Java Script جاوااسکریپت

Java Script جاوااسکریپت

 14 نتیجه برای "Java Script جاوااسکریپت --- زبان های برنامه نویسی --- برنامه نویسی و IT" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی است که بر روی مرورگر اجرا می‌شود. جاوا اسکریپت با به‌روزرسانی پویا محتوا، اعتبارسنجی داده‌های فرم، کنترل چندرسانه‌ای، متحرک‌سازی تصاویر و تقریباً هر چیز دیگری در صفحات وب، صفحات وب HTML ایستا را به صفحات وب تعاملی تبدیل می‌کند.

جاوا اسکریپت سومین فناوری وب مهم بعد از HTML و CSS است. از جاوا اسکریپت می‌توان برای ایجاد برنامه‌های کاربردی وب و موبایل، ساخت سرورهای وب، ساخت بازی و غیره استفاده کرد.

تاریخچه جاوا اسکریپت

در اوایل سال 1995، برندان ایچ از نت اسکیپ، زبان جدیدی را برای برنامه نویسان غیر جاوا طراحی و پیاده‌سازی کرد تا پشتیبانی جدید از جاوا را در ناوبری نت اسکیپ ارائه دهد. در ابتدا Mocha، سپس LiveScript و درنهایت جاوا اسکریپت نام‌گذاری شد.

امروزه جاوا اسکریپت نه‌تنها در مرورگرها بلکه بر روی سرور یا هر دستگاهی که دارای موتور جاوا اسکریپت است نیز قابل‌اجرا است. به‌عنوان‌مثال، Node.js یک چارچوب مبتنی بر جاوا اسکریپت است که بر روی سرور اجرا می‌شود.

جاوا اسکریپت برای چک کسانی مناسب است؟

جاوا اسکریپت یکی از پرکاربردترین زبان‌های برنامه‌نویسی در توسعه نرم‌افزار است. نظرسنجی توسعه‌دهندگان StackOverflow در سال 2019 گزارش می‌دهد که 69.8٪ از توسعه‌دهندگان بیشتر از هر زبان دیگری از آن استفاده می‌کنند. در سال 2021، جاوا اسکریپت یکی از محبوب‌ترین زبان‌ها در میان توسعه‌دهندگان و یکی از محبوب‌ترین مهارت‌های کسب‌وکار است، زیرا 95.1 درصد از وب‌سایت‌ها از آن استفاده می‌کنند.

جاوا اسکریپت به‌عنوان یک زبان طبیعی بسیار سریع است که سرعت وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها را افزایش می‌دهد. توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا تعمیر و نگهداری و ارتقاء را به‌راحتی انجام دهند و فرآیند اشکال‌زدایی را ساده می‌کند. این واقعیت که می‌توان از آن در کنار سایر زبان‌های برنامه‌نویسی استفاده کرد، آن را به یک انتخاب عالی برای توسعه‌دهندگان فرانت‌اند تبدیل می‌کند.

جاوا اسکریپت به‌خودی‌خود دارای چارچوب‌ها و کتابخانه‌های زیادی است که توسعه‌دهنده قادر می‌سازد تا از این زبان برای اهداف مختلف استفاده کند. برخی از رایج‌ترین کاربردهای جاوا اسکریپت عبارت‌اند از:

 • توسعه وب
 • برنامه‌های کاربردی وب
 • وب سرورها
 • برنامه‌های موبایل
 • توسعه بازی‌ها
 • ارائه و نمایش اسلاید
 • و...

کسانی که به فکر اهداف بالا هستند می‌توانند روی جاوا اسکریپت حساب ویژه‌ای باز کنند و از آن در پروژه‌های مختلف خود استفاده کنند.

پیش‌نیازهای یادگیری جاوا اسکریپت

قبل از یادگیری جاوا اسکریپت، باید مطمئن شوید که درک قوی از HTML و CSS و به‌طورکلی مفاهیم توسعه وب دارید. شما باید بدانید که چگونه از DOM (مدل شیء سند) برای دست‌کاری عناصر خاص استفاده می‌شود تا از جاوا اسکریپت برای تغییر و به‌روزرسانی صفحات وب خود استفاده کنید.

به‌صورت کلی باید مطمئن شوید که سواد کامپیوتری مناسبی دارید. ازآنجایی‌که جاوا اسکریپت برای ایجاد وب‌سایت‌های پویا استفاده می‌شود، آشنایی اولیه با سایر بلوک‌های ساختمان صفحه وب، HTML و CSS نیز ضروری است. برای یادگیری جاوا اسکریپت نیازی به دانستن هیچ زبان برنامه‌نویسی دیگری ندارید.

مسیر یادگیری جاوا اسکریپت


جاوا اسکریپت بدون شک یکی از مهم‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی امروزی است. ظهور و تکامل اینترنت به جاوا اسکریپت کمک کرده است تا به یک سطح نمایی تبدیل شود. این زبان در دو دهه گذشته چندین نسخه منتشرشده است و با افزودن و حذف مداوم، ویژگی‌ها، کلاس‌ها، کتاب‌خانه‌ها و... مسیر یادگیری این زبان نیز با فراز و نشیب‌های زیادی روبه‌رو بوده است. به‌صورت کلی مسیر یادگیری جاوا اسکریپت را می‌توان به‌صورت زیر با رعایت سلسله‌مراتب فهرست بندی کرد:

 • کسب سواد کامپیوتری مناسب و آشنایی با اصول اولیه وب
 • شروع یادگیری جاوا اسکریپت پایه و یادگیری مفاهیم
 • پیشرفته‌تر کردن آموزش و ایجاد پروژه‌های کوچک
 • آشنایی با مفاهیم پیشرفته و ایجاد یک پروژه واقعی و نسبتاً پیچیده
 • آشنایی با ابزارها و چارچوب‌های جاوا اسکریپت
 • گرفتن پروژه‌های واقعی
 • مطالعه مداوم و به روز ماندن
 • تمرین و تکرار

قدم‌های یادگیری جاوا اسکریپت

هر زبانی مفاهیم اصلی دارد که اصل کار را دیکته می‌کند. در زیر فهرستی مناسب از قدم‌های یادگیری جاوا اسکریپت آورده شده است که یک فهرست استاندارد به‌حساب می‌آید. پس‌ازاینکه با مفاهیم وب و نحوه کار مرورگرها به صوت کلی آشنا شدیم و یک درک متوسط از HTML و CSS کسب کردیم نوبت به شروع یادگیری جاوا اسکریپت خواهد رسید.

متغیرها

متغیرها بخش بزرگی از جاوا اسکریپت را تشکیل می‌دهند. این متغیرها داده‌ها را مانند اعداد به اشیا نگه می‌دارند. در قدم اول لازم است که با متغیرها آشنا شویم.

توابع

توابع در جاوا اسکریپت کد سازمان‌یافته و قابل‌استفاده مجدد را برای انجام مجموعه‌ای از اقدامات ارائه می‌دهند. توابع فرآیند کدگذاری را ساده می‌کنند، از منطق اضافی جلوگیری می‌کنند و دنبال کردن کد را آسان‌تر می‌کنند.

برخی از مفاهیم توابع که باید با آن‌ها آشنا باشید عبارت‌اند از:

 • عبارات تابع
 • سازنده تابع
 • توابع خود فراخوانی - Self-invoking functions
 • توابعی که به‌عنوان ارزش عمل می‌کند - Functions as values
 • توابعی که به‌عنوان اشیا عمل می‌کند - Functions as objects
 • توابع پیکان - Arrow functions
 • عملکرد ژنراتور - Generator function
 • توابع از پیش تعریف شده - Predefined functions

آرایه‌ها

آرایه‌ها در جاوا اسکریپت به‌عنوان نوع داده‌ای تعریف می‌شوند که می‌توانند لیستی از مقادیر را ذخیره کنند. اشیاء آرایه جاوا اسکریپت به‌عنوان متغیر ذخیره می‌شوند و می‌توانید با آن‌ها به همان روشی که با هر نوع داده دیگری برخورد می‌کنید، برخورد کنید.

حلقه‌ها

حلقه به‌عنوان یک سازه برنامه‌نویسی شناخته می‌شود که قادر به اجرای مکرر یک قطعه کد است. حلقه‌ها به‌عنوان ساختار، ساده و درعین‌حال بسیار قدرتمند هستند. انواع حلقه‌هایی که باید با آن‌ها آشنا باشید عبارت‌اند از:

 • حلقه for
 • حلقه for-in
 • حلقه for-of
 • حلقه while
 • حلقه do-while

اشیاء

یک شی جاوا اسکریپت مانند یک موجودیت در دنیای واقعی است که یک حالت و رفتار دارد. به‌عنوان یک متخصص جاوا اسکریپت باید با ایجاد اشیاء، ویژگی‌های شی، روش‌ها و ابزارهای دسترسی آشنا باشید.

انواع داده‌ها

شما باید با انواع داده مانند String، Bool، Numbers، Objects، Functions، Undefined آشنا باشید.

تبدیل نوع

همان‌طور که از نام آن پیداست، این شامل تبدیل یک نوع داده به نوع دیگر است که در سایر زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر نیز این ویژگی وجود دارد. انواع مختلف تبدیل می‌تواند شامل شود

 • تبدیل‌های ضمنی
 • تبدیل رشته به عدد و بالعکس
 • تبدیل آرایه به رشته و بالعکس
 • تبدیل اولیه به بدوی
 • عدد صحیح به شناور و بالعکس و غیره.

کنترل جریان

درک عملکرد ساختارهای برنامه‌نویسی رایج مانند if، if...else، if های تودرتو، continue، break و غیره بسیار مهم است.

تاریخ

این ویژگی شامل ایجاد تاریخ، قالب‌بندی تاریخ‌های جاوا اسکریپت، افزایش شیء تاریخ، دریافت تاریخ و زمان فعلی و غیره است.

اپراتورها

عملگرها عبارت‌اند از عملگرهای منطقی، عملگرهای حسابی، عملگرهای مقایسه، عملگرهای بیتی و... که آشنایی با آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

محدوده یا Scope

هنگامی‌که یک تابع اعلان می‌شود، متغیرها درزمینهٔ اعلان آن در محدوده آن قرار می‌گیرند. درک متغیرهای محلی و سراسری و نحوه دسترسی به آن‌ها در داخل و خارج از یک تابع مهم است.

سطح پیشرفته یادگیری جاوا اسکریپت

هنگامی‌که پایه و اساس خود را قوی کردید، می‌توانید آموزش دیدن را ادامه دهید و روی موضوعات پیشرفته‌تر کارکنید. لیست موضوعات پیشرفته‌تر جاوا اسکریپت در زیر آورده شده است:

Callbacks یا فراخوانی

فراخوانی راهی برای گسترش عملکرد یک تابع بدون تغییر کد آن ارائه می‌دهد. این رویکرد اغلب در ماژول‌ها (کتابخانه‌ها/افزونه‌ها) استفاده می‌شود که قرار نیست کد آن‌ها تغییر کند.

Promises
یک شی Promise عملیاتی را نشان می‌دهد که مقداری را تولید کرده یا درنهایت یک مقدار تولید می‌کند. Promises یک راه قوی برای بسته‌بندی نتیجه کار ناهم‌زمان ارائه می‌دهد و تماس‌های عمیق تودرتو را کاهش می‌دهد.

Async Await
Async و Await بر اساس Promise ساخته‌شده‌اند. این امر نگهداری کد ناهم‌زمان یا برگشت به تماس را بسیار آسان‌تر می‌کند. این مفهوم برای درک برنامه‌نویسی ناهم‌زمان در جاوا اسکریپت مهم است.

نمونه‌های اولیه
یک نمونه اولیه ویژگی‌ها، ازجمله متدها و متغیرهای اعلام‌شده در کلاس را به ارث می‌برد.

وراثت
وراثت در سایر زبان‌هایشی گرا نیز وجود دارد. وراثت به معنی گسترش ویژگی‌ها از سوپر کلاس به زیر کلاس‌ها برای استفاده مجدد و ساده‌سازی است و یک بخش مهم در زبان جاوا اسکریپت به‌حساب می‌آید.

عبارات با قاعده
یک عبارت منظم جاوا اسکریپت دنباله‌ای از کاراکترها است که یک الگوی جستجو را تشکیل می‌دهد. این عبارات تعریف می‌کنند که چه چیزی در یک متن باید جستجو شود.

حلقه‌های رویداد
این یک مفهوم رایج در برنامه‌نویسی کامپیوتر است که اساساً به این معنی است که برنامه شما به‌طور مداوم منتظر اتفاقات جدید است و هنگامی‌که آن‌ها انجام می‌دهند به آن‌ها واکنش نشان می‌دهد.

گیرندگان و تنظیم‌کننده‌ها
تنظیم‌کننده‌ها و دریافت‌کننده‌ها ویژگی‌های شی هستند که هنگام تنظیم/گرفتن، یک تابع را فراخوانی می‌کنند.

آشنایی با ابزارهای توسعه وب
بعد از یادگیری مفاهیم پایه و پیشرفته جاوا اسکریپت نوبت به درک کار ابزارهای موجود در وب است که در زیر به آن اشاره‌شده است.

کوکی‌ها
کوکی‌ها به شما امکان می‌دهند اطلاعات کاربر را در صفحات وب ذخیره کنید. شما باید نحوه ایجاد، خواندن، به‌روزرسانی و حذف کوکی‌ها را بدانید.

وب / ذخیره‌سازی محلی
ویژگی ذخیره‌سازی محلی، ذخیره‌سازی مداوم کلید-مقدار رشته‌ها را فراهم می‌کند. دانستن نحوه ذخیره داده‌ها بسیار مهم است.

رابط برنامه‌نویسی کاربردی
API ها نحوه گسترش عملکردها به مرورگر را تعریف می‌کنند. چندین مورد از آن مانند Selection API، Notification API، Fluen API، API های رمزنگاری وب و غیره وجود دارد.

مدل شیء سند یا Document Object Model
این یک نمایششی گرا از اسناد ساختاریافته مانند XML و HTML است. این DOM است که ثبات داده‌ها را تضمین می‌کند. درک DOM و نحوه عملکرد دست‌کاری DOM مهم است.

اکنون، بیایید نگاهی به چند چارچوب و کتابخانه جاوا اسکریپت بیندازیم که برای توسعه front-end مفید هستند و به‌صورت کلی یادگیری آن‌ها برای یک فرد حرفه‌ای در جاوا اسکریپت مهم است.

React، Angular، Vue
React، Angular و Vue کتابخانه‌ها و فریم ورک های محبوب جاوا اسکریپت هستند که برای ایجاد رابط‌های کاربری تعاملی برای وب‌سایت‌ها استفاده می‌شوند. یادگیری هر سه مورد ضروری نیست، اما React بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

TypeScript
TypeScript مجموعه‌ای از انواع را برای جاوا اسکریپت تعریف می‌کند که به کاربران کمک می‌کند کد جاوا اسکریپتی را بنویسند که درک آن آسان‌تر باشد. همه کدهای TypeScript با جاوا اسکریپت کامپایل می‌شوند و می‌توانند به‌راحتی بر روی هر پلتفرمی اجرا شوند.

چارچوب الکترون - Electron
این چارچوب شمارا قادر می‌سازد تا برنامه‌های دسکتاپ را با جاوا اسکریپت، HTML و CSS ایجاد کنید.

جی کوئری
jQuery یک کتابخانه جاوا اسکریپت سبک است. هدف jQuery این است که استفاده از جاوا اسکریپت را در وب‌سایت شما بسیار آسان کند. این کار را با ساده کردن تماس‌های Ajax و DOM انجام می‌دهد.

آیا برای یادگیری جاوا اسکریپت نیاز به دانستن ریاضی دارید؟

شما واقعاً به ریاضیات نیاز ندارید، اما باید بتوانید به روشی منطقی فکر کنید. اگر بتوانید معادلات ریاضی پایه را در مدت‌زمان کوتاهی حل کنید، ذهن شما می‌تواند منطق جاوا اسکریپت را نیز مدیریت کند؛ بنابراین یادگیری ریاضیات و حل معادلات پیچیده ملاکی برای یادگیری جاوا اسکریپت نیست اما ازآنجاکه ریاضیات ذهن آدم را باز می‌کند، به‌طور یقین کسانی که با ریاضیات بهتر تعامل دارند در برنامه‌نویسی هم موفق‌تر هستند.

چه قدر طول می‌کشد تا جاوا اسکریپت را بلد باشیم؟

یادگیری جاوا اسکریپت مانند یادگیری HTML یا CSS نیست. شما در حال یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی هستید که نسبتاً زبان بزرگی است و پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد.

اگر بدون هیچ دوره آموزشی و استادی می‌خواهید زبان جاوا اسکریپت را با منابع موجود در اینترنت یاد بگیرید، احتمالاً شش ماه تا دو سال می‌کشد تا در جاوا اسکریپت یک مهارت نسبتی پیدا کنید. اگر می‌خواهید جاوا اسکریپت را سریع‌تر از آن یاد بگیرید، یک بوت کمپ برنامه‌نویسی فشرده و دوره‌های آموزشی را در نظر بگیرید تا این بازه زمانی را کاهش دهید.

درنهایت همه‌چیز بستگی به خود شما دارد اینکه سطح کیفیت مطالعه شما چطور است، چقدر وقت روی آموزش در طول روز می‌گذارید، چه منابعی را مطالعه می‌کنید، چه قدر جدی هستید و... . به‌عنوان یک قاعده کلی می‌توان گفت زبان جاوا اسکریپت یک زبان سختی نیست و با یک سال آموزش و تمرین می‌توان در آن حرفه‌ای شد.

برای یادگیری جاوا اسکریپت چقدر باید Css بلد باشیم؟

ازآنجاکه زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت در سمت کلاینت کار می‌کند و بیشتر مربوط به توسعه فرانت‌اند است پس آشنایی با Html و CSS تا حدودی ضروری است. به‌عنوان اجباری برای یادگیری و به کاربردن جاوا اسکریپت آشنایی با اصول اولیه CSS کافی است. همچنین، می‌توانید CSS را با کمک جاوا اسکریپت در صفحه وب خود پیاده‌سازی کنید و هم‌زمان هر دوتا را باهم پیش برید.

نکته حائز اهمیت اینجاست که آشنایی از قبل با Html و CSS می‌تواند تا حدود زیادی مسیر شمارا در یادگیری جاوا اسکریپت هموارتر کند.

آیا جاوا اسکریپت زبان سختی است؟

سختی و آسانی ملاک خوبی برای یادگیری برنامه‌نویسی نیست و نمی‌توان با قاطعیت گفت که جاوا اسکریپت یک زبان سخت یا یک زبان ساده برای یادگیری است. همه‌چیز به خود شما برمی‌گردد به میزان علاقه‌ای که به موضوع نشان می‌دهید و همچنین به درکی که شما از برنامه‌نویسی از قبل دارید. جاوا اسکریپت یک زبان ساده است و همچنین به‌طور مرتب به‌روزرسانی می‌شود، بنابراین باید همیشه به روز باشید تا مهارت‌های خود را پس از کسب اصول به‌روز نگه‌دارید.

تبدیل‌شدن به یک توسعه‌دهنده جاوا اسکریپت پیشرفته مستلزم تلاش بیشتری و زمان بیشتری است و لازم است که خودتان را در این زمینه با پروژه‌های عملی محک بزنید. یادگیری هر مهارتی سختی و آسانی خودش را دارد که جاوا اسکریپت هم از این قاعده استثنا نیست.

فرصت های شغلی جاوا اسکریپت

راه‌های مختلفی برای کار به‌عنوان یک توسعه‌دهنده جاوا اسکریپت وجود دارد و اکثر شرکت‌ها به دنبال استخدام توسعه‌دهندگان جاوا اسکریپت فرانت‌اند یا فول استک هستند. 

تقاضا برای توسعه‌دهندگان جاوا اسکریپت در حال افزایش است. می‌توان گفت جاوا اسکریپت یکی از پر تقاضاترین مهارت‌های برنامه‌نویسی در دنیا است. پیش‌ازاین، بخش بزرگی از توسعه‌دهندگان جاوا اسکریپت در استارت‌آپ‌ها کار می‌کردند، اما اکنون تعداد فزاینده‌ای از توسعه‌دهندگان JS برای شرکت‌های بزرگی مانند گوگل و فیس‌بوک کار می‌کنند.

بر اساس گزارش مهارت‌های فناوری اطلاعات  (یک سازمان جهانی برای مهارت‌های فن‌آوری اطلاعات بانام IT skills report) در سال 2021، 75 درصد از شرکت‌ها در سراسر جهان به دنبال استخدام توسعه‌دهندگان جاوا اسکریپت بودند.

وقتی به روندهای شغلی نگاه می‌کنید، تقاضا برای نقش‌های مرتبط با جاوا اسکریپت نسبت به سال گذشته چندین برابر افزایش‌یافته است و این روند همچنان رو به رشد است. این آمار برای اغلب کشورهای پیشرفته و در حال توسعه از جمله ایران هم صادق است.

موقعیت‌های شغلی:

بسته به نوع کاری که انجام می‌دهید و سطح تخصص شما، موقعیت‌ها/عناوین شغلی جاوا اسکریپت می‌تواند متفاوت باشد. برخی از موقعیت‌های شغلی محبوب جاوا اسکریپت عبارت‌اند از:

 • توسعه‌دهنده Frontend
 • توسعه‌دهنده فول استک
 • توسعه‌دهنده React.js
 • توسعه‌دهنده React Native
 • توسعه‌دهنده Backend
 • توسعه‌دهنده تایپ اسکریپت
 • توسعه‌دهنده Redux و 
 • و...