برنامه نویسی و IT

زبان برنامه نویسی R را تا چه اندازه می‌شناسید؟

زبان برنامه نویسی R چیست

زبان برنامه نویسی R امروزه یکی از زبان‌های برتر در حوزه فعالیت‌های آماری و داده کاوی محسوب می‌شود. این زبان بر پایه زبان برنامه نویسی S توسعه یافته است. زمان پیدایش زبان برنامه نویسی R به سال 1995 توسط Ross Ihaka و Robert Gentleman نسبت داده می‌شود. به همین دلیل نام این زبان برنامه نویسی از اولین حرف این دو محقق اقتباس گردیده است. در ادامه با مفهوم زبان برنامه نویسی R چیست آشنا می‌شویم.

زبان برنامه نویسی R چیست: این زبان برنامه نویسی یک زبان متن باز می‌باشد که هدف از ارائه آن امکان ساخت مدل‌های گرافیکی و تحلیل‌های آماری بوده است. با توجه به گسترش این زبان برنامه نویسی، امروزه یکی از زبان‌های طلایه دار در عرصه آکادمیک، پژوهش و فعالیت‌های آماری و داده کاوی است.

 

زبان برنامه نویسی R چیست

 

زبان برنامه نویسی آر یک زبان متن باز در حوزه آماری است. هر چند که زمان توسعه این زبان برنامه نویسی را به دهه 1990 نسبت می‌دهند اما امروزه رواج بسیار دارد و توسط تیم “هسته نرم افزار R” در حال گسترش است. برای مشاهده تازه‌های این زبان برنامه نویسی و مقالات مرتبط با آن می توانید از وب سایت اصلی این تیم به نشانی www.r-project.org بازدید نمایید.

 

 

یکی از ویژگی‌های اصلی زبان برنامه نویسی R این مهم می‌باشد که به صورت open source و رایگان است. لذا همگان می‌توانند به آسانی آن را دانلود نمایند. با توجه به سهولت در استفاده و فهم آسان، این زبان از نرم افزارهای رایج آماری همچون SPSS توانسته پیشی بگیرد و در کمتر از 10 سال در 20 هزار پروژه پژوهشی استفاده گردد.

تاریخچه زبان برنامه نویسی R

زبان برنامه نویسی آر دارای محدودیت عملکردی بیشتری به نسبت سایر زبان های مشابه همچون S دارد. این زبان پس از آنکه در سال 1995 به صورت رسمی معرفی گردید، تیم محقق آن انواع کدها و کتابخانه‌های مورد نیاز برای انجام امور تحلیل و یا بازسازی گرافیکی را به صورت توابع مختلف و رایگان ارائه نمودند.

در زبان برنامه نویسی R امکان فراخوانی انواع کدهای زبان برنامه نویسی C,C++، ویژوال بیسیک و مواردی از این قبیل را دارد لذا می تواند به آسانی در کنار سایر زبان های برنامه نویسی مورد استفاده قرار گیرد.

 

ویژگی های زبان برنامه نویسی R چیست

 

بسیاری از پژوهشگران زبان برنامه نویسی آر را یک زبان آماری می دانند. حال آنکه این زبان قابلیت استفاده در محاسبات ماتریسی را نیز دارد و می‌توانند با زبان‌هایی چون متلب رقابت نماید.

ویژگی های زبان برنامه نویسی R چیست

همانگونه که قبل تر توضیح داد شد، زبان برنامه نویسی آر را می توانید به صورت رایگان دانلود نمود و از آن استفاده کرد. این زبان برنامه نویسی دارای مجوز گنو (GNU) از مجموعه نرم افزار های آزاد می باشد.

 

 

لذا کدها و کتابخانه‌های آن به صورت رایگان در اختیار همگان است. یکی دیگر از ویژگی‌های خاص زبان برنامه نویسی R این مهم می‌باشد که زبان مذکور بر روی سیستم عامل‌های رایج همچون لینوکس، ویندوز و (OS X) قابلیت کامپایل را دارد.

امکان ذخیره‌سازی داده‌ها و ویرایش آنها، کتابخانه‌های ویژه برای خوشه بندی، یادگیری و تمهیدات گرافیکی از دیگر امکانات خاص و محبوب زبان برنامه نویسی R می‌باشد.

 

کاربردهای زبان برنامه نویسی R چیست

کاربردهای زبان برنامه نویسی R چیست

در آموزش زبان برنامه نویسی R و تحلیل داده با زبان برنامه نویسی R لازم است تا مجموعه‌ای از فعالیت‌های آماری و برنامه نویسی اعم از تبدیل اعداد، کشف ارتباط اعداد و پیاده‌سازی الگوریتم، مدل‌سازی و در نهایت تجزیه و تحلیل نتایج صورت گیرد. از زبان برنامه نویسی R می‌توان برای استنتاج و تحلیل داده‌ها، برای اکتشافات آماری و همچنین یادگیری ماشین و داده کاوی استفاده نمود.

جالب است در نظر داشته باشید که این زبان برنامه نویسی امروزه در ایران در وزارت بهداشت بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

تجزیه و تحلیل آماری با زبان برنامه نویسی R

با توجه به اینکه زبان برنامه نویسی R امروزه به یکی از زبان های محبوب در حوزه تحلیل داده تبدیل شده است، شرکت‌های بزرگی چون فیسبوک، گوگل و … نیز به صورت گسترده از آن استفاده می‌نمایند.

با توجه به اینکه کتاب‌های تخصصی زیادی همچون ” تجزیه و تحلیل آماری با زبان برنامه نویسی R” و انجمن‌های متفاوتی در خصوص این زبان وجود دارد، علاقمندان مشکلی برای تحلیل داده با زبان برنامه نویسی R نخواهند داشت.

پشتیبانی آنلاین تیم توسعه‌دهنده هسته اصلی و بسته‌ها و کتابخانه‌های متفاوتی که برای این زبان برنامه نویسی ارائه شده است، منجر گردیده که آموزش زبان برنامه نویسی R بسیار آسان گردد.

 

تجزیه و تحلیل آماری با زبان برنامه نویسی R

 

در عمل بسیاری از برنامه نویسان برای تجزیه و تحلیل آماری R را با پایتون مقایسه می‌نمایند. در این مقایسه با توجه به اینکه هر زبان برنامه نویسی نقاط قوت خود را دارد اما نکته مهم در تفکیک این دو زبان در نوع داده ها است. با توجه به نمودارهای گرافیکی، تحلیل داده با زبان برنامه نویسی آر آسان‌تر خواهد بود ولیکن پایتون دارای فهم آسان‌تری است.

در تحلیل داده با زبان برنامه نویسی R پیشنهاد می‌شود تا در گام اول با کتابخانه‌های dplyr ، plyr و table آغاز نمایید. البته آشنایی با ماژول‌هایی مانند CARET و ZOO نیز برای مرتب‌سازی داده‌ها کمک بسیاری می‌‎نماید.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش برنامه‌نویسی C++
آموزش برنامه‌نویسی C++

 

کتاب های آموزش زبان برنامه نویسی R

در زمینه آموزش زبان برنامه نویسی R، کتاب‌های مختلفی به زبان‌های مختلف منتشر شده‌اند. به عنوان منابع اصلی یادگیری این زبان برنامه نویسی می‌توان به Hands-On Programming with R نوشته Garrett Grolemund و R for Data Science به نویسندگی Hadley Wickham & Garrett Grolemund اشاره نمود. البته منابع مختلفی نیز به زبان فارس وجود دارد که جز گزینه‌های خوب برای فراگیری است. کتاب آموزش زبان برنامه نویسی R به نویسندگی بهنام بابایی یکی از این موارد است.

 

کتاب های آموزش زبان برنامه نویسی R

سخن آخر

محبوبیت و همه‌پسند بودن زبان برنامه نویسی آر به صورت تصادفی به‌وجود نیامده است. زبان مذکور از همان روزهای ابتدایی به صورت کاربردی مورد استفاده قرار گرفت. خوش‌ساخت بودن آن یکی از دلایل موفقیت بوده است. زبان برنامه نویسی R برای غلبه بر پیچیدگی‌های دنیای اعداد رواج یافت. از این زبان می‌توان در انواع امور مالی، پیش‌بینی شبکه‌های اجتماعی و بررسی ریسک استفاده نمود.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا