنالتیکس کردید سعی کنید به این 5 سوال پاسخ دهید:

 • چه کسی از سایت من بازدید می‌کند؟
 • زمانی‌که بازدیدکنندگان از سایت من بازدید می‌کنند، چه می‌کنند؟
 • بازدیدکنندگان اهل کجا هستند؟
 • چرا بازدیدکنندگان به سایت من می‌آیند؟
 • بازدیدکنندگان سایت من را چگونه پیدا کرده‌اند؟

 مدیریت روابط عمومی:

Google Alerts بهترین گزینه برای شماست. کار کردن با آن بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که برای کلمه کلیدی مد نظرتان یک هشدار ایجاد کنید. اگر یک بلاگ دیگر در مورد محصول شما صحبت کرد می‌توانید از طریق این هشدار متوجه شوید و مقاله‌ای را در شبکه‌های اجتماعی خود ارتقا دهید.

 اگر دیدید یک مشتری کینه‌ای از شما در دل دارد و درباره شما بد می‌گوید، می‌توانید متوجه شوید و موقعیت خودتان را اصلاح کنید. این یک ابزار مبتدی بسیار عالی برای مدیریت روابط عمومی می‌باشد.مدیریت شبکه‌های اجتماعی :

اینکه بتوانید بین زمان‌بندی پست خود و بازبینی معیارهای عملکردی خود در تمام صفحات شبکه‌های اجتماعی خود تعادل برقرار کنید اهمیت زیادی دارد. خوشبختانه ابزارهای دیجیتال مارکتینگ فراوانی در بازار هستند که به بازاریابان دیجیتال کمک می‌کنند. از بهترین های آن‌ها :

 • Hootsuite
 • Buffer
 • Sprout social(برای ایران فیلتر می باشد)

ابزارهای بهینه‌سازی نرخ تبدیل:

بهینه‌سازی نرخ تبدیل (CRO) یک روش اثبات شده برای استفاده از تحلیل‌ها به‌منظور بهبود شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPIها) در وب‌سایتتان می‌باشد .این ابزارها به شما کمک می‌کنند تا بتوانید فرضیه‌ای که ایجاد کرده‌اید را آزمایش کنید.

آن‌ها داده‌های کمی و کیفی‌ای را تولید می‌کنند تا از نظر علمی موفقیت خود را ارزیابی کرده و یا با دقت به حوزه‌هایی که باید بهبود یابند اشاره کنید:

 • نظرسنجی‌های کاربری Qualaroo
 • آزمایش کاربرUserTesting
 • نقشه‌های حرارتیHotjar
 • آزمایش A/B – Optimizely
 • ایجادکننده کمپین بازاریابی ایمیل

ابزارهای کمپین ایمیلی زیادی در بازار وجود دارد، اما 7 تا از مورد علاقه‌ترین ابزارهای ما عبارتند از:

 • MailChimp
 • Constant Contact
 • Hatchbuck
 • Emma
 • Campaign Monitor
 • GetResponse
 • Campaigner

 ابزار کلی سئو :

 ابزار مورد علاقه ما سمراش (SEMRush) می‌باشد.  از سمراش به‌منظور انتخاب دستی کلمات کلیدی برای بخش‌های بازاریابی محتوایمان استفاده کنید، عملکرد خود را در مقابل رقبا مقایسه کنید و راه‌هایی را برای بهبود تلاش‌های سئو خود بیابید.

ابزار طراحی گرافیک :

کانوا (Canva) به‌منظور دادن دسترسی به الگوهای زیبای طراحی گرافیک به‌وجود آمد، مهم نیست که بودجه شما چقدر باشد. می‌توانید با برنامه رایگان آن شروع به کار کنید که شامل بیش از 8000 الگو می‌باشد. تنها از ویرایشگر دراپ اند دراگشان استفاده کنید تا الگوها را طبق کسب‌وکار خود شخصی‌سازی کنید.

گوگل آنالیتیکس :

گوگل آنالیتیکس را شاید بتوان به‌عنوان مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین ابزار دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی به شمار آورد. به طور روزانه اتفاقات مختلفی در یک وب‌سایت رخ می‌دهد. اتفاقاتی از جنس تعداد کاربران ورودی، مدت زمانی که کاربران در سایت بوده‌اند، تعداد صفحات مختلفی از سایت که کاربران به طور میانگین بازدید کرده‌اند، پربازدیدترین و کم بازدیدکردن صفحات سایت و میزان ثبت‌نام و فروش از طریق صفحات مختلف اتفاقات مهمی هستند که ثبت آن‌ها برای هر کسب و کاری مهم است.

چراکه با تحلیل و بررسی بر روی این داده‌ها می‌توان نقاط قوت و ضعف آن کسب‌وکار را پیدا کرد و بر روی این نقاط قوت و ضعف کارکرد.

نکته مهم و قابل‌توجه در رابطه با گوگل آنالیتیکس این است که این ابزار دریایی از داده‌ها و اطلاعات مختلف را در قالب گزارش‌هایی متنوع در اختیار کاربران قرار می‌دهد، اما به هیچ وجه تحلیلی بر روی این اطلاعات انجام نداده و وظیفه‌ی تحلیل اطلاعات گوگل آنالیتیکس برعهده خود کاربر است.

یکی دیگر از دلایلی که گوگل آنالیتیکس را تا این اندازه پراستفاده کرده است، رایگان بودن آن است. البته این نرم‌افزار تحت وب نسخه پولی هم دارد که امکانات بیشتری را به آن اضافه می‌کند و همچنین نسخه رایگان آن شامل محدودیت‌هایی نیز می‌شود.

اما از آنجایی که گوگل آنالیتیکس در نسخه رایگان خود گزارش‌های فراوانی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، خیلی از کسب و کارهای کوچک و متوسط به اطلاعات و گزارش‌های بیشتر نیاز پیدا نمی‌کنند و در نتیجه از نسخه رایگان گوگل آنالیتیکس استفاده می‌کنند.

گوگل تگ منیجر :

گوگل تگ منیجر یکی دیگر از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که پس از عرضه آن در بازار توسط گوگل، تا حد بسیار زیادی نیاز کارشناسان بازاریابی اینترنتی را به توسعه‌دهندگان سایت و برنامه‌نویسان مرتفع کرد.

شما با استفاده از گوگل آنالیتیکس همان‌طور که گفته شد، می‌توانید اطلاعات متنوعی را ذخیره و مشاهده کنید، اما ممکن است اطلاعات دیگری مدنظر شما باشد که گوگل آنالیتیکس این داده‌ها را به طور پیش فرض ذخیره‌سازی نمی‌کند.

برفرض مثال، اطلاعات تعداد کاربرانی که بیش از پنجاه‌درصد از صفحه اصلی را پایین می‌روند در گوگل آنالیتیکس ذخیره نمی‌شود و یا اگر شما در یکی از صفحات خود بنری قرار داشته باشید و نیاز داشته باشید تا از تعداد کلیک‌هایی که بر روی آن بنر می‌شود مطلع باشید، لازم است تا این را به گوگل آنالیتیکس بفهمانید تا از این به بعد گوگل آنالیتیکس این اطلاعات را ذخیره کند.

تا پیش از عرضه‌ی گوگل تگ منیجر به بازار، کارشناسان دیجیتال مارکتینگ ناچار بودند تا درخواست‌های این چنینی خود را به تیم فنی ابلاغ کنند که این کار فرایندی وقت‌گیر بود. اما با اضافه‌شدن گوگل تگ منیجر، دیگر نیازی نبود تا دیجیتال مارکترها به سراغ برنامه‌نویسان بروند و با تعریف تگ‌های ساده در گوگل تگ منیجر، اطلاعات مدنظر خود را به گوگل آنالیتیکس ارسال می‌کردند و گوگل آنالیتیکس نیز در قالب ایونت، این داده‌ها را مشخص می‌کرد.

استفاده‌ی مهم دیگری که از گوگل تگ منیجر می‌شود این است که به‌جای قراردادن چندین تگ مختلف در head سایت، تنها یک تگ گوگل تگ منیجر قرار می‌گیرد و بقیه تگ‌های موردنظر در خود گوگل تگ منیجر بارگذاری می‌شوند. این کار باعث می‌شود تا سرعت بالا آمدن سایت بسیار بیشتر شود.

گوگل تگ منیجر را می‌توان ابزار اصلی تحلیل‌گران کسب و کار و کارشناسان هوش تجاری نیز در نظر گرفت، چراکه بیشتر ابزاری است برای افزایش نرخ‌های تبدیل و بهینه‌سازی سایت. دانش ابتدایی از زبان برنامه‌نویسی HTML برای کار با گوگل تگ منیجر ضروری است و هرچه یک شخص به زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت تسلط بیشتری داشته باشد، از امکانات گوگل تگ منیجر نیز می‌تواند بهره بیشتری ببرد.

گوگل ادز :

گوگل ادز که درگذشته‌ای نه‌چندان دور با نام گوگل ادوردز شناخته می‌شد، بزرگ‌ترین ادنتورک حال حاضر نیز هست و این قابلیت که کسب و کارها می‌توانند در سرچ گوگل تبلیغاتشان را به مصرف‌کنندگان نشان دهند شاید مهم‌ترین قابلیتی باشد که گوگل ادز را نسبت به ادنتورک‌های دیگر متمایز می‌کند.

شما با استفاده از تبلیغات گوگل این امکان را خواهید داشت تا محصولات خودتان را در سرچ گوگل در جایگاه‌های بالاتری به نمایش بگذارید. این امکان از آنجایی اهمیت دارد که کسانی که با سرچ به دنبال یک کالا می‌گردند با احتمال بیشتری آن محصول را خرید می‌کنند.

مثلاً کسی که واژه‌ی خرید پیراهن را در گوگل سرچ می‌کند، با احتمال بیشتری پیراهن خرید می‌کند تا کسی که در خیابان از کنار مغازه پیراهن فروشی عبور کند، در نتیجه آشنایی با گوگل ادز و امکاناتش برای هر کارشناس دیجیتال مارکتینگ واجب و ضروری است.

حوزه‌های دیجیتال مارکتینگ :

بطور کلی دیجیتال مارکتینگ در دو دسته کلی آفلاین و آنلاین قرار می‌گیرد که در ادامه دیجیتال مارکتینگ آفلاین را نیز شرح می‌دهیم.

آفلاین مارکتینگ :

آفلاین مارکتینگ یا دیجیتال مارکتینگ آفلاین همان روش‌های سنتی بازاریابی هستند که در بستر ابزارهای دیجیتال وارد شده و به چند دسته تقسیم می‌شوند. بازاریابی محیطی، بازاریابی تلویزیونی، بازاریابی رادیویی و تلفن مارکتینگ از جمله این روش‌ها هستند.

بازاریابی محیطی:

این روش با استفاده از بیلبورد و استرابورد در فضای مختلف شهری انجام می‌شود. در واقع همراه شدن بازاریابی سنتی با ابزارهای دیجیتال در این روش اتفاق افتاده است. بازاریابی با سمپلینگ یا محصول در ابعاد کوچک نیز در این روش مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بسیاری از فروشگاه‌های برندهای معروف و معتبر دستگاه‌ها تعاملی برای ارتباط مؤثر مشتری با محصول مورد نظر وجود دارد که نوعی دیجیتال مارکتینگ آفلاین محسوب می‌شود. یکی دیگر از روش‌های بازاریابی محیطی استفاده از اسپانسرینگ است که در قالب ابزارهای دیجیتال برای تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رادیو مارکتینگ:

همان تبلیغات رادیویی که هنوز در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و تأثیرات مثبتی در جهت تبلیغات دارد. این تبلیغات نیز در قالب پخش تبلیغات رادیویی و اسپانسرینگ انجام می‌شود.

تلویزیون مارکتینگ:

تبلیغات از طریق تلویزین به‌دلیل حجم بالای بیننده تأثیر مهمی در تبلیغات دارد و به‌دلیل هزینه بالای این تبلیغات، برای تمامی سازمان‌های کوچک و نوپا ممکن نیست. معمولاً تبلیغات تلویزیونی به‌صورت پخش پیام‌های بازرگانی یا اسپانسرینگ برنامه‌های تلویزیونی انجام می‌شود. 

تلفن مارکتینگ:

یکی دیگر از روش‌های دیجیتال مارکتینگ آفلاین است که همچنان در ایران و سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش یکی از روش‌های سرد تبلیغات است زیرا مجبور به فروش کالا و محصول به کسانی هستیم که ممکن است نیازی به آن نداشته و آشنایی با آن ندارند. بازاریابی پیامکی هم در دوره‌ای مؤثر بوده اما در حال حاضر نوعی مزاحمت محسوب شده و اثر منفی روی ذهن مخاطب می‌گذارد.

