برنامه نویسی و IT

آشنایی با گواهینامه‌های مایکروسافت MCSA ،MCSE ،MCSD

آشنایی با گواهینامه‌های MCSA ، MCSE ، MCSD

در این نوشته می‌خواهیم در مورد انواع مدارک مایکروسافت MCSA ، MCSE ، MSCD ، تفاوت آن‌ها با هم دیگر، شرایط لازم برای اخذ مدارک این دوره‌ها و … صحبت کنیم. اگر در رابطه با مواردی که گفته شد سوالی دارید با ما همراه باشید، امیدواریم در انتهای این مقاله پاسخ سوالات خود را گرفته باشید.

شرکت مایکروسافت، شرکت معتبر و شناخته شده‌ای است که هر کسی که یک بار با کامپیوتر کار کرده باشد نام آن را می‌شناسد. این شرکت خدمات و محصولات زیادی دارد و تقریبا در همه جا رد و اثری از خود به جا گذاشته است. بسیاری از افرادی که در زمینه‌ی IT به صورت تخصصی فعالیت می‌کنند کار خود را با مایکروسافت شروع کرده‌اند و همچنان نیز انتخابشان تغییری نکرده است. مایکروسافت در رابطه با تعیین دانش و مهارت متخصصان رتبه بندی مختص به خودش را دارد که در این نوشته به تعدادی از آن‌ها مانند MCSA ، MCSE ، MSCD می‌پردازیم.

مرجع کامل انواع آموزش شبکه + اعطای گواهینامه

 

برای بسیاری از کارفرمایان، داشتن این مدارک به عنوان معیار و تضمینی برای دانش و مهارت کارمندان می‌باشد. هر کدام از این مدارک نشان دهنده‌ی یک سطح از مهارت و دانش است و بسته به نوع کاری که می‌خواهید انجام دهید می‌توانید در دوره‌های مختلف شرکت کنید و مدرک کاربردی برای همان کار را بگیرید، اگر مسئولیت شما مربوط به طراحی سیستم‌ها و برنامه‌ریزی و اجرای آن است و در این زمینه سابقه کار جداقل یک ساله دارید مدرک MCSE برای شما مناسب است یا اگر کار شما مربوط به مدیریت سیستم است با داشتن حداقل نیم‌سال سابقه می‌توانید به دنبال گرفتن مدرک MCSA باشید.

مدرک MTA (Microsoft Technical Associate):

این مدرک ابتدایی‌ترین مدرک مایکروسافت است که یک متخصص IT می‌تواند داشته باشد. این مدرک مشخص می‌کند که فرد دانش لازم و کافی برای کار با سرویس-های مایکروسافت را به صورت مقدماتی داراست، هرچند در ایران دوره‌ی Network+ جایگزین دوره‌ی MTA است و بیشتر افراد که به دنبال مدرک در این زمینه هستند این دوره را که هم‌تراز با دوره‌ی MTA است را می-گذرانند. دوره‌ی MTA کاملا اختیاری است و پیش‌نیازی برای دوره‌های بالاتر مایکروسافت محسوب نمی‌شود.

 

مدرک MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate):

مدرک MCSA ( مدرک سطح دستیاری مایکروسافت )، بعد از مدرک MTA قرار دارد و از اعتبار بیشتری برخوردار است. فردی که موفق به اخذ مدرک MCSA شده است توانایی بیشتری برای کار با سرویس‌های مایکروسافت دارد. داشتن مدرک MCSA برای گذراندن دوره‌های بالاتر ( MCSE و MCSD) که در ادامه معرفی می‌شوند، ضروری است.

برای گرفتن مدرک MCSA ، به صورت معمول داوطلبان سه مرحله آزمون را می‌گذرانند و پس از گرفتن مدرک MCSA می‌توانند در شغل‌های مدیریت شبکه، کارشناسی پشتیبانی، مدیریت سیستم و … شروع به فعالیت کنند.

 

مدرک MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert):

مدرک MCSE معتبرترین مدرک مایکروسافت است که ثابت می‌کند فرد دانش و مهارت بالایی برای کار با سرویس‌های مایکروسافت دارد. دوره‌ی MCSA قسمتی از دوره‌ی مدرک MCSE را تشکیل می‌دهد. در ایران علاقه‌مندان برای گرفتن این مدرک باید بعد از گذراندن دوره‌ی Network+ دوره‌ی دیگری را نیز بگذرانند.

افراد با گرفتن این مدرک می‌توانند به عنوان مهندس فنی، مشاور فنی، تحلیل‌گر شبکه یا تحلیل‌گر سیستم‌ها وارد بازار کار شوند.

شرایط برای اخذ مدرک MCSE کمی با بقیه متفاوت است. داوطلبان در انتهای دوره‌ در یک آزمون شرکت می‌کنند تا دانش و تخصص خود را نشان دهند و بتوانند به عنوان مدیر ارشد فنی و … شروع به کار کنند.

هر کدام از مدارکی که در بالا معرفی کردیم در رشته‌های خاصی ارائه می‌شوند به عنوان مثال مدرک MTA در رشته‌های Data ، Productivy ، App builder ،Cloud و Mobility و مدرک MCSA در ایران تنها در دو شاخه‌ی Cloud و Data ارائه می‌شود.

 

مدرک MCSD ( Microsoft Certified Solutions Developer):

مدرک MCSD ارزشی مانند مدرک MCSE دارد و تنها اختلاف آن‌ها در این است که مدرک MCSD فقط و فقط برای رشته‌ی App builder ارائه می‌شود. یعنی افرادی که دوره‌ی خود را در زمینه‌ی App builder بگذرانند در آخر مدرک MCSD می‌گیرند.

 

مدارک ارائه شده از طرف مایکروسافت در چند رشته تقسیم بندی می‌شوند:

 • DATA MANAGEMENT & ANALYTICS
 • MOBILITY
 • PRODUCTIVITY
 • Business Applications
 • APP BUILDER
 • CLOUD PLATFORM & INFRASTRUCTURE :Microsoft Azure ، Private cloud و Big Data

 

شرایط لازم برای اخذ مدرک MCSA

همانطور که گفته شد برای شرکت در دوره‌ی MCSA نیاز به گذراندن دوره‌ی پیش‌نیاز وجود ندارد ولی بهتر است فرد در زمینه‌ی رشته‌ی مورد نظرش سابقه‌‌ی کار داشته باشد. در ادامه تعدادی از مدارک MCSA و آزمون‌های آن را معرفی خواهیم کرد:

 

گواهینامه MCSA

 

انواع گواهینامه‌های MCSA 2019

17 نوع گواهینامه MCSA وجود دارد:

 •  BI Reporting MCSA :: :

با کمک BI Reporting می‌توانید تجزیه و تحلیل داده‌ها و تجسم و مدل-سازی آن‌ها و همچنین اتصال به منابع داده را در اکسل و Power BI بهتر درک کنید.

 

 • MCSA :: Cloud Platform :

این مدرک مهارت شما را در فناوری‌های مربوط به فضای ابری مایکروسافت تضمین می‌کند. با کمک این مهارت‌ها می‌توانید با کاهش هزینه‌ها، ارزش کسب و کار خود را بالا ببرید و سود خود را افزایش دهید.

 

 • MCSA :: Data Engineering with Azure :

این مدرک بینش خوبی برای طراحی و ساخت راه حل‌های تحلیلی و عملیاتی در آژور و کاربرد گردش کار مهندسی Big Data در HDInsight می‌دهد.

 

 • MCSA :: Linux on Azure :

مهارت داشتن در زمینه‌ی لینوکس در آژور به شما این قابلیت را می‌دهد که مهارت‌های مدیریتی سیستم لینوکس خود را ثابت کنید و با استفاده از قابلیت‌های منبع باز آژور مایکروسافت راه حل‌های پیچیده‌ی لینوکس ( مجهز به فضای ابری ) را طراحی و مدیریت کنید.

 

 • MCSA :: Machine Learning :

با داشتن این مدرک شما تخصص و مهارت لازم و کافی را برای داشتن شغل‌هایی مانند تحلیل‌گر داده و یا متخصص داده، دارا هستید.
MCSA :: Microsoft Dynamics 365 : مهندسی پشتیبانی فنی، مدیر سیستم و توسعه دهنده‌ی Dynamics 365 شغل‌هایی هستند که با داشتن این مدرک می‌توانید به آن‌ها فکر کنید.

 

 • MCSA :: Microsoft Dynamics 365 for Operations :

با تخصص داشتن در فناوری Microsoft Dynamics 365 می‌توانید به صورت عملیاتی از آن استفاده کنید. با ادامه‌ دادن در این رشته می‌توانید مدرک MCSE را نیز بگیرید.

 

 • MCSA :: Office 365 :

این مدرک بر تطبیق و به کارگیری برنامه‌های تجاری مبتنی بر فضای ابری در Microsoft Office 365 تمرکز دارد.

 

 • MCSA :: SQL 2016 BI Development :

این مدرک تایید می‌کند که شما توانایی دارید تا با استفاده از سرور SQL ، کار استخراج، تبدیل و بارگذاری یک پلتفرم انبار داده را انجام دهید.

 

 • MCSA :: SQL 2016 Database Administration :

این گواهینامه مهارت شما را در نصب، پیکربندی و مدیریت پایگاه داده بر روی یک پلتفرم مبتنی بر فضای ابری را ضمانت می‌کند.

 

 • MCSA :: SQL 2016 Database Development :

با کمک این مهارت می‌تواند وظایف خود را در قالب یک متخصص پایگاه داده روی پلتفرم‌های داخلی و خارجی مبتنی بر فضای ابری مدیریت کنید.

 

 • MCSA :: SQL Server 2012/2014 :

این مدرک ثابت می‌کند که شما مهارت‌های ضروری مورد نیاز برای توسعه و مدیریت محیط‌های حساس را دارید.

 

 • MCSA :: Universal Windows Platform :

با داشتن این مدرک می‌توانید شغل‌های توسعه دهنده‌ی نرم افزار و یا مهندس کیفی را در نظر بگیرید.

 

 • MCSA :: Web Applications :

داشتن این مدرک نشان می‌دهد که شما برای پیاده سازی برنامه های کاربردی وب مدرن تخصص لازم را دارید.

 

 • MCSA :: Windows 10 :

با داشتن گواهینامه ویندوز 10 شما واجد شرایط نصب، پیکربندی، مدیریت و نگهداری سیستم سازمانی ویندوز 10 هستید.

 

 • MCSA :: Windows Server 2012 :

این مدرک تخصص شما را در زمینه‌ی Windows Server 2012 نشان می‌دهد. می‌توانید با کاهش هزینه‌های فناوری اطلاعات، ارزش و اعتبار کسب و کارها را بالا ببرید. با داشتن این مدرک می‌توانید شغل مدیر سیستم یا متخصص شبکه را انتخاب کنید.

 

گواهینامه MCSA

 

 • MCSA :: Windows Server 2016 :

تنها تفاوت این مدرک با مدرک MCSA : Windows Server 2012 در نسخه‌ی سرور ویندوز آن‌هاست.

 

هزینه اخذ مدارک MCSA

طبق آماری که از سال 2016 میلادی در دست است، امتحانات MCSA در ایالات متحده امریکا تقریبا 170 دلار و برای داوطلبان آزمون‌های بین‌المللی حداقل 60 دلار هزینه دارد ( به عنوان مثال در هند هزینه‌ی آزمون‌های MCSA 80 دلار می-باشد ).

آموزش تخصص سیسکو + ارائه گواهینامه معتبر

 

البته توجه کنید که هر مدرک MCSA بنا به نوع آن چندین آزمون دارد بنابراین هزینه‌ی دریافت مدارک MCSA با توجه به تعداد آزمون‌ها و نوع مدرک MCSA مشخص می‌شود.

 

شرایط لازم برای اخذ مدرک MCSE

اول از همه اینکه براي کسب مدرک MCSEداشتن مدرک MCSA ضروری است و پس از گذراندن دوره‌ی مربوطه باید در آزمون آن شرکت کنند و در صورت کسب نمره‌ی قبولی می‌توانند مدرک MCSE بگیرند.

 

گواهینامه MCSE

 

پرطرفدارترین دوره‌های MCSE

 

 • Implementing a Software-Defined DataCenter – 20745A (Official) :

تمرکز این دوره بر ایجاد تجسم داده‌ها با استفاده از سیستم مرکزی مایکروسافت است. افراد با شرکت در این دوره و اخد مدرک خود با پیاده‌سازی و مدیریت زیرساخت‌های مجازی برای یک سازمان با بهره بردن از سیستم مرکزی آشنا می‌شوند.

 

 • MCSE : Core Infrastructure :

این دوره مربوط به یادگیری نحوه اجرای مراکز داده مدرن است. کسانی که در این آموزش گواهینامه شرکت می کنند، در مورد نحوه کار شبکه، تجسم و ذخیره سازی اطلاعات زیادی خواهند آموخت. از آنجایی که این گواهینامه نیاز به تجربه زیادی در کار در این زمینه دارد، پیش نیازهایی نیز دارد. داوطلبان برای واجد شرایط بودن برای این گواهینامه باید یکی از دو دوره پایه MCSA را تکمیل کنند و یک امتحان انتخابی را نیز پشت سر بگذارند.

 

 • MCSE Productivity – Exchange 2016 :

داوطلبان این دوره آموزش می‌بینند که بر سرور Exchange مسلط شوند، نحوه مدیریت و استقرار سرور و همچنین نحوه استفاده از ویژگی های اصلی و پیشرفته بخشی از این آموزش‌ها هستند. ابعاد پیشرفته‌تری از سرور مانند انطباق و امنیت وجود دارد که در این دوره آموزشی نیز پوشش داده شده است.

 

 • MCSE Productivity – Sharepoint 2016 :

افرادی که می‌خواهند دانش و درک گسترده‌ای در مورد نحوه نصب، پیکربندی و همچنین مدیریت ویندوز سرور 2016 و شیرپوینت 2016 داشته باشند می‌توانند در این دوره شرکت کنند و مطمئن باشند که این دوره برای آن‌ها مفید و مناسب است. موضوعات فرعی زیادی در بخش شیرپوینت وجود دارد که در این دوره آموزشی پوشش داده شده است.

 

 • MCSE Productivity – Skype for Business 2015 :

برای واجد شرایط بودن برای شرکت در این دوره و اخذ مدرک، افراد باید حداقل دو سال تجربه کاری در استفاده از Skype برای تجارت داشته باشند. مواد این دوره آموزشی شامل نحوه استقرار سرور اسکایپ برای کسب و کار، محاسبه اسکایپ با ویندوز سرور، پیکربندی فناوری های ذخیره سازی و موارد دیگر می‌باشد.

پس از اینکه مدرک خود را در این دوره دریافت کردید می‌توانید مدیریت کارهای زیر را به دست بگیرید:

 • پیکربندی کاربران و مشتریان با اسکایپ
 • اجرای نظارت، اتصال، اتصال بالا، بازیابی فاجعه و موارد دیگر با اسکایپ
 • استقرار اسکایپ ترکیبی برای تجارت
 • عیب یابی و موارد دیگر

 

 • Securing Windows Server 2016 – 70-744 (Official) :

این دوره به منظور ارتقای تخصص متقاضیان در ایمن سازی سرورهای ویندوز طراحی شده است.

تمرکز اصلی این دوره بر یادگیری روش های مختلف مورد نیاز برای تقویت محیط‌های سرور و همچنین ایمن سازی زیرساخت‌های ماشین‌ها است.
هزینه‌ی اخذ مدرک MCSE

از آن جایی که برای شرکت در دوره‌ی MCSE اخذ مدرک MCSA پیش نیاز است، پس برای کسب مدرک MCSE باید در یک آزمون دیگر علاوه بر آزمون‌های MCSA شرکت کرد. پس به طور کلی هزینه‌ی آزمون‌های MCSE برای یک رشته، به صورت تقریبی حداقل 170 دلار می‌باشد.

گواهینامه MCSE

شرایط لازم برای اخذ مدرک MCSD:

معمولا برای شرکت در دوره‌ی MCSD به صورت رسمی پیش نیازی وجود ندارد ولی داوطلبان باید حداقل دانشی در زمینه-ی زبان برنامه نویسی C و ASP.Net داشته باشند. البته ممکن است در برخی از زمینه‌ها نیاز به یک مدرک خاص باشد. توجه داشته باشید که اهداف خود را از شرکت کردن در دوره‌ی MCSD مشخص کنید تا بهتر بتوانید برنامه ریزی کنید.

 

گواهینامه MCSD

هزینه‌ی اخذ مدرک MCSD:

حداقل هزینه برای اخذ مدرک MCSD یعنی فقط هزینه‌ی آزمون‌ بدون در نظر گرفتن هزینه‌های آموزش و … در ایالات متحده‌ی امریکا تقریبا 170 دلار خواهد بود.

 

گواهینامه MCSD

 

شرایط تمدید اعتبار مدارک MCSA ، MCSE و MCSD:

برای دسترسی و بررسی وضعیت مدارک خود تنها کافیست وارد سایت https://docs.microsoft.com/en-us/ شوید و مطابق شکل زیر عمل کنید :

وضعیت تمام مدارک MCSA در این سایت به دو صورت “Active” ( به معنای معتبر و فعال ) و یا “Legacy” می‌باشد ( این حالت به معنای آن است که مایکروسافت دیگر در این زمینه محصولات و خدمات ارائه نمی‌دهد بنابراین آزمون جدیدی در این زمینه برگزار نمی‌شود و مدرک جدیدی در این زمینه داده نخواهد شد البته مدارک قبلی که دارای وضعیت Legacy هستند همچنان معتبر هستند.)

یک نکته‌ی بسیار مهم:

مطالبی که گفته شد برای زمان قبل از کرونا بوده است. در دوران کرونا بسیاری از کسب و کارها، مراکز آموزشی و … به صورت آنلاین و دورکاری فعالیت داشته‌اند. مایکروسافت نیز تمام آزمون‌های حضوری خود را در تمام کشورها لغو کرد و امتحانات را به صورت آنلاین برگزار نمود. (برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت https://docs.microsoft.com/en-us/learn/certifications/online-exams مراجعه کنید.)

آموزش کاربرد پایتون در امنیت شبکه

 

شرکت مایکروسافت با توجه به تعداد بالای داوطلبان در مورد تمدید اعتبار مدارک MCSA ، MCSD و MCSE در شرایط کرونا
تمام مدارک گفته شده را تا تاریخ 31 ژانویه 2021 تمدید کرد. در حال حاضر بسیاری از مدارک MCSA ، MCSD و MCSE شرکت مایکروسافت منقضی شده‌اند و آزمون جدیدی برایشان برگزار نخواهد شد. لیست کامل این مدارک، پیش نیازها و مواد امتحانی‌شان را می‌توانید در سایت https://docs.microsoft.com/en-us/learn/certifications/browse/ مشاهده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا