برنامه نویسی و ITلینوکس

بازار کار و درآمد لینوکس چگونه است؟

بازار کار لینوکس از ابتدای ابداع این فن‌آوری تاکنون همیشه گرم بوده و خواهد بود. درصورتی‌که شما ایده متخصص شدن در لینوکس رادارید، می‌توانید مطمئن باشید که تقاضا برای متخصصان همیشه بالا بوده و هیچ‌وقت یک متخصص لینوکس بیکار نخواهد بود. در این پست قصد داریم که فرصت‌های شغلی برای یک متخصص لینوکس و همچنین به طور کلی بازار کار لینوکس را موردبررسی قرار دهیم.

بازار کار linux در حال حاضر بسیار داغ است، به‌خصوص برای کسانی که مهارت‌های مدیریت سیستم دارند زیرا همه شرکت‌ها به دنبال استعداد لینوکس هستند. استخدام‌کنندگان و شرکت‌های معتبر به‌وفور به متخصصین لینوکس نیازمند هستند و تقاضا برای متخصصان لینوکس روزبه‌روز در حال افزایش است. با پیشرفت تکنولوژی، لینوکس بهترین سیستم‌عامل برای آینده شغلی شما خواهد بود.

بازار کار لینوکس

چقدر از لینوکس استفاده می‌شود؟

در دنیای امروز، اگر برنامه‌های مختلف موبایل، وب‌سایت‌های اینترنتی، دستگاه‌ها و غیره را از نزدیک تماشا کنید، از این واقعیت که همه آن‌ها از زیرساخت‌های مبتنی بر لینوکس در سمت سرور استفاده می‌کنند، شگفت‌زده خواهید شد. شرکت‌های برتر وب در جهان مانند گوگل، آمازون، فیس بوک، توییتر، نتفلیکس در چنین اندازه و مقیاس بزرگی با سرورهای لینوکس کار می‌کنند.

ازآنجایی‌که لینوکس در عرصه شرکتی به‌سرعت در حال رشد است و بخش بزرگی از تجارت انتشار محتوای وب بر روی لینوکس، PHP، MySQL و Apache اجرا می‌شود، برنامه‌نویسان بیشتر و بیشتری موردتقاضا هستند و بازار کار لینوکس به‌شدت رو به افزایش است

اگر به برنامه‌های روزانه مانند WhatsApp، Uber، Flipkart، Zomato، Ola و غیره نگاهی بیندازید، می‌توانیم بفهمیم که برای مدیریت سرورهای لینوکس چه نیازهایی باید وجود داشته باشد. سفارش آنلاین غذا، خرید اینترنتی، تلفن هوشمندی که از آن استفاده می‌کنید، تلویزیونی که تماشا می‌کنید، وسایل پیشرفته پزشکی، شبکه‌های اجتماعی، همه از فناوری لینوکس برای عملیات خود استفاده می‌کنند.

اما آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که با چنین استفاده گسترده‌ای از لینوکس در بازار فعلی امروز، یک متخصص لینوکس چه جایگاهی دارد؟ آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید  که با متخصص شدن در لینوکس و وارد شدن به بازار کار لینوکس شما هرگز بیکار نخواهید ماند. با ما همراه باشید تا مشاغل لینوکس را به شما معرفی کنیم.

انواع مشاغل برای بازار کار لینوکس

به‌صورت کلی مشاغل زیادی در لینوکس برای بازار کار وجود دارد. ما در مرحله اول سه رسته شغلی از مشاغل برای بازار کار لینوکس را معرفی می‌کنیم و در ادامه داستان مشاغل دیگری را که لینوکس پوشش می‌دهد را موردبررسی قرار می‌دهیم. به‌صورت کلی سه دسته اصلی از مشاغل لینوکس شامل:

 • پشتیبان فنی
 • مدیر سیستم
 • برنامه‌نویس حوزه‌های مرتبط با لینوکس

بازار کار لینوکس

پشتیبانی فنی

کار پشتیبان فنی لینوکس بیشتر شامل انجام پارتیشن‌بندی، نصب، خدمات و مدیریت کاربران، عیب‌یابی شبکه، اسکریپت نویسی اولیه و مشکلات سیستم‌عامل است. بازار کار لینوکس برای این پوزیشن شغلی بسیار گرم است و شرکت‌های زیادی به دنبال افراد با تخصص پشتیبان فنی لینوکس هستند.

مدیر سیستم

شما در این رسته شغلی در لینوکس مسئول مدیریت خدمات مهمی مانند مدیریت کاربر، ایجاد سیستم‌های فایل، FTP، HTTP، DNS خواهید بود. Cron jobs، راه‌اندازی پشتیبان گیری و سایر وظایف اداری. سیستم‌ها و سرورهای امن، مدیریت فایروال و مدیریت بسته. کسب تخصص خوب در سیستم‌عامل لینوکس، شبکه‌ها، مدیریت و عیب‌یابی، به شما به‌عنوان مدیر لینوکس/مهندس عملیات/مهندس قابلیت اطمینان سایت/مهندس DevOps از دیگر تخصص‌هایی است که ممکن است یک مدیر سیستم به آن نیاز داشته باشد. اغلب مدیران سیستم لینوکس روی توزیع‌های سرور گرا کار می‌کنند که شامل Debian، Red Hat Enterprise Linux، CentOS و Ubuntu می‌شود و بازار کار لینوکس در آن بسیار گرم است.

برنامه‌نویس و برنامه‌نویس وب

برنامه‌نویسان لینوکس مسئول توسعه، اشکال‌زدایی و مستندسازی برنامه‌های کامپیوتری برای سیستم‌عامل لینوکس و برنامه‌های نرم‌افزاری مرتبط هستند. این  وظایف شامل نوشتن پلاگین ها، کدها به چندین زبان مانند c++، python یا هر زبان برنامه‌نویسی دیگر، طراحی پایگاه داده و برنامه‌ها، افزونه‌ها، اسکریپت به زبان‌های مختلف و مدیریت خدمات است.

برخی از رسته‌های شغلی دیگر که به مهارت‌های  برنامه‌نویس لینوکس نیاز دارند، به شرح زیر هستند.

 • مهندس DevOps
 • مهندس امنیت
 • توسعه‌دهنده جاوا
 • مهندس شبکه
 • توسعه‌دهنده پایتون
 • برنامه‌نویس C++‎
 • و غیره

بازار کار لینوکس

دیگر مشاغل لینوکس در بازار

انواع شغل‌های دیگر در بازار کار لینوکس متقاضی‌های زیادی دارند. این مشاغل عبارت‌اند از

 • مهندس DevOps
 • مهندس نرم‌افزار
 • توسعه‌دهنده جاوا
 • مهندس سیستم
 • مدیر سیستم‌ها
 • مهندس ارشد نرم‌افزار
 • توسعه‌دهنده پایتون
 • مدیر سیستم‌های لینوکس
 • توسعه‌دهنده نرم‌افزار
 • مدیر سیستم
 • مدیر لینوکس
 • مهندس لینوکس
 • توسعه‌دهنده ارشد جاوا
 • و غیره

بازار کار لینوکس در آینده

آینده بازار کار لینوکس در آینده به چه شکل خواهد بود؟ پاسخ به این سؤال قطعاً به مسائل و موارد زیادی بستگی دارد. در مرحله اول بسته به تخصص و مهارت‌هایی که یک شخص کسب می‌کند وابسته است. به خورت کلی بازار کار لینوکس در آینده با توجه به زیرساخت‌هایی که دارد و نبود جایگزین مناسب برای آن در حال حاضر، بازار لینوکس آینده کاری کاملاً روشن و واضحی دارد.

برای کسی که در لینوکس به تخصص و مهارت می‌رسد در آینده هیچ نگرانی از بابت نبود شغل متناسب با حرفه خودش وجود نخواهد داشت. البته مسئله مهم در این باەره به‌روز بودن است. شما باید به‌عنوان یک متخصص لینوکس همیشه با جوامع لینوکس در ارتباط باشید و از آخرین به‌روزرسانی‌ها و آخرین اخبار لینوکس آگاه باشید.

گواهینامه‌های توصیه‌شده برای مهارت‌های لینوکس

در اینجا برخی از بهترین گواهینامه‌های لینوکس توصیه‌شده برای متخصصان فناوری اطلاعات که در محیط‌های سرور لینوکس کار می‌کنند، آورده شده است. محققان دریافته‌اند که این گواهینامه‌ها در هنگام استخدام کارمندان جدید در چندین پورتال شغلی بسیار موردتقاضا هستند.

 • LPIC
 • CompTIA Linux+
 • RHCE
 • RHCSA
 • RHCA

مزایای برنامه‌ریزی برای دنبال کردن یک دوره در لینوکس می‌تواند به‌سادگی شغلی برای شما ایجاد کند زیرا تقاضا برای متخصصان دارای گواهی‌نامه  لینوکس هرگز پایان نمی‌یابد.

ده سال پیش، راه هوشمندانه برای کسب درآمد بیشتر، یادگیری لینوکس بود و هنوز هم همین‌طور است. لینوکس همه‌جا حاضر است و روزبه‌روز رایج‌تر می‌شود. امروزه لینوکس راه خود را به‌عنوان سیستم‌عامل پیش‌فرض برای ابر، بیگ دیتا و موبایل پیدا کرده است، روندهای بزرگی که در صنایع تغییر شکل می‌دهند.

آیا امکان استخدام با گواهینامه LPIC وجود دارد؟

LPIC  بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین گواهینامه لینوکس در جهان است. LPIC اولین گواهینامه در برنامه چند سطحی حرفه‌ای لینوکس از موسسه حرفه‌ای لینوکس (LPI) است. LPIC توانایی فرد را برای انجام وظایف تعمیر و نگهداری در خط فرمان، نصب و پیکربندی رایانه‌ای که لینوکس دارد و پیکربندی شبکه اولیه را تأیید می‌کند.

LPIC برای انعکاس تحقیقات جاری و تأیید مهارت یک فرد در مدیریت سیستم دنیای واقعی طراحی‌شده است. اهداف به مهارت‌های شغلی در دنیای واقعی گره‌خورده است و قطعاً کسی که این گواهی‌نامه را دریافت می‌کند در هرجای دنیا برایش کار وجود خواهد داشت.

درآمد یک متخصص لینوکس چقدر است؟

درآمد یک متخصص لینوکس به عوامل زیادی بستگی دارد. ازجمله مهم‌ترین عامل‌هایی که دستمزد یک متخصص لینوکس را مشخص می‌کند کشوری که در آن زندگی می‌کند و میزان تخصص فرد است. هرچه تخصص یک فرد به لینوکس بیشتر باشد احتمالاً بازار کار لینوکس برای او بهتر و حقوق بیشتری دریافت می‌کند.

از طرفی کشورە یا شهری که یک متخصص لینوکس در آن زندگی می‌کند نیز در این قضیه دخیل است. مثلاً طبق آمار سایت ZipRecruiter که در آمریکا آن را گردآوری کرده است معلوم شده است که:

درآمد یک متخصص لینوکس در سال 2021، به‌طور متوسط در ایالات‌متحده 92320 دلار در سال است ، تقریباً 44.38 دلار در ساعت است. این معادل 1775 دلار در هفته یا 7693 دلار در ماه است. برای تخمین دقیق‌ترین محدوده دستمزد سالانه برای مشاغل متخصص لینوکس، ZipRecruiter به‌طور مداوم پایگاه داده میلیون‌ها شغل فعال منتشرشده محلی در سراسر آمریکا را اسکن می‌کند.

این آمار برای کشور ایران توجه به شرایط اقتصادی کشور پایین‌تر است. طوری که بیشتر کسانی که در حوزه لینوکس کار می‌کند حقوقی بین ماهیانه 5 تا 15 میلیون دریافت می‌کنند. البته تسلط بهتر شما در این حوزه کمک می‌کند تا به درآمد بسیار بالاتری از این حرف‌ها برسید. به‌صورت کلی شما در هرجی دنیا که باشید بازار کار لینوکس همیشه حرف‌هایی برای گفتن خواهد داشت.

نتیجه گیری

بازار کار لینوکس همیشه پررونق بوده است. تمام زیرساخت‌های فن‌آوری و تکنولوژی به‌گونه‌ای به لینوکس مرتبط می‌شوند.آینده و بازار کار لینوکس بسیار امیدوارکننده است و کسانی که می‌خواهند وارد دنیای لینوکس شوند می‌توانند در انواع رسته‌های شغلی لینوکس مشغول به فعالیت باشند. شما به‌عنوان یک متخصص لینوکس در حوزه‌ها و صنعت‌های مختلفی می‌توانید مشغول به فعالیت باشید و هیچ نگرانی بابت آینده شغلی لینوکس نداشته باشید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا