هوش مصنوعی

تحلیل احساسات با هوش مصنوعی

تحلیل احساسات با هوش مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟ فرض کنید هنگامی‌که برای مدت‌زمان زیادی در یک جاده مشغول به رانندگی هستید ممکن است احساس خواب به شما دست بدهد و برای یک‌لحظه بخوابید و این اتفاق منجر به‌تصادف می‌شود؛ اما اگر در لحظه‌ای که شما خواب‌آلود هستید، کسی یا چیزی به شما هشدار دهد امکان دارد به خودتان بیایید و ماشین را متوقف کنید و کمی بخوابید. یا مثلاً هنگام احساس خواب‌آلودگی اگر فرمان ماشین شما لرزش داشته باشد و صدای بوق تولید کند، چه؟ این همان کاربرد هوش مصنوعی در تشخیص احساسات انسانی است که در این پست آموزشی از مکتب خونه می‌خواهیم در رابطه با آن باهم به گفتگو بپردازیم.

ویدئو پیشنهادی: آموزش یادگیری ماشین

تحلیل احساسات با هوش مصنوعی به چه معنا است؟

تحلیل احساسات با هوش مصنوعی که به‌عنوان هوش مصنوعی احساسی نیز شناخته می‌شود، اساساً همه‌چیز در مورد تشخیص احساسات انسانی با استفاده از هوش مصنوعی است. ماشین‌هایی با این نوع هوش هیجانی قادرند نه‌تنها کانال‌های شناختی، بلکه کانال‌های عاطفی ارتباط انسانی را نیز درک کنند. این ویژگی آن‌ها را قادر می‌سازد تا سیگنال‌های کلامی و غیرکلامی را تشخیص دهند، تفسیر کنند و به آن‌ها پاسخ مناسب دهند.

درزمینهٔ تحقیقاتی، کار زیادی برای انتقال درک عاطفی به ماشین‌ها انجام می‌شود. یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق از بارزترین کارهایی است که در این زمینه‌های تحقیقاتی انجام می‌شود.

کانال‌های یادگیری ماشین‌ها از روی احساس انسان

تشخیص بیان چهره و تجزیه‌وتحلیل احساسات از ورودی بصری جنبه‌های خاصی از تشخیص احساسات هوش مصنوعی هستند که در حال حاضر در تحقیقات بینایی کامپیوتری فعال هستند. امروزه تعامل انسان و ماشین یک حوزه حیاتی مطالعه است. سیستم‌های هوش مصنوعی با تجربه بصری سعی در درک تعامل اجتماعی دارند؛ اما تشخیص احساس با استفاده از AI فقط به تصاویر ختم نمی‌شود.

کانالهای تشخیص احساسات با هوش مصنوعی

در فن‌آوری تشخیص احساسات با هوش مصنوعی، تصاویر، سیستم‌های تشخیص گفتار، حرکات فیزیکی بدن و… به‌عنوان ورودی برای ماشین‌ها استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب، ماشین‌ها یاد می‌گیرند که چگونه لبخند یا تغییر لحن صدا را تشخیص داده و تفسیر کنند، به‌عنوان‌مثال: ماشین‌های تشخیص چهره می‌توانند چهره افراد را ازلحاظ شاد بودن، غمگین بودن و… تشخیص دهند. محققان همچنین در حال کار با پارامترهایی مانند دمای پوست و ضربان قلب و… نیز هستند تا با استفاده از آن‌ها بتوانند که احساسات را تشخیص دهند.

پتانسیل تحلیل احساسات با هوش مصنوعی

احساسات تأثیر زیادی بر رفتار انسان دارند و این احساسات بر جنبه‌های مختلف زندگی ما تأثیر مستقیمی دارند. تحلیل احساس باهوش مصنوعی پتانسیل‌های زیادی دارد که جنبه‌های مختلف زندگی بشری را تحت تأثیر قرار دهد. ماشین‌ها این پتانسیل رادارند که:

  • از هر تعاملی با انسان درس بگیرند
  • هم مسیر شناختی و هم مسیر عاطفی ارتباطات انسانی را درک کنند
  • حس نیت انسان را تشخیص دهند
  • بین جملات تحت‌اللفظی و غیر تحت‌اللفظی تمایز قائل شوید.
  • و…

تحلیل احساسات با هوش مصنوعی درزمینهٔ های مختلفی به کار می‌رود و این پتانسیل را دارد که در صنایع مختلفی به‌کاربرده شود که نتیجه آن استفاده به بهینه از منابع انسانی و ماشینی خواهد بود.

وقتی صحبت از خواندن و درک احساسات می‌شود، انسان‌ها (هنوز) بسیار جلوتر از ماشین‌ها هستند. بااین‌وجود، هوش مصنوعی احساسی در حال حاضر فرصت‌هایی را برای شخصی‌سازی تجربه کاربر و درنتیجه تقویت ارتباط با مشتری ارائه می‌دهد. قابل پیش‌بینی است که با پیشرفت علمی بیشتر، هوش هیجانی ماشین‌ها دقیق‌تر می‌شود.

سنگ بنای فنی برای این تکامل گذاشته‌شده است و اکنون فقط باید از نزدیک مشاهده کنیم که ماشین‌ها چقدر سریع یاد می‌گیرند که همدلی نشان دهند و بنابراین به بخشی جدایی‌ناپذیر از ارتباطات و رفتار مصرف ما تبدیل می‌شوند.

مقاله پیشنهادی: پیش ‌بینی churn

موارد استفاده از هوش مصنوعی در تشخیص احساس

فناوری تشخیص احساسات در صنایع مختلف ازجمله مراقبت‌های بهداشتی، بازاریابی و تولید و… مورداستفاده انسان‌ها واقع‌شده است و هم‌اکنون در حال طی کردن قله‌های پیشرفت است. این مسیرها هنوز به تکامل جدی نرسیده‌اند ولی پتانسیل این رادارند که به تکامل نسبی دست یابند.

موارد استفاده از هوش مصنوعی در تشخیص احساس

تشخیص احساسات در مراقبت‌های بهداشتی

ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند از تشخیص احساسات در هوش مصنوعی برای اولویت‌بندی بیماران خود با تجزیه‌وتحلیل حالات چهره در اتاق انتظار، به‌ویژه در مراکز مراقبت فوری و اورژانس‌ها که افراد قرار ملاقات تعیین نمی‌کنند، استفاده کنند. کسانی که بیشترین ناراحتی رادارند می‌توانند بالاترین اولویت را داشته باشند، درحالی‌که آن‌هایی وضعیت سلامتی آن‌ها نرمال است می‌توانند در اولویت‌های بعدی قرار بگیرند.

تحلیل احساسات با هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی

علاوه براین محققان از فناوری تحلیل احساسات با هوش مصنوعی به روش‌های تجربی بیشتری نیز استفاده می‌کنند. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد با استفاده از Google Glass و یک اپلیکیشن سفارشی گوشی هوشمند راهی برای کمک به کودکان اوتیسمی پیدا کردند که احساسات و حالات چهره‌ای را که با آن مواجه می‌شوند شناسایی کنند. تا زمانی که کودک عینک گوگل را به چشم داشته باشد، این برنامه به کودک در زمان واقعی درباره حالات چهره افراد دیگر بازخورد می‌دهد.

تشخیص احساسات باهوش مصنوعی در بازاریابی

بازاریابان همیشه می‌خواهند قبل از عرضه محصولات بدانند عملکرد آن‌ها چگونه است. هوش مصنوعی در این رابطه پا به میدان گذاشته است و با تشخیص احساس کاربر نسبت به خدمات و محصولات این توانایی را دارد که به بازاریابان کمک کنند از احساسات کاربر که به صورت داده در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد برای بینش‌های آینده استفاده کنند. فناوری تشخیص احساسات با هوش مصنوعی می‌تواند به شرکت‌ها کمک کند تا با تجزیه‌وتحلیل حالات چهره آزمایش‌کنندگان که از محصولاتشان استفاده می‌کنند یا تبلیغات آن‌ها را تماشا کنند.

هوش مصنوعی خودرو برای سیستم‌های نظارت بر راننده

روزانه تعداد زیادی تصادفات و تلفات ناشی از حواس‌پرتی رانندگی در جهان رخ می‌دهد. با پیاده‌سازی سیستم‌های خودکار و قابلیت‌های رانندگی خودکار، تولیدکنندگان خودرو با نگرانی‌ها و ملاحظات ایمنی بسیار بیشتری روبرو هستند. آن‌ها باید معیارهای ایمنی تعیین‌شده توسط قوانین صنعت خودرو را رعایت کنند؛ مانند برنامه ارزیابی خودروهای جدید اروپایی (Euro NCAP) و سازگار با استانداردهای تغییر ایمنی.

برای افزایش ایمنی جاده، خودروسازان باید وضعیت راننده، مانند احساسات، میزان خستگی و پاسخ به قوانین راهنمایی و رانندگی را درک کنند. هوش مصنوعی Affectiva Automotive از دوربین‌ها و میکروفون‌ها برای اندازه‌گیری حالت‌های پیچیده و ظریف احساسی و شناختی با استفاده از چهره و صدا در زمان واقعی استفاده می‌کند. چارچوب‌های یادگیری عمیق متناسب، بینایی رایانه، تشخیص گفتار و حجم عظیمی از داده‌های دنیای واقعی، این نسل جدید نرم‌افزار تشخیص احساس با هوش مصنوعی را تقویت می‌کنند. این به سازندگان اجازه می‌دهد تا آسیب‌های راننده را شناسایی کنند و به‌روزرسانی‌های عملی و جذاب خودرو را برای بهبود ایمنی توسعه دهند.

محدودیت‌های هوش مصنوعی احساسی

مانند بسیاری از مدل‌های هوش مصنوعی، دقت در تشخیص احساسات یک نگرانی حائز اهمیت است که در این مدل نیز وجود دارد. محققان باید هوش مصنوعی را به‌طور گسترده آموزش دهند و موضوعاتی از فرهنگ‌های مختلف را شامل شوند، زیرا هر فرهنگی احساسات را به یک شکل بیان نمی‌کند. حتی باوجوداین آموزش متنوع، هوش مصنوعی باید به‌درستی تعیین کند که یک موضوع به کدام فرهنگ تعلق دارد تا بتواند خواندن دقیقی از احساس انسانی را ارائه دهد که ممکن است همیشه امکان‌پذیر نباشد.

با توجه به اینکه حالات چهره ازنظر فرهنگی متغیر هستند، استفاده از آن‌ها برای آموزش سیستم‌های یادگیری ماشینی به‌طور اجتناب‌ناپذیری انواع زمینه‌ها، سیگنال‌ها و انتظارات مختلف را باهم ترکیب می‌کند. ازاین‌رو در تحلیل احساسات با هوش مصنوعی با محدودیت‌هایی مواجه است که محققان باید با این محدودیت‌ها طوری برخورد کنند که کمترین تأثیر را در میزان دقت ارائه دهند.

کیت کرافورد، پروفسور تحقیقاتی در USC Annenberg و محقق ارشد مایکروسافت ریسرچ، در مقاله خود برای The Atlantic، می‌نویسد: با توجه به اینکه حالات چهره ازنظر فرهنگی متغیر است، استفاده از آن‌ها برای آموزش سیستم‌های یادگیری ماشینی به‌طور اجتناب‌ناپذیری همه انواع را باهم ترکیب می‌کند. زمینه‌ها، سیگنال‌ها و انتظارات مختلف. محققان نمی‌توانند انتظار داشته باشند که لبخند در یک کشور دقیقاً همان احساسات را در کشور دیگر نشان دهد. به‌عنوان‌مثال، بسیاری از مردم کشورهای مختلف هنگام تمسخر دیگران می‌خندند یا هنگامی‌که عصبی هستند می‌خندند و خنده همیشه‌ بیانگر انتقال احساس شادی نیست.

همچنین همان‌طور که گفتیم فناوری تشخیص احساسات با هوش مصنوعی کاربردهای زیادی در دنیای تجارت دارد، اما با محدودیت‌هایی نیز همراه است. این ابزار عالی برای جمع‌آوری بازخورد در مورد محصولات و خدمات می‌توانند بسیار کمک‌کننده باشد و همچنین ممکن است به شرکت‌ها کمک کند که در مراقبت‌های بهداشتی و تولید گام‌های بزرگی بردارند.

شرکت‌هایی که به دنبال جمع‌آوری تحقیقات در مورد مشتریان خود یا بهبود محصولات خود هستند باید به هوش مصنوعی تشخیص احساسات بپردازند. بااین‌حال، بسیار مهم است که در نظر داشته باشید که همه انسان‌ها و مشتریان احساسات خود را به یک شکل نشان نمی‌دهند، بنابراین از این نرم‌افزار نباید برای تصمیم‌گیری‌های تغییردهنده زندگی استفاده شود، مانند انتساب گناه در مورد جرائم اجتماعی در دادگاه‌ها یا تعیین اینکه آیا کسی به او دروغ می‌گوید یا خیر.

نتیجه‌گیری

تحلیل احساسات با هوش مصنوعی و یادگیری ماشین یکی از پرطرفدارترین زمینه‌های تحقیقاتی است که کارشناسان آینده آن را روشن می‌بینند. نوآوری آینده در تشخیص احساسات به ماشین‌ها این امکان را می‌دهد تا احساس مردم را درک کنند و در جنبه‌های مختلف زندگی بشری تأثیر به سزایی بگذارند و به مدرنیته کردن هرچه بیشتر زندگی اجتماعی کمک کنند.

هوش مصنوعی با استفاده از داده‌های گفتاری، بصری، فیزیکی و… می‌تواند احساسات انسان را نسبت به یک اتفاق، رویداد، خدمات و… تشخیص دهد و از آن برای اهداف متفاوتی استفاده کند.

تشخیص احساسات یک زمینه کامپیوتری  و یک علم نسبتاً پیچیده است که برای اینکه به‌خوبی آن را درک کنیم و نحوه کار آن را یاد بگیریم به یک سری پیش‌نیاز در علوم و مهندسی کامپیوتر نیاز داریم که بحث در رابطه با آن‌ها خارج از حوصله این مقاله است. امیدوارم که مقاله ما در رابطه با تشخیص احساس با هوش مصنوعی موردتوجه شما قرارگرفته باشد.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا