طراحی

طراحی

برای بسیاری از افرادی که علاقه‌مند به شروع نقاشی و هنرهای تصویری هستند، بهترین راه شروع آموزش طراحی است. آموزش طراحی به افراد کمک می‌کند به طور اصولی و به صورت روشمند با هنرهای تصویری و نقاشی آشنایی پیدا کنند و بتوانند به بهترین شکل دانش و مهارت خود در زمینه‌های مختلف هنرهای تصویری را افزایش دهند. علاوه بر این امروزه طراحی به خودی خود یکی از پرطرفدارترین مهارت‌هایی است که افراد می‌توانند با شرکت در دوره‌های آموزشی مختلف نسبت به یادگیری آن اقدام کنند.

 4 نتیجه برای "طراحی --- نقاشی --- هنر" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

یکی از مباحث مورد علاقه در آموزش گام به گام طراحی و نقاشی، یادگیری طراحی چهره است. آموزش طراحی چهره با ابزار نقاشی از جمله رنگ روغن، آبرنگ، پاستل، مداد رنگی و سیاه قلم است؛ بنابراین، آموزش و تمرین برای هرکدام از این مهارت‌ها می‌تواند باعث پیشرفت شما و یادگیری بهتر شود. برای بسیاری از افراد، طراحی چهره از کشیدن طبیعت نیز سخت‌تر است و تصور می‌کنند حتما باید یک نقاش حرفه‌ای و اساسی باشند تا بتوانند چهره‌ای بدون ایراد طراحی کنند درنتیجه طراحی گل، اسب یا منظره را که انتخاب می‌کنند.

رشد و پیشرفت در آموزش طراحی چهره مثل هر فرآیند پیچیده دیگری، به مرور و با برنامه اتفاق می‌افتد. با صبر و حوصله از صفر شروع کرده و کار را با مداد و ذغال و سپس با آب مرکب و قلم مو آغاز کنید.

جالب است بدانید که هنرمندان زیادی توانسته‌اند تنها به کمک کتاب آموزشی برای طرح های گرافیکی، تصویری هنری از اندام، سر انسان که شامل طراحی چهره نیم رخ، لب، ابرو، بینی، مو و چشم است را خلق کرده و در مسیر درست یادگیری قرار گرفته‌اند.

 با کتاب می‌توان مهارت لازم برای طراحی پایه به‌دست آورد اما قدرت ذهن را در کارهای هنری دست کم نگیرید. برای پیشرفت بیشتر در طراحی چهره، به جزئیات چهره افراد توجه کنید، خطوط آن را در ذهن خود بسپارید. اینگونه قدرت تخیل و خلاقیت خود را برای طراحی لوگو، تراکت و پوستر تقویت می‌کنید. 

برای طراحی لباس، سعی کنید در ابتدا هر لباسی که می‌بینید را به ذهن خود بسپارید و آن را از حفظ روی کاغذ بیاورید و بعد  نظر خود را روی ظاهر آن لباس پیاده کنید. برای مثال، هنگام رد شدن از جلوی یک مغازه، مانتوی زیبایی را که می‌بینید، آن را روی کاغذ بکشید و بعد، به‌جای گل روی آن مانتو خطوط متفاوت ایجاد کنید، آستین‌ها را بلند یا کوتاه کنید و جلوه جدیدی به لباس اولیه بدهید.

معرفی وسایل برای آموزش طراحی چهره

وسایل مورد نیاز مقدماتی برای آموزش طراحی چهره

مداد طراحی

 مداد و زغال از جمله وسایل خشکی هستند که در طراحی به کار می روند؛ مداد برای افرادی که به خط و کشیدن لبه اجسام علاقه دارند و زغال یا کنته برای کسانی که سایه روشن را دوست دارند، مناسب است.

تخته طراحی

 استفاده از تخته طراحی امکان داشتن زاویه مناسب نسبت به کاغذ را به شما می‌دهد و باعث دیده شدن تصویر به‌صورت مستقیم می‌شود.

کاغذ زیر دست

 برای جلوگیری از پخش شدن گرافیت زیر دستتان و کثیف شدن کاغذ طراحی بهتر است تکه کاغذی زیر دست خود هنگام طراحی داشته باشید، نوع کاغذ مهم نیست، بعضی طراحان از دستمال کاغذی، کاغذ پوستی، کاغذ کالک و... استفاده می‌کنند.

پاک‌کن

پاک‌کن وسیله‌ای مهم برای اصلاح اشتباه است. اگر پاک‌کن مورد استفاده از کیفیت قابل قبولی برخوردار نباشد، ممکن است به هنگام پاک کردن، رد طرح اشتباه را روی کاغذ باقی بگذارد.

وسایل حرفه ای و مکمل در آموزش طراحی چهره

در پاراگراف قبل وسایلی را معرفی کردیم که برای شروع آموزش طراحی چهره نیاز بود و در این قسمت ابزار مکملی را معرفی می‌کنیم که باعث بوجود آمدن طرح‌های حرفه‌ای‌تر و واقعی‌تر می‌شود.

پنبه، تامپو و دستمال کاغذی

در واقع استفاده از انگشت معمولی‌ترین روش برای محو کردن سایه‌ای است ولی معمولا درصد رطوبت یا چربی روی پوست ممکن است طراحی را خراب کند. استفاده از دستمال کاغذی برای سایه‌های سخت بهتر است چراکه بافت دستمال کاغذی نسبت به دست ضخیم‌تر است. 

برای سایه‌های نرم‌تر تامپو (نوعی ابر مخصوص طراحی) و دستمال کاغذی استفاده کنید. استفاده از گوش پاکن هم برای مناطق ظریف و کوچک دور چشم هوشمندانه و مقرون به‌صرفه است. با پنبه و تامپو و گوش پاک کن و پودر گرافیت یا زغال می‌توانید تیرگی‌های ملایمی نیز ایجاد کنید 

محو کن

وقتی با مداد سطحی را سایه میزنیم گرافیت کاملا یکنواخت پخش نمی‌شود ولی با محو کن می‌توان آن را پخش کرده و سطح را یکدست کرد. کار دیگر محو کن ترسیم خطوطی است که نباید لبه دار و خیلی مشخص باشند مانند خط گونه، از این خطوط در طراحی چهره زیاد استفاده می‌شود.

اتود

اتود از مشتقات مداد است که در اندازه‌های مختلف و نوک‌های مختلف استفاده می‌شود.

کنته

کنته کرایون معمولا به شکل شمش‌های چهارگوش و مداد است که نسبتا فشرده، غیر چرب و گچی بوده و تردتر و شکننده‌تر از پاستل هستند. کنته علاوه بر سیاه و سفید به رنگ قهوه‌ای تیره و سپیا نیز وجود دارد. سپیا رنگ قرمز قهوه‌ای متوسطی است که در طراحی آناتومی و بدن بیشتر استفاده می‌شود.

پاستل

پاستل را می‌توان با مخلوط کردن پودر خالص رنگ و چسب کتیرا ساخت که البته آماده آن هم در رنگ‌ها و برندهای مختلف در بازار موجود است.

زغال

زغال با کیفیت‌های مختلف نرم، موقت و پاک شونده از چوب درخت مو ساخته می‌شود و زغال‌های فشرده صنعتی که به آسانی پاک نمی‌شوند، به صورت شمش، مغزی و مداد با درجات مختلفی از سختی در بازار وجود دارند.

کرایون(مداد شمعی)

کرایون روغنی، کرای پاس و پاستل روغن همگی یکی هستند، در ایران به نام پاستل روغنی یا مداد شمعی شناخته می‌شوند، وسایل دیگری هستند که می‌توان از آن‌ها به صورت خشک یا مخلوط با مایع به صورت خیس استفاده کرد. چربی و غلظت این مواد باعث شده که محو کردن و ایجاد تیره و روشنی‌ها و همچنین ایجاد بافت آسان و ساده باشد.

فیکساتیو

فیکساتیو یک نوع اسپری است که در انتهای کار یا اواسط کار روی طراحی اسپری می‌شود تا از کثیف شدن طراحی جلوگیری کند.

راپید سفید

برای اضافه کردن خطوط سفید بسیار ظریف هیچ پاک کنی وجود ندارد و تنها راه استفاده از وسیله‌ای برای گذاشتن نقاط سفید است، راپید سفید این کار را انجام می‌دهد و معمولا با نوک 0.5 آنها می‌توان حتی نقاط نورانی داخل چشم را نیز قرار داد و خواهید دید چه اندازه در طبیعی شدن طراحی شما تاثیر دارند.

قلم مو

برای استفاده از پودر گرافیت و سایه یکدست بهترین وسیله قلم مو است، قلم موهای مخصوص طراحی چهره از نوع Bright هستند طول موهای این قلم مو متوسط است و سر تخت دارند، فقط کمی موهایشان زبر تر است.

 

طراحی را از کجا شروع کنیم؟

افرادی که راست دست هستند، نقاشی را از قسمت سمت چپ و بالای یک ورق کاغذ شروع کنید و به تدریج به سمت راست پایین ببرید و چپ دستان، از قسمت بالای سمت راست کاغذ شروع کنید.

به این ترتیب، کف دست می‌تواند روی سطح خالی کاغذ نقاشی قرار بگیرد و آنچه را که قبلاًکشیده شده لکه دار و خراب کند.

آموزش طراحی چشم برای افراد مبتدی

قدم اول: شکل چشم را مشخص کنید

بیایید با مداد HB شروع کنیم تا شکل چشم را ترسیم کنیم. این طرح نباید خیلی تیره یا پررنگ باشد چرا که  بعد از اتمام طراحی، نباید دیده شود. ما فقط به شکل‌های اساسی که در این مرحله مشخص شده‎اند نیاز داریم. شکل مربع در مردمک تابش خیره کننده از یک پنجره یا منبع نوری شکل مشابه است. می‌توانید از اشکال دیگر مانند دایره یا بیضی نیز استفاده کنید.

قدم دوم: مردمک چشم را سایه بزنید

با استفاده از یک مداد 6B، مردمک را پر کنید. مداد را زیاد فشار ندهید وگرنه اگر بعدا نیاز به اصلاح داشته باشید پاک کردن آن برای شما سخت خواهد بود. برای داشتن سایه تیره‌تر می‌توانید دوباره آن تیکه را سایه بزنید.

قدم سوم: عنبیه چشم را سایه بزنید

روی یک ورق کاغذ جداگانه، مقداری گرافیت را در یک ناحیه کوچک بمالید. تا زمانی که نوک مخلوط کن به گرافیت آغشته شود، از مخلوط کن برای مالش ناحیه استفاده کنید. اکنون از آن برای پر کردن ناحیه بیرونی مردمک استفاده کنید. لازم نیست این مرحله به طور کامل انجام شود. لکه زدن درهم و برهم باعث بهتر شدن ظاهر و همچنین عمق بیشتر چشم می‌شود.

قدم چهار: پره‌ها را بکشید

با یک مداد 4B، پره‌ها را از مردمک به سمت بیرون بکشید. برخی از پره‌ها را روی هم بکشید تا خطوط ضخیم‌تری ایجاد کنید. این کار باعث جذاب‌تر شدن چشم می‌شود. 

قدم پنج: عنبیه را blend کنید

از ابزار مخصوص (blending stump) برای پر کردن فضای سفید عنبیه استفاده کنید. با دقت کار کنید. زیاد فشار ندهید و پس از اتمام، همچنان باید بتوانید خطوطی را که از مردمک بیرون می‌آیند، ببینید. اگر بیشتر خطوط ناپدید شده‌اند، یا پره‌ها را به اندازه کافی پر رنگ نکشیدید یا استامپ را زیادی فشار داده‌اید.

قدم ششم: به چشم‌ها عمق دهید

از مداد 6B برای ایجاد سایه در زیر پلک استفاده کنید تا به چشم‌ها عمق و گردی بیشتری ببخشید.

قدم هفت: پوست را سایه بزنید

سفیدی چشم و همچنین پوست اطراف چشم را سایه بزنید. کره چشم را سفید نگذارید وگرنه غیرواقعی و فاقد عمق به نظر می‌رسد. چین‌ها را با مداد 4B تیره کنید. از پاک کن خمیر شده برای برجسته کردن نقاط برجسته استفاده کنید و همچنین قسمت‌هایی از چشم را که نیاز به روشن شدن دارند را تمیز کنید. به عنوان مثال سفیدی چشم، ناحیه مژه پایین، استخوان ابرو و گوشه داخلی چشم نزدیک مجرای اشک.

قدم هشت: ابروها و مژه‌ها را بکشید

مژه‌ها باید با استفاده از خطوط منحنی کشیده شوند نه خطوط مستقیم. برای طراحی ابروها، از یک مداد نازک HB استفاده کنید. برای مژه‌ها، از مدادهای تیره‌تر مانند 6B استفاده کنید. 

مرحله آخر

برای داشتن عمق بیشتر، نقاشی را تیره کنید، تعداد مژه‌ها را بیشتر کنید و چند رگ خونی به آن اضافه کنید.

در ادامه چند تصویر برای طراحی گام به گام چیزهای مختلف برای شما آورده‌ایم، به کمک این تصاویر می‌توانید تمرین کنید و مهارت خود را بهبود ببخشید.

 

آموزش نقاشی با آبرنگ مقدماتی

آموزش نقاشی با آبرنگ پیشرفته

آموزش نقاشی دیجیتال منظره

آموزش نقاشی رنگ روغن منظره