وظایف دیجیتال مارکتر

دیجیتال مارکتر بنا بر وظیفه و راهبردی که در شرکت دارند وظایفی را برای خود تعیین می‌کنند اما به‌طور کلی می‌توان و ظایف زیر را برای آنها در نظر گرفت. 

 • برنامه ریزی و مدیریت وب سایت شرکت (SEO/SEM)، ایمیل، رسانه‌های اجتماعی و کمپین‌های تبلیغاتی
 •  نگهداری و ارتقا حضور برند در شبکه‌های اجتماعی
 • سنجش و ارزیابی عملکرد تمام گروه‌ها و کمپین‌های تبلیغاتی تشکیل شده برای بازاریابی دیجیتال و تهیه گزارش‌های منظم و دوره‌ای در مورد آنها
 • شناسایی گرایش‌های متداول بازار و بهینه سازی عملکرد و مصرف منابع مالی در جهت تطبیق با این گرایشات جدید 
 • داشتن فکر و استراتژی‌های خلاقانه برای رشد و توسعه برند
 • توانایی طراحی، اجرا و اندازه گیری آزمون‌های مختلف بهینه سازی و نرخ تبدیل
 •  تعامل و همکاری با تیم‌های طراح صفحات وب برای ایجاد صفحات فرود (landing pages) و انعکاس تجربه کاربر از صفحات وب
 •  داشتن قوه تخیل بالا برای ارزیابی نظرات مشتریان از طریق کانال‌های ارتباطی مختلف (end-to-end user experience)
 • تعامل و همکاری با سازمان‌ها و دیگر همکاران دیجیتال مارکتر یا بازاریابان اینترنتی
 •  آشنایی با فناوری‌های جدید و استفاده از آنها با فکر و دانش بالا

سرفصل شرح شغل دیجیتال مارکتر : 

 • تصاویر را برای وب سایت سازمان ساخته و بارگذاری کند.
 • کمپین‌های بازاریابی ایمیل را طراحی و ارسال کند.
 • گزارشات را ارائه، رفتارمشتریان را تجزیه و تحلیل کرده و به مدیریت شرکت برای نشان دادن بازده بیشتر سرمایه گذاری (ROI)نشان دهد.
 • درباره فرصت‌های جدید رسانه آنلاین، مثلا تلفن همراه‌‌، رسانه‌های اجتماعی‌‌، توسعه وبلاگ‌ها و انجمن‌ها تحقیق کند.
 • بنرهای وب سایت را طراحی و تصاویر بصری وب را بهینه کند.
 • با مشتریان‌‌ شبکه یا شرکای وابسته ارتباط برقرار کند.
 • تحقیق روی کلمات کلیدی و ارائه گزارش آماری وب.
 • به مشارکت در رسانه‌های اجتماعی و کمپین‌های شناخت برند کمک کند.
 • از نرم افزار تجزیه و تحلیل وب برای نظارت بر عملکرد وب سایت‌های مشتری و ارائه توصیه‌هایی برای بهبود استفاده کند.
 • به وبلاگ‌های شرکت کمک کرده و ارتباطات الکترونیکی را مدیریت کند.
 • با رسانه‌های پولی‌‌، از جمله ارتباط با آژانس‌های تبلیغاتی دیجیتال‌‌، در تعامل باشد.
 • استراتژی‌های بازاریابی محتوا را توسعه و ادغام کند.
 • با روندهای دیجیتالی فعلی به روز باشد.
 • برای تأمین بهترین قیمت برای مشتریان با تامین‌کنندگان رسانه مذاکره کند.

دوره‌های لازم برای آموزش دیجیتال مارکتینگ : 

در این شغل رقابت شدید است. پس لازم است دوره‌ها یا آموزش‌های مرتبط را بگذرانید.

ابزارهای بازاریابی دیجیتال که مورد نیاز است:

 • Google Analyticsو Facebook Insights ، برای گزارش تجزیه و تحلیل وب
 • Adobe Creative Suite، برای طراحی بنر آنلاین
 • Google AdWords، برای فعالیت‌های پرداخت به ازای هر کلیک
 • MailChimp، برای بازاریابی از طریق ایمیل.

حقوق دیجیتال مارکترها :

دامنه دستمزد برای طرح‌های بازاریابی در سطوح اولیه، مثل دستیار بازاریابی دیجیتال‌‌، حدودا ۱۸۰۰۰ پوند است. یک ارشد دیجیتال یا یک هماهنگ کننده دیجیتال باتجربه‌تر‌‌، ممکن است ۳۰۰۰۰ پوند داشته باشد. در نقش مدیر ارشد‌‌، تا ۴۰۰۰۰ پوند هم افزایش دیده شده است. برخی از شرکت‌های خصوصی، پاداش‌‌، مراقبت‌های بهداشتی خاص و بسته‌های مزایای اضافی را هم دارند.

کانال‌های دیجیتال که این شغل با آن‌ها درگیر است عبارتند از:

 • وب سایت‌های شرکت
 • شبکه‌های اجتماعی
 • رتبه‌بندی موتور جستجو
 • بازاریابی ایمیلی
 • تبلیغات نمایش آنلاین
 • وبلاگ‌های شرکتی

بازاریان دیجیتال باید از تجزیه و تحلیل برای شناسایی نقاط ضعف کانال‌ها و یافتن راه‌هایی برای بهبود عملکرد در این کانال‌ها استفاده کند. در این نقش‌‌، مارکتر مسئول تمام بخش‌های استراتژی دیجیتال در شرکت است.شرکت‌های کوچک‌تر برای این مسئولیت دارای یک متخصص یا مدیر عمو‌می یا یک تیم هستند.

ساعات کاری دیجیتال مارکترها :

ساعات کار معمولاً ۳۷ تا ۴۰ ساعت در هفته است‌‌، اگرچه کمپین‌های بازاریابی و کارهای پروژه زمان بیشتری به خود اختصاص می‌دهد. کار نیمه وقت، قراردادهای کوتاه‌مدت هم در دیگر شرایط کاری هستند.

 کار مارکتر معمولا با ارتباطات زیاد از طریق تلفن‌‌، ایمیل و تماس انجام می‌شود. مسافرت، بازدید از مشتری هم بخشی از این شغل است. از مزایای این شغل، انعطاف پذیری (مثلا دور کار)، خود اشتغالی برای بازاریاب‌های باتجربه که تصمیم ‌می‌گیرند مشاور مستقل شوند‌‌، است.

حوزه فعالیت این شغل بخش‌های زیر را هم می‌تواند شامل شود:

 • تبلیغات‌‌، رسانه‌ها و ارتباطات
 • کسب‌و کار و فناوری
 • طراحی خلاقانه
 • تجارت الکترونیکی
 • روزنامه نگاری
 • بازاریابی

چشم‌انداز شغلی بازاریابی دیجیتال :

بازاریابی دیجیتال حوزه‌های گسترده‌ای را در بر ‌می‌گیرد و فرصت‌های زیادی برای پیشرفت در حرفه وجود دارد. مثلا یک کانال دیجیتال خاص یا تبدیل شدن به یک موقعیت بالا‌تر مانند مدیر بازاریابی دیجیتال. تقاضا برای این شغل در حال افزایش است و متخصصان بازاریابی که ‌می‌توانند تخصص داشته باشند بیشتر مورد توجه هستند.

کسی که شغل دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی را به عهده می‌گیرد باید درک قوی و خوبی از استراتژی‌های رایج و ابزارهای مربوط به آن را داشته باشد. همچینین یک دیجیتال مارکتر باید توانایی تشکیل کمپین دیجیتال مارکتینگ یکپارچه برای رسیدن به اهداف تعیین شده با بودجه مشخص را داشته باشد. معمولاً یک مدیر دیجیتال مارکتر با مدیران تیم‌های پشتیبانی و فروشندگان برای راه اندازی کمپین همکاری دارد.

جمع بندی :

بعضی از الگوهای مورد علاقه ما شامل گرافیک‌های شبکه‌های اجتماعی، تصاویر توضیحی و بنرهای وب می‌باشند. شما با استفاده از دیجیتال مارکتینگ می‌توانید استراتژی بهتری در زمینه تبلیغات خود داشته باشید.

دور‌ه آموزش بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ مکتب‌خونه با بیان اصول و ابزارهای بازاریابی اینترنتی با شما همراه است تا بتوانید هر آن‌چه که لازم است قبل از ورود به بازار کار به عنوان یک دیجیتال مارکتر بدانید را یاد بگیرید و به عنوان یک حرفه‌ای قدم در این راه بگذارید و پله‌های ترقی را سریع‌تر را بپیمایید.