جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت

 12 نتیجه برای "جاوا اسکریپت --- زبان‌های برنامه‌نویسی --- برنامه‌نویسی" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

آموزش جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت ( javascript ) یکی از پایه‌های اصلی وب و اینترنت است و متقاضیان زیادی به دنبال یادگیری آن به کمک دوره‌های آموزش جاوا اسکریپت هستند. بازار کار، گستردگی کاربرد، وجود فریم‌ورک‌های فراوان و... همگی این زبان را به محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی تبدیل کرده‌اند.

جاوا اسکریپت توسط برنامه‌نویسان در سراسر جهان برای ایجاد محتوای «وب پویا و تعاملی» مانند برنامه‌ها و مرورگرهای مختلف استفاده می‌شود. جاوا اسکریپت زبان بسیار محبوب بین برنامه‌نویسان است و پرکاربردترین زبان برنامه‌نویسی در جهان به حساب می‌آید؛ به طوری که 97.0 درصد از وب‌سایت‌ها از آن به‌عنوان زبان برنامه‌نویسی سمت کلاینت استفاده می‌کنند. زبان‌های سمت کلاینت زبان‌هایی هستند که عملکرد آن‌ها به‌جای سرور، در کامپیوتر کاربر انجام می‌شود.

قبل از اینکه در رابطه با دوره‌های آموزش جاوا اسکریپت مکتب خونه حرف بزنیم به لزوم یادگیری جاوا اسکریپت و کاربردهای فراوان این زبان محبوب پرداخته‌ایم.

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی چند پارادایم کامپایل شده، سریع و با تایپ پویا است. همراه با HTML و CSS، جاوا اسکریپت یکی از فناوری‌های پیشرو مورد استفاده در شبکه جهانی وب است.

قبل از توسعه جاوا اسکریپت، وب کاملاً محیطی ثابت بود. جاوا اسکریپت صفحات وب را قادر می‌سازد تا محتوای پیچیده و پویا داشته باشند؛ این پویایی در زمان‌ها و نحوه‌های مختلف به کاربرد نشان داده می‌شود.

در ابتدا، جاوا اسکریپت فقط در سمت کلاینت، یعنی مرورگرهای وب قابل‌استفاده بود؛ اما به کمک Node.js که یک محیطِ « زمان اجرا » بین پلتفرم برای جاوا اسکریپت است کد را می‌توان در سمت سرور نوشت و اجرا کرد.

تقریباً هر مرورگر یک موتور جاوا اسکریپت انحصاری برای اجرای کد دارد؛ و اکثر وب‌سایت‌ها برای رفتار سمت کلاینت خود به جاوا اسکریپت وابسته هستند.

جاوا اسکریپت برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

کاربرد اصلی جاوا اسکریپت ساخت اپلیکیشن های مبتنی بر وب است. با استفاده از دوره‌های آموزش جاوا اسکریپت و با یادگیری آن می‌توان به دانش خوبی از توسعه وب رسید و شرایط ورود به بازار کار با آن فراهم است. علاوه براین، حوزه‌های برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت فقط به طراحی وب ختم نمی‌شود و این زبان برنامه نویسی کاربردهای فراوان دیگری نیز دارد.

 برخی از کارهایی که با استفاده از جاوا اسکریپت می‌توان برای وب انجام داد عبارت‌اند از:

افزودن رفتار تعاملی به صفحات وب مانند بزرگنمایی و کوچک نمایی یا پخش صدا/تصویر و...
ساخت اپلیکیشن موبایل و وب، محبوب‌ترین نمونه‌ها شامل نتفلیکس و اوبر
ساخت وب سرورها و برنامه‌های سمت سرور با استفاده از Node.js
ساخت بازی
ساخت برنامه‌های کاربردی سمت سرور
استفاده در هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

ایجاد وب‌سایت‌های تعاملی با جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت صفحات وب را پویا می‌کند. قبل از جاوا اسکریپت، صفحات وب فقط با HTML و CSS ساخته می‌شدند. HTML و CSS تنها قادر به ایجاد صفحات استاتیکی هستند که زیاد تعاملی نیستند. برخی از محبوب‌ترین وب‌سایت‌ها ازجمله گوگل، یوتیوب و فیس‌بوک با جاوا اسکریپت ساخته‌شده‌اند.

جاوا اسکریپت به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا ویژگی‌هایی مانند:

نمایش و پنهان کردن منوها یا اطلاعات
افزودن افکت های شناور
ایجاد گالری تصاویر در قالب چرخ فلک
بزرگنمایی یا کوچک نمایی روی یک تصویر
پخش صدا یا تصویر در یک صفحه وب
افزودن انیمیشن
ایجاد منوهای کشویی
و...
به صفحات وب اضافه کنند. تقریباً با جاوا اسکریپت امکان هرگونه سفارش سازی یک صفحه وب وجود دارد.

همان‌طور که گفتیم زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت پرکاربردترین زبان برای طراحی سایت است. با استفاده از دوره‌های آموزش جاوا اسکریپت می‌توانید دانش خود را در زمینه طراحی سایت با جاوا اسکریپت بالا ببرید و به یک توسعه‌دهنده تمام‌عیار تبدیل شوید.

توسعه برنامه‌های کاربردی وب و موبایل با جاوا اسکریپت

با مجموعه گسترده فریم ورک‌های جاوا اسکریپت، توسعه‌دهندگان می‌توانند به‌طور مؤثر برنامه‌هایی را برای موبایل و وب پیاده‌سازی کنند. فریم ورک‌ها کتابخانه‌هایی از کدهای جاوا اسکریپت از پیش نوشته‌شده هستند که توسعه‌دهندگان از آن‌ها برای ویژگی‌های استاندارد استفاده می‌کنند. شما می‌توانید چارچوب جاوا اسکریپت را مانند یک طرح اولیه در نظر بگیرید.

محبوب‌ترین فریم ورک های کاربردی جاوا اسکریپت عبارت‌اند از:

React: مجموعه‌ای از جاوا اسکریپت که برای ایجاد رابط کاربری برای برنامه‌های کاربردی وب ایجادشده است.
React Native: مجموعه‌ای که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا اپلیکیشن‌های موبایل را با جاوا اسکریپت بسازند.
Node.js: مجموعه‌ای که امکان ارتباط دوطرفه با سرورها را برای تبادل داده‌ها فراهم می‌کند.
فیس‌بوک React و React Native را ساخته است که در حال حاضر قدرتمندترین برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی جهان هستند. React توسط وب‌سایت‌هایی مانند Uber، Pinterest، Netflix، Instagram، Amazon، Twitter، Udemy و غیره استفاده می‌شود.

 فیس‌بوک، اینستاگرام، Shopify، Words with Friends، Skype، Pinterest، Discord، Tesla و Uber Eats از React Native استفاده می‌کنند.

با استفاده از دوره‌های آموزش جاوا اسکریپت و یادگیری کار با فریمورک‌های محبوب آن می‌توان انواع برنامه‌های کاربردی وب و موبایل را طراحی کرد. امروزه بازار کار ساخت برنامه‌های کاربردی وب و موبایل یکی از بهترین حوزه‌ها برای ورود به بازار کار است.

توسعه بازی‌های جذاب

جاوا اسکریپت اغلب برای ایجاد بازی‌های درون مرورگر استفاده می‌شود. توسعه‌دهندگان از جاوا اسکریپت برای ایجاد پازل‌های دوبعدی و سه‌بعدی، بازی‌های نقش‌آفرینی، بازی‌های مسابقه‌ای و موارد دیگر استفاده می‌کنند.

 ایجاد یک بازی مبنی بر مرورگر ساده می‌تواند راهی عالی برای شروع تمرین مهارت‌های جاوا اسکریپت خود به‌عنوان یک مبتدی باشد. صدها موتور بازی جاوا اسکریپت وجود دارد که چارچوب‌هایی را برای ساخت بازی‌ها ارائه می‌دهند و بسیاری از آن‌ها رایگان و متن‌باز هستند. محبوب‌ترین موتورهای بازی عبارت‌اند از Backbone، DarlingJS و JawsJS.

بازی‌های محبوب مبتنی بر مرورگر که با استفاده از جاوا اسکریپت ساخته‌شده‌اند عبارت‌اند از:

Angry Birds
2048
Little Alchemy
Polycraft
HexGL
CrossCode
Bejeweled
Gods Will be Watching
و...
با یادگیری جاوا اسکریپت شما می‌توانید به‌عنوان یک توسعه‌دهنده بازی‌های مبنی بر مرورگر وارد بازار کار شوید. هم‌اکنون با استفاده از دوره‌های آموزش جاوا اسکریپت می‌توانید شروع به یادگیری این مهارت کنید.

برنامه‌های کاربردی سرور
برنامه‌نویسی سمت سرور دارای مزیت قریب‌الوقوع است که اجازه می‌دهد محتوا بدون نگرانی از ظرفیت مرورگر بارگیری شود. کاهش زمان بارگذاری می‌تواند منجر به مواردی مانند بهبود سئو و رضایت بیشتر کاربر شود.

این نمونه دیگری کاربردهای جاوا اسکریپت است. با استفاده از محیط زمان اجرا جاوا اسکریپت، Node.js، توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های سمت سرور ایجاد کنند.

 UX تعاملی
رایج‌ترین مثالی که جاوا اسکریپت را برای چه مواردی توصیف می‌کند، شامل ارائه یک تجربه کاربری تعاملی (UX) است. جاوا اسکریپت یک فناوری مهم برای توسعه front-end است.

امروزه جاوا اسکریپت بیشترین کاربرد را در ایجاد یک UX تعاملی و جذاب برای کاربران دارد. با استفاده از یک آموزش جاوا اسکریپت مناسب شما می‌توانید به‌عنوان یک UX دیزاینر در انواع پروژه‌های مبنی بر وب به تخصص کافی برسید.

هوش مصنوعی و پروژه‌های یادگیری ماشین

جاوا اسکریپت کتابخانه‌هایی برای پشتیبانی از توسعه پروژه‌های مرتبط با هوش مصنوعی نیز دارد. به‌عنوان‌مثال، Tensorflow.js یک کتابخانه جاوا اسکریپت برای یادگیری ماشین است. می‌توانید با استفاده از کتابخانه مدل‌های یادگیری ماشینی بسازید و آموزش دهید.

اهداف اصلی جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت توسط برندان ایچ در نت اسکیپ به‌عنوان راهی برای حذف محدودیت صفحات استاتیک در وب طراحی‌شده است. Eich شروع به ایجاد یک زبان برنامه‌نویسی برای وب کرد که از نحو جاوا، یک زبان برنامه‌نویسی دیگر استفاده می‌کرد.

جاوا اسکریپت برای اهداف زیر طراحی‌شده است:

سرعت: اجرای کد در مرورگر وب به زبان مادری آن یعنی جاوا اسکریپت سریع‌تر از اجرای کد روی سرور است.
صفحات پویا: صفحاتی که کاربران می‌توانند با آن‌ها تعامل داشته باشند، قبل از وجود جاوا اسکریپت امکان‌پذیر نبودند.
کاهش استفاده از حافظه: اجرای کد در مرورگر به آزاد کردن فضا در سرورها کمک می‌کند که به کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند.
ایجاد رابط‌های کاربری پاسخگو: تقریباً تمام رابط‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی به جاوا اسکریپت متکی هستند.
بارگیری مجدد قسمت‌های خاصی از صفحه به‌طور مستقل: به فرض مثال پیشنهادات گوگل زمانی که شروع به تایپ در نوار جستجوی Google می‌کنید، همه به لطف جاوا اسکریپت هستند.
محتوای پاسخگو: وقتی اندازه پنجره مرورگر خود را تغییر می‌دهید، جاوا اسکریپت اجازه می‌دهد اندازه محتوای صفحه با آن تغییر کند و یک حالت واکنش گرا به صفحه می‌دهد.
اعتبار سنجی فرم: فیلدهای الزامی توسط جاوا اسکریپت اعمال می‌شوند تا هنگام خرید آنلاین هیچ اطلاعاتی را از دست ندهید.
تکمیل خودکار: جاوا اسکریپت به ما کمک می‌کند تا هر بار که یک فرم آنلاین را پر می‌کنیم فیلدهای آن را به‌صورت دستی وارد نکنیم.
پخش صدا و تصویر: قابلیت‌های صوتی و تصویری جاوا اسکریپت دلیل منسوخ شدن اصلی فلش در صفحات است.
و...

چرا به آموزش جاوا اسکریپت نیاز داریم؟

چه قصد دارید در توسعه front-end، back-end یا full-stack تخصص داشته باشید، جاوا اسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی مهم برای هر توسعه‌دهنده وب است. بدون جاوا اسکریپت، صفحات وب پویا و تعاملی را هرگز نخواهیم داشت. ازاین‌رو روزبه‌روز نیاز به یک آموزش جاوا اسکریپت و یادگیری آن بیش‌ازپیش احساس می‌شود.

از طرفی دیگر همان‌طور که گفتیم زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت گستردگی بازار کار بسیار زیادی دارد و ورود به بازار کار با استفاده از جاوا اسکریپت بسیار آسان‌تر از سایر زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر است.

آیا جاوا اسکریپت برای Front-End یا Back-End استفاده می‌شود؟

جاوا اسکریپت یک زبان سمت کلاینت است که ازنظر فنی آن را به یک زبان فرانت‌اند تبدیل می‌کند؛ اما با فریم ورک Node.js، جاوا اسکریپت را می‌توان در back-end نیز استفاده کرد. استفاده از جاوا اسکریپت در کل پشته، هم برای front-end و هم برای back-end، یک تمرین عالی است زیرا یک برنامه منسجم ایجاد می‌کند. زمانی که تا حد امکان کد همه به یک زبان باشد، نگهداری، مدیریت، به‌روزرسانی و ساخت برنامه مد نظر به صورت تیمی و فردی آسان خواهد شد.

هنگامی‌که جاوا اسکریپت برای front-end استفاده می‌شود، صفحات وب را پویا و تعاملی می‌کند. فرم‌های ارسال را تأیید می‌کند، بخش‌های خاصی از محتوای صفحه را بدون به‌روزرسانی کل صفحه به‌روزرسانی می‌کند، منوها را نشان می‌دهد و پنهان می‌کند و انیمیشن‌ها را نمایش می‌دهد. هنگامی‌که برای Back-end استفاده می‌شود، چارچوب Node.js به سرور اجازه می‌دهد تا به‌روزرسانی های داده‌های جلویی را مدیریت کند و برنامه‌های شبکه مقیاس‌پذیر را برای پردازش درخواست‌های کاربر هم‌زمان بسازد.

با استفاده از دوره‌های آموزش جاوا اسکریپت مکتب خونه می‌توان به دانش نسبتا خوبی از بک اند و فرانت‌اند رسید و به یک فول استک دولوپر جاوا اسکریپت تبدیل شد.

دوره‌های آموزش جاوا اسکریپت مکتب خونه

دوره‌های آموزش جاوا اسکریپت مکتب خونه از بهترین منابع یادگیری جاوا اسکریپت به‌حساب می‌آیند. با استفاده از دوره‌های یادگیری جاوا اسکریپت از مقدماتی تا پیشرفته و در کنار آن تلاش و تمرین شما می‌توانید به‌عنوان یک متقاضی یادگیری این زبان در کمترین زمان ممکن وارد بازار کار شوید و به‌عنوان یک توسعه‌دهنده جاوا اسکریپت در یک شرکت استخدام شوید، به‌صورت فریلنسری کار کنید و یا پروژه‌های شخصی خود را راه‌اندازی کنید.

دوره‌های آموزش جاوا اسکریپت مکتب خونه با بهترین کیفیت توسط اساتید مجرب و به‌صورت عملی ضبط‌شده‌اند و به شما این امکان را می‌دهند که به بهترین شکل ممکن جاوا اسکریپت را یاد بگیرید.

برای شروع یادگیری جاوا اسکریپت فقط کافی است که یک کامپیوتر یا لپ تاپ دستتان بگیرید و هم گام با دوره‌هایی که نگاه می‌کنید به نصب محیط‌های برنامه‌نویسی که از جاوا اسکریپت پشتیبانی می‌کنند (visual studio code،Atom و...) بپردازید و شروع به کد زدن کنید. تکرار و تمرین و عمیق شدن مهمترین اصل یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی مانند جاوا اسکریپت است.

 

 

آموزش برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی اندروید

آموزش اسکرچ

آموزش جاوا اسکریپت