مدیریت بازرگانی

مدیریت بازرگانی

مدیریت دارای شاخه­ های زیادی برای علاقه ­مندان به مبحث مدیریت است. از مدیریت مالی و صنعتی گرفته تا مدیریت بازرگانی به عنوان زیرشاخه ­های مختلف این رشته معرفی می­ شوند. افراد باتوجه به علاقه، مهارت و مهم­تر از آن بازارکار هر زیرشاخه اقدام به انتخاب آن­ها به عنوان یک رشته تحصیلی در دانشگاه­ ها می­کنند.  یکی از رشته­ های پرطرفدار در بازار، مدیریت بازرگانی است که در اغلب دانشگاه­ های داخل و خارج از ایران تدریس می­شود و همه ساله فارغ ­التحصیلان زیادی را روانه بازار کار می­کند.
 3 نتیجه برای "مدیریت بازرگانی --- مدیریت --- مدیریت و کسب و کار" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

مدیریت دارای شاخه­ های زیادی برای علاقه ­مندان به مبحث مدیریت است. از مدیریت مالی و صنعتی گرفته تا مدیریت بازرگانی به عنوان زیرشاخه ­های مختلف این رشته معرفی می­ شوند.

افراد باتوجه به علاقه، مهارت و مهم­تر از آن بازارکار هر زیرشاخه اقدام به انتخاب آن­ها به عنوان یک رشته تحصیلی در دانشگاه­ ها می­کنند. 

یکی از رشته­ های پرطرفدار در بازار، مدیریت بازرگانی است که در اغلب دانشگاه­ های داخل و خارج از ایران تدریس می­شود و همه ساله فارغ ­التحصیلان زیادی را روانه بازار کار می­کند.

تعریف مدیریت بازرگانی چیست؟

همان­طور که از نام این رشته پیداست، مدیریت بازرگانی مجموعه فعالیت­ هایی است که به سازمان و کسب­ وکار اجازه می­دهد تا در ارتباط با دیگر سازمان ­ها باشد و با این تعامل بتواند محصولات و خدمات خود را عرضه کند و در نهایت منجر به کسب درآمد و افزایش سودآوری خود شود.

همان­طور که از تعریف مدیریت بازرگانی مشخص شد، لزوم موفقیت در مدیریت بازرگانی توانایی بالا در برقراری ارتباط موثر و مهارت تعامل داشتن با دیگران است. به همین جهت است که اغلب افرادی که برون­گرا بوده و به راحتی با افراد اطراف خود ارتباط برقرار می­کنند می­توانند در مقوله مدیریت بازرگانی موفق­تر باشند.

رشته مدیریت بازرگانی

مدیریت بازرگانی به عنوان یک رشته دانشگاهی در مقاطع مختلف تدریس می­شود. دوره کارشناسی مدیریت بازرگانی از دوره ­های تحصیلی آموزش عالی است. همچنین مدیریت بازرگانی در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد و دکتری نیز متقاضی دارد که با در قسمت بعد با گرایش­های مختلف آن آشنا خواهید شد.

گرایش ­های مدیریت بازرگانی

رشته مدیریت بازرگانی در مقاطع بالاتر از کارشناسی دارای گرایش ­های مختلفی است که دانشگاه­ های داخل و خارج از ایران با توجه به نیاز بازارکار خود اقدام به جذب دانشجو در آن­ ها می­کنند.

اگر بخواهیم به طور مختصر به گرایش­ های مدیریت بازرگانی اشاره کنیم، می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.  ازاریابی:

در گرایش بازاریابی شما شیوه درست نوشتن برنامه­ های بازاریابی برای سازمان را فرا خواهید گرفت تا به­ وسیله آن بتوانید محصولات و خدمات شرکت خود را با تبلیغات مناسب به فروش برسانید.

2.  بازرگانی بین ­الملل:

یکی از جذاب­ترین گرایش ­ها در مدیریت بازرگانی بوده و همانطور که از اسم آن پیداست مقوله مربوط به تجارت­ های بین­المللی که به شرکت­ های چندملیتی مربوط می­شود را شامل می­شود. لازم به ذکر است یکی از مهارت­ های مهم مورد نیاز برای موفقیت در این گرایش، داشتن مهارت مطلوب در زبان­ های خارجه است.

3. تجارت الکترونیک:

رشد چشم­گیر فناوری و تکنولوژی در دنیای کسب­ وکارها موجب شده تا این گرایش در سال­های اخیر با استقبال خوبی مواجه شود. از طرفی سازمان­ ها به اهمیت حضور در دنیای دیجیتال پی برده ­اند و به همین جهت در تلاش برای استخدام این­گونه افراد هستند.

4.  مدیریت استراتژیک:

یکی از مهم­ترین گرایش ­ها در مدیریت بازرگانی بوده که در اصل همان چیدمان درست عناصر یک سازمان به منظور رسیدن به هدف مشخص سازمان است.

5.  بازرگانی داخلی:

این گرایش در دانشگاه ­ها به صورت محدود ارائه می­شود و به ­طور کلی در خصوص قوانین مربوط به بازرگانی در داخل کشور اشاراه می­کند.

هرکدام از این گرایش ­ها به صورت تخصصی به قسمتی از مدیریت بازرگانی پرداخته و جنبه ه­ای متفاوت از آن را مورد بررسی قرار خواهد داد.

بازارکار مدیریت بازرگانی

باتوجه به تنوع در گرایش ­های مدیریت بازرگانی می­توان نتیجه گرفت که بازارکار خوبی در انتظار فارغ­ التحصیلان این رشته خواهد بود. همچنین بهره ­گیری از برخی مهارت ­ها مانند، توانایی حل مسئله و تصمیم ­گیری، فروش، فنون مذاکره، تدوین استراتژی و... به پیدا کردن شغل مناسب و بهتر کمک خواهد کرد.

آینده شغلی مدیریت بازرگانی

بسیاری اعتقاد دارند باتوجه به تعدد گرایش ­های مدیریت بازرگانی و همچنین نیاز کسب­ وکارها و سازمان ­ها به داشتن واحدی مجزا با عنوان بازرگانی، آینده شغلی مناسب و مطلوبی در انتظار فارغ ­التحصیلان این رشته است.

همچنین باتوجه به ماهیت رشته مدیریت بازرگانی، بسیاری از سازمان­ های خصوصی، دولتی، بیمه ­ها و بانک­ ها به دنبال استخدام این افراد هستند و در تلاش هستند تا بهترین افراد این حوزه را به استخدام سازمان خود درآورند.

درآمد رشته مدیریت بازرگانی

صحبت از حقوق و درآمد برای رشته­ های مختلف کاری غیرحرفه ­ای است، چراکه هر فرد باتوجه به مهارت و توانایی­ها میزان درآمد خود را تعیین می­کند. به همین علت هست که صحبت مطلق از حقوق در رشته مدیریت بازرگانی همه ­را دچار سردرگمی می­کند و نمی­توان پاسخ روشن و مشخصی را به آن داد.

اما به ­طورکلی میزان دریافتی مدیران بازرگانی جز بیشترین دریافتی­ ها و حقوق­ هاست. این مورد در خصوص تمامی گرایش ­های مدیریت بازرگانی صدق می­کند.

تفاوت رشته مدیریت بازرگانی و مالی

طبیعتا بین رشته ­های مختلف مدیریت تفاوت ­های زیادی وجود دارد. این تفاوت­ ها نه تنها ناشی از دروسی است که دانشجویان در دانشگاه­ ها می­خوانند بلکه از حیطه فعالیت و حوزه کاری هرکدام است.

یکی از دلایلی که ممکن است افراد بین مدیریت بازرگانی و مالی تفاوتی قائل نباشند وجود گرایش مالی در زیرشاخه­ های مدیریت بازرگانی در گذشته بوده است. هرچند در حال حاضر این گرایش به طور کامل از مدیریت بازرگانی حذف شده ولی باید بدانیم که مدیریت مالی با مباحث مالی و گردش پول در ارتباط بوده و صرفا مواردی که به آن مربوط می­شود را دنبال می­کند.

اما مدیریت بازرگانی حیطه وسیع­ تری را دربرمیگیرد و علاوه بر مباحث مربوط به بازاریابی و فروش بر جنبه­ های استراتژیک سازمان و همچنین حضور کسب­ وکار در فضای دیجیتال را مورد بررسی قرار می­دهد.

جمع ­بندی :

در این مطلب سعی کردیم تا شما را با رشته مدیریت بازرگانی آشنا کنیم. در ابتدا تعریف مفهوم مدیریت بازرگانی را مورد بررسی قرار دادیم. سپس انواع گرایش ­های مدیریت بازرگانی را معرفی کردیم و مهارت ­هایی که با هرکدام از آن­ها مرتبط بوده را توضیح دادیم.

بازارکار و آینده شغلی مدیریت بازرگانی به عنوان یکی از سرفصل­ های مهم وجذاب در این مقاله را زیر ذره­ بین قرار دادیم و به مبحث جذاب درآمد این رشته پرداختیم. همچنین در انتها به تفاوت جزیی بین مدیریت مالی و بازرگانی اشاره کردیم که باعث خطا در بسیاری از سازمان­ ها شده است.