برنامه نویسی و IT

چگونه برنامه نویس جنگو شویم

مختصر تعریفی از برنامه نویس جنگو

شاید خیلی از افراد با فریمورک جنگو و انواع آشنایی داشته باشند و بخواهند به یک توسعه‌دهنده یا برنامه نویس جنگو تبدیل شوند. ما قصد داریم در این مقاله شما را راهنمایی کنیم تا بتوانید به راحتی و بدون مشکلی به یک برنامه نویس جنگو تبدیل شوید.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش فریمورک جنگو
آموزش جنگو (django)

 

به طور کلی جنگو (Django) یک نرم افزار طراحی وب است که می‌تواند به توسعه‌دهنده یا برنامه نویس جنگو در ایجاد انواع برنامه‌های کاربردی در وب سایت کمک کند. خوشبختانه نگرانی در رابطه با کار با جنگو اصلا وجود ندارد زیرا تمامی علاقه‌مندان به راحتی می‌توانند آن را آموزش ببینند و شروع به ساخت نرم افزارهای کاربردی کنند.

 

مختصر تعریفی از برنامه نویس جنگو

جنگو چیست

ابتدا بگذارید قبل از اینکه وارد مبحث تبدیل شدن به برنامه نویس جنگو صحبت کنیم در مورد اینکه اصلا جنگو چیست و چه فریمورک‌هایی دارد سخن بگوییم. اگر ما یک ساختمان را در نظر بگیریم پایه و ستون‌های ساختمان ما همان حکم فریمورک‌های جنگو را دارند.

جنگو ستون یا استخوان‌بندی یک نرم افزار است به طوری که هر برنامه‌نویس یا توسعه‌دهنده می‌تواند با استفاده از این اسکلت هر نرم افزاری را که بخواهد، می‌تواند ایجاد کند. جنگو باعث ایجاد تغییرات بسیاری از نظر صفحات وب استاتیک و پویا، مطابق با نیازهای مصرف‌کننده شده است.

 

مقاله پییشنهادی : جنگو چیست
جنگو چیست

 

با این توضیحات شاید به نظر برسد که مدیریت پروژه جنگو کار بسیار ساده و آسانی باشد اما این تصور را از ذهن خود خارج کنید زیرا ممکن است این کار چندین ساعت یا حتی چندین روز وقت شما را بگیرید.

اولین حرکتی که ابتدا برای تبدیل شدن به یک توسعه‌دهنده و برنامه نویس جنگو باید انجام دهید، یادگیری است.

با ظهور دیجیتالی شدن، یادگیری آنلاین بهترین گزینه برای روش‌های متداول یادگیری بوده است. امروزه میلیون‌ها منبع بصورت آنلاین در دسترس است که یک نقشه راه کامل برای یادگیری برنامه‌نویسی از ابتدا به شما ارائه می‌دهد.

چرا تبدیل شدن به برنامه نویس جنگو اهمیت دارد؟

Django یک چارچوب وب منبع باز مبتنی بر Python (پایتون) است که از معماری model-view-controller) MVC) پیروی می‌کند. جانکو چارچوبی قابل اطمینان است که بسیار سریع و با عملکردی بالا می‌تواند به تمامی نرم افزارها کمک کند. جنگو تقریبا دوازده سال یا شاید بیشتر ایجاد شد اما به صورت رسمی در آوریل ۲۰۱۹ با قابلیت و ویژگی‌های جدیدی به توسعه‌دهندگان و کاربران معرفی شد.

Django یک چارچوب شگفت‌انگیز برای توسعه‌دهندگان وب است زیرا زیر ساخت‌های مورد نیاز برای وب سایت‌های مبتنی بر پایگاه داده را فراهم می‌کند که دارای تأیید اعتبار کاربر، مدیریت محتوا، فرم‌های تماس، بارگذاری پرونده و موارد دیگر هستند.

به جای اینکه شما تمامی ویژگی‌های ساخت یک برنامه را بخواهید یاد بگیرید می‌توانید از فریمورک جنگو استفاده کنید و وقت خود را به توسعه‌ی برنامه‌های وب اختصاص دهید.

نکته: اگر شما بخواهید از پایتون استفاده کند مخصوصا برای طراحی کردن برنامه‌های وب، جنگو می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

 

چرا تبدیل شدن به برنامه نویس جنگو اهمیت دارد؟

مهارت‌های مورد نیاز برنامه نویس جنگو چیست

برای اینکه شما به یک برنامه نویس جنگو تبدیل شوید نیاز دارید تا یک سری از مهارت‌ها را بیاموزید و آنان را تقویت کنید. اگر موافق باشید به سراغ برخی از این مهارت‌های مورد نیاز برویم و آنان را بررسی کنیم.

