برنامه نویسی و IT

جنگو یا نود جی‌ اس (node js)، کدام یک را انتخاب کنیم

مختصر سخنی از جنگو یا نود جی‌ اس (node js)

طی سالیان اخیر چندین زبان برنامه‌نویسی ساخته شده است که هر کدام قابلیت و ویژگی جداگونه‌ای به همراه دارند. البته که هنوز که هنوزه توسعه‌دهندگان و طراحان به دنبال ایجاد زبان‌های برنامه‌نویسی هستند که باعث پیشرفت در کارایی و عملکرد برنامه‌ها شود. در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با جنگو یا نود جی ‌اس (node js) با شما صحبت کنیم. پس تا آخر این مقاله ما را دنبال کنید.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش فریمورک جنگو
آموزش جنگو (django)

 

جنگو یا node js

به طور کلی زبان ‌های برنامه ‌نویسی دارای دو مولفه هستند که اکثر اوقات براساس این دو مولفه مورد بررسی قرار می‌گیرند: 

 • نحوه‌ی کارکرد 
 • معناشناسی

به عنوان مثال زبان برنامه‌نویسی C با یک سند و نشانه خاص شناسایی می‌شود. در حالی که سایر زبان‌ها مانند Perl پیاده‌سازی برجسته‌ای دارند و به عنوان یک مرجع در نظر گرفته می‌شوند.

مختصر سخنی از جنگو یا نود جی‌ اس (node js)

به طور کلی چند زبان برنامه‌نویسی وجود دارد که دارای هر دو مولفه‌ی نحوه‌ی کارکرد و معناشناسی باشند.

اگر ما بخواهیم به طور خاص در مورد جنگو یا نود جی ‌اس (node js) صحبت کنیم می‌توانیم بگوییم که هردو آنها  از فناوری پویا برای ساختار برنامه‌های انعطاف‌پذیر وب و تلفن همراه با رابط کاربری استثنایی استفاده می‌کنند.

در هنگام توسعه یک برنامه، انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی مناسب امری بسیار مهم و ضروری است زیرا ما باید براساس مشخصاتی که یک پروژه دارد، شروع به کدنویسی کنیم.

خوشبختانه جنگو یا نود جی‌اس (node js) برای تمامی عموم آزاد است و تمامی افراد می‌توانند به صورت رایگان از آنان استفاده کنند. بسیاری از توسعه‌دهندگان از جنگو یا نود جی‌اس (node js) برای بسیاری از پروژه‌های خود استفاده می‌کنند. جنگو و نود جی‌اس دارای یک جامعه‌ی بزرگ و گسترده هستند.

توضیح مختصری در مورد چارچوب‌ها

تفاوت اصلی بین جنگو و Node.js (نود جی ‌اس) این است که جنگو برنامه‌های پایتون را در یک چهارچوب مشخص از محدودیت زمانی مدیریت می‌کند تا توسعه‌دهندگان وب برنامه‌های خود را به موقع و سریعتر بسازند. در حالی که نود جی‌اس، که مبتنی بر JavaScript است در برنامه‌های وب سمت (client-side web) مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

جنگو و Node.js هر دو دارای دو فناوری منحصر به فرد هستند به طوری که می‌توان گفت هر دو از یک فناوری ویژه و مخصوص استفاده می‌کنند.

با توجه به این فناوری توسعه‌دهندگان می‌توانند تصمیم بگیرند که از کدام فناوری برای پروژه‌های خود استفاده کنند. درسته وضعیت کمی پیچیده است، زیرا توسعه‌دهندگان باید تشخیص دهند که چه فناوری مناسب با پروژه‌های آنان است.

برای اینکه بتوانیم تصمیم درستی در رابطه با انتخاب جنگو یا نود جی‌ اس (node js) داشته باشیم بیایید ابتدا کمی با تعریف جنگو و Node.js آشنا شویم.

جنگو چیست

جنگو (Django) یک چارچوب وب منبع باز مبتنی بر (پایتون) Python است که قصد دارد از مدل معماری model-template-view (MVC) پیروی کند.

 

مقاله پییشنهادی : جنگو چیست
جنگو چیست

 

ویژگی‌های اصلی جنگو به شرح زیر است:

 • به علت اینکه سازنده اصلی جنگو، پایتون است اصولاً برای تضمین توسعه سریع وب طراحی شده است.
 • پایتون برای توسعه‌دهندگان قوانین سختگیرانه‌ای وضع کرده است البته که این قوانین به نفع خود توسعه‌دهندگان است. با اینکه این قوانین تا حدودی خلاقیت افراد را محدود می‌کند، اما موجب ایجاد کدهای دقیق و بدون خطا می‌شود.
 • جنگو تمرکز و تاکید بسیاری بر روی ایجاد فرایندهای سطح بالا دارد و سعی می‌کند فرایندهای سطح پایین را از انواع پروژه‌ها تفکیک کند تا نتیجه فرایند، نتیجه‌ای عالی و سطح بالا باشد.
 • هر پروژه‌ی جنگو می‌تواند شامل یک یا چند برنامه‌ی خاص یا داخلی باشد.
 • تمام چیزی که نیاز دارید تا بر جنگو مسلط شوید، یادگیری کامل و درک اساسی پایتون است.

 

مختصر سخنی از جنگو یا نود جی‌ اس (node js)

 

مواردی که ذکر کردیم از ویژگی و نکات اساسی جنگو است شما برای درک بهتر و گرفتن تصمیم مناسب بهتر است که آنان را بشناسید.

نود جی ‌اس (node js) چیست

به طور کلی Node.js چارچوبی منبع باز است که کاملا cross-platform طراحی شده است. نود جی‌اس یک محیط زمانی برای جاوا اسکریپت (JavaScript) است که می‌تواند کدهای JavaScript را خارج از یک پورتال وب به توسعه‌دهندگان ارائه دهد.

نود جی ‌اس در سال ۲۰۰۹ منتشر شد که مبتنی بر JavaScript ،C و ++C است. Node.js به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا با استفاده از جاوا اسکریپت بتوانند اسکریپت‌نویسی سمت سرور (server-side scripting) انجام دهند.

Node.js، به عنوان یک مدل جاوا اسکریپت می‌تواند جایگزین زبان‌های مختلفی که افراد برای اسکریپت‌های server-side  و client-side استفاده می‌کند، باشد. با این جایگزینی نود جی‌اس می‌تواند توسعه‌ی برنامه‌های وب را در کنار یک زبان برنامه‌نویسی مشخص با یکدیگر متحد کند.

برخی از ویژگی‌های مهم Node.js به شرح زیر است:

 • نود جی‌اس به دلیل طیف گسترده‌ای از کتابخان‌ها و پسوندهای رایگان بسیار انعطاف‌پذیر است. شما با توجه به اولویت و هدف خود از توسعه، می‌توانید محیط توسعه را اصلاح کنید.
 • Node.js پیشرفت در توسعه جاوا اسکریپت (JS) را تسریع کرده و فرصت‌های جدیدی را در اختیار متخصصان جاوا اسکریپت قرار می‌دهد. نود جی‌اس یک زبان ساده است که یادگیری آن کار چندان سختی نمی‌تواند باشد.
 • اگر آشنایی اولیه با جاوا اسکریپت داشته باشید می‌توانید به راحتی روی Node.js تسلط داشته باشید.
 • با استفاده از قابلیت‌های نود جی‌اس توسعه‌دهندگان به راحتی می‌توانند برنامه‌های خود را با جاوا اسکریپت (JS) تولید کنند.

تحلیل جنگو و نود جی‌ اس

میان جنگو و نود جی‌اس تفاوت‌هایی وجود دارد که در این بخش به بررسی آنان می‌پردازیم. تفاوت‌های بین جنگو و Node.js به شرح زیر است:

 • جنگو در سال ۲۰۰۵ و نود جی‌اس در سال ۲۰۰۹ منتشر شد.
 • جنگو براساس پایتون توسعه یافته و نود جی‌اس براساس JavaScript, C  و  ++C توسعه یافته است.
 • جنبه‌ی کلیدی و اصلی جنگو چارچوب توسعه‌ی برنامه‌های وب است و نود جی‌اس به اجرا درآوردن کدهای جاوا اسکریپت در زمان اجرا کردن برنامه است.
 • معماری جنگو براساس مدل MTV است و نود جی‌اس براساس رویداد محور.

از نظر امنیت

جنگو از NodeJS ایمن‌تر است. زیرا دارای یک سیستم داخلی است و از هرگونه نقص امنیتی محافظت می‌کند. نود جی‌اس به اندازه Django ایمن نیست، زیرا برای مدیریت نقص امنیتی به سیستم دستی نیاز دارد.

 

مقاله پییشنهادی : کتاب آموزش جنگو
کتاب آموزش جنگو

 

از نظر عملکرد

جنگو به علت داشتن یک سیستم داخلی عملکرد سریع‌تری از خود نشان می‌دهد. نود جی‌اس نیز عملکرد مناسبی از خود نشان می‌دهد اما به علت اینه متخصصان وب آزادی بیشتری در این چارچوب دارند، این آزادی سرعت مورد نیاز برای توسعه برنامه را کاهش می‌دهد.

از نظر پیچیدگی

جنگو بسیار پیچیده‌تر از NodeJS است. توسعه‌دهنده برای حل هر مشکلی باید به یک مسیر خاص بپیوندد. پیچیدگی نود جی‌اس کمتر از جنگو است. توسعه‌دهنده مجاز است هر مشکلی را که می‌خواهد حل کند.

از نظر مقرون به‌صرفه بودن

جنگو بسیار پویاتر و سرعت بالاتری دارد و  مقرون به‌صرفه است اما NodeJS بسیار آسان‌تر از جنگو است اما زمان عملکرد بالایی را جذب خود می‌کند به همین خاطر NodeJS بسیار مقرون به‌صرفه‌تر است.

از نظر داشتن شهرت

جنگو بسیار بالاتر از نود جی‌اس است. اما NodeJS با رشد و محبوبیتی که دارد ممکن است در آینده به چارچوب ترجیحی تبدیل شود.

از نظر انجمن‌ها

جنگو یک جامعه نسبتاً فعال و در عین حال کوچک دارد. اما نود جی‌اس دارای یک انجمن فعال با کاربران واجد شرایط است تا بتوانند در آخرین بروزرسانی‌ها و اصلاحات به شما کمک کنند.

از نظر انعطاف‌پذیری

جنگو دارای یک انعطاف‌پذیری مشخص است که ویژگی‌های بسیار زیاد توسعه‌ی وب را به همراه دارد. اما نود جی‌اس با استفاده از کتابخانه‌های JavaScript، ابزارها و ویژگی‌های مختلفی در NodeJS در دسترس دارند. شما در نود جی‌اس حتی می‌توانید یک برنامه مبتنی بر JS را از ابتدا بسازید.

 

مقاله پییشنهادی : کتابخانه جنگو
کتابخانه جنگو

 

مواردی که در اینجا ذکر کردیم از تفاوت‌های میان جنگو و نود جی‌اس است و اینکه چگونه این دو چارچوب به محبوبیت بسیاری دست یافتند.

چه شرکت‌هایی از جنگو یا نود جی‌ اس (node js) استفاده می‌کنند؟

شرکت‌هایی که از چارچوب استثنایی جنگو استفاده کرده‌اند و امروزه شاهد پیشرفت و موفقیت‌های آنان هستیم عبارتند از:

Disqus

Disqus بزرگترین پروژه‌ای است که تاکنون بر روی چارچوب جنگو از ابتدا ایجاد شده است. تقریباً ۷۵۰،۰۰۰ سایت با استفاده از Disqus، با حدود ۳۵ میلیون مصرف کننده، در جامعه‌ای نزدیک به ۵۰۰ میلیون نفر شرکت می‌کنند.

YouTube (یوتیوب)

بزرگترین برنامه‌ی حال حاضر که دیگر نیاز به معرفی ندارد YouTube (یوتیوب) است. با افزایش چشمگیر تعداد مخاطبان یوتیوب توسعه‌دهندگان این برنامه مجاب شدند تا از چارچوب جنگو استفاده کنند تا بتوانند ویژگی‌های بیشتری را به نرم‌افزار خود اضافه کنند.

 

تحلیل جنگو و نود جی‌ اس

Instagram (اینستاگرام)

اینستاگرام به عنوان محبوب‌ترین شبکه اجتماعی مبتنی بر پایتون برای فیلم و به اشتراک‌گذاری عکس، نیاز به توزیع داده‌های گسترده و کنترل تعداد زیادی از تعاملات بین کاربران در هر ثانیه دارد به خاطر همین از چارچوب جنگو استفاده می‌کند.

از دیگر شرکت‌های استفاده‌کننده‌ی جنگو می‌توان نام شرکت‌های Spotify, BitBucket, Dropbox, Mozilla, Pinterest, The Washington Post, و … را ذکر کرد.

همچنین شرکت‌هایی که از NodeJS استفاده می‌کنند عبارتند از:

PayPal (پی‌پال)

پی‌پال یکی از بزرگترین و مشهورترین رسانه‌ها برای پرداخت‌های اینترنتی است. پی‌پال از نود جی‌اس برای ساختن سمت سرور برای مصرف‌کنندگان استفاده می‌کند. طی سه ماهه اول سال ۲۰۲۰، ۳۲۵ میلیون حساب PayPal فعال در جهان وجود داشته است که نشان‌دهنده رشد ۱۷ درصدی سالانه است.

LinkedIn

LinkedIn، یک شبکه اجتماعی متمرکز بر شبکه‌های حرفه‌ای و توسعه شغلی، از ماه مه سال ۲۰۲۰ بیش از ۵۰ میلیون شرکت ذکر شده و ۲۰ میلیون لیست مشاغل فعال دارد. این شبکه از Node.js برای تقویت سمت سرور برنامه تلفن همراه LinkedIn استفاده می‌کند. نود جی‌اس باعث افزایش سرعت برنامه‌های موبایل می‌شود و در نتیجه یک کاربر می‌تواند کاربران دیگری را جذب کند.

Netflix (نت فلیکس)

نت فلیکس هم مانند نرم افزار یوتیوب دیگر نیازی به معرفی ندارد زیرا در سراسر جهان این شبکه کاملا مشهور به ساخت انواع فیلم و سریال است. رابط کاربری Netflix با Node ساخته شده است زیرا کاربران از عملکرد چارچوب Node.js کاملا مطمئن بودند.

 

مقاله پییشنهادی : طراحی سایت با جنگو
طراحی سایت با جنگو

 

از دیگر شرکت‌های استفاده‌کننده از نود جی‌اس می‌توان نام شرکت‌های Uber, eBay, Yahoo, GoDaddy, Walmart, Medium و … را ذکر کرد.

سوالات متداول در رابطه با جنگو و نود جی ‌اس

در این بخش به سوالاتی پاسخ می‌دهیم که در طی این سال‌های اخیر بسیار مورد پرسش قرار گرفته‌اند که این سوال‌ها به شرح زیر است:

کدام یک بهتر است، جنگو یا نود جی‌ اس (node js)؟

جنگو یا نود جی ‌اس را نمی‌توان واقعاً با یکدیگر مقایسه کرد. هیچ قانونی برای پیگیری و تصمیم‌گیری وجود ندارد که کدام یک از این دو فناوری می‌تواند برای توسعه برنامه‌های وب و تلفن همراه مفید باشد و مورد استفاده قرار گیرد. مقیاس‌پذیری و عملکرد جنگو و نود جی‌اس بسیار زیاد است. 

اگر مقیاس‌پذیری بالایی می‌خواهید، Django (جنگو) ترجیح داده می‌شود و اگر به عملکرد بالا نیاز دارید، باید از فریمورک Node.js (نود جی‌اس) استفاده کنید. روشن بودن اینکه می‌خواهید چه نوع توسعه‌ای انجام دهید تصمیم و انتخاب شما را آسان می‌کند.

در جنگو QuerySet چیست؟

مجموعه‌ای از پایگاه داده معمولاً به عنوان QuerySet در جنگو نامیده می‌شود. هنگامی که از مدل‌ها برای استفاده از یک رکورد یا گروهی از سوابق از پایگاه داده استفاده می‌کنید، آنها به عنوان QuerySets به نرم افزار برمی‌گردند.

چه پیش نیازهایی برای تبدیل شدن به یک توسعه‌دهنده Node.js وجود دارد؟

اگر می‌خواهید به یک توسعه‌دهنده Node.js (نود جی‌اس) تبدیل شوید، باید JavaScript و تمامی مفاهیم مرتبط با آن را بیاموزید. در صنعت توسعه نرم افزار، Node.js تقاضای زیادی پیدا کرده است. شما باید اصول توسعه وب، یعنی HTML و CSS را نیز بدانید. آزمایش کردن وب سایت بسیار حیاتی است زیرا Node.js یک زبان سمت سرور (server-side) است.

نتیجه‌گیری

موفقیت در توسعه هر برنامه‌ی وب بسیار وابسته به روش‌ها و ابزارهایی است که تیم شما از آنها استفاده خواهد کرد. هردو چارچوب جنگو و نود جی‌اس دارای فناوری پیشرفته‌ای هستند و می‌توانند در توسعه و ایجاد هر برنامه‌ای به شما کمک کنند.

به همین خاطر هیچ پاسخ منطقی‌ای برای اینکه بگوییم جنگو بهتر است یا نود جی‌اس (node.js)؟ وجود ندارد زیرا هر دو دارای ابزاری متنوع هستند که امکانات متفاوتی را در دسترس قرار می‌دهند. جنگو یا نود جی ‌اس (node.js) هر دو فناوری‌های نوپایی هستند که می‌توانند طبق نیازهای دقیق توسعه‌دهنده مورد استفاده قرار گیرند.

به این نکته توجه داشته باشید که تمامی نیازهای خود را تحلیل و بررسی کنید تا بتوانید به راحتی به تمامی نیازهای توسعه‌ برنامه‌ی خود پاسخ دهید. جنگو یا نود جی ‌اس هردو فریمورکی قدرتمند هستند، پس با توجه به نیاز خود تصمیم بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا