برنامه نویسی و ITپایتونجاوا

جاوا یا پایتون؟ کدام بهتر است؟

جاوا بهتر است یا پایتون

جاوا یا پایتون ؟ سوالی است که بسیاری از علاقمندان به زبان های برنامه نویسی از خود می پرسند. جاوا و پایتون، دو زبان مختلف برنامه نویسی در سیستم هایی مانند کامپیوتر می باشند.با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، زبان های برنامه نویسی سیستم ها نیز پیشرفت کرد و برنامه نویسان سعی کردند تا با ارائه الگو های ساده و مناسبی مانند جاوا یا پایتون، برنامه نویسی سیستم ها را آسانتر و راحت کنند.

با ساده ترین نگاه به این دو زبان برنامه نویسی و با ملاک گرفتن نظرات برنامه نویسان حرفه ای، به این نتیجه خواهیم رسید که هر دو این زبان ها دارای قابلیت های پیاده سازی وظایف برنامه ریزی شده هستند. این ویژگی سبب شده است که کار برای برنامه نویسان مبتدی، برای انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب و مورد نیاز، تا حدودی سخت گردد.

انتخاب زبان برنامه نویسی

در ابتدا باید مفهوم برنامه نویسی در سیستم ها را به خوبی متوجه شویم، باید بدانیم که منظور از برنامه نویسی، ارائه الگو و یا دستوراتی است که سیستم قادر به درک آن بود ه و بتواند با استفاده از آن دستورات ما را به درستی انجام دهد.

زبان برنامه نویسی جاوا یا پایتون قوانین و دستورالعمل هایی را در اختیار شما به عنوان یک برنامه نویس قرار می دهند که از طریق آن می توانید با کامپیوتر خود حرف بزنید به طوریکه هم او زبان شما می فهمد و هم شما درک خوبی از حرف های او خواهید داشت. جاوا یا پایتون این امکان را برای شما فراهم می کنند تا با سیستم خود به راحتی ارتباط برقرار کنید. برتری پایتون نسبت به جاوا نیز در همین جا مشخص می شود.

 

جاوا بهتر است یا پایتون

 

در واقع زبان برنامه نویسی جاوا و پایتون ابزاری هستند که می توانند به شما کمک کنند تا بتوانید با اندکی صبر و پشتکار تبدیل به یک برنامه نویس خوب شوید.

پایتون بهتر است یا جاوا ؟

برای اینکه به عنوان یک برنامه نویس، برتری جاوا یا پایتون را درک کنید کافی است تا از ویژگی ها و خصوصیات هر کدام آگاه شوید. معمولا به افراد تازه کار و مبتدی توصیه می شود که در ابتدای کار از زبان برنامه نویسی پایتون استفاده کنند. همین انتخاب برتری پایتون نسبت به جاوا را نشان می دهد. این زبان برنامه نویسی با توجه به ویژگی هایی که دارد گزینه مناسبی برای شروع برنامه نویسی است.

یادتان باشد برای اینکه یک برنامه نویس خوب شوید حتما لازم نیست که تحصیلات دانشگاهی داشته باشید بلکه با داشتن کمی علاقه و پشتکار و انتخاب یک زبان برنامه نویسی درست می توانید اولین گام را محکم بردارید. از این رو به شما پیشنهاد می شود چنانچه در ابتدای مسیر برنامه نویسی هستید از زبان برنامه نویسی پایتون استفاده کنید تا با درک برتری پایتون نسبت به جاوا، به صحت انتخاب خود پی خواهید برد.

برتری پایتون نسبت به جاوا، به این است که زبان برنامه نویسی پایتون با قواعد و ساختار بسیار ساده و راحتی که دارد، یادگیری این برنامه را برای شما بسیار ساده و سرگرم کننده خواهد کرد. با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون دیگر نگران کلید واژه ای زیاد و پیچیده نخواهید بود. قوانین زبان پایتون بسیار راحت و ساده می باشد و به کارگیری آن شما را با مشکل رو به رو نخواهد کرد. با توجه به این موضوع می توانید انتخاب کنید که از پایتون یا جاوا استفاده کنید.

 

زبان برنامه نویسی جاوا یا پایتون؟

 

اما یکی از نکات مهم در زبان برنامه نویسی پایتون این است که دانش انگلیس شما نباید خیلی خوب و اما باید خوب باشد . چون در حین کار کردن با زبان برنامه نویسی پایتون با جملات انگلیس باید دست و پنجه نرم کنید.

زبان برنامه نویسی جاوا یا پایتون؟

جاوا یا پایتون هر دو از کدهای دستوری استفاده می کنند. زمانی که با پایتون کار می کنید با کد های دستوری کمتر و کوتاه تری رو به رو خواهید شد. اما در عین حال می توانید دامنه ی دستورات خود را گسترش دهید. این ویژگی باعث شده تا این زبان برنامه نویسی را بتوان به راحتی خواند و در عین حال بیشترین بازده ی کاری را از آن گرفت.

درست است که برتری پایتون نسبت به جاوا در دنیای برنامه نویسی ثابت شده است، اما زبان برنامه نویسی جاوا نیز جز زبان ها ی برنامه نویسی محبوب میباشد. این زبان چون شی گرا می باشد دارای محبوبیت خاصی در بین برنامه نویسان می باشد.

انتخاب نوع زبان برنامه نویسی بستگی به معیار های دارد که برنامه نویس به آن توجه می کند. زبان برنامه نویسی جاوا تعداد خطوط کد های دستوری طولانی تری از پایتون را دارد . این موضوع از آن جهت دارای اهمیت است که سرعت برنامه نویسی با استفاده از کد های دستوری کمتر بسیار بالا میرود. در زبان برنامه نویسی جاوا مدت زمانی که برای اجرای برنامه صرف می شود، بسیار کوتاه تر از زبان برنامه نویسی در پایتون است.

 

در صورتی که به عنوان یک برنامه نویس در صدد طراحی سیستم های بزرگ باشید که کمترین میزان خطا را داشته باشند، فعالان این عرصه زبان برنامه نویسی جاوا را به شما پیشنهاد می دهند.

برتری پایتون نسبت به جاوا چیست؟

پایتون و جاوا هر دو زبان های برنامه نویسی محبوب در دنیا می باشند. اما با توجه به اینکه هدف شما به عنوان یک برنامه نویس چه خواهد بود مشخص خواهد کرد که پایتون بهتر است یا جاوا. برتری پایتون نسبت به جاوا در یادگیری بسیار آسان آن است و با توجه به کد های دستوری کوتاهی که دارد، درکوتاه ترین زمان به نتیجه می رسد و همین سرعت بالا نیز دلیل دیگر برتری پایتون نسبت به جاوا است.

 

برتری پایتون نسبت به جاوا چیست؟

 

اما دقت داشته باشید که سریع حاضر شدن پایتون همواره دلیلی بر بهینه بودن آن نسیت. برتری پایتون نسبت به جاوا در سرعت و سادگی آن است.

اما زبان برنامه نویسی جاوا نیز از جمله برنامه های کاربردی در برنامه نویسی است. برای اینکه بتوانید زبان برنامه نویسی خود را به درستی انتخاب کنید بهتر است ویژگی های زبان جاوا را نیز بدانید و نسبت به آن آگاهی داشته باشید.

از جمله ویژگی های زبان برنامه نویسی جاوا می توان به این موارد اشاره کرد: برنامه جاوا به عنوان برنامه ایی عرضه شد که در آن مفهوم شی گرایی وجود داشت.

استفاده از مفهوم شی گرایی باعث می شود تا بتوان نرم افزار را به طور ساده و آسان تر ی بسط و گسترش داد. برنامه ی جاوا ، برنامه ایی قدرتمند است که با یکبار نوشتن ،می توانید به راحتی آن را بر روی سایر ماشین و سیستم ها اجرا کنید. زبان برنامه نویسی جاوا دستوراتی به نام بایت کد دارد.

ماشین مجازی جاوا این کدها را به کدهای قابل فهم برای ماشین و سیستم تبدیل می کند، به این ترتیب با استفاده از این کدها ، هر سیستم و ماشینی که دستگاه مجازی جاوا را داشته باشد قادر به اجرای دستورات خواهد بود.

 

زبان برنامه نویسی جاوا یا پایتون

زبان برنامه نویسی جاوا

زبان برنامه نویسی جاوا دارای کد های مقاومی در برابر کرش است . اصطلاح کرش به معنای در هم ریختن و در هم شکسته شدن است. ماشین ها ی مجازی زبان برنامه نویسی جاوا این ویژگی را دارند تا هر شی خاصی را مورد بررسی و آنالیز قرار دهند تا مطمئن شوند آن شی دارای وحدت و یکپارچگی است . زبان جاوا به گونه ایی است که اشیاء را به هر جایی از حافظه ارجاع نمی دهند و اشیا فقط و فقط به شی واقعی رجوع داده می شوند.

این امر به جاوا این امکان می دهد تا بتواند از حافظه ی خود به درستی استفاده کند و آن را بهینه سازی نماید و همچنین میزان خطای برنامه نیز به حداقل می رسد.چنانچه هدف شما به عنوان یک برنامه نویس، نوشتن یک برنامه بزرگ با کد های طولانی اما مطمئن است به شما پیشنهاد می شود تا از این زبان استفاده کنید.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش برنامه نویسی جاوا
آموزش رایگان جاوا پیشرفته

 

تفاوت و برتری پایتون نسبت به جاوا در چیست؟

با توجه به ویژگی هایی که برای برتری پایتون نسبت به جاوا ذکر شد، با توجه به هدف برنامه نویسی خود می توانید از هر یک از این دو برنامه استفاده کنید. پایتون برای شروع کار بسیار مناسب است و با توجه به کدهای دستوری کوتاهی که دارد به کار شما سرعت می بخشد، برای استفاده از پایتون فقط کافی است تا کمی با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید.

دیگر برتری پایتون نسبت به جاوا این است که نگهداری از کد های زبان برنامه نویسی پایتون بسیار ساده و آسان می باشد. زمانی که از پایتون استفاده می کنید خیالتان راحت باشد که با یک رابط کاربری مشخص و واحد می توانید روی همه ی پلتفرم ها به راحتی کار کنید. با استفاده از پایتون این امکان برای شما فراهم می آید تا کد های دستوری خود را امتحان کنید و در صورت بروز اشتباه آنها رفع و رجوع کنید.

چنانچه شما تمایل داشته باشید تا دیگر زبان ها ی برنامه نویسی را بیاموزید. برتری پایتون نسبت به جاوا در این زمینه می تواند به شما کمک کند. در صورتی که بتوانید زبان پایتون به درستی آموزش ببینید و به کار ببندید می توانید امیدوار باشید که دیگر زبان های برنامه نویسی را نیز به سادگی یاد بگیرید و از کاربرد های آنها بهره ببرید.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش پایتون جادی
عکس نشانه

یادگیری زبان جاوا یا پایتون؟ کدام بهتر است؟

 

یادگیری پایتون بهتر است یا جاوا

 

گرچه صحبت از برتری پایتون نسبت به جاوا در زبان برنامه نویسی وجود دارد اما در یادگیری زبان پایتون باید به این نکات دقت کنید تا بتوانید از عهده ی آن برآیید. برتری پایتون نسبت به جاوا تایید شده است به شرطی که بتوانید در پایتون خوش خط و خوانا بنویسد در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهید شد.

برتری پایتون نسبت به جاوا قابل قبول است به شرط آنکه سعی کنید مختصر، مفید کار کنید. از نوشتن کد های دستوری طولانی پرهیز کنید تا دستورات شما در کوتاه ترین زمان خوانده و اجرا شود. سعی کنید دستوراتی که می دهید واضح روشن باشد. کد های دستوری که می دهید خوب است که از پیچیدگی برخوردار باشد اما نباید به گونه ایی باشد که خوانش آن را با مشکل رو به رو کند.

با یادگیری زبان پایتون می توانید کد های دستوری کمتری را به کار ببرید و در کوتاه ترین بازه ی زمانی بهترین بهره را ببرید.

اگر توان سر و کله زدن با کد های دستوری قدیمی را دارید و قصد نوشتن برنامه ایی پیچیده را در سازمان ها و ارگان های بزرگ دارید باید برا ی یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا همت کنید.

با کمی تجربه در زمینه ی برنامه نویسی به مرور خواهید دریافت که تنها استفاده از یک نوع زبان برنامه نویسی نمی تواند به شما کند. چنانچه می خواهید در این زمینه پیشرفت کنید بهتر است تا با چند نوع زبان برنامه نویسی آشنا شوید.

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

  1. مزخرف تنها چیزی که تو این مقاله به چشم میومد عبارت “برتری پایتون نسبت به جاوا” بود اونم با یک سری دلایل و استدلال های عامیانه و پیش پا افتاده حیف وقتی که گذاشتم

  2. سلام من یک سوال داشتم من یک ذره از جاوا بلدم ولی نمی دونم بذارم کنار و برم جاوا اسکریپت رو یاد بگیرم یا برم جاوا رو ادامه بدم البته اینم بگم که پایتون رو بلدم

  3. نظر نویسنده جانب دارانه بود و دلیل واقعی و منطقی نتونست ارائه بکنه. فقط می‌گفت پایتون آسونه ! اگر برنامه نویسی دنبال آسونی هست همون بهتر اصلا سراغ برنامه نویسی نیاد. در ثانی امنیت جاوا رو نمیشه نادیده گرفت و بی جهت نیست بزرگترین شرکتهای دنیا و بانک ها از جاوا استفاده می کنند. امیدوارم در مطالب بعدی علایق و نظریات شخصی رو در مطالب به خورد خواننده ندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا