برنامه نویسی و ITپی اچ پی

آشنایی با فیلترهای PHP

فیلترهای PHP را بیشتر بشناسیم

قبل از ورود به مبحث فیلترهای PHP بهتر است به صورت کوتاه و مختصر در خصوص برنامه نویسی PHP اطلاعاتی کسب نماییم. PHP پردازش ابر متنها است که در این زبان مورد استفاده قرار می‌گیرد و این واژه یک نام تلقی می‌شود. این زبان برای اسکریپت‌نویسی در نرم‌افزار‌های باز مورد استفاده قرار می‌گیرد و آنها را توسعه می‌دهد. یعنی به صورت رایگان می‌توان از آن بهره برد. با استفاده از این زبان برنامه‌نویسی از صفحات وب پشتیبانی می‌شوند.

پس در اصل این زبان php به عنوان پشتیبان و پشت صحنه یک محتوا عمل می‌کند. زبان برنامه نویسی php تاثیر خود را بر پایگاه داده می‌گذارد و با استفاده از نرم‌افزارهای خاص می‌توان این زبان برنامه‌نویسی را بر روی سرورها فعال نمود. بیشترین کارایی PHP در توسعه وب است. آنچه PHP را از javascript متمایز می‌کند، آن است که کدهای زبان برنامه‌نویسی PHP بر روی سرور اجرا می‌شود و صفحه‌ی HTML تولید می‌کند. با این روش می‌توان وب سرور خود را پیکربندی کرد و تمام پرونده‌های HTML خود را با PHP پردازش نمود.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش برنامه‌نویسی وب با زبان PHP و فریم‌ورک لاراول
آموزش برنامه‌نویسی وب با زبان PHP و فریم‌ورک لاراول

 

بهترین نکته‌ای که برای استفاده از این زبان می توان مطرح کرد آن است که برای کاربران تازه کار بسیار ساده است و در عین حال تمام خواص پیشرفته را برای یک برنامه‌نویس حرفه‌ای نیز فراهم می‌کند. نوشتن اسکریپت‌ها با استفاده از PHP حتی در چند ساعت نیز میسر خواهد شد اما نباید انتظار داشت که در همین چند ساعت حرفه‌ای شوید بلکه نیازمند زمان هستید تا حرفه‌ای شوید. PHP قابلیت‌های گسترده‌تری نسبت به برنامه‌های دیگر دارد. سه زمینه اصلی برای استفاده از اسکریپت‌های PHP وجود دارد:

 

فیلترهای PHP را بیشتر بشناسیم

برنامه‌نویسی بر سرور

برای این کار نیاز است تا سه چیز فراهم باشد. ماژول سرور PHP، یک سرور و یک مرورگر وب. PHP زبان برنامه نویسی با بالاترین قابلیت برای این کار است. هر چند که این زبان برنامه نویسی تمام امورات پشت صحنه یک سرور را پشتیبانی می¬نماید.

دستورنویسی اسکریپت

می توان یک اسکریپت PHP ایجاد کرد که برای اجرای آن به هیچ سرور یا مرورگری نیاز نیست و فقط برای این کار باید ماژول PHP در اختیار باشد. برای انجام این کار در لینوکس از cron و در ویندوز از Task Scheduler استفاده می‌شود. این اسکریپت‌ها پردازش متن نیز انجام می‌دهند.

 

دوره پیشنهادی: آموزش PHP
آموزش پایتون

 

نوشتن نرم‌افزارهای دسکتاپ PHP

به یقین زبان PHP بهترین زبان برنامه‌نویسی برای ایجاد یک نرم‌افزار دسکتاپ با رابط گرافیکی نیست اما اگر PHP را بسیار خوب بدانیم و از ویژگی‌های پیشرفته‌ی آن بهره بریم، می‌توان با استفاده از PHP-GTK این نرم‌افزار را بنویسید. PHP-GTK پسوند طراحی نرم‌افزار دسکتاپ است.

فیلترهای PHP

PHP در تمام سیستم عامل‌های اصلی از جمله لینوکس، بسیاری از انواع یونیکس، macOS، مایکروسافت ویندوز و احتمالا موارد دیگر می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر از زبان PHP برای پشتیبانی اکثر وب سرورها استفاده می‌شود. PHP به عنوان ماژول یا به عنوان پردازنده CGI نیز کار می‌کند.

از سوی دیگر می‌توان از طریق این زبان برنامه‌نویسی جهت نوشتن برنامه‌های رویه‌ای یا برنامه‌نویسی شی گرا (OOP) یا ترکیبی از هر دو نیز استفاده نمود. از جمله مزایای دیگر برنامه PHP آن است که شما را در خروجی گرفتن با پسوند HTML محدود نکرده و این برنامه توانایی تولید خروجی تصاویر، فایل PDF و حتی فیلم‌های فلش را نیز دارد.

 

 

همچنین می‌توان از هر متن XHTML و هر پرونده XML خروجی ایجاد نمود. در پایان این بخش اشاره می‌شود که قوی ترین و قابل توجه ترین ویژگی در برنامه‌نویسی PHP پشتیبانی از دامنه گسترده از پایگاه داده می‌باشد. هر صفحه وب دارای پایگاه داده است که با پسوندهای خاصی پشتیبانی می‌شود که با استفاده از PHP تقریبا از تمام این پسوندها پشتیبانی می‌شوند.

 

فیلترهای PHP

 

همچنین با استفاده از برنامه‌نویسی PHP ارتباط با سرویس‌های دیگر با استفاده از پروتکلهایی مانند:

 • LDAP
 • COM
 • HTTP
 • POP3
 • NNTP
 • SNMP
 • IMAP
 • تعداد بیشمار دیگری قابل پشتیبانی خواهد بود.

سازگاری php

در نهایت PHP زبان برنامه‌نویسی سازگار با انواع پلتفرم، بسیاری از سرورهای معروف حال حاضر و پشتیبان انواع پایگاه داده می‌باشد. علاوه بر این ویژگی بسیار فوق العاده، PHP متن باز بوده و کاملا رایگان است. از سایت PHP آن را می‌توان به‌راحتی دریافت کرد. PHP  زبان برنامه نویسی قدرتمندی است که بسیاری از سایت‌های بزرگ دنیا به آن روی آورده‌اند که از معروف‌ترین آنها یاهو، فیسبوک، ویکی‌پدیا و مدیریت محتوای وردپرس است.

قابلیت‌های زبان PHP باعث شده است تا بسیاری از سایت‌های معتبر به آن علاقه‌مند شده و از رقیب دیرینه آن یعنی ASP.NET به سمت PHP روی گردان شوند. تمام موارد فوق از جمله مزایای این برنامه ساده و روان می‌باشد. این برنامه را به عنوان یک برنامه پشتیبان در نظر بگیرید. به یقین هر برنامه‌ای قابلیتهای خاص دارد و نمی‌تواند تمام انتظارات یک فرد را در همه امور برآورده سازد.  در ادامه این متن در خصوص فیلترهای PHP با هم سخن خواهیم گفت.

 

سازگاری php

آشنایی با فیلترهای PHP یا filters PHP

فیلترهای PHP همان‌طور که از نامش پیداست برای محدود کردن و اعتبارسنجی داده‌ها استفاده می‌شود. با استفاده از این فیلترهای PHP می‌توان برای سایت امنیت ایجاد کرد. فیلتر کردن برای فیلتر داده‌های منابع ناامن استفاده می‌شود. البته باید اشاره نمود که فیلتر کردن به نوعی چک کردن داده‌هایی است که به عنوان اطلاعات خارجی به سایت میزبان ورود پیدا می‌کنند.

 

 

این داده‌های خارجی می‌توانند داده‌های ناشی از فرمها، کوکی‌ها، داده‌های وب سرویس و بسیاری اطلاعات انواع پایگاه داده می‌باشد. در PHP چند نوع تابع‌نویسی وجود دارد که به‌واسطه آنها اطلاعات فیلتر می‌شوند. این توابع عبارتند از:

 • Filter_var(): فیلتر کردن یک متغیر
 • Filter_var_array(): آرایه‌ای از متغیرها را با مشخصه‌های معلومی فیلتر می‌کند.
 • Filter_input: ورودی را فیلتر می‌کند.
 • Filter_input_array: آرایه‌ای از ورودی‌ها را فیلتر می‌کند.

کد زیر را در نظر بگیرید. در این کد به دنبال چک نمودن یک عدد صحیح هستیم. در صورتی که عدد صحیح باشد در خروجی این پیام نمایش داده می‌شود. در خط اول با معرفی نام PHP با ورودی عدد یک به دنبال فیلتر کردن هستیم. خط دستوری if با استفاده از فیلتر متغیر و اعتبارسنجی اعداد، صحیح بودن عدد را چک می‌کند.

 

آشنایی با فیلترهای PHP یا filters PHP

 

در خط دستوری بعد، دستور پرکاربرد echo به منظور نمایش متن نه چاپ، به‌کار رفته و متن داخل نقل قول همان‌طور که هست نمایش داده می‌شود. با توجه به این که این دستور عبارت داخل نقل قول را به عنوان خروجی نمایش می‌دهد لذا می‌توان از متن فارسی نیز داخل بخش نقل قول استفاده نمود و خروجی نمایشی فارسی را نشان داد.

 

<?php
$int=1;
if(!filter_var($int,FILTER_VALIDATE_INT))
{
echo "Integer is not valid";
{ else }
echo "Integer is valid";
{

 

در نتیجه خروجی این دستور عبارت است از:

 

Integer is valid

اعتبار سنجی آدرس در PHP چیست؟

با استفاده از PHP می‌توان اعتبار یک آدرس را نیز بررسی نمود. در این صورت واقعی بودن یا نبودن آدرس مشخص خواهد شد. برای این کار می‌توان از فیلتر متغیر استفاده نمود. کد زیر نمونه‌ای از برنامه نویسی php برای مشخص شدن واقعی بودن یا عدم صحت آدرس مشخص شده است. در دستور نوشته شده مشاهده می‌شود که IP مورد نظر که باید مورد بررسی قرار بگیرد، ۷۴٫۱۲۵٫۲۲۴٫۷۲ است.

 

<?php
$ip = " 74.125.224.72 ";
if (!filter_var($ip, FILTER_VALIDATE_IP) === false} (
echo("$ip is a valid IP address");
} else {
echo("$ip is not a valid IP address");
}
?>

 

نتیجه این خروجی عبارت است از:

 

Ip is a valid ip address

با IP پاکسازی رشته ها را در PHP بیشتر آشنا شویم

در مبحث فیلترهای PHP دو نوع فیلترسازی وجود دارد. یکی به معنای اعتبارسنجی و دومی به معنای پاکسازی است. در پاکسازی به دنبال آن هستیم تا مشخص شود که کاراکترهای اصلی یک آدرس اینترنتی مربوط به URL معتبری هستند یا خیر؟

 

 

در این خصوص کاراکترهای غیرقانونی از آدرس سایت حذف شده و مابقی آن مورد واکاوی قرار می‌گیرد. موضوع پاکسازی فقط آدرس سایتها اشاره نداشته و برای حذف تمام تگهای HTML نیز از آن استفاده می‌شود. به کد زیر توجه نمایید.

 

<?php
$url = "https://www.google.com";

// Remove all illegal characters from a url
$url = filter_var($url, FILTER_SANITIZE_URL);

// Validate url
if (!filter_var($url, FILTER_VALIDATE_URL) === false) {
echo("$url is a valid URL");
} else {
echo("$url is not a valid URL");
}

 

در نتیجه با توجه به کد نوشته شده به ارزیابی آدرس داده شده می‌پردازد. با توجه به این که آدرس فوق یک آدرس معروف و معتبر است نتیجه این ارزیابی عبارت است از:

 

url is a valid url

 

تمامی کدهای نوشته شده در فوق برای تمام آدرسها و سایتها به طور مشابه عمل می‌کند و برنامه نوشته شده ثابت است و می‌توان برای ارزیابی‌های مشابه از آن استفاده نمود. لذا یادگیری زبان PHP دارای اصولی است که می‌توان با کمی تمرین به راحتی به آنها دست یافت. سادگی یادگیری این برنامه به نسبت زبانهای برنامه نویسی دیگر بسیار بالا بوده و علاقه‌ی افراد به یادگیری را افزایش خواهد داد.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا