مدیریت مالی

مدیریت مالی

مدیریت مالی به معنای برنامه‌ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل فعالیت‌های مالی مانند تهیه و استفاده از بودجه شرکت، (وجوه/منابع مالی) به منظور دسترسی آسان‌تر به اهداف سازمان گفته می‌شود. مدیریت مالی دربرگیرنده چگونگی تأمین مالی و نحوه تخصیص آن است (به عنوان مثال بودجه بندی سرمایه‌ای)این امر تنها مختص بودجه بندی منابع بلند مدت نیست؛ بلکه منابع کوتاه مدت مانند دارایی‌های جاری را نیز در بر می‌گیرد. همینطور با سیاست توزیع سود سهام داران هم مرتبط است. مدیریت مالی مدیریت منابع و مصارف به صورت کارا و اثربخش است.

 7 

نتیجه برای "مدیریت مالی --- مالی --- مدیریت و کسب و کار" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

 مدیریت مالی و اهداف آن:

هدف مدیریت مالی افزایش ارزش شرکت و در نتیجه افزایش ثروت سهامداران می‌باشد.

جایگاه مدیریت مالی: 

فارغ التحصیلان این رشته با تسلط به مباحث تئوری مدیریت مالی در حوزه‌های مختلفی همچون سرمایه‌گذاری و بانکداری و بیمه و مدیریت ریسک و مهندسی مالی (ارایه روشهای نوین مالی) تأمین مالی و اعتباری و …

می‌تواند در پست‌های مرتبط سازمانی ازجمله معاونت مالی (در مفهوم جدید آن) و معاونت سرمایه‌گذاری و تأمین مالی اعتبارات مالی در بانک‌ها و ارزیابی اقتصادی پروژه‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری و بورس اوراق بهادار و غیره مشغول بکار شوند. این رشته در حال حاضر دارای آینده شغلی بسیار مناسبی می‌باشد. 

مدیر مالی در هر سازمان سه وظیفه اصلی دارد که وظایف دیگر حول این سه وظیفه می‌گردند. 

  • تصمیمات مبتنی بر سرمایه‌گذاری
  • تصمیمات مبتنی بر تأمین مالی
  • تصمیمات مبتنی بر سیاست تقسیم سود


ترکیب بهینه سه مورد گفته شده در صورتی که همسو با هدف سازمان انجام شوند منجر به حداکثر کردن ارزش شرکت و در نتیجه حداکثر کردن ثروت سهامداران می‌شود، همان هدفی که مدیریت مالی به دنبال دستیابی به آن است. 

هدف مدیریت مالی چیست؟

مدیریت مالی عملی ساختن یک برنامه تجاری و سپس اطمینان از ادامه مسیر در همه بخش ها است.  مدیریت جامع مالی CFO معاون مالی را قادر می‌سازد داده هایی را فراهم کند که از ایجاد یک چشم انداز دوربرد پشتیبانی می‌کند، تصمیمات را درباره مکان سرمایه گذاری اطلاع می‌دهد و از نحوه تأمین اعتبار آن سرمایه گذاری‌ها، نقدینگی، سودآوری و... اطلاعات بیشتری کسب می‌کند.

آموزش مدیریت مالی

 مدیریت پول اصطلاحی است که شامل کل خدمات و راه حل‌هایی در صنعت سرمایه گذاری است.

در بازار، مصرف کنندگان به طیف گسترده ای از منابع و برنامه‌ها دسترسی دارند که به آن‌ها امکان می‌دهد تقریباً همه جنبه‌های مالی شخصی خود را مدیریت کنند. 

همانطور که سرمایه گذاران ارزش خالص دارایی‌های خود را افزایش می‌دهند، به همان اندازه هم به دنبال خدمات مشاوران مالی برای مدیریت حرفه ای پول هستند.

مشاوران مالی معمولاً با خدمات بانکی خصوصی و کارگزاری در ارتباط هستند و از برنامه‌های جامع مدیریت پول پشتیبانی می کنند که می تواند شامل برنامه ریزی بازنشستگی و موارد دیگر باشد.

معرفی رشته مدیریت مالی :

رشته مدیریت مالی امروزه تا مقطع دکتری و با همین عنوان در دانشگاه‌ها ارائه شده و گرایش دیگری ندارد. در مقاطع دکترا و ارشد، اکثر داوطلبان این رشته را فارغ‌التحصیلان حسابداری و تشکیل می‌‌دهند.

البته این رشته در بقیه کشورهای خارجی کمی متفاوت تر است. این حوزه بیشتر با نام Finance شناخته شده است، یکی از معروف‌‌ترین رشته‌‌ها و گرایش‌‌های بسیار متفاوت مانند Corporate Finance و Quantitative Finance و Asset Pricing را دارد.

ادامه تحصیل در این رشته‌‌ها هزینه‌‌های بسیار بالاتری نسبت به میانگین باقی رشته‌‌ها دارد، اما بازار کار زیاد و درآمد بالا از علل محبوب بودن آن است.

تفاوت رشته مدیریت مالی با مهندسی مالی

تفاوت بین این دو رشته چندان زیاد نیست. مهندسی مالی شامل طراحی، توسعه در ابزار و سیستم‌های مالی و همینطور راه حل‌های جالب برای حل مشكلات و كاهش ریسك در جهت افزایش ارزش شركت ها است.

در واقع رشته مهندسی مالی را می توان تركیبی از علوم زیر به حساب آورد.

ریاضی مالی- ریاضی كاربردی- علوم كامپیوتر- فن آوری اطلاعات- داده‌های مالی- محاسبات رایانه ای مالی- مدیریت مالی و مخاطره(ریسك)، همگی از موارد مهم دانش آموختگان این رشته است. و می‌توان به توانایی آن‌ها در درك همزمان مفاهیم صنعتی و مفاهیم مالی (با توجه تحصیلات دوره كارشناسی آن‌ها) اشاره کرد.

درآمد رشته مدیریت مالی

 درآمد مدیر مالی براساس موقعیت و نوع شغل متفاوت است. اما مطابق اداره کار، متوسط ​​درآمد مدیران مالی در انواع مشاغل و سازمان‌های دولتی برابر با ۸ میلیون تومان بوده است.  25 درصد مدیران مالی کشور حداقل ۱۲ میلیون تومان در ماه درآمد کسب می‌کنند در حالی که بعضی دیگر دستمزد ماهانه کمتر از ۸ میلیون تومان دارند.

  • درآمد بین المللی

 درآمد یک مدیر مالی می‌تواند بر اساس بخشی از کشوری که در آن کار می‌کند تفاوت چشمگیری داشته باشد.  طبق گزارش BLS، مدیران مالی در نیویورک با بیشترین دستمزد سالانه 163،620 دلار از مه 2011 ، بیشترین حقوق را داشتند.  مدیران مالی در مشاغل دولتی سالانه 103،650 دلار دستمزد متوسط ​​می‌گرفتند، در حالی که افرادی در رود آیلند كار می كردند 126،260 دلار درآمد داشتند.  مدیران مالی مستقر در نیومکزیکو متوسط ​​دستمزد 93،870 دلار در سال را دریافت کردند.

بازار کار مدیر مالی در ایران و سایر کشورها

مدیران مالی در سازمان‌ها و شرکت‌های متفاوتی مثل بانک‌ها، دفاتربیمه، سازمان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی فعالیت می کنند و هر کدام نقش و وظیفه مهمی را دارند. می‌توان گفت تمامی شرکت‌ها به منظور رشد و بقا خود به مدیریت مالی درست و صحیح و با برنامه نیاز دارند.

یعنی افزایش سود و افزایش دارایی‌های شرکت. در شرکت‌های کوچک تر این نقش مهم بر عهده مدیر عامل و حسابدار شرکت است و در شرکت‌های بزرگ‌تر که بخش مالی مجزایی دارد این وظیفه بر عهده مدیر مالی است.

به صورت کلی با پیشرفت و توسعه  بخش خصوصی در ایران و همینطور کمتر شدن اتکای دولت به درآمدهای نفتی در سال‌های پیش رو، پیش بینی می‌شود توجه اکثر شرکت‌ها به مدیران مالی بیش از پیش نیاز داشته باشند و تقاضای بازار هم برای استفاده از خدمات تخصصی بیشتر افزایش پیدا کند. اما متاسفانه اطلاعات و آمار دقیقی در این حوزه وجود ندارد.

وضعیت استخدام این شغل در کشورهای دیگر

آمریکا – در پیش بینی‌های اخیر صورت گرفته و بررسی‌های انجام شده میزان استخدام مدیران مالی بین سال‌های ۲۰۱۰تا ۲۰۲۰، به اندازه ۹% رشد داشته است. این در حالی است که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴% است.

استرالیا در مدت زمان ۵سال قبل، میزان استخدام مدیران مالی برای شرکت‌ها و دفاتر بیمه ۸.۲ درصد رشد داشته و همینطور برای سال‌های آتی هم رشد متوسطی پیش بینی شده است.

مشاغل مرتبط با مدیریت مالی

کنترل کننده :

 یک کنترل کننده علاوه بر پیش بینی آینده مالی آن کارکردهای مالی روزمره یک سازمان را نیز هدایت می‌کند. علاوه بر مدیریت جریان وجوه نقد، نظارت بر بودجه، تهیه صورت‌های مالی و ارائه گزارش‌های مورد نیاز به سازمان‌های نظارتی، معمولاً از یک كنترل كننده خواسته می‌شود كه تصمیمات كوتاه مدت و بلند مدت تجارت را در اختیار مدیرعامل قرار دهد.

 مدیر بیمه :

 یک مدیر بیمه به عنوان مدیر ریسک پذیر نیز شناخته می‌شود، سلامت مالی یک سازمان را با توجه به مسئولیت و احتمال خسارت آن ارزیابی می‌کند، همچنین بر بیمه نامه‌های آن و معاملات مربوط به بیمه نظارت می‌کند.  از یک مدیر بیمه انتظار می رود تجزیه و تحلیل تصمیمات تجاری را  ارائه دهد، در جریان مقررات قرار گیرد و در مورد دعاوی احتمالی مشاوره دهد.

 مدیر بانک :

 مدیران مالی در موسسات مالی مانند بانک های تجاری و اتحادیه های اعتباری، بر خدماتی که بانک ها به مشتریان خود ارائه می‌دهند نظارت می‌کنند. مسئولیت‌ها شامل تصویب وام، صدور وام مسکن، هدایت صندوق‌های سرمایه گذاری، درک مقررات فدرال و مدیریت خدمات بانکی الکترونیکی است.  مدیران بانک هم در دفاتر شرکتی و هم در شعب بانک استخدام می‌شوند.

مدیر سرمایه گذاری :

 یک مدیر سرمایه گذاری بازارهای مالی را تجزیه و تحلیل کرده و به سرمایه گذاران فردی و شرکتی در انتخاب اوراق بهادار و دارایی مانند سهام، اوراق قرضه و املاک و مستغلات مشاوره می‌دهد.  مدیر سرمایه گذاری که به عنوان صندوق، دارایی، یا مدیر دارایی نیز شناخته می‌شود، انتظار می‌رود که دانش کاملی از بازارهای مالی داخلی، بازارهای مالی جهانی و صندوق‌های سرمایه گذاری داشته باشد.