برنامه نویسی و ITبرنامه نویسی وبجاوا اسکریپت

آموزش متد Includes در جاوا اسکریپت

متد includes در جاوا اسکریپت برای جستجوی یک رشته کوتاه درون یک داده String حاوی رشته طولانی‌تر استفاده می‌شود. البته لزومی ندارد متغیری از نوع String تعریف شده باشد. در واقع می‌توانید یک رشته را داخل یک رشته دیگر جستجو کنیم. این متد اگر رشته مشخص شده به عنوان متن الگو برای جستجو پیدا کند true و در غیر این صورت false برمی‌گرداند.

نکته: متد includes به حروف بزرگ و کوچک حساس است؛ بنابراین باید دقت کافی داشته باشیم که دقیقاً چیزی را به عنوان الگو به این متد پاس دهیم که می‌خواهیم. در غیر این صورت پاسخ درستی دریافت نمی‌کنیم.

سینتکس Includes در جاوا اسکریپت

این متد یکی قابلیت بسیار کاربردی و بسیار ساده در Javascript است. با این حال یک مهارت هر اندازه هم که ساده باشد تا آموزش درست نبینیم آن‌طور که باید ساده به نظر نمی‌رسد. پس از پایه و سینتکس آن شروع می‌کنیم.

آموزش شی گرایی در جاوا اسکریپت به صورت کاربردی

 

ساختار کلی متد Includes در جاوا اسکریپت به شکل زیر است.

string.includes(searchvalue, start)

در این خط کد:

  • Searchvalue: رشته‌ای است قصد جستجوی آن را در رشته مورد نظر داریم. این پارامتر از یک کاراکتر تا چند کاراکتر قابل تخصیص است.
  • Start: اندیس شروع جستجو را معین می‌کند. یعنی به‌عنوان مثال می‌خواهیم جستجو از اندیس ۱۰ رشته شروع شود. پس عدد ۱۰ را در جایگاه پارامتر دوم قرار می‌دهیم. این پارامتر ضروری نبوده و در صورت عدم درج به صورت پیش‌فرض از ابتدای رشته شروع خواهد شد.

نکته: خروجی تولید شده توسط متد includes یک مقدار Boolean خواهد بود. البته این نکته را در ابتدا با اشاره به کلمات True و False مطرح کردیم. اما برای روشن‌تر شدن موضوع لازم بود مجدداً روی آن تأکید شود.

سینتکس Includes در جاوا اسکریپت

در ادامه سعی می‌کنیم با ارائه چند مثال کاربردی کار کردن با این متد را بهتر یاد بگیریم.

پیشنهاد مطالعه: آموزش Fetch در جاوا اسکریپت به همراه مثال

مثال اول: پیدا کردن یک رشته در ساده‌ترین حالت

در اولین مثال می‌خواهیم کلمه «Geeks» داخل رشته «Welcome to GeeksforGeeks.» را به کمک includes در جاوا اسکریپت پیدا کنیم. با توجه به این که «Geeks» داخل رشته ما وجود دارد، خروجی True خواهد بود.

let str = "Welcome to GeeksforGeeks.";
let check = str.includes("Geeks");
console.log(check);

خروجی:

true

مثال دوم: بررسی خاصیت Case-Sensitive «حساسیت به حروف کوچک و بزرگ»

در این نمونه کد مانند مثال قبلی پارامتر دوم را تعریف نکردیم؛ بنابراین جستجو از ابتدای رشته شروع می‌شود. اگر به برنامه‌ نوشته شده دقت کنید این بار حرف اول کلمه «Geeks» را با حرف کوچک به شکل «geeks» نوشتیم. خروجی کد False خواهد بود؛ چون در متن اصلی از حرف بزرگ استفاده شده است.

let str = "Welcome to GeeksforGeeks.";
let check = str.includes("geeks");
console.log(check);

خروجی:

false

مثال سوم: شروع جستجو از یک اندیس خاص

در کد زیر بررسی می‌کنیم که آیا حرف «O» در رشته ما وجود دارد یا خیر. اما این بار به متد includes در Javasript می‌گوییم که جستجوی خود را از اندیس ۱۷ شروع کند. توجه داشته باشید که اندیس شماری رشته‌ها در جاوا اسکریپت از صفر شروع می‌شود.

مرجع کامل و تخصصی آموزش طراحی سایت + اعطای گواهینامه دوره

 

نکته بعدی در مورد اندیس شروع در این متد این است که خود اندیسی که وارد می‌کنیم هم بررسی خواهد شد. در نتیجه طبیعی است که خروجی کد True باشد.

let str = "Welcome to GeeksforGeeks.";
let check = str.includes("o", 17);
console.log(check);
خروجی:
true

مثال چهارم: جستجو از اندیس منفی با متد includes در جاوا اسکریپت

در صورتی که به هر دلیل اشتباهی عدد منفی را به عنوان پارامتر ایندکس وارد کنید مانند این است که اصلاً این پارامتر را به متد ندادید. پس جستجو در کل رشته صورت خواهد گرفت. نتیجه این که خروجی این کد نیز True است. مگر این که رشته الگو داخل رشته اصلی وجود نداشته باشد که در این مثال چند نمونه وجود دارد.

let str = "Welcome to GeeksforGeeks.";
let check = str.includes("o", -2);
console.log(check);

خروجی:

true

متد addeventlistener در جاوا اسکریپت

در ادامه آموزش Includes در جاوا اسکریپت برای این که با برنامه‌نویسی به این زبان بیشتر آشنا شوید معرفی متد addeventlistener را در دستور کار خود داریم. جاوا اسکریپت زبانی است برای پویا کردن المان‌های HTML و CSS. متد addeventlistener از متد‌هایی است که برای کار با html استفاده می‌شود. این متد یک رویداد «تابع» را به یک عنصر html متصل می‌کند. سینتکس این متد به شکل زیر است.

element.addEventListener(event, function, useCapture);

برای یادگیری این متد می‌توانید مقاله «آموزش addeventlistener در جاوا اسکریپت» را مطالعه کنید.

پیشنهاد مطالعه: Closure در جاوا اسکریپت – آموزش کلوژر به زبان ساده

حرف آخر

کار با رشته‌ها در جاوا اسکریپت یکی از عملیات مهم و اساسی در محسوب می‌شود. متد includes در جاوا اسکریپت از ابزارهایی است که برای پیمایش رشته و پیدا کردن یک الگوی متن داخل آن به کار می‌رود. در این مقاله این متد را به صورت کامل و جامع آموزش دادیم. اگر به این زبان علاقه دارید برای یادگیری مفاهیم پیشرفته می‌توانید از دوره‌های مکتب خونه استفاده کنید.

آموزش جاوا اسکریپت در مکتب خونه

بخش بزرگی از آموزش‌های مکتب خونه را دوره‌های برنامه‌نویسی تشکیل می‌دهند. جاوا اسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی برای فرانت‌اند است که در سال‌های اخیر قابلیت برنامه‌نویسی برای بک‌اند را نیز پشتیبانی می‌کند؛ با یادگیری این زبان می‌توانید به عنوان برنامه‌نویس فول‌استک فعالیت کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای یادگیری این مهارت حتماً از دوره های آموزش جاوا اسکریپت و آموزش برنامه نویسی مکتب خونه بازدید فرمایید.

دوره آموزش کامل نود جی اس از مبتدی تا پیشرفته

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا