زبان انگلیسی

زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی

   125,700 دانشجو
آموزش زبان انگلیسی امروزه دغدغه اصلی اکثر مردم به حساب می‌آید. این حقیقت که در حال حاضر از هر 5 نفر در دنیا 1 نفر به زبان انگلیسی صحبت می‌کند، اهمیت این موضوع را بیشتر نشان می‌دهد. انگلیسی زبان اصلی 57 کشور دنیا است. در واقع زبان انگلیسی زبان اول بیش از 380 میلیون نفر از مردم دنیا است. همچنین میلیون‌ها نفر این زبان را به عنوان زبان دوم و زبان سوم خود انتخاب کرده‌اند. بدون شک انگلیسی را باید زبان علم، تجارت، تکنولوژی و در یک کلام زبان دنیا دانست.
 83 نتیجه برای "زبان انگلیسی --- زبان‌های خارجی" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

آموزش زبان انگلیسی
 

آموزش زبان انگلیسی امروزه دغدغه اصلی اکثر مردم به حساب می‌آید. این حقیقت که در حال حاضر از هر 5 نفر در دنیا 1 نفر به زبان انگلیسی صحبت می‌کند، اهمیت این موضوع را بیشتر نشان می‌دهد.

در زمان گذشته حکومت بریتانیا معتقد بود که خورشید در بریتانیا هرگز غروب نمی‌کند. در واقع بریتانیا به قدری مستعمرات خود را گسترش داد که مدعی شد آفتاب هرگز در آن غروب نمی‌کند. در اوایل قرن 20 بریتانیا بخش زیادی از آفریقا و آسیا را کنترل می‌کرد. به همین دلیل همچنان باقی‌مانده فرهنگ بریتانیا در کیپ تاون یا هنگ کنگ مشاهده می‌شود. همین امر پایه‌های همه‌گیر شدن زبان انگلیسی را قوی‌تر کرد.

در حال حاضر انگلیسی زبان اصلی 57 کشور دنیا است. در واقع زبان انگلیسی زبان اول بیش از 380 میلیون نفر از مردم دنیا است. همچنین میلیون‌ها نفر این زبان را به عنوان زبان دوم و زبان سوم خود انتخاب کرده‌اند. بدون شک انگلیسی را باید زبان علم، تجارت، تکنولوژی و در یک کلام زبان دنیا دانست. 

 

لیست مطالب:

 

1- هدف شما از یادگیری زبان انگلیسی چیست؟

2- اهمیت یادگیری زبان انگلیسی

3- آموزش آنلاین زبان انگلیسی یا حضوری؟

4- مزایای آموزش آنلاین زبان انگلیسی

    4.1- آموزش آنلاین زبان انگلیسی و مدیریت زمان

    4.2- آموزش زبان آنلاین انگلیسی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها

    4.3- فرصت کافی برای فکر کردن 

    4.4- مرور آسان درس 

5- آموزش زبان انگلیسی در مکتب‌خونه

    5.1- ویژگی‌های دوره‌های آموزش زبان انگلیسی مکتب‌خونه

6- چقدر زبان انگلیسی می‌دانید؟ 

7- زبان انگلیسی را از کجا شروع کنیم؟

   7.1- آموزش زبان انگلیسی از پایه

   7.2- آیا یادگیری زبان انگلیسی آسان است؟

 


هدف شما از یادگیری زبان انگلیسی چیست؟

قبل از آنکه به روش‌های یادگیری و پلتفرم‌های متنوع آن بپردازیم بهتر است ابتدا مسیر خود را مشخص کنید. امروزه بدون شک آموزش زبان انگلیسی برای همه ضروری است و هرکس بسته به نیازش به دنبال دوره یا کلاسی است.

برای موفقیت در مدرسه و دانشگاه و حتی یافتن شغل مورد نظر بهتر است در دوره‌های سطح بندی شده که به ترتیب کتاب خاصی تدریس می‌شوند شرکت کنید. در این دوره‌ها معمولا مهارت‌های مختلف زبان انگلیسی مثل ریدینگ، اسپیکینگ، رایتینگ و لیسینگ به طور موازی و همراه با هم آموزش داده می‌شوند. همچنین این نوع مطالعه در طولانی مدت (اگر پشت‌کار کافی داشته باشید و در همه‌ی دوره‌ها شرکت کنید)  برای زبان انگلیسی کنکور نیز بسیار مفید هستند و می‌توانید نمره‌ی خوبی کسب کنید، بدون اینکه نکته‌ی تستی خاصی را از بر باشید.

دسته‌ی دیگر از زبان‌آموزان به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند. این گروه به طور معمول از دانش انگلیسی نسبتا خوبی برخوردارند و برای شرکت در آزمون‌های آیلتس و تافل قصد دارند که مهارت‌های خود را به طور جداگانه بهبود ببخشند. با توجه به اینکه نمره‌ی هر بخش از این آزمون‌ها به طور جداگانه محاسبه می‌شود، این افراد به اطلاعات بیشتر و تخصصی‌تری که در دوره‌های تخصصی آیلتس و تافل تدریس می‌شوند نیاز خواهند داشت.

دسته‌ی دیگری که از علاقه‌مندان سفرهای خارجی هستند و به دنبال ماجراجویی‌های خود ممکن است به کشورهای دیگر سفر کنند، می‌توانند در دوره‌های مکالمه شرکت کنند. این گروه از زبان‌آموزان قرار نیست در امتحان و آزمونی خاص شرکت کنند برای همین نیازی به یادگیری جزء به جزء گرامر ندارند. به این افراد پیشنهاد می‌شود که در دوره‌های مکالمه‌های موضوعی شرکت کنند.

همچنین کسانی که بنا به موقعیت شغلی خود نیاز به یادگیری مکالمه زبان انگلیسی را احساس می‌کنند (عموما کسانی که با توریست‌ها در ارتباط اند) می‌توانند از دوره‌های مکالمه بهره ببرند.

 

اهمیت یادگیری زبان انگلیسی

با بالا بردن دانش انگلیسی خود در حقیقت شانس خود را برای به دست آوردن یک موقعیت شغلی خوب بالا می‌برید. در ضمن این مساله فرصت‌های آموزشی فراوانی را برای شما فراهم می‌کند. به راحتی می‌توانید در مدارس و موسسه‌های بین‌المللی شرکت کنید و مهارت‌های جدیدی را کسب کنید. 

پس از اتمام دوره آموزش زبان انگلیسی شما می‌توانید با دنیای بی‌کران اطلاعات و منابع مختلف روبرو شوید. به کمک انگلیسی می‌توانید به بسیاری از اطلاعات دسته اول دسترسی داشته باشید و این اطلاعات را به دلیل ضعف ترجمه یا بقیه محدودیت‌ها از دست نخواهید داد. همانطور که اشاره شد میلیون‌ها نفر از مردم دنیا تسلط کافی به زبان انگلیسی دارند. این مساله به شما کمک می‌کند که از تجربه‌ها و مهارت‌های آن‌ها استفاده کنید. در حقیقت شما به وسیله زبان انگلیسی دنیای خود را جهانی می‌کنید.

اما یکی از دلایل اصلی جذابیت آموزش زبان انگلیسی پشت این دنیای رنگارنگ پنهان شده است. این مساله شاید برای شما عجیب باشد اما یادگیری زبان انگلیسی در مقایسه با سایر زبان‌ها مانند عربی و آلمانی بسیار آسان‌تر است. فراوانی منابع و دسترسی راحت به آن‌ها به غیر از سادگی زبان انگلیسی آن را به یک گزینه فوق‌العاده تبدیل کرده است. از همه مهم‌تر شما نیاز نیست زمان زیادی را برای پیدا کردن یک فرد انگلیسی زبان هدر بدهید. ___

 

در حال حاضر به لطف گسترش اینترنت و دسترسی آسان به آن، آموزش آنلاین زبان انگلیسی بیش از پیش محبوبیت پیدا کرده است. به خصوص پس از شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های قانونی دولت‌ها اهمیت آموزش آنلاین زبان انگلیسی دو چندان شده است. همه‌گیری کرونا تمام برنامه‌ها را تغییر داد تا جایی که تمام مدارس و دانشگاه‌ها ناگزیر درهای خود را بستند. 

بدون توجه به شخصیت، سبک زندگی و علایق شما، زبان انگلیسی در لحظه به لحظه زندگی شخصی‌تان حضور دارد. اگر اهل سفر باشید به این مسئله واقف هستید که عدم توانایی در برقراری ارتباط ممکن است سفر شما را به یک خاطره بد تبدیل کند. اگر به دنبال ارتقا شغلی خود باشید بدون زبان انگلیسی فرصت‌های بسیار زیادی را از دست خواهید داد. در ضمن بدون دانش زبان انگلیسی باید از رویای تحصیل در سایر کشورها دست بکشید. پس در هر موقعیتی زبان انگلیسی آینده شما را تضمین خواهد کرد.

 

آموزش آنلاین زبان انگلیسی یا حضوری؟

برنامه‌ریزی روزانه یکی از چالش‌ برانگیزترین کارهایی  است که انسان در قرن جدید با آن روبرو شده است. در حقیقیت هر کسی که بتواند بهتر زمان را مدیریت کند برنده است. به دلیل بار سنگین ترافیک در شهرهای بزرگ، جابجایی در شهر به سادگی گذشته نیست و این مساله هر سال بغرنج‌تر هم می‌شود. شما هر روز زمان زیادی را در ترافیک از دست می‌دهید. زمانی که می‌توانید به راحتی صرف یادگیری زبان انگلیسی کنید را در تاکسی، مترو یا ماشین شخصی خود می‌گذرانید. همچنین خستگی ناشی از ترافیک باعث کاهش بازدهی مفید در کلاس و یادگیری شما می‌شود.

علاوه بر این آیا در همه محله‌ها امکانات یکسانی در دسترس است؟ آیا کلاس آموزش زبان انگلیسی که ما به دنبال آن هستیم در اطراف محل کارمان یافت می‌شود؟ آیا زمان کافی برای شرکت در کلاسی که در سوی دیگر شهر است را در اختیار داریم؟ سوال‌های مشابه فراوانی وجود دارد که ممکن است قبل از شرکت در دوره‌ها از خودتان بپرسید. اما راه‌ حل از آن چیزی که فکر می‌کنید ساده‌تر است: آموزش آنلاین زبان انگلیسی. 

 

آموزش آنلاین زبان انگلیسی و مدیریت زمان

 
بزرگترین مزیت آموزش آنلاین زبان انگلیسی شاید همان شعار اصلی آموزش آنلاین، یعنی "هر کجا در هر زمان" باشد. در حقیقت یک دوره آموزش آنلاین زبان انگلیسی به راحتی می‌تواند موقعیت شرکت در یک دوره بسیار با کیفیت را در هر کجای دنیا برای شما فراهم کند. فراموش نکنید مسافت و برنامه زمانی ممکن است با ایجاد محدودیت، یادگیری را برای شما غیر ممکن کند.

شما تنها با داشتن ابزار مناسب و اینترنت می‌توانید در هر دوره آنلاینی در هر نقطه از جهان شرکت کنید. این مزیت بهترین شرایط را برای افراد دارای معلولیت نیز فراهم می‌کند که با کمترین امکانات به اهدافشان برسند. 

با شرکت در دوره‌های آنلاین، شما هفت روز هفته 24 ساعت شبانه روز به تمام محتوا دوره‌های خود دسترسی دارید. این مساله این امکان را برای شما فراهم می‌کند که طبق برنامه و زندگی شخصی خود درس بخوانید. همچنین یکی از مزیت‌های آموزش زبان انگلیسی در خانه به صورت آنلاین این است که دیگر نیاز نیست نگران کند بودن یا هم سطح نبودن سایر زبان‌آموزان و سازش با این تفاوت‌ها باشید. این آزادی این امکان را فراهم می‌کند که شما دوره آموزش زبان انگلیسی از پایه یا سایر سطوح را بر اساس روش مطالعه مورد علاقه خود پیش ببرید. 

آموزش آنلاین زبان انگلیسی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها

جدا از تمام مزایای دوره آموزش آنلاین زبان انگلیسی نباید از هزینه بسیار پایین آن غافل شد. رقابت بسیار زیاد حاکم بر برنامه‌های مبتنی بر اینترنت باعث شده است که هر ساله کیفیت امکانات و خدمات آن‌ها بالاتر رود. در عین حال این برنامه‌ها هر سال مقرون به صرفه‌تر از سال گذشته می‌شوند. 

جدای از این مساله، دیگر نیاز نیست ماهانه هزینه زیادی را خرج رفت و آمد خود بکنید. همچنین دیگر خبری از خرید کتاب‌های مختلف و گران هم نیست. شما می‌توانید آخرین نسخه کتاب‌های مختلف و سایر منابع را به راحتی در اینترنت با قیمت بسیار معقول پیدا کنید. 

اشاره به این مساله هم خالی از لطف نیست که شما آگاهانه با اطمینان کافی کلاس خود را انتخاب خواهید کرد. به راحتی قبل از ثبت‌نام در یک دوره آنلاین می‌توانید سابقه، محتوا، نتیجه و حتی نظر سایر کاربران را مطالعه کنید و با انتخاب یک دوره مناسب از هدر رفتن پول خود برای یک کلاس بی‌کیفیت جلوگیری کنید.

فرصت کافی برای فکر کردن 

در کلاس حضوری شما باید بلافاصله پس از درخواست استاد به سوال او پاسخ دهید. در بحث‌های کلاسی به دلیل محدودیت‌های زمانی شما فرصت کافی برای فکر کردن را ندارید. علاوه بر این، ابراز نظرهای عجولانه و در بعضی از موارد بیان نظرهای غیرمنطقی توسط بقیه زبان‌آموزان گاهی اوقات باعث کاهش اعتماد به نفس و تمایل شما به صحبت و اظهار نظر خواهد شد. 

به لطف دوره‌های آموزش آنلاین زبان انگلیسی شما زمان کافی برای فکر کردن را در اختیار دارید. می‌توانید قبل از بیان نظر یا پاسخ در مورد آن به اندازه کافی فکر کنید. شرایط برای شما فراهم شده است که قبل از به اشتراک گذاشتن نظر یا پاسخ سوال تمام جوانب را در نظر بگیرید. این مساله برخلاف کلاس‌های حضوری باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و در نتیجه مشارکت بیشتر شما می‌شود.

علاوه بر این مساله شما دیگر نیاز نیست نگران زبان بدن خود و سوتفاهم‌های احتمالی باشید. زبان بدن گاهی اوقات می‌تواند شما را نجات دهد اما بهتر است در محیط یادگیری از این قضاوت‌ها دور بمانیم. یادگیری آنلاین با حذف کردن این قضاوت‌ها شما را به سمت هدف اصلی یعنی یادگیری زبان انگلیسی سوق می‌دهد.

مرور آسان درس 

شما به راحتی می‌توانید به طور مکرر درس را مرور کنید. تمام محتوا از نوشته‌ها گرفته تا فیلم‌ها در دسترس شما قرار دارند. تصمیم‌گیرنده اصلی در دوره‌های آموزش آنلاین زبان انگلیسی شما هستید. پس می‌توانید هر زمان که دوست داشتید سراغ این محتوا بروید. 

جستجو در کتاب‌های کاغذی بسیار دشوار و خسته‌کننده است. چندین صفحه مختلف را باید بخوانید تا به موضوعی برسید که با آن مشکل دارید. اما در فضای آنلاین شما می‌توانید به راحتی و با استفاده از ابزارهای موجود به سراغ موضوعی بروید که به دنبال آن هستید و با وارد کردن نام مشکل در بخش جستجو در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ آن را بیابید. در حقیقت به نکته‌هایی دست پیدا خواهید کرد که دستیابی به آن‌ها از طریق کتاب‌های کاغذی حداقل چند ساعت طول خواهد کشید.

شاید هنگام آموزش زبان انگلیسی در خانه به شکل آنلاین مشکل شما تنها با خواندن محتواهای دوره حل نشود. نگران نباشید چون می‌توانید به راحتی با چند کلیک از منابع نامحدود اینترنت کمک بگیرید. از قلمرو پادشاهی خود لذت ببرید. ___

 

آموزش زبان انگلیسی در مکتب‌خونه

به طور کلی برای شروع آموزش زبان انگلیسی در خانه تنها به کامپیوتر یا گوشی هوشمند و اتصال به اینترنت نیاز دارید. پس از آن کافی است که در دوره‌های آموزش آنلاین زبان انگلیسی معتبری مانند دوره‌های مکتب‌خونه شرکت کنید. مکتب‌خونه فعالیت خود را از سال 1390 شروع کرده است و تا امروز بیش از 400 درس و 15000 ساعت ویدئو آموزش با کیفیت و رایگان را در زمینه‌های مختلف در اختیار کاربران قرار داده است.

در بیشتر مواقع آموزش زبان انگلیسی در خانه به صورت خودآموز دنبال می‌شود. به همین منظور یکی از راه‌های هموار کردن مسیر یادگیری استفاده از ابزارهای موجود و دوره‌های آنلاین است. زبان انگلیسی یکی از حوزه‌هایی است که مکتب‌خونه از پایه تا انتها در کنار شما است. شما کار خود را با تعیین سطح رایگان مکتب‌خونه شروع می‌کنید و سپس مکتب‌خونه با ارائه دوره‌های مختلف از جمله آموزش زبان انگلیسی از پایه تا انتها در کنار شما خواهد بود. همچنین شما به دوره‌های مختلف آموزش زبان انگلیسی کاربردی از جمله زبان انگلیسی در محیط کار، سینما، هواپیما و رژیم غذایی دسترسی دارید. 

این امکان نیز در مکتب‌خونه فراهم شده است که زبان‌آموزها نظر خود را در مورد کیفیت محتوا و نحوه برگزاری دوره بیان کنند. بنابراین زبان‌آموز این فرصت را در اختیار دارد که قبل از شرکت در دوره‌های آموزش آنلاین زبان انگلیسی مکتب‌خونه به راحتی تنها با بررسی نظر زبان‌آموزها از کیفیت آن دوره اطمینان حاصل کند. 

 

روش‌های آموزش زبان انگلیسی

علاوه بر روش غوطه‌وری که نیازی به کلاس درس ندارد، سایر روش‌های آموزش زبان انگلیسی مبتنی بر کلاس درس حضوری و مجازی و همچنین ترکیب روش غوطه‌وری با آموزش حضوری یا آنلاین است.

روش کلاس درس حضوری و یا آنلاین

یادگیری انگلیسی در کلاس درس به این معنی نیست که شما باید در کلاس‌های رسمی انگلیسی شرکت کنید بلکه به این معنی است که شما اگر خودتان را در کلاس درس تجسم کنید بهتر می‌آموزید. با روش کلاس درس، شما با قوانین دستور زبان، املا و واژگان، زبان را از پایه و اساس شروع می‌کنید. این‌ها قسمت‌های تفکیک‌شده مختلف یک زبان هستند.

قبل از شروع به صحبت‌کردن به یک زبان، به دانش اولیه نیاز دارید به عبارت دیگر یادگیری یک زبان مانند ساختمان‌سازی است! شما چند اصل پایه را فراگرفته و سپس به‌تدریج به آموخته‌های بنیادی خود اضافه می‌کنید و همان‌طور که قوانین را می‌آموزید، می‌توانید جملات خود را با آن‌ها شروع کرده و حتی اشتباه کنید! در واقع شما با ساختن دانش خودتان و یادگیری از اشتباهاتتان در امر یادگیری پیشرفت می‌کنید.

برای یادگیری با روش کلاس درس می‌توانید در کلاس یا خانه بیاموزید، اما کسی مانند یک معلم به شما کمک می‌کند تا ساختار‌ها را فراگرفته و هنگام بروز اشتباهات، به شما بازخورد می‌دهد. برای یادگیری به روش کلاس درس، این نکات را رعایت کنید:

  • در کلاس‌های زبان انگلیسی ثبت‌نام کنید (حضوری و یا آنلاین).

  •  اگر دوره‌ای را نمی‌گذرانید، یک معلم خصوصی یا یک فرد انگلیسی‌زبان پیدا کنید که مایل باشد به شما کمک کند.

  •  برحسب دوره آموزشی که ثبت‌نام کردید چند کتاب درسی خوب تهیه کنید. داشتن انواع کتاب‌های درسی (یکی برای دستور زبان و دیگری برای واژگان) یا فقط یک کتاب درسی بزرگ که یادگیری را بر اساس موضوع جدا می‌کند، ایده خوبی است.

  •  منابع آموزشی آنلاین مناسب و کارا برای یادگیری خود پیدا کنید، مانند سایت‌های آموزشی که اساس آن‌ها یادگیری تعاملی است.

  •  هر روز زمانی برای آموزش زبان انگلیسی از طریق مطالعه اختصاص دهید.

  •  اجازه ندهید چیز‌هایی که قبلاً فرا‌گرفته‌اید به دست فراموشی سپرده شوند و با مرور یادداشت‌های قدیمی، حافظه خود را تجدید و بازیابی کنید. یک روز از هفته حتی می‌تواند به‌مرور آموخته‌های قبلی اختصاص یابد.

ترکیب روش غوطه‌وری با آموزش حضوری و یا آنلاین

فکر می‌کنید ترکیب دو روشی که تابه‌حال درباره‌ی آن‌ها صحبت شد اثر‌بخش باشد؟ بله این روش دو‌گانه (Dual Method) نامیده شده و ترکیبی از روش‌های یادگیری کلاسی و غوطه‌وری است. در این روش معمولاً یادگیری در کلاس درس شروع شده و سپس شیوه‌های غوطه‌وری برای اضافه‌کردن زمان مطالعه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع دوره‌های آموزش زبان انگلیسی مکتب‌خونه

مکتب‌خونه با داشتن بیش از ده نوع دسته‌بندی در آموزش آنلاین زبان انگلیسی این فرصت را برای فرا‌گیران فراهم می‌کند تا با بهترین اساتید موجود در هر حوزه آشنا شده و از دوره‌های آن‌ها به‌صورت رایگان و یا غیر رایگان بهره ببرند. علاوه‌برآن، تکنولوژی‌های به‌کاررفته در سایت مکتب‌خونه دسترسی به جلسات ویدئویی اساتید و بازخورد‌های آن‌ها در مورد تکالیف را تسهیل می‌کند زیرا شما به Skype یا برنامه دیگری برای برقراری ارتباط با اساتید نیاز ندارید!

تعیین سطح زبان انگلیسی

یکی از مواردی که قبل از فراگیری هر زبانی نیاز است تا به‌صورت روشن تعیین گردد میزان آگاهی و دانش شما از آن زبان است. هنگامی‌که سطح دانش شما در زبان انگلیسی توسط یک آزمون مشخص شود شما می‌توانید دوره آموزشی متناسب با خود را انتخاب کرده و از یادگیری لذت ببرید زیرا وقت، انرژی و سرمایه شما به‌منظور آزمون‌وخطا در پیداکردن دوره‌ای مناسب هدر نخواهد رفت.

دوره‌های سطح‌بندی شده

همان‌طور که گفته شد آموزش زبان انگلیسی در مکتب‌خونه بر اساس سطح مقدماتی، متوسط و فوق متوسط و همچنین دوره عمومی ارائه شده است تا زبان‌آموزان بر اساس سطحی که دارند بتوانند از مطالب و آموزش‌ها بهترین استفاده را ببرند. دوره عمومی برای دسترسی افراد به مطالبی کلی در مورد سطوح مختلف آموزشی است و افراد را قادر می‌سازد تا تمامی دوره‌ها را در یک قاب بتوانند مشاهده کنند.

مکالمه انگلیسی

برای فعال نمودن آموخته‌ها و دانش لغات زبان انگلیسی می‌بایست بتوانید به انگلیسی فکر کرده و به انگلیسی صحبت کنید! برای به دست آمدن چنین توانایی، دوره‌های مکالمه انگلیسی بسیار کمک‌کننده بوده و اعتماد‌به‌نفس شما را به هنگام صحبت کردن بالا می‌برند. 

گاهی به دنبال توانایی مکالمه در حوزه‌های کاری و تجاری بوده و گاه در پی مکالمات رایج روزمره برای برقراری ارتباط با انگلیسی‌زبان‌ها هستید، ممکن است مجبور باشید تا سخنرانی خود را به انگلیسی ارائه داده و یا اصطلاحات رایجی که انگلیسی‌زبان‌ها استفاده می‌کنند را به کار ببرید که در تمامی این موارد، دوره‌های مکتب‌خونه با دسته‌بندی‌های متفاوت در نوع مکالمات بسیار مفید خواهند بود.

گرامر انگلیسی

گرامر انگلیسی همچون چارچوبی است که به شما این فرصت را می‌دهد تا سنگ بنای لغات و اصطلاحات خود را بر پایه آن چیده و بتوانید ساختمان دانش زبانی خود را بالا ببرید! اگر آموزش گرامر به‌صورت کاربردی و بر اساس موقعیت‌های واقعی زندگی و فارغ از حفظ کردن فرمول‌های گرامری باشد نه‌تنها کسل‌کننده و سخت نخواهد بود بلکه به خاطر سپاری واژگان در زمینه‌ای که بایستی مورد استفاده قرار گیرند را برای شما میسر می‌سازد.

دوره‌های گرامر موجود در مکتب‌خونه علاوه بر تقسیم‌بندی سطوح مقدماتی، متوسطه و پیشرفته به گرامرهای چالش‌انگیز و دردسر‌ساز به صورت مجزا و در دوره‌های جداگانه پرداخته است.

لغات انگلیسی

یکی از بخش‌های مهم در آموزش زبان انگلیسی، آموزش لغات انگلیسی آن است. ازآنجایی‌که دامنه واژگان هر زبانی بسیار گسترده است بنابراین یادگیری پراکنده آن‌ها کاری بسیار سخت و زمان‌بر خواهد بود و حتی فراموش کردن آن‌ها بسیار سریع اتفاق خواهد افتاد!

مکتب‌خونه با به‌کارگیری اساتید بنام در این زمینه این دوره‌ها را به صورت موضوعی برگزار می‌نماید به‌طوری‌که بر اساس هر موقعیت، لغات مرتبط با آن آموزش داده شده و به این ترتیب این واژگان در ذهن شما با همسایه‌ها و لغات دیگری که ارتباط دارد به خاطر سپرده می‌شود که این ارتباطات گسترده مانع از فراموشی سریع واژگان می‌گردد!

تلفظ زبان انگلیسی

شیوه بیان واژگان و حتی جملات، امری است که تنها اساتید آموزش زبان که به همان زبان صحبت می‌کنند (یعنی زبانی که آموزش می‌دهند زبان مادری‌شان است) می‌توانند آن را به‌درستی انتقال دهند. در زبان انگلیسی نیز شیوه تلفظ را باید از اساتیدی که انگلیسی‌زبان (Native) هستند فرا‌گرفت به همین منظور در مکتب‌خونه این دوره‌ها توسط معتبر‌ترین دانشگاه‌های آمریکایی برگزار می‌گردد.

آیلتس (IELTS)

یکی از آزمون‌های بین‌المللی که برای سنجش دانش زبانی شما طراحی شده، آزمون آیلتس است. به‌منظور آمادگی برای این آزمون می‌بایست با اصول و قواعد برگزاری آن و شیوه‌ای که توانایی زبان شما را مورد آزمون قرار می‌دهد، آشنا شوید. در مکتب‌خونه علاوه بر دوره‌های مجزای هر مهارت (اسپیکینگ، رایتینگ، ریدینگ و لیسنینگ)، می‌توانید به دوره‌هایی دسترسی داشته باشید که به مطالب چالش‌انگیز در این آزمون می‌پردازند.

تافل (TOEFL)

یکی دیگر از آزمون‌های بین‌المللی که برای آزمون دانش زبان انگلیسی شما به کار برده می‌شود، آزمون تافل است. مکتب‌خونه دوره‌های آموزشی آزمون تافل را نیز بر اساس هر یک از مهارت‌های چهار‌گانه و به صورت مجزا و همین‌طور به صورت کلی و یک‌جا مخصوص داوطلبین این آزمون برگزار می‌کند.

جی‌آر‌ای (GRE)

از دیگر آزمون‌های بین‌المللی سنجش دانش زبان انگلیسی، آزمون جی ‌آر ‌ای است که با توجه به پیچیدگی مطالبی که مورد آزمون قرار می‌دهد، دوره‌های آموزش زبان انگلیسی آن بر اساس هر مهارت (ریاضیات، درک واژگان و نوشتار تحلیلی) به صورت جداگانه برگزار می‌گردند تا به نحو احسن به آن‌ها تسلط یابید.

پی‌تی‌ای (PTE)

یکی از آزمون‌های بین‌المللی که برای آزمودن توانایی زبان انگلیسی به تازگی به داوطلبین معرفی شده است، آزمون پی‌ تی ‌ای است که مکتب‌خونه به آن پرداخته است. این آزمون همانند دیگر آزمون‌ها چند مهارت را مورد آزمون قرار می‌دهد که برای دریافت نمره‌ای قابل قبول می‌بایست علاوه بر تسلط در هرکدام از مهارت‌ها، به شیوه‌ای که آن‌ها مورد سنجش قرار می‌گیرند نیز آگاهی کامل پیدا کنید.

انگلیسی کاربردی

جدای از فراگیری زبان انگلیسی عمومی، یادگیری کاربرد زبان انگلیسی در حوزه‌های شغلی و تحصیلی گوناگون و همین‌طور موقعیت‌های متفاوت، چالشی است که با آن مواجه می‌شوید. هدف از یادگیری هر زبانی مسلماً تسلط صرف بر آن زبان نیست بلکه زبان‌آموزان می‌خواهند تا از طریق فراگیری به اهداف خود دست یابند.

به همین منظور مکتب‌خونه آموزش زبان انگلیسی را به آموزش گرامر، واژگان و یا آزمون‌های زبان خلاصه نکرده و باتوجه‌به پر‌کاربرد‌ترین موقعیت‌هایی که در آن‌ها به زبان انگلیسی نیاز دارید، دوره‌های آموزشی خود را برگزار می‌نماید.

 

ویژگی‌های دوره‌های آموزش زبان انگلیسی مکتب‌خونه

پروژه محور


دوره‌های مکتب‌خونه به شکلی طراحی می‌شوند که یادگیری زبان‌آموز در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود. با توجه به این مساله که نمی‌توان زبان را در قفس حبس کرد، یادگیری عملی به عمق پیدا کردن آموزش زبان انگلیسی کمک خواهد کرد.

تالار گفتگو


یکی از ویژگی‌های آموزش‌های آنلاین زبان انگلیسی هم‌افزایی است که از طریق ارتباط با سایر زبان‌آموزها حاصل می‌شود. مکتب‌خونه با ایجاد این امکان فرصت ایجاد شبکه ارتباطی را در اختیار زبان‌آموز قرار داده است.

آزمون، تمرین و محیط تعاملی


به طور معمول با برگزاری دو آزمون در اواسط دوره و پایان دوره زبان‌آموز می‌تواند میزان یادگیری خود را بسنجد. به این ترتیب به راحتی با شناسایی نقاط ضعف می‌تواند به کمک تمرین‌ها و محتوای دوره آن‌ها را رفع کند.

گواهی‌نامه مکتب‌خونه


در صورت کسب نمره کافی در آزمون پایان دوره گواهی‌نامه رسمی پایان دوره مکتب‌خونه در اختیار شما قرار می‌گیرد.

تسهیل استخدام


در صورت موفقیت در آزمون پایان دوره زبان‌آموز قادر به وارد کردن اطلاعات دوره در بخش دوره‌های آموزشی سایت جاب‌ویژن به منظور تایید مهارت است. کسب مدال مهارت منجر به تمایز رزومه زبان‌آموز در مقایسه با سایر کارجوها و بالاتر قرار گرفتن آن و در نتیجه افزایش شانس کسب موقعیت شغلی می‌شود. 

 

چقدر زبان انگلیسی می‌دانید؟ 

یکی از شروط الزامی شروع آموزش زبان انگلیسی از پایه تعیین سطح زبان انگلیسی زبان‌آموز است. در حقیقت انتخاب کتاب، فیلم، آهنگ یا سریال بستگی زیادی به سطح شما دارد. دلیل این امر هم بسیار واضح  و روشن است زیرا هرگز کار ساخت یک برج از طبقه شش آغاز نمی‌شود.

آزمون تعیین سطح آکسفورد یکی از متداول‌ترین و معتبرترین روش‌های تعیین سطح زبان‌آموز است که مکتب‌خونه آن را به طور رایگان در اختیار شما گذاشته است. شما به راحتی با شرکت در این آزمون و  پس از پاسخ دادن به 60 سوال در 30 دقیقه می‌توانید بلافاصله به یک نتیجه قابل اعتماد برسید. 

زبان انگلیسی را از کجا شروع کنیم؟

پس از شناخت هدف و آگاهی کافی از خصوصیات فردی و همچنین مشخص کردن سطح تا حدودی می‌توانید نقطه شروع را مشخص کنید. آموزش زبان انگلیسی از 4 سطح پایه، مقدماتی، متوسط و پیشرفته تشکیل شده است. 

  

سطح پایه:

کسانی که در این سطح از زبان انگلیسی قرار دارند با عبارات روزمره‌ی انگلیسی آشنایی دارند و از آن‌ها در صحبت ها بهره می‌جویند. می‌توانند خودشان را معرفی کنند و در مکالمه هایشان سوالاتی در مورد محل زندگی، شغل، دوستان و علاقه‌مندی های طرف مقابل بپرسند. 

- این سطح اولین سطح از تسلط بر زبان انگلیسی است. برای کسانی که هنوز مطالعه‌ی زبان انگلیسی را شروع نکرده‌اند و تجربه‌ای در این زمینه ندارند پیشنهاد می‌شود دوره‌ی beginner را شروع نمایند. این دوره اولین قدم برای کسانی است که می‌خواهند زبان انگلیسی را از صفر شروع کنند.

 

سطح مقدماتی:

افرادی که در سطح مقدماتی هستند می‌توانند جملات و اصطلاحات متداول را به راحتی درک کنند. همچنین ‌می‌توانند در کارهایی ساده و روتین که مستلزم تبادل مستقیم اطلاعات است به مکالمه بپردازند. با زمان‌های حال استمراری، گذشته ساده و گذشته کامل آشنایی دارند و می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

- برای اینکه به این سطح از زبان انگلیسی دست پیدا کنید، پیشنهاد می‌شود دوره‌ی آموزش زبان انگلیسی Elementary  را آغاز کنید. این دوره برای کسانی که آشنایی مختصری با زبان انگلیسی دارند و یا به طور مستقل و خودخوان به یادگیری زبان انگلیسی پرداخته اند پیشنهاد می‌شود.

 

سطح متوسط:

در سطح متوسط زبان‌آموزان قادر به درک و ارتباط موثر در موضوعات آکادمیک و با واژگان دانشگاهی پیچیده‌تر و گرامرهای متنوع هستند. زبان‌آموزان در این سطح می‌توانند به راحتی و بدون هیچ مشکلی با انگلیسی زبانان به مکالمه بپردازند.

- برای رسیدن به این سطح از زبان انگلیسی پیشنهاد می‌شود که در دو دوره‌ی Intermediate  و Intermediate plus شرکت کنید.

 

 سطح پیشرفته:

در این سطح زبان‌آموزان می‌توانند هرچه میخوانند و می‌شنوند را به راحتی متوجه شوند و روان و سلیس به مکالمه انگلیسی بپردازند.

- اگر سطح و هدف شما فراتر از سطح دوره‌های آموزش زبان انگلیسی از پایه و مقدماتی است کار خود را باید از سطوح متوسط و پیشرفته شروع کنید. در این سطوح شما می‌توانید دوره‌های آزمون‌های زبان انگلیسی مانند تافل و آیلتس را بگذارنید. با توجه به اهمیت آزمون‌های زبان انگلیسی در امر مهاجرت تحصیلی موفقیت در آن‌ها اهمیت بسیار بالایی دارد. در این دوره‌ها زبان‌آموز مهارت‌های چهارگانه خود را با آشنا شدن با تکنیک‌های مختلف تقویت می‌کند تا بتواند با اعتماد به نفس بیشتری در این آزمون‌ها شرکت کند.

 پس از گذراندن این دوره‌ها می‌توانید به سراغ دوره‌های کاربردی مانند آموزش زبان انگلیسی برای محیط کار و آموزش انگلیسی کاربردی در مورد فرودگاه بروید. شما در این دوره‌ها دایره لغات خود را به صورت موضوعی بهبود خواهید بخشید و قادر خواهید بود در شرایط و موقعیت‌های متنوعی صحبت کنید و منظور خود را به مخاطب انگلیسی زبان برسانید.

 

 
آموزش زبان انگلیسی از پایه

بدیهی است که هر چه پایه شما قوی‌تر باشد شانس موفقیت شما بیشتر می‌شود. شما باید هدف خود را از شرکت در دوره آموزش زبان انگلیسی مشخص کنید. مسیر کسب یک مهارت هرگز هموار نیست. آموزش زبان انگلیسی از پایه هم از این قاعده مستثنی نیست. با این اوصاف بهتر است  که دید خود را نسبت به این موضوع تغییر دهید زیرا رویای یادگیری سریع زبان انگلیسی محقق نمی‌شود مگر آنکه با هدف و انگیزه به این مسیر ادامه دهید. شما برای رسیدن به موفقیت یعنی همان هدف مشخص شده باید این مسیر را برای خودتان جذاب کنید. 

پس از تعیین هدف بهتر است که مسیر یادگیری زبان انگلیسی را مشخص کنید. اولین سوالی که از خود می‌پرسید باید این باشد که برای رسیدن به هدفم چه مدت زمان نیاز دارم؟ مشخص شدن جواب این سوال برای تعیین مسیر یادگیری از اهمیت زیادی برخوردار است.

تعجیل در رفتار منجر به کاهش بازدهی و قدرت یادگیری می‌شود. در نظر بگیرید اگر در هفته 60 ساعت کار می‌کنید نمی‌توانید 40 ساعت هم برای یادگیری زبان انگلیسی کنار بگذارید. همانطور که در بالا اشاره شد قرار نیست که بین راه خسته شوید. نظم و تمرین منظم بسیار بیشتر از سریع خواندن اهمیت دارد. 

پس از چند هفته مطالعه به راحتی می‌توانید برنامه خودتان را مشخص کنید. با گذشت زمان به درک درست‌تری از شیوه یادگیری خود خواهید رسید و پاسخ سوالاتی مانند این که آیا در شب بهتر می‌خوانید یا در روز؟ آیا دوست دارید با دیگران زبان انگلیسی را بخوانید یا ترجیح می‌دهید که در یک محیط آرام باشید؟ را خواهید یافت.

یادگیری زبان انگلیسی از صفر چقدر طول می‌کشد؟

آموزش زبان انگلیسی از صفر تلاش زیادی را در مدت زمانی طولانی می‌طلبد. اما چه مدت باید طول بکشد؟ مثلاً باید انتظار داشت بعد از سه سال تحصیل مسلط باشیم؟ برای تسلط در یک سال چند ساعت به مطالعه روزانه نیاز داریم؟ هیچ پاسخ واحدی برای این سؤال وجود ندارد! این بستگی زیادی به هدف شما، انگیزه و فرصت‌های شما دارد.

طبق تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه کمبریج، ساعات موردنیاز برای زبان‌آموزان در سطوح متفاوت] به‌عنوان مثال بزرگسالان، نوجوانان، کودکان در سطح ابتدایی، افراد با انگیزه‌های مختلف یادگیری و مدت‌زمان دور بودن از زبان انگلیسی[ برای یادگیری با یکدیگر فرق دارد.

برای فراگیران بزرگسال با انگیزه بالای یادگیری معمولاً 100 تا 200 ساعت یادگیری هدایت‌شده نیاز است تا از یک سطح به سطح بالاتر در سیستم سطوح فراگیری زبان انگلیسی (CEFR) انتقال پیدا کنند و با بالا‌رفتن سطح، به ساعت‌های بیشتری نیاز دارید تا به مرحله بعدی بروید به طور مثال برای رسیدن از سطح A1 به A2، معمولاً به 100 تا 150 ساعت یادگیری هدایت شده اما برای رسیدن از B1 به B2 به 180 تا 260 ساعت نیاز دارید.

وقتی صحبت از ساعت یادگیری هدایت‌شده می‌شود منظور، یادگیری در کلاس یا به‌عنوان بخشی از یک فرایند برنامه‌ریزی شده توسط یک استاد است؛ یعنی شامل تکالیف و سایر فعالیت‌های فراگیری زبان که برای بهبود مهارت‌های زبانی طراحی شده‌اند.

با ارتقا یافتن سطح زبان انگلیسی شما، استفاده از فرصت‌های یادگیری در خارج از کلاس از طریق آموزش آنلاین یا تعامل با انگلیسی‌زبانان آسان‌تر می‌شود؛ بنابراین، با بالا‌رفتن در مقیاس CEFR، لزوماً به ساعت‌های کلاس بیشتری نیاز ندارید.

آیا یادگیری زبان انگلیسی آسان است؟

علی رغم آسانی زبان انگلیسی در مقایسه با زبان عربی و آلمانی یادگیری این زبان به آن سادگی که فکر می‌کنید نیست. در اولین قدم شما با کلمات بسیار زیادی مواجه خواهید شد که با وجود تلفظ یکسان به اشکالی متفاوتی نوشته می‌شوند. سپس با دنیای از کلمه‌هایی روبرو خواهید شد که معنی یکسان دارند اما باید در موقعیت‌های مختلفی استفاده شوند.

شاید یکی از مشکل‌ترین بخش‌های یادگیری زبان انگلیسی بخش یادگیری استرس یا همان تکیه در هنگام تلفظ باشد. متاسفانه با جابجایی استرس ممکن است یک کلمه از فعل به اسم تبدیل شود. این مساله در سایر زبان‌ها به ندرت دیده می‌شود. رعایت استرس برای انگلیسی زبانان یک مساله عادی است که به صورت ناخودآگاه آن را رعایت می‌کند. اما این بخش از یادگیری زبان انگلیسی کابوس سایر افراد است. 

بهتر است به این نکته دقت کنید که هیچ روش تضمینی یا جادویی برای آموزش زبان انگلیسی از پایه تا این لحظه کشف نشده است. در حقیقت برای آموزش زبان انگلیسی در خانه یا کلاس هیچ راه میانبری وجود ندارد. یادگیری زبان انگلیسی با هر روشی، نیاز به تلاش و تمرین مداوم دارد.

البته با تمام دشواری‌های یادگیری زبان انگلیسی با توجه به مزایای فراوان، هر میزان سرمایه‌گذاری سودآور است. در واقع این سرمایه‌گذاری با تاثیر شگفت‌آوری که در جنبه‌های مختلف زندگی زندگی شما خواهد داشت جایی برای شک و تردید باقی نمی‌گذارد.

آیا می‌توانیم زبان انگلیسی را بدون کلاس یاد بگیریم؟

برای آموزش زبان انگلیسی بدون استفاده از کلاس و یا فرایندهای تعریف شده در آموزش‌های آنلاین، تنها یک راه دارید آن هم یادگیری به روش غوطه‌وری (Immersion) یا همان روش طبیعی است؛ کلمه «غوطه‌وری» به معنای کاملاً احاطه شدن توسط چیزی است پس برای یادگیری با روش غوطه‌وری، باید تمام روز خود را با زبان انگلیسی احاطه کنید!

این روش به شما در یادگیری زبان انگلیسی کمکی نمی‌کند بلکه به شما کمک می‌کند مانند یک انگلیسی‌زبان فکر کنید. استفاده از روش غوطه‌وری برای یادگیری انگلیسی در واقع نحوه کار مغز شما را تغییر می‌دهد تا بیشتر شبیه مغز یک انگلیسی‌زبان بومی (Native) باشد.

در این روش اهمیت دارد که هر روز شما بیشتر در معرض زبان انگلیسی قرار بگیرید زیرا بر اساس برخی مطالعات، شما ممکن است با مطالعه یک ساعت در روز بتوانید درک خوبی از زبان انگلیسی داشته باشید، اما رسیدن به سطح درک یک فرد انگلیسی‌زبان کار آسانی نخواهد بود.

برای فهمیدن اینکه چگونه این روش باعث می‌شود شما به انگلیسی صحبت کنید کافی است به چگونگی یادگیری نوزادان بیندیشید! آن‌ها بدون دانستن هیچ کلمه‌ای به دنیا آمده و بلافاصله با زبانی ناآشنا محاصره می‌شوند. کم‌کم از گوش‌دادن و تماشای افراد دیگر که از زبان استفاده می‌کنند، کلمات خاصی را یاد می‌گیرند.

کودکان به‌تدریج می‌آموزند که چگونه کلمات کنار هم قرار گرفته‌اند و سرانجام می‌توانند روان صحبت کنند به همین دلیل این روش «طبیعی» نامیده می‌شود. در این روش هرچه بیشتر با زبان انگلیسی احاطه شوید، یادگیری آن راحت‌تر و سریع‌تر خواهد بود از همین رو مناسب افرادی است که یا به یک کشور انگلیسی‌زبان وارد شده و یا توسط افراد انگلیسی‌زبان احاطه شده باشند.

چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم؟

بر اساس اعلام نتایج تحقیقات صورت‌ گرفته توسط دانشگاه کمبریج، سریع‌ترین شیوه یادگیری زبان انگلیسی استفاده از روش دو‌گانه (Dual Method) است به‌ طوری‌ که در آن آموزش آنلاین با روش غوطه‌وری ترکیب گردد. یکی از مزایای آموزش آنلاین که باعث تسهیل یادگیری می‌گردد این است که شما می‌توانید معلمی را که برای شما مناسب است از میان معلمان موجود در سایت‌های آموزشی آنلاین بیابید.

هنگام جستجو در مورد دوره آموزشی زبان انگلیسی که مد‌نظر شماست می‌توانید بر اساس قیمت و انعطاف‌پذیری ساعات آموزشی هر دوره نیز تصمیم خود را اتخاذ نمایید. به این ترتیب دوره‌ای که تمام جوانب آن برای شما مناسب است امکان مشارکت بیشتر شما را فراهم آورده و باعث می‌شود تا سریع‌تر و راحت‌تر به فراگیری زبان انگلیسی بپردازید.

برای یادگیری به این شیوه می‌بایست نکات زیر را رعایت کنید:

  •  بیش از حد از خودتان کار نکشید! به یاد داشته باشید که زمان‌هایی را جدای از مطالعه زبان انگلیسی به استراحت خود اختصاص دهید زیرا مطالعه طولانی‌مدت می‌تواند به کیفیت یادگیری شما آسیب برساند و خستگی ناشی از آن، انگیزه یادگیری را از شما بستاند.

 

  •  برای آموزش زبان انگلیسی سعی کنید تا تعادل خوبی پیدا کنید. یکی از راه‌های رسیدن به تعادل در یادگیری این است که صبح‌ها چیز جدیدی را فراگرفته و سپس در بقیه روز آن را تمرین کنید به‌طور مثال اگر با زمان گذشته در جلسه صبح خود آشنا شدید سعی کنید تا با دوست خود در مورد تعطیلات آخر هفته‌ای که داشتید به انگلیسی صحبت کنید.

 

  •  یک پارتنر برای تمرین زبان انگلیسی خود پیدا کنید. این پارتنر می‌تواند یکی از هم‌کلاسی‌های شما و یا دیگر فراگیران زبان انگلیسی باشند که به‌صورت هفتگی با او یک جلسه حضوری و یا آنلاین به‌منظور تبادل آموخته‌هایتان ترتیب می‌دهید. حتی اگر معلم خصوصی داشته باشید یا در کلاس‌ها شرکت کنید، یک شریک تبادل زبان می‌تواند با اجازه دادن به شما به استفاده از زبان خودتان، به یادگیری شما کمک کند.