لهجه‌ بریتیش در زبان انگلیسی

لهجه بریتیش یا بریتانیایی شامل لهجه‌های متعددی از سرتاسر جزیره‌ی بریتانیای کبیر است که شامل لهجه‌هایی مثل انگلیسی، اسکاتلندی، ولزی و زیرمجموعه‌های آن‌ها می‌شود. با وجود لهجه‌های متعدد و مختلف در این کشور، یک لهجه با نام لهجه‌ی فصیح (Received Pronunciation) به عنوان استاندارد شناخته می‌شود، به طوری که ملکه‌ی بریتانیا، آثار تلویزیونی، عناوین سینمایی و… همه از این لهجه استفاده می‌کنند.

زمانی که فردی سعی می‌کند به آموزش زبان انگلیسی با لهجه بریتیش بپردازد، لازم است که از اصول و قواعد خاصی پیروی کند. در ادامه برخی از مهم‌ترین نکات برای یادگیری این لهجه را به شما خواهیم گفت و سپس منابعی برای آموزش بیشتر معرفی خواهیم کرد.

چگونه لهجه بریتیش داشته باشیم؟

نکته‌ی اول: تلفظ حرف A

اولین نکته‌ای که در هنگام صحبت با لهجه بریتیش باید به آن توجه کرد، تلفظ حرف A در برخی از کلمات است. در لهجه‌ی آمریکایی حرف A معمولاً به صورت « اَ » تلفظ می‌شود، به طور مثال همانطور که ما در فارسی در کلمه‌ای مثل « اهمیت » حرف الف را تلفظ می‌کنیم. اما این تلفظ در اکثر مواقع به صورت کشیده و همانند تلفظ « آ » می‌آید، مثلاً همانطور که ما در فارسی در کلمه‌ای مثل « آخر » حرف الف را تلفظ می‌کنیم.

برای تمرین چندین مثال زیر را با صدای بلند برای خودتان تکرار کرده و سعی کنید که با تلفظ « آ » آن‌ها را بیان کنید:

لازم به ذکر است که این قواعد در تمامی حالات پای برجا نیستند، به طور مثال کلمه‌ی انگلیسی‌ای که به معنای دست (Hand) است همچنان به صورت « هَند » تلفظ می‌شود و « هآند » نیست.

با اینکه قواعدی برای تعیین زمان تغییر تلفظ حرف A از « اَ » به صورت « آ » وجود دارد این قواعد دارای مقدار زیادی استثناء هستند، پس بهترین روش برای شناخت کلماتی که تلفظ حرف A آن‌ها با انگلیسی آمریکایی متفاوت است حفظ کردن کلمات متفاوت با استفاده از گوش دادن فراوان و توجه کردن به گفتار در هنگام صحبت کردن افرادی است که لهجه بریتیش دارند.

نکته‌ی دوم: تلفظ حرف R

این نکته اصلی‌ترین تفاوتی است که افراد ناآشنا با قواعد لهجه بریتیش آن را تشخیص می‌دهند. در تلفظ بریتیش حرف R فقط در وقتی بصورت « ر غلیظ » تلفظ می‌شود که قبل از یکی از حروف صدادار (a – e – i – o – u) بیاید. در غیر این صورت حرف R عملاً تلفظ نشده و یا بصورت ساکن و ملایم تلفظ می‌شود.

(منظور از « ر غلیظ » آن موقعی است که در هنگام تلفظ حرف « ر » برای تلفظ زبان به سقف دهان می‌چسبد.)

برای تمرین چندین مثال زیر را با صدای بلند برای خودتان تکرار کرده و سعی کنید که حرف R را به درستی تلفظ کنید:

همانطور که می‌بینید در کلمه‌ی Brother حرف « ر » اول بصورت « ر غلیظ » و کاملاً عادی تلفظ می‌شود چون بعد از آن حرف صدادار O آمده است، ولی حرف « ر » دوم در آخر کلمه تلفظ نمی‌شود.

ویدیو پییشنهادی : آموزش لیسنینگ آیلتس

نکته‌ی سوم: تلفظ حرف T

آخرین نکته‌ در یادگیری لهجه بریتیش شیوه‌ی تلفظ کردن حرف T است. حرف T اگر به تنهایی بیاید (یعنی به صورت Th) نباشد، باید حتماً بصورت حرف « ت » تلفظ شود.

همانند تمارین قبل مثال‌های زیر را با صدای بلند برای خود تکرار کرده و از تلفظ کامل حرف T بصورت « ت » مطمئن شوید:

در این مثال دو تا از نکات را می‌بینیم، هم می‌بینیم که حرف T به صورت « ت » تلفظ شده و هم می‌بینیم که حرف « ر » در آخر کلمه حذف می‌شود.

حال چند جمله شامل هر سه نکته ببینیم:

(حروف درون پرانتز حروفی هستند که تلفظشان در لهجه بریتیش متفاوت است.)

قابل توجه است که در مثال سوم حرف R در کلمه‌ی for به صورت ساکن در نیامد، زیرا در کلمه‌ی بعدی (a) یک حرف صدادار به دنبال آن آمده است.

این سه نکته، ارکان اصلی آموزش لهجه بریتیش است، ولی نکات و قسمت‌های فراوان دیگری وجود دارد که توضیح آن در این مقاله نمی‌گنجد. برای همین چندین منبع برای یادگیری بیشتر معرفی می‌کنیم:

منابع مناسب برای یادگیری لهجه بریتیش

این کتاب فقط یک کتاب آموزش زبان انگلیسی با لهجه بریتیش نیست، بلکه همه چیز درباره‌ی انگلیسی بریتانیایی را در بر می‌گیرد. این کتاب لهجه بریتیش را در کنار تاریخچه‌ای که این شیوه‌ی تلفظ را توجیه می‌کند آموزش می‌دهد و با نگاهی که به فرهنگ عامیانه‌ی بریتانیا می‌اندازد انگلیسی را تفسیر می‌کند.

این آموزش سه قسمتی توسط یک معلم بازیگری به صورت رایگان بر روی یوتیوب قرار داده شده و برای بازیگران آمریکایی‌ای ساخته شده که می‌خواهند برای بازی کردن در فیلم، تئاتر و یا آثار تلویزیونی، لهجه بریتیش را فرا بگیرند. ولی این آموزش لهجه‌ی بریتیش برای تمامی افراد مناسب است و نقطه‌ی خوبی برای شروع فراگیری این شیوه‌ی گفتار است.

این آموزش در سه قسمت نکات لازمه برای شروع صحبت با این لهجه را در کنار شیوه‌ی تلفظ حروف صدادار در زبان انگلیسی با لهجه بریتیش را یاد می‌دهد.

خروج از نسخه موبایل