امنیت و شبکهبرنامه نویسی و IT

گواهینامه CCIE چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

CCIE چیست؟

Cisco Certified Internetwork Expert (گواهینامه CCIE) مجموعه‌ای از گواهینامه‌های فنی برای متخصصان ارشد شبکه است که زیرساخت‌های شبکه پیچیده سازمانی را طراحی، ساخت، پیاده‌سازی، نگهداری و عیب‌یابی می‌کنند.

گواهینامه CCIE به شش سری یا مسیر جداگانه تقسیم می‌شود و شامل موارد زیر است: همکاری، مرکز داده، مسیریابی و سوئیچینگ، امنیت، ارائه‌دهنده خدمات و بی‌سیم.

گواهینامه CCIE اولین بار در سال 1993 صادر شد. همچنین گواهینامه CCIE به‌طور مداوم توسط سیسکو به‌روز می‌شود. کمتر از 3 درصد از مهندسان سیسکو گواهینامه CCIE را دریافت می‌کنند که کمتر از 1 درصد از تمام متخصصان شبکه در سراسر جهان را تشکیل می‌دهند.

 

آشنایی با مدرک CCIE

مدرک CCIE بالاترین مدرک در حوزه شبکه است که از طریق سازمان سیسکو به داوطلبان اعطا می‌شود. این مدرک در سراسر دنیا موردقبول است و یکی از معتبرترین گواهینامه‌های شبکه در سطح بین‌الملل است. برای گرفته این مدرک از شرکت سیسکو باید حداقل 3 سال درزمینهٔ شبکه‌های سیسکو کارکرده باشید و توانایی لازم برای گرفتن آن مدرک را داشته باشید. آمارهای خود شرکت سیسکو نشان می‌دهند که حدود 50000 نفر دارای این مدرک هستند و متوسط حقوق ماهیانه آن‌ها چیزی حدود 150 هزار دلار بوده است.

در سال 2016، سیسکو یک بخش فناوری‌های در حال تحول را به آزمون‌های CCIE اضافه کرد که شامل عملیات استراتژیک مانند قابلیت برنامه‌ریزی، اینترنت اشیا و رایانش ابری می‌شود. آزمون‌ها همچنین با آزمایشگاه‌ها یکپارچه شدند و داوطلبان را ملزم به نشان دادن دانش فکری و عملی می‌کرد.

 

گرایش‌های گواهینامه CCIE

همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم این مدرک CCIE شامل 6 گرایش متفاوت ازجمله:

 • همکاری CCIE
 • مرکز داده CCIE
 • مسیریابی و سوئیچینگ CCIE
 • ارائه‌دهنده خدمات CCIE
 • امنیت CCIE
 • بی‌سیم CCIE

 

گرایش های ccie

 

CCIE Collaboration

همکاری CCIE برای متخصصان و معماران شبکه طراحی‌شده است و مرتبط با امور صدا، ویدیو و ارتباطات یکپارچه در سطح سیستم است. امتحان آن به‌صورت کتبی و عملی بوده که امتحان کتبی آن در دو ساعت با موضوعات مرتبط همکاری شرکتی سیسکو و امتحان عملی آن‌یک امتحان آزمایشگاهی در 8 ساعت برای پیکربندی و عیب‌یابی یک شبکه است.

 

مرکز داده (CCIE Data Center)

این گرایش از مدرک CCIE برای متخصصان علاقه‌مند به زیرساخت‌های مرکز داده طراحی‌شده است و همانند گرایش بالا آزمون در دو شیوه کتبی و عملی ارائه می‌شود که آزمون کتبی آن در دو ساعت است و شامل بحث‌های مرتبط با زیرساخت مرکز داده و شبکه است و پس از آن‌یک آزمون عملی ارائه می‌شود که در 8 ساعت باید داوطلب باید به تشخیص و عیب‌یابی توپولوژی مراکز داده بپردازد.

 

مسیریابی و سوئیچینگ (CCIE Routing and Switching)

در این آزمون مفاهیم شبکه در یک آزمون کتبی ارائه می‌شود و در 2 ساعی داوطلب باید به آن پاسخ دهد. پس از آن‌یک آمون عملی 8 ساعته برای داوطلب وجود دارد که مربوط به پیکربندی تجهیزات مسیریابی و سوئچینگ است و این آزمون مختص مهندسان مسیریابی است.

 

امنیت (CCIE Security)

گواهینامه CCIE Security برای مهندسی و عیب‌یابی فناوری‌های امنیتی سیسکو طراحی‌شده است. برای قبولی در آزمون آزمایشگاهی، مهندسان باید به‌طور کامل یک شبکه امن را در عرض هشت ساعت پیکربندی کنند.

 

ارائه‌دهنده خدمات (CCIE Service Provider)

در این آزمون CCIE داوطلبان باید یک آزمایشگاه هشت‌ساعته پیکربندی تجهیزات ارائه‌دهنده خدمات را بگذرانند.

 

بی‌سیم (CCIE Wireless)

این آزمون برای مهندسان شبکه فعال در حوزه شبکه بی‌سیم طراحی‌شده است و داوطلبان باید یک آزمون 8 ساعته عملی برای پیکربندی کامل یک شبکه WLAN بگذرانند.

 

پیش‌نیازهای آزمون CCIE

هیچ‌گونه پیش‌نیازی برای دریافت گواهینامه CCIE وجود ندارد و تنها شما باید حدود دو سه سال در حوزه شبکه‌های سیسکو کارکرده باشید. فقط کافی است که منابع مهم مطالعاتی موجود را برای آزمون‌های سیکو را مطالعه کنید و دانش خود را در حوزه شبکه بالا ببرید.

 

آزمون‌های CCIE

آزمون‌های مدرک CCIE به دو صورت است و دانشجویان ملزم هستند که یک آزمون کتبی و یک آزمون عملی برای هرکدام یک از گرایش‌های گفته‌شده را با موفقیت پشت سر بزارند. در صورت عدم قبولی در آزمون‌های CCIE، به شما یک فرصت سه ماه داد خواهد شد که دوباره برای این آزمون‌ها تلاش کنید تا نمره قابل‌قبول را بگیرید.

 

آزمون CCIE

 

آزمون کتبی CCIE

این آزمون از شرکت سیسکو به‌صورت کتبی برگزار می‌شود و برای گذراندن آن نیاز به هیچ‌گونه پیش‌نیازی ندارید. در این آزمون به شما 100 سؤال داده خواهد شد که باید در مدت‌زمان 2 ساعت به آن پاسخ دهید. سؤالات ممکن است چهارگزینه‌ای، جای خالی و… باشند. قبولی در این گواهینامه به معنای دریافت گواهینامه CCIE نیست و شما باید بعد از 18 ماه در آزمون عملی آن‌ها شرکت کنید.

نمره قابل‌قبول در این آزمون چیزی بین 800 الی 1000 است و هزینه شرکت در این آزمون تقریباً 350 دلار است.

 

آزمون عملی CCIE

همان‌طور که گفتیم شرکت سیسکو برای ارائه گواهینامه CCIE یک آزمون کتبی هم دارد که 18 ماه پس از قبولی در آزمون کتبی برای آن باید آماده شوید.

این آزمون در آزمایشگاه‌های تخصصی و زیر نظر کارشناسان برگزار می‌شود و در آن آزمایش‌هایی مبنی بر سناریو به شرکت‌کنندگان داده می‌شود. مدت‌زمان آزمون عملی 8 ساعت است و برای قبولی در این آزمون داوطلب باید نمره ٪80 را از کل نمره آزمون بگیرد. هزینه این آزمون چیزی حدود 1500 دلار است و این هزینه شامل هزینه سفر و اقامت نمی‌شود.

 

اهمیت گواهینامه CCIE

CCIE به‌عنوان ‌یکی از معتبرترین مدارک در صنعت شبکه در نظر گرفته می‌شود و دریافت این گواهینامه یک مزیت برای مهندسانی تلقی می‌شود که می‌خواهند چشم‌انداز شغلی خود را بهبود بخشند. گواهینامه CCIE کاربردهای عملی دارد و دارندگان CCIE اغلب می‌توانند بهترین رسته‌های شغلی در حوزه امنیت و شبکه را برای خود انتخاب کنند. گواهینامه CCIE برای مهندسین شبکه یک چالش جذاب است و به آن‌ها فرصتی می‌دهد تا مهارت‌های خود را در علم شبکه بروز دهند.

مهندسان CCIE جزء مهم‌ترین منابع انسانی در حوزه شبکه هستند و سالانه تقاضا برای این مدرک بسیار زیاد است و شرکت‌های زیادی در سطح بین‌المللی به دنبال این متخصصان هستند. گواهینامه CCIE بالاترین سطح از گواهینامه‌های سیسکو است و به همین دلیل از هر لحاظ که نگاه کنید اهمیت آن برای شما نمایان خواهد شد.

 

مزایای داشتن گواهینامه CCIE

گواهینامه CCIE مزایای بسیار زیادی دارد که ازجمله مهم‌ترین مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برخوردی از اعتباری جهانی و قابل‌قبول در همه کشورهای جهان
 • تضمین آینده شغلی با حقوق بالا
 • امکان استخدام در شرکت‌های معتبر در سطح بین‌المللی
 • قابلیت تمدید گواهینامه و بروز ماندن در حوزه
 • و…

 

مراکز آزمون CCIE

در کل دنیا 9 مرکز برای برگزاری امتحان‌ها شبکه سیسکو برای ارائه مدرک CCIE وجود دارد که داوطلب ملزم است برای آزمون خود را در این مراکز ارائه دهد. این مراکز عبارت‌اند از:

 1. بنگلور (هند)
 2. پکن (چین)
 3. بروکسل (بلژیک)
 4. دبی (امارات متحده عربی)
 5. توکیو (ژاپن)
 6. هنگ کنگ
 7. ریچاردسون (ایالات متحده آمریکا)
 8. سیدنی (استرالیا)
 9. پارک تحقیقات Triangle (ایالات متحده آمریکا)

 

هزینه‌های آزمون CCIE

همان‌طور که گفتیم آزمون CCIE شامل دو آزمون کتبی و آزمایشگاهی است که آزمون آزمایشگاهی CCIE، 18 ماه پس از آزمون کتبی آن برگزار می‌شود و هزینه آن‌ها به‌صورت تقریبی منهای هزینه‌های رفت‌وآمد و اقامت به ترتیب:

 • آزمون کتبی 350 دلار
 • آزمون عملی 1500 دلار

است. قبل از رفتن به سر جلسه امتحان و حدوداً یکی دو ماه قبل باید این مبلغ پرداخت شود.

 

موقعیت های شغلی ccie

 

آینده شغلی دارندگان گواهینامه CCIE

بدون شک گواهینامه CCIE یکی از معتبرترین گواهینامه‌های حوزه شبکه است و دارندگان این مدرک ازلحاظ آینده و امنیت شغلی نگرانی ندارند. شما با در دست داشتن این مدرک و کسب نمره قابل‌قبول در آن می‌توانید در بهترین شرکت‌ها به‌عنوان کارشناس ارشد شبکه به فعالیت بپردازید:

رشته‌های شغلی مرتبط با گواهینامه CCIE که می‌توانید با دریافت مدرک CCIE در آن مشغول به فعالیت شوید عبارت‌اند از:

 • مهندسی ارشد شبکه
 • مهندسی ارشد سیستم
 • معماری شبکه
 • مهندس شبکه
 • مهندسی امنیت شبکه

 

متوسط درآمد مشاغل مربوط به CCIE

اگرچه معیار مشخصی برای تعیین کردن میزان حقوق دارندگان گواهینامه CCIE وجود ندارد اما با توجه به تحقیقات انجام‌شده درآمدهای زیر برای هرکدام یک از رسته‌های شغلی مرتبط با دارندگان مدرک CCIE به‌صورت زیر است:

 • مهندس ارشد شبکه بسته به تخصص و شرکتی که در آن کار می‌کند 80000 تا 100000 دلار در سال
 • مهندس ارشد سیستم بسته به تخصص و شرکتی که در آن کار می‌کند 80000 تا 100000 دلار در سال
 • معماری شبکه بسته به تخصص و شرکتی که در آن کار می‌کند 80000 دلار تا 130000 دلار در سال
 • مهندسی امنیت شبکه بسته به تخصص و شرکتی که در آن کار می‌کند 70000 دلار تا 120000 دلار در سال
 • مهندسی شبکه بسته به تخصص و شرکتی که در آن کار می‌کند 60000 دلار تا 90000 دلار در سال

آمار و ارقام بالا تقریبی است و بسته به کشوری که در آن فعالیت می‌کنید ممکن است این آمار بالا و پایین کند. این آمار برای ایالات متحده است و برای کشور ایران آمار خاصی در دسترس نیست.

 

نتیجه‌گیری

گواهینامه CCIE معتبرترین گواهینامه سیسکو است که به شرکت‌کنندگان در آزمون CCIE داده می‌شود. با به دست آوردن این مدرک شما می‌توانید امنیت شغلی خود را تأمین کنید و در بهترین شرکت‌های کشوری که در آن زندگی می‌کنید مشغول به فعالیت باشید زیرا این مدرک در سطح جهانی از اعتبار بالایی برخوردار است.

آزمون CCIE در 6 گرایش به‌صورت عملی و کتبی برگزار می‌شود هزینه این آزمون‌ها سرجمع جدا از هزینه اقامت و سفر به مراکز امتحانی چیزی حدود 2000 دلار است.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا