دسته‌بندی نشده

گزارش سال 1401 مکتب‌خونه منتشر شد

گزارش فعالیت‌های مکتب‌خونه در سال 1401 منتشر شده است.

مکتب‌خونه طی 12 سال فعالیت خود همواره تاکید بر توسعه عدالت آموزشی و گردش آزاد اطلاعات داشته است.
بر همین مبنا، به عنوان یکی از بزرگترین رسانه‌های آموزشی کشور برای اولین بار گزارش جامعی را در حوزه‌ی آموزش آنلاین و براساس عملکرد خود در سال 1401 منتشر کرده است.
این گزارش شامل اطلاعاتی درباره روند آموزش آنلاین در ایران، دانشجویان، مدرسان، دانشگاه‌های همکار و آموزش سازمانی می‌شود.

دانلود نسخه کامل گزارش سال ۱۴۰۱ مکتب‌خونه

 

نگاهی کلی به فعالیت‌ها و دستاوردهای مکتب‌خونه تا پایان سال 1401

تا انتهای سال 1401 مجموعاً بیش از 1,300 دوره و بیش از 26 هزار ساعت آموزش در مکتب‌خونه ارائه شده است. تعداد کاربران مکتب‌خونه نیز تا سال 1401 به بیش از 2 میلیون نفر می‌رسد که 67 درصد از این کاربران، خارج از تهران زندگی می‌کنند و همین موضوع نشان می‌دهد که مکتب‌خونه، حرکت خوبی را برای گسترش عدالت آموزشی در کشور آغاز کرده است.

نگاهی کلی به فعالیت‌ها و دستاوردهای مکتب‌خونه تا پایان سال 1401

تعداد دوره‌های ثبت‌نام‌شده مکتب‌خونه تا انتهای سال 1401، بیش از یک میلیون بوده است. از طرفی بیش از 4,5 میلیون ساعت دوره آموزشی در مکتب‌خونه مشاهده شده است که معادل 97,570 نفر درس سه‌واحدی دانشگاهی اعلام می‌شود.

جالب است بدانید ایرانیان خارج از کشور هم مشتاق شرکت در دوره‌های مکتب‌خونه هستند و از کشورهایی مثل آمریکا، انگلستان، استرالیا، کانادا، اتریش، سوئد، سوئیس، امارات و غیره در این دوره‌ها شرکت می‌کنند.

یکی دیگر از عوامل محبوبیت مکتب‌خونه، عرضه دوره‌های آموزشی بهترین استادهای کشور در این مجموعه است که از جمله آن‌ها می‌توانیم به مهندس محمدرضا شعبانعلی، دکتر شفیعی کدکنی و مهندس جادی میرمیرانی اشاره کنیم.

ترین‌ها در پلتفرم آموزشی مکتب‌خونه

جوان‌ترین دانشجوی سال 1401 در مکتب‌خونه، ایران‌بانویی 7 ساله از استان یزد به نام «لعیا لعلی‌ثانی» بود. جوان‌دل‌ترین دانشجوی این مجموعه هم جناب آقای رجبعلی واحدی، 77 ساله بود.

در مجموع تا پایان سال 1401، 83,649 نظر و دیدگاه در مورد دوره‌های این مجموعه ثبت شده است که از تعامل بالای کاربران با دوره‌ها و پلتفرم مکتب‌خونه حکایت دارد. در بهمن‌ماه سال 1401، بیشترین مبلغ فروش ماهانه یک دوه (361 میلیون تومان) در مکتب‌خونه رقم خورد.

برخی از کاربران در مورد محبوب‌ترین دوه‌های مکتب‌خونه سؤال می‌کنند. در پاسخ به این کاربران باید بگوییم که دوره آموزش رایگان استاتیک از دکتر حسین یوسف‌پور، محبوب‌ترین دوره رایگان و آموزش جامع ICDL از مهندس امیرحسین دلاور، محبوب‌ترین دوره پلاس مکتب‌خونه است.

آشنایی با مسئولیت اجتماعی مکتب‌خونه و گام‌های مکتب‌خونه در این زمینه

ما در مکتب‌خونه بر این باور هستیم که هیچ‌کس نباید به دلیل موقعیت مالی یا جغرافیایی از لذت آموزش محروم بماند و برای تحقق این هدف ارزشمند، گام‌های مهم و مؤثری برداشته‌ایم. به عنوان مثال تاکنون بیش از 2 میلیون ثبت‌نام برای دروس رایگان مکتب‌خونه صورت گرفته است.

سئولیت اجتماعی مکتب‌خونه

در ادامه به چند مورد از فعالیت‌های مکتب‌خونه در راستای مسئولیت اجتماعی‌اش اشاره خواهیم کرد:

  • اعطای بورسیه دوره‌های مکتب‌خونه به بیش از 600 نفر در سال 1401 و فراهم کردن امکان دسترسی رایگان آن‌ها به محتوای دروس
  • اعطای دسترسی رایگان به محتوای تمامی دروس مکتب‌خونه برای بیش از 200 دختر افغان پس از ممنوعیت ورود دختران افغان به دانشگاه
  • اعطای بورسیه کامل به 111 نفر از کودکان مناطق محروم برای دسترسی رایگان به تمامی دوره‌های مکتب‌خونه در سال 1401 بر اساس طرحی به نام «111 ستاره»
  • فراهم کردن دسترسی رایگان به دروس مکتب‌خونه برای 206 سرباز در راستای حمایت از سربازان میهن عزیزمان
  • حمایت از افراد توان‌یاب با فراهم کردن امکان دسترسی رایگان به محتوای دروس این پلتفرم برای 154 فرد توان‌یاب
  • فراهم کردن دسترسی رایگان به کل دوره‌های مکتب‌خونه برای رتبه‌های زیر 100 در کلیه رشته‌های کنکور سراسری

مکتب بیزنس؛ پلتفرمی برای رشد و پرورش سرمایه‌های انسانی سازمان‌ها

مکتب بیزنس، عضو جدیدی از مکتب‌خونه است که برای مدیریت آموزش و توسعه مهارت‌های نیروهای انسانی سازمان‌ها طراحی و راه‌اندازی شده است.

مکتب‌کلاس؛ پلتفرمی برای آموزش آنلاین زبان

مکتب کلاس پلتفرمی ویژه برای آموزش آنلاین زبان است. در این پلتفرم، امکان برگزاری کلاس آنلاین وجود دارد و افراد می‌توانند از بین اساتید ارائه‌دهنده، استاد مورد نظر خود را بر اساس نظرات شاگردان قبلی انتخاب کنند.

سخن پایانی؛ سخن مدیرعامل

در یک کلام، چرایی وجود مکتب خونه، افزایش توسعه و عدالت آموزش در کشور است.

بیش از ۱۲ سال گذشته، مکتب خونه سعی کرده از طریق افزایش دسترسی به آموزش باکیفیت برای تمام ایرانیان سرتاسر کشور، در جهت عدالت آموزشی گامی مهم بردارد؛ چرا که باور داریم تساوی و عدالت آموزشی یکی از اصلی‌ترین ارکانی است که می‌تواند در جهت اهداف رشد پایدار همچون کاهش فقر، افزایش رشد اقتصادی،‌ توسعه صنایع، زیرساخت‌ها و حتی برابری جنسیتی نقش بسیار موثری داشته باشد.

ما باور داریم دسترسی هرچه بیشتر به آموزش باکیفیت،‌ اساتید برتر و امکاناتی که تا قبل از این عمدتا برای ساکنین کلان شهرها فراهم بود، ستاره‌هایی از نقاط مختلف کشور خواهد ساخت که آینده صنعت کشور را دگرگون خواهند کرد.

ارائه بیش از 80٪ محتوا به صورت رایگان توسط مکتب خونه نیز موید ماموریت توسعه عدالت آموزشی است که از روز اول در جهت آن قدم برداشتیم و در این مسیر ثابت قدم هستیم.

به امید ایرانی آباد …

دانلود نسخه خلاصه گزارش سال 1401 مکتب خونه

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا