نقاشی

نقاشی

آموزش نقاشی

   9,816 دانشجو
تنوع سبک و تکنیک، باعث شده که آموزش نقاشی یکی از پرطرفدارترین آموزش‌ها در میان مردم شود و افراد، با هر سنی، علاقه‌مند به شروع آموزش نقاشی باشند. آموزش نقاشی احتیاج به یک روش آموزشی صحیح و اصولی دارد؛ در صورتی که از روش درستی برای آموزش آن استفاده نشود، می‌تواند باعث دلزدگی هنرجویان شده و آموزش را سخت یا حتی غیر ممکن کند. در این مجموعه سعی شده تا بهترین دوره‌های آموزشی برای سبک‌ها و تکنیک‌های مختلف گردآوری شود.
 15 نتیجه برای "نقاشی --- هنر" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

نقاشی از کجا شروع شد

آموزش نقاشی هم مانند هر هنر دیگری، احتیاج به یک روش آموزشی صحیح و اصولی دارد؛ در صورتی که از روش درستی برای آموزش آن استفاده نشود، می‌تواند باعث دلزدگی هنرجویان شده و آموزش را سخت یا حتی غیر ممکن کند. 

قدمت نقاشی به سال‌های اولیه‌ی حضور انسان بر زمین بر می‌گردد. قدیمی‌ترین نقاشی‌های یافت‌شده، اشکال حیوانات نقش‌بسته بر دیواره‌ی غارهاست که توسط انسان‌های اولیه، و برای انتقال مفاهیمی چون شکار و حمله به عنوان زبان ارتباطی، پیش از به‌وجود آمدن زبان گفتاری و نوشتاری، رسم شده‌اند. 

با وجود سالیان طولانی که از قدمت این هنر می‌گذرد، همچنان به حیات خود ادامه داده و در هر دوره‌ای از تاریخ، شاهد بوجود آمدن سبک‌های نوینی در خود بوده و نقاشان نامداری را به جهان معرفی کرده‌است.

همین تنوع سبک و تکنیک، باعث شده که آموزش نقاشی یکی از پرطرفدارترین آموزش‌ها در میان مردم شود و افراد، با هر سنی، علاقه‌مند به شروع آموزش نقاشی باشند. 

 

تعریف نقاشی :

نقاشی یا نگارگری، به حرکت درآوردن رنگ‌ها و رنگ‌نقش‌ها بر روی صفحه‌ای مسطح مانند بوم، کاغذ و دیوار است که ایجاد نقش کرده و اثری هنری خلق می‌کند. کسی که اینکار را انجام می‌دهد را نقاش می‌نامند. نقاشی یکی از شاخه‌های هنرهای تجسمی محسوب شده و قدمتی شش برابر زبان نوشتاری دارد. هنگامی که صحبت از هنرهای زیبا می‌شود، نقاشی اولین چیزی است که در ذهن نقش می‌بندد. 

اگر بتوانیم ایده‌ها، ذهنیات و احساسات خود را با یک زبان تصویری و روی سطح دو بعدی بیان کنیم، یعنی نقاشی کرده‌ایم. یک نقاش می‌تواند با استفاده از عناصر نقاشی چون خط، شکل، رنگ، بافت، شبیه‌سازی از فضا، حجم و یا نور را بر روی صفحه‌ی خود ایجاد کند. به عبارت دیگر هنر نقاشی فرایندی است که طی آن رنگ بر روی یک سطح مانند کاغذ یا بوم ایجاد نقش کرده و اثری را خلق می‌کند. 

 

زیر شاخه‌های نقاشی:

نقاشی یک تعریف کلی محسوب شده و دارای تعداد زیادی زیرشاخه‌ و تکنیک‌ می‌باشد. برای شروع آموزش نقاشی، ابتدا باید دوره‌های مقدماتی و آموزش یکسری مفاهیم کلی را پشت‌سر بگذاریم. یکی از این مفاهیم پایه و مهم، شناخت زیرشاخه‌ها و تکنیک‌های موجود در نقاشی است. 

در آموزش نقاشی، می‌توان روی یک تکنیک تمرکز کرده و تنها به یادگیری همان پرداخت؛ ولی بهتر است که هنرجو، تکنیک‌های مختلف نقاشی را به‌طور کامل آموزش ببیند تا بتواند در کار خود ابتکارعمل داشته و تلفیقی از این تکنیک‌ها را در اثر به‌کار گیرد. تک‌بعدی بودن، جلوی خلاقیت نقاش، که مهم‌ترین عامل در خلق یک اثر هنری فاخر است، را می‌گیرد. 

در اینجا به چند مورد از محبوب‌ترین و معروف‌ترین تکنیک‌های نقاشی اشاره می‌کنیم:

تکنیک‌های مهم در نقاشی:


آبرنگ:

آبرنگ را به‌وسیله قلم‌مو، استفاده کرده و بهتر است بر روی کاغذ و مقواهای مخصوص آبرنگ به‌کار گرفته‌شود. در این تکنیک، سایه‌ روشن‌ها از طریق رقیق کردن رنگ حاصل شده و نیازی به افزودن رنگ به رنگ پایه نیست. 

اکریلیک:

اکریلیک به خاطر ماهیتی که دارد پس از استفاده سطحی سخت و آسیب ناپذیر  را ایجاد می‌کند. سریع‌تر از رنگ ‌روغن خشک شده و نیازمند سرعت و مهارت بالا در کار است. این تکنینک پس از اتمام و خشک شدن رنگ، ممکن است در نگاه اول رنگ روغن به‌نظر برسد، اما رنگ روغنی مدت زمان طولانی‌تری برای خشک شدن نیاز دارد. این تکنیک می‌تواند هم روی مقوا و هم روی بوم استفاده شود. 

رنگ روغن:

روغن موجود در رنگ‌ روغن با روش‌های مختلف از جمله جوشاندن بذر گیاه کتان به دست می‌آید. رنگ ‌روغن حلال‌های گوناگونی مانند تینر و روغن گیاهی دارد ولی از آب نیز به عنوان حلال در موارد استثنا می‌توان استفاده کرد. اثر آن بر کاغذ براق بوده و دیر خشک می‌شود و فقط می‌تواند روی بوم استفاده شود.

گواش:

رنگ‌آمیزی با آن تصاویری مات ایجاد می‌کند و ساختاری میان آبرنگ و رنگ ‌روغن داشته و بسیار چسبنده و غلیظ‌ تر از آبرنگ است. خاصیت پوشانندگی آن مانند رنگ ‌روغن بوده و مات بودن تصویر آن همانند آبرنگ است. 

طراحی:

به هر نقاشی که در آن رنگ وجود نداشته ‌باشد، طراحی می‌گویند. طراحی می‌تواند در ادامه با رنگ پر شود. در این صورت به آن طرح اولیه گفته می‌شود. طراحی ابزارهای متفاوتی نسبت به سایر تکنیک‌های نقاشی دارد. زغال، مداد و قلم فلزی یا قلم فرانسوی از ابزارهای اصلی طراحی هستند.

نقاشی دیجیتال:

در این تکنیک، تصویر در بوم و کاغذی مجازی و دیجیتال نقش می‌بندد. پیشرفت تکنولوژی تاثیرات بسیاری در نقاشی گذاشته و تکنیکی جدید در آن پدید آورده‌ است که به آن دیجیتال گفته می‌شود. این روش، کاملا با روش‌های سنتی نقاشی که شامل رنگ‌های اکریلیک، روغن، جوهر، آبرنگ و غیره می‌باشد، نیز سازگار بوده و رنگ‌ها را کاملا شبیه به روش سنتی، بر روی بوم خود، اعمال می‌کند.


از دیگر تکنیک‌های نقاشی می‌توان به نقاشی با پاستل، مداد رنگی، دود، گچ و ماژیک اشاره کرد. این تکنیک‌ها دستورات مشابه‌ی با دیگر تکنیک‌ها داشته و از استفاده کمتری برخوردارند.

خلق تکنیک‌های جدید:

از آن‌جایی که نقاشی، هنر پویایی است، می‌توان همواره با به‌کارگیری ترکیبات و مواد جدید، تکنیک‌های جدیدی، برای ترسیم خلق کرد، که این‌کار، بستگی به خلاقیت فرد نقاش دارد. 

همواره، اختلاف نظرهایی میان هنرمندان، در مورد کاملاً هنری بودن آثاری که به‌روش‌های غیر سنتی و به‌صورت ابتکاری و ابداعی ایجاد می‌شوند، وجود دارد. 

گروهی، قائل به تقدس‌گرایی در نقاشی بوده و بر این عقیده‌اند که، هرگونه دخل و تصرف در چارچوب نقاشی، بی‌احترامی به آن محسوب شده و باعث پایین آمدن شأن این هنر می‌شود.

گروهی دیگر نیز، که طرفدار نوآوری و خلاقیت در هنراند، از هرگونه روش مبتکرانه و خلاقانه‌ای حمایت کرده و معتقدند که هنر، با نوآوری، پیشرفت و تلفیق، زنده مانده و بقای نقاشی در آینده، وابسته به همین نوآوری و ابتکار است.

از لحاظ مفهومی می‌توان بیان‌داشت، میان هنرمندانی که از وسائل جدیدی، مانند آتش، شن، نور، آب و یا چوب برای خلق یک اثر هنری استفاده می‌کنند و افرادی که از وسائل سنتی، برای خلق آثار خود بهره می‌گیرند، تفاوتی وجود ندارد. پس به بیشتر این نوع کارهای هنری نیز، نقاشی گفته می‌شود. 

 

آموزش نقاشی:

آموزش نقاشی، به یک آموزگار ماهر نیاز دارد تا بتواند استعداد و مهارت را در فرد علاقه‌مند ایجاد کرده و پرورش دهد. از طرفی دیگر هر شخص‌، برای خود، می‌تواند بهترین و دلسوزترین مربی باشد؛ نه به این معنی که در آموزش نقاشی، نیازی به مربی و شخصی که به شما یاد دهد نیست، بلکه منظور از آن، این است که هرچقدر هم که مربی، مهارت بالایی در آموزش داشته باشد، باز هم خود فرد است که زمینه‌ی رشد و یادگیری خود را فراهم می‌سازد.

از این رو آموزش‌های ویدئویی و آنلاین در نقاشی نه تنها کیفیتی متفاوت از کلاس‌های حضوری ندارد، بلکه برای افرادی که نیازمند زمان زیادی برای یافتن ایده و به تصویر کشیدن ذهنیات خود هستند، بسیار مفیدتر از کلاس‌های حضوری دارای زمان محدود است. البته باید بدنبال آموزشی بگردید که امکان ارتباط با فرد آموزش‌دهنده را فراهم کند تا در رفع اشکالات خود دچار مشکل نباشید.

الزامات آموزش نقاشی

آموزش نقاشی، بیش از هر هنر دیگری، در ابتدا نیازمند علاقه است. وجود علاقه اولین گام در شروع آموزش نقاشی‌ست؛ علاقه که وجود داشته‌باشد، استعداد نیز به دنبال آن ظاهر شده و راه هنرجو را در کسب مهارت هموارتر خواهد ساخت. 

شروع آموزش نقاشی در ابتدا، نیاز به یکسری پیش‌نیازهایی دارد؛ که دانستن آن‌ها می‌تواند فرایند یادگیری و آموزش را برای فرد یادگیرنده آسان‌تر کند. مفاهیم پیش‌نیاز بسیاری برای شروع آموزش نقاشی وجود دارند که توجه به آن‌ها می‌تواند، تاثیر بسیاری در آموزش و کیفیت یادگیری شما داشته باشد؛ ولی بسیاری از این مفاهیم یا مورد توجه قرار نگرفته و یا به هنرجویان گفته می‌شود که در طول کار با آن‌ها آشنا می‌شوند. این روش آموزش، یادگیری را با مشکل مواجه کرده و آن‌ را بسیار سخت خواهد کرد. 

پیش‌نیازهای آموزش نقاشی:


در این قسمت قصد داریم تعدادی از این مفاهیم ضروری را با شما مرور کنیم که اهمیت بیشتری داشته و در اولویت برای شروع آموزش نقاشی می‌باشد.

 

نحوه کار با ابزار:

بسیار مهم است که شما بتوانید با ابزار کارتان به درستی کار کنید. ابزارهای اصلی کار در نقاشی مداد، قلم و قلم‌موست. نحوه‌ی صحیح دست گرفتن و درست حرکت دادن آن بر روی صفحه‌ی کار، از مهارت‌های ‌است که هر نقاشی در ابتدا باید آن‌ را فرابگیرد. 

مبانی رنگ‌ها:

شناخت رنگ‌ها و اینکه هر رنگ در صفحه و نگاه تماشاگر چه تاثیری داشته و همچنین ترکیب صحیح رنگ‌ها با یکدیگر،چه کاربردی داشته و در چه جاهایی باید مورد استفاده قرار گیرد، مفاهیم مهمی در شروع آموزش نقاشی می‌باشد. 

رنگ‌ها حروف الفبای نقاشی‌ هستند و برای آموزش آن، باید این حروف را به درستی شناخته و نحوه بکار بردن آن‌ها را در جای صحیح خود بدانیم. شناخت رنگ مهم‌ترین بخش نقاشی است. 

سبک‌های نقاشی:

نقاشی نیز مانند سایر هنرها در طی سالیان زیادی که از قدمت آن می‌گذر، دست‌خوش تغییراتی شده و همین تغییرات باعث به‌وجود آمدن سبک‌های مختلفی در آن از جمله کوبیسم، امپرسیونیسم، پست‌مدرنیسم و ... شده است. شناخت کلی این سبک‌ها و تفاوت هر یک از آن‌ها باعث بالا رفتن آگاهی شما از نقاشی شده و مسیرتان را برای شما هموارتر می‌کند.

تکنیک‌ها:

نقاشی تکنیک‌های مختلفی در خود دارد که هر یک از آن‌ها آموزش خاص خود را نیازمند بوده و ابزار مختلفی هم دارند. در ابتدای آموزش نقاشی بهتر است، با هر یک از آن‌ها آشنا شده و از آسان به سخت شروع به یادگیری آن‌ها کنیم. 

 

نقاشی را از کجا شروع کنیم:

آموزش نقاشی نیز مانند هر هنر دیگری نیاز دارد که از پایه و صفر شروع شود. اجباری برای شروع از مفاهیم ابتدایی نیست، ولی هرچه پایه‌های شما قوی‌تر و آگاهی‌تان از مسائل اولیه بیشتر باشد، بهتر می‌توانید آن‌ها را درک کرده و فرایند آموزش را با موفقیت پشت سر گذارید.

وقتی به مرحله‌ای رسیدید که مطمئن شدید علاقه‌مندی لازم و کافی برای آموزش نقاشی و پیشرفت در آن را دارید، می‌توانید با شرکت در کلاس‌های حضوری و یا دوره‌های آموزشی آنلاین، و حتی با مطالعه کتاب‌ها و سایت‌های تخصصی و مفید، پیش‌نیازهای گفته‌شده را فراگیرید. 

بعد از اینکه مقدمات یادگیری را به خوبی فراگرفتید، آموزش نقاشی به‌صورت پیشرفته و تخصصی برای شما شروع می‌شود. کیفیت آموزش نقاشی به صورت حضوری و یا آنلاین تفاوت چشمگیری نداشته و اثربخشی آن به خصوصیات خود هنرجو بستگی دارد؛ زیرا آموزش نقاشی، فرایندی درونی بوده و شخص باید با تکیه بر توانایی‌ها و ذهنیات خود بر خلق یک اثر اهتمام ورزد.

مراحل یادگیری نقاشی:


آموزش نقاشی، بهتر است از طراحی و بدون به‌کارگیری رنگ شروع شود. حضور رنگ در ابتدای کار، تمام توجه هنرجو را به خود جلب کرده و ممکن است با پوشاندن عیب و ایرادات کار، باعث از بین رفتن ظرافت کار و دقت هنرجو شود. 

آموزش نقاشی معمولا، با کشیدن خط، اجسام هندسی و ایجاد یک تصویر ساده با استفاده از آن‌ها شروع می‌شود. این روش در رشد خلاقیت و انعطاف‌پذیری دست و انگشتان هنرجو تاثیر زیادی دارد. رفته رفته هنرجو می‌آموزد که این اشکال ساده را پیچیده‌تر کرده و تصاویری طبیعی‌تر بدون نمایان شدن خطوط و مراحل رسم، ترسیم کند. 

شروع آموزش با طراحی و نحوه کار با قلم، بسیاری از تکنیک‌های دیگر نقاشی، مانند نقاشی با مداد رنگی، خودکار و ابزاری مانند این‌ها را در خود جای ‌داده و نیاز یادگیری آن‌ها را، در هنرجو، رفع می‌کند.

شما، وقتی نحوه حرکت دادن دست روی صفحه را به خوبی یاد بگیرید، با عوض شدن ابزار کار نیز، می‌توانید ذهنیات خود را به تصویر تبدیل کنید؛ اما آموزش جداگانه، باعث افزایش تمرکز شما بر روی یک تکنیک شده و مهارت شما، در تکنیک‌های گوناگون را بیشتر می‌کند.

بعد از تمرین رسم اجسام با مداد، کار با رنگ‌ها را آغاز کنید. در ابتدا، نقاشی باید از روی الگوهای موجود و مجسم باشد. بعد از اطمینان از مهارت‌های لازم، می‌توان شروع به خلق تصاویر ذهنی کرد.

به یاد داشته‌ باشید، نقاش حرفه‌ای شدن، یک فرایند تدریجی است و زمان، تاثیر فراوانی بر ارتقاء این مهارت فردی دارد. استعداد، تنها مدت زمان رسیدن را، کوتاه‌تر می‌کند. پس علاقه‌ی خود را، فدای تصور غلطی که در آموزش‌های هنری، به‌خصوص نقاشی، وجود دارد که، باید استعداد وجود داشته ‌باشد، نکنید. علاقه و تمرین زیاد، استعداد را برای شما به‌ارمغان می‌آورد.