پی‌تی‌ای (PTE)

پی‌تی‌ای (PTE)

دوره‌های آموزشی PTE

اولین چیزی که می‌توان در مورد سوال آزمون PTE چیست بیان کرد این مساله است که این آزمون یک آزمون سنجش مهارت‌های زبان انگلیسی مبتنی بر رایانه است که توسط دانشگاه‌های سراسر جهان پذیرفته می‌شود. دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل یا مهاجرت به کشورهای انگلیسی ‌زبان برای اثبات شایستگی‌ها و مهارت‌های مرتبط با زبان انگلیسی خود باید در این آزمون شرکت کنند. آزمون زبان PTE توانایی‌های گوش دادن، خواندن، صحبت کردن و نوشتن شرکت‌کننده را طی یک جلسه سه ساعته ارزیابی می‌کند. در امتحان PTE برخلاف سایر آزمون‌ها هدف ارزیابی سطح دانش و مهارت‌های شرکت‌کننده در رابطه با انگلیسی روزمره است. سیستم نمره‌دهی چند سطحی آزمون پی‌تی‌ای تضمین می‌کند که تمام جوانب و مهارت‌های دانشجو درک و ارزیابی شود.
 1 نتیجه برای "پی‌تی‌ای (PTE) --- زبان انگلیسی --- زبان های خارجی" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

آزمون PTE

PTE دارای ویژگی‌های زیادی است که آن را از سایر آزمون‌های سنجش مهارت‌های انگلیسی متمایز می‌کند. نحوه نمره‌دهی اولین و مهم‌ترین وجه تمایز است. از آنجایی که آزمون پی‌تی‌ای به کمک کامپیوتر تصحیح می‌شود جواب آن در 5 روز کاری تحویل شرکت‌کننده داده می‌شود. این ویژگی برای دانشجویانی که زمان کمی برای ارائه مدارک جهت اخذ پذیرش دارند بسیار مفید است. آزمون PTE در دو قالب جنرال و آکادمیک برگزار می‌شود. آزمون آکادمیک آن مانند آزمون آیلتس و تافل دارای چند سطح است. در این یادداشت به بررسی این نوع از آزمون پرداخته شده است. علاوه بر معرفی آزمون و منابع مورد نیاز نحوه ثبت‌نام PTE نیز بررسی شده است. 

ساختار آزمون PTE آکادمیک


به طور کلی در هر بخش دو مهارت با یکدیگر مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. برای مثال ممکن است توانایی خواندن و صحبت کردن یا توانایی گوش دادن و نوشتن با یکدیگر بررسی شوند.

بخش اول امتحان PTE به بررسی توانایی‌های صحبت کردن و نوشتن شرکت‌کنندگان می‌پردازد. زمان اختصاص یافته به این بخش حدود 77 تا 93 دقیقه است. در این بخش 20 دقیقه از زمان برای نوشتن یک یادداشت در نظر گرفته شده است.

در بخش بعدی ابتدا با سوالات خواندن روبرو خواهید شد که 32 تا 41 دقیقه برای پاسخ‌دهی به آن زمان در اختیار شما گذاشته می‌شود. در انتها سوالات بخش گوش دادن آورده شده است که از 45 تا 57 دقیقه به طول خواهید انجامید.

انواع سولات اسپیکینگ آزمون PTE


سوالات بخش اسپیکینگ آزمون پی‌تی‌ای عبارتند از:

·         معرفی شخصی (6 تا 7 سوال): داوطلب در این مدل سوال باید در مورد خودشان، سوابق تحصیلی و اهدافش صحبت کند.

·         روخوانی: متنی حدود 60 کلمه روی صفحه ظاهر می‌شود که داوطلب باید آن را با صدای بلند بخواند.

·         تکرار جمله (10 تا 12 سوال):  داوطلب باید جمله‌ای که می‌شنود را تکرار کند.

·         توصیف نمودار یا عکس (6 تا 7 سوال): نمودار یا تصویری در اختیار داوطلبان گذاشته می‌شود که باید آن را توصیف و تفسیر کنند.

·         بازگویی سخنرانی (3 تا 4 سوال): یک سخنرانی آکادمیک پخش می‌شود که داوطلب باید آن را به زبان خود بازگو کند. ممکن است سخنرانی به صورت تصویری یا صوتی برای آن‌ها پخش شود.

·         سوالات پاسخ کوتاه (10 تا 12 سوال): داوطلب باید به این نوع از سوالات با یک کلمه یا چند کلمه پاسخ بدهد.  تمام این سوالات در مورد زندگی روزمره است.

انواع سوالات بخش رایتینگ


در بخش ارزیابی توانایی‌های نوشتن آزمون PTE دو نوع تسک وجود دارد:

·         مقاله‌نویسی: داوطلب باید یک یادداشت 200 تا 300 کلمه‌ای بنویسد. زمان اختصاص یافته به این بخش تنها 20 دقیقه است. برای نوشتن یک موضوع در اختیار او گذاشته می‌شود که در مورد آن بنویسد.

·         خلاصه‌نویسی: داوطلب موظف است که خلاصه‌ای از یک متن را در یک جمله بنویسد. او همچنین باید تمام عناصر مهم و حیاتی که در متن دیده‌ است را در جمله خود بیان بکند. خلاصه نباید بیش از 75 کلمه باشد. کل زمان در نظر گرفته شده برای این بخش 10 دقیقه است.

انواع سوالات بخش شنیداری آزمون PTE


بخش شنیداری دارای سوالات مختلفی است. سوالات این بخش از آزمون زبان PTE بر اساس مجموعه کلیپ‌های صوتی و تصویری طراحی شده است که به صورت خودکار پخش می‌شوند. داوطلب می‌تواند در این بخش یادداشت‌برداری بکند. انواع سوالات این بخش عبارتند از:

·         مشخص کردن خلاصه صحیح: پس از گوش دادن به کلیپ یک متن در اختیار داوطلب گذاشته می‌شود که باید پاراگرافی را انتخاب بکند که خلاصه‌ی آن را نشان می‌دهد.

·         جای خالی را پر بکنید: پس از گوش دادن به کلیپ جملاتی در اختیار داوطلبان گذاشته می‌شود که باید با کلمات صحیح پر شوند.

·         مشخص کردن کلمات نادرست: داوطلب در این نوع از سوال متنی را روی صفحه مشاهده می‌کند که با گوش دادن به کلیپ باید کلمات نادرست موجود در متن که با آن کلیپ متفاوت هستند را مشخص کند.

·         دیکته: در این بخش داوطلب باید به یک جمله گوش بدهد و آن را بنویسد.

انواع سوالات بخش ریدینگ 


در این بخش داوطلب با انواع سوال مختلف جهت ارزیابی توانایی درک مطلب و خواندن خود روبرو خواهد شد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است:

·         خواندن و پر کردن جای خالی (25 تا 30 سوال): یک متن 80 کلمه‌ای یا کمتر در اختیار داوطلب قرار خواهد گرفت که پس از خواندن کل متن باید جاهای خالی به کمک 4 گزینه ارائه شده پر شوند.

·         مرتب کردن پاراگراف‌ها (2 تا 3 سوال): در این نوع سوال چند جمله ارائه شده است که باید به ترتیب درست و منطقی پشت سر هم قرار بگیرند.

·         سوالات چند گزینه‌ای و انتخاب یک یا چند پاسخ صحیح (2 تا 3 سوال)

·         پر کردن جاهای خالی (20 تا 25 سوال): در این بخش جاهای خالی را باید به کمک دانش گرامری خود و لغات هم‌نشین پر کنید.

محدودیت‌های شرکت در آزمون


هیچ محدودیتی برای شرکت در آزمون از طرف گروه برگزار کننده تعیین نشده است. با این حال با توجه به معیارهای واجد شرایط بودن آزمون پی‌تی‌ای آکادمیک شرکت‌کنندگان باید هنگام حضور در آزمون حداقل 16 سال سن داشته باشند.

داوطلبانی که زیر 18 سال سن دارند برای حضور در آزمون زبان PTE باید فرم رضایت‌نامه والدین خود را ارائه بدهند. این فرم باید از وب‌سایت رسمی آزمون دانلود، توسط والدین امضا و روز آزمون ارائه شود.

علاقه‌مندان شرکت در این آزمون می‌توانند بارها در طول سال در این آزمون شرکت کنند. تنها محدودیتی که در این زمینه توسط گروه پیرسون در نظر گرفته شده است این مساله است که بین هر دو آزمون باید حداقل 5 روز فاصله باشد.

ثبت‌نام PTE و هزینه آن


ثبت‌نام PTE به طور کلی از مراحل زیر تشکیل شده است:

·         ایجاد حساب کاربری در وب‌سایت رسمی آزمون

·         پر کردن اطلاعات مورد نیاز از جمله مشخصات فردی و سوابق قبلی

·         انتخاب مرکز آزمون در نزدیکی محل زندگی خود

·         انتخاب تاریخ مناسب از میان تاریخ‌های در دسترس

·         در این بخش تمام اطلاعات ارائه شده در مراحل قبلی به شما نشان داده می‌شود که در صورت نیاز آن‌ها را اصلاح بکنید. 

·         پرداخت هزینه آزمون PTE

پس از پرداخت هزینه و تایید ثبت‌نام PTE یک ایمیل حاوی جزئیات آزمون و رسید پرداخت دریافت خواهید کرد. علاوه بر آن تمام این اطلاعات در حساب کاربری شما قرار خواهد گرفت.

متاسفانه در حال حاضر شما قادر به شرکت در این آزمون از ایران نیستید. در حقیقت بر خلاف آزمون‌ آیلتس شما برای شرکت در آزمون پی‌تی‌ای آکادمیک باید به یکی از کشورهای همسایه مانند امارات، ترکیه، آذربایجان و عراق سفر بکنید. هزینه آزمون PTE به کشور برگزاری وابسته است. برای مثال هزینه شرکت در این آزمون در کشور آذربایجان 170 دلار و در کشور عراق 217 دلار است. در صورت ثبت‌نام در هفته‌ پایانی و با تاخیر این مبلغ افزایش خواهد یافت.

اگر داوطلبی قصد لغو ثبت‌نام PTE خود را داشته باشد باید تا قبل از 14 روز مانده به امتحان نسبت به لغو آن اقدام بکند در غیر اینصورت موفق به کسب هزینه کامل آزمون نخواهد شد. در صورت لغو ثبت‌نام پیش از 7 روز از امتحان 50 درصد از هزینه پرداخت شده به شما پس داده می‌شود. در صورت لغو آزمون در کمتر از 7 روز مانده به امتحان مبلغی به شما پرداخت نمی‌شود.

به طور مشابه تا 14 روز قبل از آزمون می‌توانید به طور رایگان تاریخ آزمون PTE را تغییر بدهید. در صورت تغییر آن در 7 روز مانده به آزمون 50 درصد هزینه آزمون PTE  را باید پرداخت بکنید.

نحوه آمادگی آزمون PTE


اگر پیش از این در آزمون‌های تافل یا آیلتس شرکت کرده باشید از این موضوع اطلاع دارید که تمام مطالب مورد نیاز در سایت‌های ETS و British Council ارائه شده است. آزمون PTE نیز از این قاعده مستثنی نیست و محتوای مورد نیاز در وب‌سایت رسمی این آزمون ارائه شده است.

در بخش «Preparation» به بررسی بخش‌های مختلف آزمون پرداخته شده است. در هر بخش انواع سوالات همراه با تمام جزئیات را مشاهده خواهید کرد. این موارد شامل مواردی از قبیل مهارت‌های ارزیابی شده، زمان پاسخگویی و حتی نکات آزمون جهت موفقیت در آزمون می‌شود. اگر احساس می‌کنید که محتوای ارائه شده کافی نیست می‌توانید از منابع آزمون PTE و تمرینات ارائه شده در سایت PTE بهره ببرید.

آزمون‌های آزمایشی از نظر ظاهری و محتوا کاملا استاندارد و مشابه آزمون اصلی PTE هستند. شما می‌توانید بر اساس نمره این آزمون نمره PTE خود را پیش‌بینی بکنید. علاوه بر این شرکت در این آزمون به شما کمک می‌کند که نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی بکنید. به همین دلیل 3 هفته مانده به آزمون در یک آزمون آزمایشی شرکت بکنید تا بتوانید مشکلات خود را برطرف کنید.

موسسه‎‌های زیادی وجود دارند که به آموزش PTE می‌پردازند. شما می‌توانید در برنامه‌های آموزشی آن‌ها نیز شرکت بکنید. علاوه بر این شما می‌توانید در دوره‌های آنلاین آموزش PTE نیز شرکت بکنید. برای مثال اگر شما به دنبال یک دوره PTE جهت تقویت مهارت‌های صحبت کردن خود هستید می‌توانید از دوره رایگان آموزش اسپیکینگ PTE مکتب‌خونه بهره ببرید.

نمره‌دهی PTE


همانطور که اشاره شد به طور معمول طی دو روز کاری پس از تاریخ آزمون نتایج آن در دسترس است. شما می‌توانید با دنبال کردن دستورالعمل‌ها نمره خود را در اختیار دانشگاه‌های مورد نظرتان بگذارید.

ارسال نمره آزمون PTE به طور کامل رایگان است. شما می‌توانید نمره‌های خود را به تعداد نامحدودی از دانشگاه‌ها ارسال بکنید. لازم به ذکر است که در هر مرحله شما می‌توانید تنها 7 دانشگاه را انتخاب بکنید و پس از ارسال نمره به سراغ 7 دانشگاه بعدی بروید و این کار را تا تمام شدن دانشگاه‌های مورد نظر خود ادامه بدهید.

نمره‌های آزمون زبان PTE از تاریخ آزمون تا 2 سال معتبر است. در این 2 سال شما فرصت دارید که این نمره را برای دانشگاه‌های مورد نظر خود ارسال کنید. پس از 2 سال نه تنها نمی‌توانید نمره را برای دانشگاه ارسال بکنید بلکه حتی قادر به مشاهده آن در حساب کاربری خود نیستید.

PTE برای ارزیابی هر بخش نمره‌ای از 10 تا 90 در نظر گرفته است. نمره ارائه شده توانایی فرد در خواندن، صحبت کردن، درک اجزا کلام و نوشتن را در یک نمودار به نمایش می‌گذارد. برای درک بهتر نمره آزمون زبان PTE باید در نظر بگیرید که نمره 6 تا 7 آیلتس با نمره 50 تا 72 آزمون پی‌تی‌ای برابری می‌کند. هدف اغلب داوطلبان علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور کسب نمره 66 یا بالاتر است.

بررسی مجدد نمره


اگر داوطلبان از نمره خود ناراضی باشند می‌توانند درخواست بررسی مجدد بدهند. با این حال از آنجایی که آزمون PTE یک آزمون مبتنی بر رایانه است احتما خطا بسیار کم است. تنها نمرات بخش اسپیکینگ و رایتینگ PTE مجدد بررسی می‌شوند. بازبینی تنها برای آخرین آزمون صورت می‌گیرد و اگر نمره آزمون برای دانشگاه ارسال شده است داوطلب نمی‌تواند برای بررسی مجدد نمره اقدام بکند. 

در صورت ناراضی بودن از نمره تا 14 روز فرصت دارید که اعتراض خود را ارسال بکنید. هزینه بررسی مجدد مانند هزینه آزمون PTE متغیر است. به طور کلی شما باید حدود 100 دلار برای بررسی مجدد نمره خود در نظر بگیرید. لازم به ذکر است در صورت بهبود نمره تمام مبلغ پرداخت شده از طرف شما پس داده خواهد شد.

قبل از هر چیزی در نظر بگیرید که نمره‌ آزمون PTE بسیار قابل اعتماد است. در بیشتر موارد پس از اعتراض نمره داوطلب نه تنها افزایش نیافته است بلکه کم شده است. به همین دلیل در صفحه سوالات متداول وب‌سایت رسمی PTE توصیه شده است که در صورت ناراضی بودن از نمره خود برای شرکت مجدد در آزمون برنامه‌ریزی بکنید.

آیا آزمون زبان PTE برای من مناسب است؟


آزمون PTE در رقابت تنگاتنگی با آزمون‌های آیلتس و تافل قرار دارد. همانطور که اشاره شد نتایج این آزمون کمتر از یک هفته در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. از این رو شرکت در این آزمون برای دانشجویانی که زمان کافی برای ارسال نمره زبان انگلیسی خود جهت پذیرش ندارند گزینه بسیار مناسبی است.

علاوه بر این آزمون زبان PTE از نظر نمره‌دهی و ارزیابی مهارت‌های شما در زبان انگلیسی بی‌طرفانه و بدون تعصب عمل می‌کند. 

تنها چیزی که باید نگران آن باشید این مساله است که آیا دانشگاه مورد نظر شما نمرات آزمون PTE را می‌پذیرد یا خیر. از آنجایی که این آزمون به اندازه سایر آزمون‌های سنجش مهارت انگلیسی برای انگلیسی‌زبانان شناخته شده است، این مساله نمی‌تواند دردسرساز باشد. 

در حال حاضر بیش از هزار موسسه آموزش عالی معتبر در سراسر جهان از جمله مدرسه‌های کسب و کار هاروارد و ایسنید و دانشگاه ییل نمره این آزمون را می‌پذیرند. با این حال به منظور جلوگیری از اتلاف وقت قبل از شرکت در آزمون پی‌تی‌ای آکادمیک این مساله را بررسی بکنید.

علاوه بر این یکی از شروط اصلی استرالیا جهت صدور برخی از ویزاهای خود ارائه نمره آزمون‌های سنجش مهارت انگلیسی است. در سال‌های اخیر نمره آزمون PTE نیز مانند آزمون‌های آیلتس و تافل از طرف اداره مهاجرت استرالیا پذیرفته می‌شود.