مهارت‌های مورد نیاز برای تبدیل شدن به توسعه‌دهنده و برنامه نویس جنگو عبارتند از:

 

مقاله پییشنهادی : کتاب آموزش جنگو
کتاب آموزش جنگو

قدرت برنامه‌ریزی خود را تقویت کنید

اولین کاری که شما ابتدا باید برای تبدیل شدن به برنامه نویس جنگو انجام دهید این است که به طور دقیق برنامه‌ها و مهارت‌های خود تقویت و برای هر یک زمان مشخصی تعیین کنید. وب سایت و شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام، Pinterest ،Bitbucket از Django (جنگو) برای توسعه‌ی چارچوب خود استفاده می‌کنند. 

بنابراین شما باید تسلط کاملی بر روی زبان‌های برنامه‌نویسی داشته باشید تا در مواقع لزوم بتوانید از آنان بهترین استفاده را کنید. از آنجایی که برنامه‌نویسی Django در پایتون نوشته شده است، بسیار ضروری است که برنامه‌نویس از قبل به زبان‌های برنامه‌نویسی مانند جاوا یا هر زبان دیگر کاملا مسلط باشد.

تقویت آینده‌نگری

به طور کلی یک برنامه‌نویس باید دقیقا بداند که احتیاجات عموم مردم چیست و با توجه به همان احتیاجات شروع به طراحی و ایجاد نرم افزار کند. دستور کار واقعی ایجاد وب سایت‌ها، نرم افزارها و برنامه‌های کاربردی تأمین خواسته‌های عموم مردم است، زیرا در حال حاضر عصر تکنولوژی است و بیشتر بخش‌ها آموزش دیده‌اند تا از منابع برای منافع خود استفاده کنند.

 

مهارت‌های مورد نیاز برنامه نویس جنگو چیست

به دلیل رقابت شدید میان شرکت‌ها وب سایت‌های زیادی به وجود آمده‌اند که هر کدام جدا از دیگری مشغول به کار هستند. همین امر منجر شده تا برنامه‌نویسان جنگو با شرکت و وب سایت‌های مختلف همکاری کنند. با توجه به این توضیحات برنامه‌نویس باید به الگوی معماری بسیار توجه داشته باشد تا بتواند برنامه را از نظر ظاهری و همچنین از نظر عملکردی، مرتبط با نیاز کاربر تولید کند.

تسلط بر زبان‌های برنامه‌نویسی مورد نیاز

لازم است ابتدا قبل از اینکه به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای جنگو تبدیل شوید، دانش و مهارت‌های خود را در یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی جنگو تقویت کنید. توانایی ارزیابی مهارت‌های شما و چگونگی تسلط بر روی زبان‌های برنامه‌نویسی یک مزیت بزرگ به‌حساب می‌آید. 

زیرا بیشتر اوقات برنامه‌نویسانی که دانش کاملی بر زبان‌های برنامه‌نویسی بخصوص جاوا و پایتون ندارند، در کارهای آزمایشی و پروژه‌های داده شده توسط یک شرکت عملکرد خوبی نمی‌توانند از خود نشان دهند.

با این حال، بسیار مهم است که توسعه‌دهنده تمامی گوشه به گوشه‌های زبان برنامه‌نویسی را درک کند زیرا هنگام اجرای (MVC (Model-View-Controller مجبور است جزئیات را در براکت‌ها (brackets) فشرده کند.

چگونگی نحوه‌ی شروع کار برنامه نویس جنگو

در این بخش به اینکه چگونه یک توسعه‌دهنده و برنامه نویس جنگو می‌تواند کار خود را شروع کنید سخن می‌گوییم که به شرح زیر است:

استفاده از آموزش‌های آنلاین

اولین راه خوب و مفید برای شروع کار به عنوان یک توسعه‌دهنده جنگو در سراسر جهان استفاده از آموزش‌های آنلاین است. اگر شما بخواهید به یک برنامه‌نویس ماهر تبدیل شوید باید هدف خود را مشخص و برای آن برنامه‌ریزی کنید. 

برای مثال شما یک کانال یا گروه آموزش برنامه‌نویسی جنگو راه‌اندازی می‌کنید و مخاطبان زیادی را جلب خود می‌کنید قبل از اینکه شروع به کار کنید ابتدا مشخص کنید که شما می‌خواهید به افراد حرفه‌ای آموزش بیشتر بدهید یا به افرادی که مبتدی هستند و تازه کارند.

اگر انتخاب شما افراد مبتدی باشد باید ابتدا اصول اولیه برنامه‌نویسی جنگو را به آنان آموزش بدهید و بعد به سراغ دیگر مهارت‌ها بروید.

تمرین کردن

در هر زمان که وقت خالی پیدا کردید از آن استفاده کنید تا به مهارت‌های برنامه‌نویسی خود بهبود بیشتری ببخشید. هرچه شما مهارت‌های بیشتر و قویتری داشته باشید شانس موفقیت شما بیشتر خواهد شد.

مقاله پییشنهادی : کتابخانه جنگو
کتابخانه جنگو

 

اگر شما مهارت‌های بسیار زیادی در رابطه با برنامه‎نویسی جنگو داشته باشید شرکت و سازمان‌های زیادی خواهان جذب و استخدام شما به عنوان برنامه نویس جنگو خواهند شد.

انجام قراردادهای کوچک

هنگامی که به سطح خاصی از تسلط بر زبان برنامه‌نویسی رسیدید، می‌توانید با در دست گرفتن پروژه‌های کوچک برای شرکت‎های جدید اما در حال رشد، استعدادهای خود را به نمایش بگذارید. این یک روش عالی است که بتوانید خودی در پروژه‌های برنامه‌نویسی نشان دهید.

اگر شما توسط یک شرکت کوچک ولی در حال رشد استخدام شدید می‌توانید با قبول کردن پروژه‌های مختلف با شرکت‌های بزرگ به رقابت بپردازید و این مورد فرصتی مناسبی برای پیشرفت در کار شما می‌باشد.

نکته: برنامه‌نویسان شرکت‌ها به نوعی ستون فقرات شرکت‌ها به‌حساب می‌آیند.

فرصت‌های طلایی برنامه نویس جنگو 

علاوه بر اینکه شرکت‌های مختلفی به دنبال افراد مجرب در زمینه‌ی برنامه‌نویسی جنگو هستند، فرصت‌های شغلی و طلایی پیشروی برنامه‌نویسان جنگو وجود دارد که با یکدیگر آنان را بررسی می‌کنیم.

حرفه‌ای امیدوارکننده

کار در جنگو هیچ وقت تمامی ندارد و همیشه این زبان برنامه‌نویسی در حال رشد و پیشرفت است. مطمئن باشید با افزایش و پیشرفت فناوری، نیاز به توسعه‌دهندگان وب در همه زمان‌ها زیاد خواهد شد.

علاوه بر این موارد، می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید به یک توسعه‌دهنده وب Back-End (مشخصات فنی) یا به یک توسعه‌دهنده وب Front-End (ظاهر وب سایت) تبدیل شوید یا خیر؟!

پاسخگویی به نیازهای افراد

از آنجایی که پیگیری تقاضای افراد در هر شرکتی کار آسانی نخواهد بود به همین خاطر هر شرکتی چندین و چند نفر را مسئول این کار قرار می‌دهد. بر این اساس گروهی از برنامه‌نویسان هر یک مسئولیت جداگانه‌ای را بر عهده می‌گیرند تا بتوانند هرچه سریعتر و بهتر به تقاضای مشتریان پاسخ دهند.

 

چگونگی نحوه‌ی شروع کار برنامه نویس جنگو

 

با این وجود، داشتن خلاقیت در عین مهارت فنی نیز به همان اندازه مهم است زیرا این اندیشمندان هستند که در واقع ایده‌هایی را تولید می‌کنند که به تدریج توسط توسعه‌دهندگان زنده می‌شود.

کارآفرینی

باز هم، یک طرف مهم در ایجاد یک صفحه وب این است که با گذشت زمان و تجربه شما می‌توانید دامنه طراحی خود را شروع کنید و Django می‌تواند بیشتر در این مسیر به شما کمک کند. به محض اینکه تجربه کافی را برای اشتغال و اتمام پروژه‌های بزرگ تقریباً به تنهایی جمع کردید و دانش قابل توجهی کسب کردید، فقط در این صورت می‌توانید فرصتی پیدا کنید تا تیم خود را از کارآفرینان تشکیل دهید.

با این وجود، این نوع دامنه‌های طراحان نوپا در کشور به یک حامی مالی خوب احتیاج دارند بنابراین به‌گونه‌ای با مشتریان خود رفتار کنید که آنان از کار شما رضایت کامل داشته باشند و بتوانند در ادامه‌ی راه به شما کمک کنند. 

 

مقاله پییشنهادی : طراحی سایت با جنگو
طراحی سایت با جنگو

بازار کار و حقوق برنامه نویس جنگو 

به طور کلی با پیشرفت تکنولوژی و فناوری هر روزه نیاز شرکت‌ها به برنامه‌نویسان بیشتر می‌شود. به همین خاطر هرچه شما در حرفه‌ی خود مجرب‌تر باشید شانس بیشتری در استخدام شدن در شرکت‌های مختلف دارید.

در مورد حقوق و دستمزد یک برنامه نویس جنگو اگر بخواهیم صحبت کنیم باید بگوییم که حقوق و دستمزد توسعه‌دهنده جنگو به نوع کار و مسئولیتی که برعهده دارد، بستگی دارد. این نکته را به یاد داشته باشید هرچه سابقه‌ی کاری شما در حرفه‌ی برنامه نویسی بیشتر باشد دستمزد و حقوق شما بیشتر خواهد بود.

سخن آخر

در دنیایی که هر روزه درحال پیشرفت است چرا شما جزئی از این پیشرفت نباشید؟! درست است ممکن تبدیل شدن به یک توسعه‌دهنده یا برنامه نویس جنگو کار زیادی راحتی نباشد اما ممکن است موفقیت‌های چشمگیری را برای شما فراهم کند.

پس اگر به این حرفه علاقه دارید هرچه سریعتر اقدام کنید و فرصت طلایی پیشروی خود را غنیمت بشمارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا