جی‌آرای (GRE)

جی‌آرای (GRE)

دوره‌های آموزشی GRE

آزمون GRE یکی از بزرگترین برنامه‌های ارزیابی جهانی جهت پذیرش فارغ‌التحصیلان است که توسط ETS برگزار می‌شود و مخفف Graduate Record Examination است. بیش از نیم میلیون نفر از بیش از 160 کشور جهان هر ساله در 1000 مرکز آزمون تاسیس شده توسط ETS در این آزمون شرکت می‌کنند. نمرات این آزمون در حقیقت کلید ورود به هزاران دوره تحصیلی در سراسر جهان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا است. این آزمون توسط هزاران مدرسه کسب و کار در سراسر جهان و برخی از دانشکده‌های حقوق آمریکا پذیرفته می‌شود. در ادامه به بررسی تمام جنبه‌های این آزمون می‌پردازیم تا داوطلبان قبل از آزمون بیش از پیش با شرایط این آزمون، نحوه ثبت‌نام، هزینه آن و سایر موارد، قبل از شرکت در آزمون آشنا شوند.
 4 نتیجه برای "جی‌آرای (GRE) --- زبان انگلیسی --- زبان های خارجی" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE یک آزمون استاندارد با سوال‌های چهار گزینه‌ای مبتنی بر رایانه است. اگر چه داوطلبان می‌توانند در آزمون کاغذی آن نیز شرکت کنند اما سالانه دو یا سه بار در مناطقی که امکان برگزاری آزمون کامپیوتری نیست برگزار می‌شود. این آزمون ارزیابی استانداردی را به دانشکده مقصد ارائه می‌دهد. انتخاب GRE جهت اخذ پذیرش دانشکده اقتصاد یا یک مدرسه کسب و کار یک قدم مهم و حیاتی است.

دو نوع آزمون GRE جنرال و سابجکت وجود دارد که بسته به شرایط متقاضی می‌تواند در یکی از آن‌ها شرکت کند. آزمون جنرال توسط دانشجویانی که قصد اقدام جهت اخذ پذیرش کارشناسی ارشد در دوره‌های مختلف دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا و سایر کشورها را دارند انتخاب می‌شود. با این حال متقاضیان تحصیل در رشته‌های مهندسی و فیزیک بیشتر از سایر رشته‌ها در این آزمون شرکت می‌کنند.

از طریق این آزمون داوطلب توسط مقاله‌نویسی تحلیلی، محاسبات و استدلال ریاضی و درک واژگان ارزیابی می‌شود. تعداد زیادی از دانشجویان این نوع آزمون را انتخاب می‌کنند زیرا نمره آن را اکثر دانشگاه‌های جهان می‌پذیرند. اعتبار آزمون جنرال 5 سال، مجموع نمره‌های آزمون بین 260 تا 340 است و هزینه شرکت در آن 205 دلار است. به طور میانگین حداقل نمره مورد نیاز جهت اخذ پذیرش بین 315 تا 325 است.

از طرف دیگر آزمون سابجکت دانش شما را در یک رشته خاص بررسی می‌کند. این آزمون توسط فارغ‌التحصیلان رشته‌های شیمی، ریاضی، فیزیک، روانشناسی، زیست‌شناسی و ادبیات انگلیسی انتخاب می‌شود. نتیجه نهایی آزمون جی آر ای سابجکت شرکت‌کننده‌ها بین 200 تا 990 خواهد بود. 

سوال‌های آزمون

GRE از سه نوع سوال تشکیل شده است:

·         درک واژگان (استدلال کلامی): این نوع سوال‌ها توانایی داوطلب را در زمینه تجزیه و تحلیل و نتیجه‌گیری از مباحثه، فهم و درک داوطلب از معنی کلمه‌ها، جمله‌ها و کل متن، درک داده‌های ناقص و همچنین درک روابط بین مفاهیم و معانی را بررسی می‌کند. در این بخش آشنایی داوطلب با زمان فعل، اصطلاحات انگلیسی و قدرت تکمیل جمله‌های ناقص ارزیابی می‌شود.

·         محاسبات ریاضی (استدلال کمی): این نوع سوال‌ها توانایی تفسیر، درک و تجزیه و تحلیل اطلاعات کمی، حل مسائل ریاضی و استفاده از مفاهیم اصلی ریاضی از جمله جبر و هندسه را ارزیابی می‌کنند. داوطلبان می‌توانند از ماشین حساب آنلاین هنگام آزمون استفاده کنند. در آزمون کاغذی یک ماشین حساب ساده در اختیار داوطلبان جهت پاسخ‌دهی به بخش محاسبات ریاضی داده می‌شود. 

·         مقاله‌نویسی تحلیلی: در این بخش تفکر انتقادی و مهارت نوشتاری تحلیلی داوطلب سنجیده می‌شود. در حقیقت توانایی داوطلب در بیان افکار بررسی می‌شود. دو مطلب باید در مدت زمان 60 دقیقه (هر مقاله 30 دقیقه) نوشته شود. موضوع این دو مقاله می‌تواند از علوم انسانی گرفته تا هنرهای زیبا و فیزیک باشد. صرف نظر از رشته تحصیلی داوطلب باید قادر به نوشتن یک مطلب واضح و قابل قبول باشد.

مدت زمان و قالب آزمون GRE

زمان کلی آزمون 3 ساعت و 45 دقیقه است که با احتساب 12 دقیقه وقفه جهت استراحت داوطلب حدود 4 ساعت را صرف این آزمون خواهد کرد. ابتدا داوطلب برای هر بخش از مقاله‌نویسی تحلیلی که از نظر ساختاری با بخش نوشتاری آزمون آیلتس متفاوت است 30 دقیقه زمان در اختیار دارد. در بخش درک واژگان یا همان تست زبان، از دو بخش تشکیل شده است که برای هر کدام از بخش‌های 20 سوالی 30 دقیقه در نظر گرفته شده است.

بخش محسابات ریاضی از سه دسته سوال متفاوت از مقایسه بزرگی و کوچکی گرفته تا حل مسائل تشکیل شده است. ممکن است در این بخش داوطلب با سوال‌هایی روبرو شود که چند جواب درست داشته باشد که باید تمام گزینه‌های صحیح را انتخاب کند. برای دو بخش 20 سوالی محاسبات ریاضی امتحان جی ار ای 70 دقیقه زمان در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت.

یکی از تفاوت‌های اصلی آزمون کاغذی با آزمون مبتنی بر رایانه تعداد سوال‌های بیشتر در بخش‌های درک واژگان و محسابات ریاضی است. برخلاف آزمون مبتنی بر رایانه این آزمون شامل 25 سوال در هر بخش است. بنابراین تعداد کل سوال‌های آزمون مبتنی بر رایانه 82 و آزمون کاغذی 102 سوال است. علاوه بر این در آزمون کاغذی بخش اختیاری وجود ندارد.

چرا در آزمون GRE شرکت می‌کنیم؟

فارغ از این مساله که این آزمون یکی از رایج‌ترین آزمون‌های پذیرفته‌ شده توسط دانشگاه جهت اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا است دانشجویانی که به دنبال اخذ مدرک MBA هستند نیز باید در این آزمون شرکت کنند. همچنین دانشجویان جهت بالا بردن شانس خود به منظور دریافت بورسیه تحصیلی مبتنی بر شایستگی و توانایی در این آزمون شرکت می‌کنند. علاوه بر پذیرفته شدن این آزمون توسط هزاران دانشکده در سراسر جهان نمره بخش‌های مختلف این آزمون توسط دانشکده‌های حقوق نیز پذیرفته می‌شود.

سختی آزمون

با مقایسه با یک آزمون استاندارد دیگر مانند GMAT می‌توان سختی آزمون جی آر ای را بررسی کرد. آزمون GMAT نیز جهت ورود به مدارس کسب و کار استفاده می‌شود. در بخش درک واژگان می‌توان گفت GRE کمی سخت‌تر از آزمون GMAT است. با این حال در بخش محاسبات و استدلال ریاضی GRE به مراتب از آزمون GMAT  راحت‌تر و آسان‌تر است. به طور کلی می‌توان گفت GRE از GMAT آسان‌تر است. یکی از مزایای اصلی GRE فرصت اصلاح پاسخ است. در حقیقت این آزمون تنها آزمونی است که شما می‌توانید از پس از پاسخ دادن به سوال‌ها، مجدد آن‌ها را بررسی و اصلاح کنید.

سختی آزمون یکی از عوامل استرس‌زا هر آزمونی به حساب می‌آید که با طی کردن مراحل آمادگی پیش از شرکت آزمون می‌توان بر آن فائق شد. یکی از راه‌های تقویت مهارت شرکت در دوره‌های GRE است که توسط مکتب‌خونه برگزار می‌شود. به وسیله این دوره‌ها داوطلب می‌تواند به درک درستی از توانایی‌ها برسد تا با شناسایی و رفع مشکلات و تقویت ضعف‌های خود بتواند نتیجه‌ای مطلوب را در آزمون کسب کند.

امتیاز دهی و نمره‌دهی در آزمون GRE

آزمون GRE یک آزمون تطبیقی مبانی بر رایانه است که سطح سختی سوال‌های دو بخش محاسبات ریاضی و درک واژگان بر اساس عملکرد شما در بخش اول یعنی مقاله‌نویسی تعیین می‌شود. نمره خام آزمون بر اساس تعداد سوال‌هایی محاسبه می‌شود که داوطلب به درستی پاسخ داده است. پس از آن نمره اصلی شرکت‌کنندگان امتحان جی ار ای طی یک روند هم ارزسازی تعیین می‌شود.

نمره دو مطلب نوشته شده در بخش مقاله‌نویسی تحلیلی توسط یک مصحح آموزش دیده نمره‌دهی می‌شود. پس از آن نمره بخش مقاله‌نویسی تحلیلی از میانگین نمره دو مقاله نوشته شده داوطلب به دست می‌آید. این نمره، نمره‌ای بین 0 تا 6 است که به نزدیکترین فاصله نیم امتیازی گرد می‌شود. نمره‌های بخش کمی و کیفی از 130 تا 170 است که کل نمره شما با جمع کردن نمره این دو بخش به دست می‌آید. بنابراین نمره 340 بالاترین امتیاز در این آزمون است.

نمره خوب، نمره‌ای است که با آن داوطلب بتواند به هدف خود جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور برسد. میانگین نمره GRE شرکت‌کنندگان سال 2016 تا 2019 به شرح زیر است:

·         درک واژگان (استدلال کیفی): 150.37

·         محاسبات ریاضی (استدلال کمی): 153.39

·         مقاله‌نویسی تشریحی: 3.58

 با جمع دو بخش کیفی و کلامی می‌توان میانگین کل نمره امتحان جی ار ای که 303 است را به دست آورد. اگر چه به نظر می‌رسد این نمره یک نمره بسیار خوب است اما شما با آن نمی‌توانید نسبت به اخذ پذیرش یکی از دوره‌های تحصیلی ممتاز در مقاطع دکترا یا کارشناسی ارشد اقدام کنید. به طور کلی می‌توان گفت میانگین نمره مورد نظر دانشگاه‌های برتر جهان چیزی در حدود 320 است. علاوه بر این پارامترهایی را که دانشگاه جهت اعطای بورسیه تحصیلی در نظر می‌گیرد را بررسی کنید زیرا نمره جی آر ای تنها بخشی از رزومه شما است. 

چگونگی ارسال نمره به دانشگاه مقصد

در روز امتحان داوطلبان می‌توانند چهار دانشگاه یا موسسه را به صورت رایگان انتخاب کنند تا نمره آزمون جی آر ای برای آن‌ها ارسال شود. هنگامی که نمره داوطلبان پس از 10 تا 15 روز نهایی شود به طور خودکار برای موسسه‌های انتخابی ارسال می‌شود. علاوه بر این داوطلبان می‌توانند تعداد دانشگاه‌های بیشتری را مشخص کنند که این امر مستلزم پرداخت 27 دلار به ازای هر دانشگاه است.

یکی از ویژگی‌های آزمون GRE مشخص کردن نمره یک آزمون برای ارسال به دانشگاه مورد نظر است. در حقیقت داوطلبان از طریق این ویژگی در صورتی که چندین بار در این آزمون شرکت کنند می‌توانند بهترین نمره خود را انتخاب و در اختیار دانشگاه مقصد بگذارند. داوطلبان می‌توانند در یک دوره 12 ماهه هر 21 روز یکبار در این آزمون شرکت کنند.

نحوه ثبت‌نام

به منظور ثبت‌نام و رزرو یک تاریخ مشخص جهت شرکت در آزمون GRE باید دو مرحله ایجاد یک حساب ETS و ثبت‌نام در آزمون را طی کنید. در مرحله اول داوطلب توسط مدارک شناسایی هویت خود را پس از ایجاد حساب کاربری تایید می‌کند. متقاضیان شرکت در آزمون در 3 مرحله اطلاعات شخصی خود را ارائه می‌دهند. پس از تایید هویت می‌تواند نسبت به ثبت‌نام در آزمون اقدام کند. در این مرحله داوطلبان تاریخ، محل و زمان آزمون را مشخص می‌کنند.

لازم به ذکر است که داوطلب می‌تواند از حساب کاربری ایجاد شده خود به منظور شرکت در آزمون تافل نیز استفاده کند. با این تفاوت که پس از ورود به حساب کاربری خود باید پروفایل مخصوص آزمون جی آر ای را تکمیل نماید. 

هیچ محدودیت خاصی جهت شرکت در آزمون GRE در نظر گرفته نشده است. هر کسی صرف نظر از سن و مدرک تحصیلی می‌تواند در این آزمون ثبت‌نام کند. تنها مساله‌ای که دانشجویان باید نسبت به آن دقت کنند تهیه گذرنامه معتبر جهت تایید هویت است. علی رغم این مساله که هیچ محدودیتی از نظر مدرک تحصیلی جهت شرکت در آزمون در نظر گرفته نشده است اما باید به خاطر داشته باشید که این آزمون در بیشتر موارد جهت اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا استفاده می‌شود پس بهتر است.

داوطلبان می‌توانند آزمون خود را لغو یا مجدد برنامه‌ریزی کنند. حداکثر تا 4 روز پیش از تاریخ آزمون اصلی می‌توان نسبت به انتخاب تاریخ جدید با پرداخت 50 دلار اقدام کرد. علاوه بر این داوطلبان می‌توانند نسبت به لغو ثبت‌نام خود و دریافت نصف مبلغ ثبت‌نام اقدام کنند.

GRE یا GMAT

در چند سال گذشته مقبولیت و محبوبیت آزمون GRE جهت اخذ پذیرش MBA بسیار افزایش یافته است. با این حال نتیجه آزمون GMAT هنوز هم برای دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی در سراسر جهان بسیار ارزشمند است. در بعضی از موارد دانشگاه‌های مطرح مانند هاروارد یا استنفورد به وضوح بیان نمی‌کنند که کدام نمره بیش از دیگری برای آن‌ها اهمیت دارد. با بررسی دوره‌های تحصیلی گذشته و دانشجویان پذیرفته شده در این دوره‌ها متوجه خواهید شد که این دانشگاه‌ها نمره GRE را به GMAT تبدیل کرده‌اند.

با این حال 75 درصد دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی این دو نمره را به یک اندازه ارزشمند می‌دانند. اکثر داوطلبان با نمره آزمون GMAT خود نسبت به اخذ پذیرش اقدام می‌کنند به همین دلیل نمره آزمون GRE تبدیل می‌شود تا کمیته‌های ارزیابی بتوانند تمام رزومه‌ها را با یکدیگر مقایسه کنند. نمره 340، 338 و 336 جی آر ای را با نمره 800، 790 و 780GMAT  یکی می‌دانند. همانطور که اشاره شد به طور میانگین دانشگاه‌های برتر جهان نمره 320 را به عنوان حداقل نمره GRE در نظر گرفته‌اند که این نمره با امتیاز 640 آزمونGMAT  برابری می‌کند. از آنجایی که آزمون GRE نسبت به آزمون GMAT آسان‌تر است بسیاری از دانشجویان ترجیح می‎‌دهند که از این راه نسبت به کسب نمره مورد نظر دانشگاه اقدام کنند.

آزمون GRE در خانه

به منظور تقویت مهارت‌های فردی جهت کسب موفقیت در این آزمون می‌توانید از دوره‌های GRE مکتب‌خونه بهره ببرید. با توجه به همه‌گیری کرونا دوره‌های آنلاین یک فرصت بی‌نظیر جهت آمادگی بیشتر است. از آن گذشته دوره‌های آنلاین کمک زیادی به شما جهت صرفه‌جویی در هزینه‌ها و زمان می‌کنند. در پایان دوره‌ها گواهینامه‌ای معتبر نیز ارائه می‌شود که می‌توانید از آن در رزومه خود استفاده کنید.

علاوه بر این پس از همه‌گیری کرونا ETS  نیز به عنوان مجری برگزاری آزمون‌های GRE تصمیم گرفت که آزمون مبتنی بر رایانه را در خانه راه‌اندازی کند. این آزمون متاسفانه در ایران و چین در حال حاضر در دسترس نیست. این برنامه تا هنگام بازگشایی مراکز برگزاری آزمون در دسترس دانشجویان قرار گرفته است تا نبود آن‌ها را جبران کند. لازم به ذکر است تا بازگشایی مجدد این مراکز آزمون کاغذی برگزار نخواهد شد. از نظر محتوا و ساختار این آزمون هیچ تفاوتی با امتحان جی ار ای ندارد.