برنامه نویسی و ITهوش مصنوعی

ChatGPT چیست؟ سیر تا پیاز جادوگری به نام چت جی پی تی

احتمالاً شما هم در فضای مجازی و یا حتی در کوچه و بازار نام ChatGPT را شنیده باشید؛ اما ChatGPT چیست که این‌قدر سروصدا به پا کرده است؟ آیا ChatGPT فقط یک چت بات ساده است و همین؟ پاسخ به این سؤالات و تمامی سؤالات دیگر در رابطه با ChatGPT در این مطلب از مجله مکتوب آورده شده است. پس در ادامه این نوشته با ما همراه باشید تا شما را با جادوگری به نام چت جی پی تی آشنا کنیم.

ChatGPT چیست؟

ChatGPT در اصل نوعی چت بات هوش مصنوعی هوشمند است که مانند یک انسان صحبت می‌کند. این چت بات از هوش مصنوعی مولد (generative AI) برای درک و پاسخ به آنچه می‌گویید استفاده می‌کند. شما به عنوان یک کاربر می‌توانید از آن سؤال بپرسید و حتی در مورد مواردی مانند نوشتن ایمیل، مقاله و کدنویسی از آن کمک بگیرید.

مرجع کامل آموزش CHATGPT و انواع ابزارهای هوش مصنوعی + اعطای گواهینامه تخصصی برای بازار کار

 

ChatGPT مانند نوعی دوست هوشمند است که می‌توانید با او صحبت کنید. این چت بات آنچه شما می‌گویید را می‌فهمد و می‌تواند چیزهایی مانند مقاله‌ها، پست‌های رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و کدهایی برای شما بنویسد و این قابلیت‌ها واقعاً شگفت‌انگیز هستند. این چت بات از آنچه مردم به آن می‌گویند یاد می‌گیرد و سعی می‌کند در پاسخگویی بهتر و بهتر شود. نام ChatGPT از نحوه کار آن (Generative Pre-trained Transformer) گرفته شده است.

خالق ChatGPT کیست؟

ChatGPT توسط شرکتی به نام OpenAI ساخته‌شده است که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های AI بر تحقیقات هوش مصنوعی تمرکز دارد. این شرکت در سال 2015 توسط برخی افراد مطرح دنیای فناوری از جمله ایلان ماسک و سام آلتمن آغاز شد. این شرکت ChatGPT را در نوامبر 2022 منتشر کرد. مایکروسافت یکی از سرمایه‌گذاران بزرگ در OpenAI است. آن‌ها همچنین چیزهای جالب دیگری مانند Dall-E ساخته‌اند که متن را به عکس تبدیل می‌کند.

آشنایی با نحوه کار ChatGPT

ChatGPT با استفاده از فناوری ویژه‌ای به نام ترانسفورماتور از پیش آموزش دیده (GPT) کار می‌کند. GPT در واقع مانند مغز بزرگی است که از مثال‌های زیادی یاد می‌گیرد تا متن را بفهمد و به آن پاسخ دهد. این چت بات در ابتدا از GPT-3 استفاده می‌کرد، اما اکنون برای عملکرد بهتر به GPT-3.5 و حتی GPT-4 ارتقا یافته است.

این مغز بزرگ با دیدن متن‌های فراوان از اینترنت می‌آموزد. به عنوان مثال، از متون آنلاین برای درک بهتر زبان انسان و از مکالمات به چت یاد گرفت.

مردم با ارائه بازخورد درباره پاسخ‌های ChatGPT به آموزش آن کمک می‌کنند. کاربران می‌توانند در رابطه با پاسخ‌های ChatGPT بازخورد منفی یا مثبت ارائه داده و همچنین می‌توانند بازخورد کتبی بدهند تا به مرور زمان بهتر شود.

چه نوع سؤالاتی را باید از ChatGPT پرسید؟

در توضیحات فوق با اینکه ChatGPT چیست آشنا شدیم اما سؤال اینجاست که چه نوع سؤالاتی را می‌توان از این چت بات پرسید؟ شما به عنوان یک کاربر می‌توانید از ChatGPT انواع سؤالات را بپرسید، از سؤالات کلی و ساده‌ای مانند مثلاً «سرطان چیست؟» به موارد خاص‌تر و جزئی مانند «نحوه تکثیر سلول‌های سرطانی». در ادامه ما این دو سؤال فرضی را عیناً در این پلتفرم بررسی کردیم.

چه نوع سؤالاتی را باید از ChatGPT پرسید؟

و پاسخ به سؤال تخصصی‌تر این‌طوری بود:

پرسیدن سؤالات از ChatGPT

همچنین این چت بات در موارد تخصصی هم خوب عمل می‌کند و می‌تواند به مشکلات مثلاً کدنویسی نیز کمک کند؛ مثلاً ما این جا یک کد اشتباه به این چت بات دادیم و از آن خواستیم که اشتباه کد را اصلاح کند:

کدنویسی با Chatgpt

هیچ محدودیتی برای آنچه می‌توانید بپرسید وجود ندارد، اما نسخه اولیه آن فقط با اطلاعات تا 2021 آموزش دیده است. برای مثال ما ازش سؤال کردیم که بهترین دانشگاه سال 2023 در آمریکا کدام دانشگاه بود و این چت بات این‌گونه به ما پاسخ داد.

محیط ChatGPT

برای مطالب به‌روز باید از نسخه‌های به‌روز و یا جایگزین‌های آن استفاده کنید که در ادامه به آن خواهم پرداخت.

کاربردهای چت جی پی تی چیست؟

مهم‌ترین کاربردهای ChatGPT چیست و برای چه اهدافی از آن می‌توان استفاده کرد؟ افراد از ChatGPT به طرق مختلف استفاده می‌کنند که در زیر فهرست این کاربردها به همراه نمونه عملی برای هرکدام آورده شده است.

آموزش کاربرد ابزارهای هوش مصنوعی در نگارش مقالات

 

 • کدنویسی و رفع اشتباهات در کد کامپیوتر

کاربردهای چت جی پی تی چیست؟

 • ساخت قطعه موسیقی (در نسخه‌های پولی آن می‌توان با آن موسیقی اصلی ساخت)

ساخت قطعه موسیقی (در نسخه‌های پولی آن می‌توان با آن موسیقی اصلی ساخت)

 • نوشتن ایمیل با ChatGPT

نوشتن ایمیل با ChatGPT 

 • خلاصه کردن مطالبی مانند مقالات یا پادکست‌ها

خلاصه کردن مطالبی مانند مقالات یا پادکست‌ها

 • برنامه‌ریزی پست‌های رسانه‌های اجتماعی
 • نوشتن عنوان‌هایی برای مقالات و پست‌ها

نوشتن عنوان‌هایی برای مقالات و پست‌ها با چت جی پی تی

 • حل مسائل و معماهای ریاضی با چت جی پی تی

حل مسائل و معماهای ریاضی با چت جی پی تی

 • پیدا کردن کلمات کلیدی خوب برای موتورهای جستجو با چت جی پی تی

پیدا کردن کلمات کلیدی خوب برای موتورهای جستجو با چت جی پی تی

 • نوشتن مطالب برای وب‌سایت‌ با چت جی پی تی (تولید محتوا با ChatGpt). برای مثال ما از این چت بات خواستیم که یک مقاله وبلاگی در رابطه با هوش مصنوعی برای ما بنویسد.

نوشتن مطالب برای وب‌سایت‌ با چت جی پی تی

 • توصیف محصولات برای فروش با chatgpt

توصیف محصولات برای فروش با chatgpt

 • کمک به امور شغلی، مانند نوشتن رزومه
 • آموزش زبان با chatgpt
 • پرسیدن سؤالات بی‌اهمیت
 • توضیح مسائل پیچیده به روشی آسان.
 • نوشتن اسکریپت
 • جستجو در بازارها برای محصولات
 • ساختن اثرات هنری
 • و بسیاری از موارد و کاربردهای دیگر

و برخلاف سایر ربات‌های چت، ChatGPT می‌تواند آنچه را که قبلاً گفته‌اید به خاطر بسپارد و در واقع این چت بات دارای حافظه است، بنابراین می‌تواند گفتگو را مطابق با دستورات قبلی ادامه دهد.

مزایای ChatGPT چیست؟

در بخش قبل در رابطه با اینکه کاربردهای چت جی پی تی چیست صحبت کردیم.

آموزش برنامه‌نویسی با هوش مصنوعی ChatGPT

 

در اینجا هم مزایای استفاده از ChatGPT فهرست شده است:

 • صرفه‌جویی در زمان و تلاش: ChatGPT می‌تواند کارهای تکراری را انجام دهد، بنابراین کاربران می‌توانند روی کارهای مهم‌تر حوزه خود تمرکز کنند.
 • صرفه‌جویی در هزینه: استفاده از ChatGPT ارزان‌تر از استخدام کارکنان بیشتر برای برخی از امور است.
 • بهبود نوشتن: ChatGPT می‌تواند اشتباهات را برطرف کند و راه‌های بهتری برای نوشتن پیشنهاد دهد.
 • کمک به یادگیری: ChatGPT می‌تواند موضوعات پیچیده را توضیح دهد و مانند یک معلم مجازی عمل کند.
 • پاسخ‌های سریع: ChatGPT پاسخ‌های فوری می‌دهد، بنابراین لازم نیست منتظر پاسخ سوالات خود بمانید.
 • دسترسی همیشگی: ChatGPT همیشه و به صورت 24 ساعته آماده کمک به کاربران است.
 • تسلط به زبان‌های مختلف: ChatGPT می‌تواند به بسیاری از زبان‌ها صحبت کرده و در صورت نیاز ترجمه کند. این چت بات به خوبی از زبان فارسی نیز پشتیبانی می‌کند.
 • پاسخ‌های شخصی شده: ChatGPT کاربر شما را به خاطر می‌آورد و بر اساس آن عمل می‌کند.
 • مدیریت تعداد زیادی از کاربران: این چت بات می‌تواند به افراد زیادی در یک زمان کمک کند، حتی در موقعیت‌های شلوغ.
 • درک زبان انسان: ChatGPT دقیقه مانند یک شخص صحبت کرده و این قابلیت و تعامل را آسان می‌کند.
 • کمک به افراد دارای معلولیت: ChatGPT ارتباط مبتنی بر متن را فراهم می‌کند که برای برخی افراد آسان‌تر است.

محدودیت‌های چت جی پی تی چیست؟ چقدر دقیق است؟

در توضیحات فوق در رابطه با اینکه مزایای ChatGPT چیست صحبت کردم. در کنار مزایای که این چت بات دارد محدودیت‌هایی نیز برای آن مطرح است که در فهرست زیر محدودیت‌هایی آورده شده که باید در مورد ChatGPT در نظر داشته باشید:

 • زبان انسان را به‌طور کامل درک نمی‌کند. گاهی اوقات پاسخ‌های آن می‌تواند سطحی به نظر برسد یا فاقد بینش واقعی باشد.
 • از چیزهایی که پس از سال 2021 رخ داده است اطلاعی ندارد؛ بنابراین، ممکن است بر اساس داده‌های قدیمی اطلاعات نادرستی ارائه دهد.
 • پاسخ‌های آن می‌تواند کمی روباتیک و غیرطبیعی به نظر برسد، زیرا کلمات را بدون درک کامل متن پیش‌بینی می‌کند.
 • منابعی ذکر نمی‌کند (مگر در نسخه‌های پرو و ابزارهایی مانند بینگ چت یا Copilot)، بنابراین خلاصه‌های آن ممکن است فاقد تحلیل یا توضیح باشند.
 • نمی‌تواند طعنه یا کنایه را درک کند زیرا فقط بر اساس داده‌های متنی است.
 • گاهی اوقات ممکن است روی قسمت اشتباه یک سؤال تمرکز کند و نتواند به راحتی موضوعات را تغییر دهد.

به‌طور کلی، ChatGPT هنوز در حال یادگیری و بهبود است، بنابراین پاسخ‌های آن کاملاً درست نیستند باید مورد بازبینی قرار بگیرند.

نگرانی‌های اخلاقی مرتبط با هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟

آیا نگران‌های اخلاقی در مورد ChatGPT وجود دارد؟ اگر وجود دارد مهم‌ترین نگرانی‌های اخلاقی ChatGPT چیست؟ در فهرست زیر مهم‌ترین این نگرانی‌های اخلاقی در مورد این چت بات هوش مصنوعی آورده شده است:

 • سرقت ادبی و استفاده فریبکارانه: برخی نگران هستند که افراد ممکن است با استفاده از ChatGPT اطلاعات نادرست را تقلب یا منتشر کنند زیرا ChatGPT می‌تواند مانند یک انسان بنویسد. همچنین بسیاری از معلمان در سراسر جهان نگران این هستند که دانش آموزان ممکن است از آن برای تقلب در تکالیف استفاده کنند.
 • سوگیری در داده‌های آموزشی: اگر داده‌هایی که ChatGPT از آن‌ها می‌آموزد مغرضانه باشد، ممکن است پاسخ‌های آن نیز سوگیری باشد. این بدان معناست که ممکن است نفهمد یا چیزهایی بگوید که توهین‌آمیز یا ناعادلانه و بی‌طرفانه است. استفاده از داده‌های متنوع می‌تواند به کاهش سوگیری کمک کند.
 • جایگزینی مشاغل و تعامل انسانی: با بهتر شدن ChatGPT، ممکن است مشاغلی را که مردم معمولاً انجام می‌دهند، مانند خدمات مشتری، نویسندگی یا ترجمه، تصاحب کند. این می‌تواند منجر به از دست دادن شغل برای برخی افراد شود.
 • مسائل مربوط به حریم خصوصی: از آنجایی که ChatGPT از ورودی کاربران استفاده می‌کند، ممکن است اطلاعات خصوصی را فاش کند. همچنین، چیزهایی که مردم به ChatGPT می‌گویند را می‌توان ذخیره کرد و بدون رضایت آن‌ها برای ردیابی آن‌ها استفاده کرد.
 • نگرانی‌های مربوط به امنیت سایبری: این نگرانی وجود دارد که ChatGPT می‌تواند برای ایجاد نرم‌افزار مضر یا جعل هویت افراد برای دریافت اطلاعات حساس استفاده شود.

این نگرانی‌ها باید برطرف شود زیرا ChatGPT و فناوری هوش مصنوعی مشابه همچنان در حال توسعه هستند.

نحوه دسترسی به ChatGPT

ما در مقالاتی جدا نحوه ثبت‌نام در ChatGPT و حتی نحوه استفاده از ChatGPT را آموزش داده‌ایم ولی با این حال در اینجا به صورت خلاصه نحوه استفاده از ChatGPT آورده شده است:

 1. ثبت‌نام: ابتدا باید یک حساب کاربری در OpenAI ایجاد کنید. به آدرس chat.openai.com بروید و روی (sign up) کلیک کنید. می‌توانید از ایمیل خود استفاده کرده یا با گوگل یا مایکروسافت وارد شوید.

نحوه دسترسی به ChatGPT

 1. سؤال یا پرامپت خود را تایپ کنید: پس از ورود به سیستم، کادری را مشاهده خواهید کرد که در آن می‌توانید سؤال یا درخواست خود را تایپ کنید.

نحوه نوشتن دستور در ChatGPT 

 1. پاسخ خود را دریافت کنید: پس از تایپ سؤال خود، ChatGPT پاسخی برای شما ایجاد می‌کند.
 2. گسترش سؤال: می‌توانید سؤالات بیشتری بپرسید، توضیحات بیشتری دریافت کنید، یا حتی اگر به پاسخ راضی نیستید، پاسخ جدیدی دریافت کنید.
 3. تعامل با پاسخ: می‌توانید به پاسخ بازخورد مثبت یا منفی داشته باشید، آن را کپی کنید یا با دیگران به اشتراک بگذارید.

سوال از ChatGPT 

نکته: برای استفاده از ChatGPT باید از تحریم شکن یا VPN استفاده کرد. همچنین برای ثبت‌نام نیاز به یک شماره مجازی وجود دارد که می‌توانید از وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های داخلی آن را تهیه کنید.

در صورت تکمیل ظرفیت و شلوغی ChatGPT چه باید کرد؟

گاهی اوقات ChatGPT خیلی شلوغ است و نمی‌تواند کاربران بیشتری را مدیریت کند، ممکن است حداکثر ظرفیت خود را داشته باشد. این اتفاق گاهی اوقات می‌افتد، به خصوص در زمان‌های شلوغ مانند صبح‌ها یا عصرها.

آموزش کاربرد ChatGPT در سئو سایت

 

اگر نتوانستید از آن استفاده کنید، بعداً از چند دقیقه دوباره امتحان کرد یا صفحه را بازخوانی کنید. همچنین می‌توانید به ChatGPT Plus که نوعی سرویس اشتراک و نسخه پولی آن است، اشتراک خود را ارتقا دهید. معمولاً حتی زمانی که ChatGPT معمولی خیلی شلوغ است ChatGPT Plus در دسترس است.

آیا چت جی پی تی رایگان است؟

بله استفاده از ChatGPT در وب‌سایت OpenAI رایگان است. فقط باید برای استفاده یک حساب کاربری در داخل این پلتفرم ایجاد کنید. اگر ویژگی‌های اضافی مانند پاسخ‌های سریع‌تر و بدون دوره خاموشی می‌خواهید، می‌توانید اشتراک خود را به ChatGPT Plus ارتقا دهید. این نسخه 20 دلار در ماه هزینه دارد که برخی از سایت‌های داخلی خدمات فروش این‌گونه اکانت‌ها را ارائه می‌دهند.

بدون اشتراک Plus، ممکن است نتوانید از ChatGPT زمانی که خیلی شلوغ است استفاده کنید؛ اما با Plus، دسترسی نامحدودی دارید، حتی زمانی که شلوغ است.

جایگزین‌های ChatGPT چیست؟

وقتی ChatGPT خیلی شلوغ است، گزینه‌های دیگری وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید؛ اما بهترین جایگزین ChatGPT چیست؟ در ادامه شما را با این جایگزین‌ها آشنا خواهیم کرد.

 • Google Bard (یا جمینی گوگل فعلی): این چت بات هوش مصنوعی اطلاعات را از اینترنت می‌گیرد تا آخرین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد.

Google Bard

 • مایکروسافت ویژگی‌های ChatGPT را به موتور جستجوی Bing اضافه کرده است، بنابراین می‌توانید هنگام جستجوی آنلاین با آن چت کنید. Bing به‌روزتر از ChatGPT است و هم اکنون با نام Copilot در مرورگر اصلی مایکرسافت در دسترس است.

Copilot

 • ابزارهای تولید متن دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، مانند AI-Writer، Article Forge و Copysmith.
 • برای کمک به کدنویسی، می‌توانید جایگزین‌هایی مانند AlphaCode، GitHub Copilot و OpenAI Codex را امتحان کنید.

وقتی ChatGPT در دسترس نیست یا به ویژگی‌های متفاوتی نیاز دارید، این گزینه‌ها می‌توانند به شما کمک کنند.

آپدیت‌های chatgpt

در توضیحات بالا تا به اینجای مطلب مرور کاملی بر اینکه ChatGPT چیست، چه کاربردهایی دارد، مزایا و معایب ChatGPT چیست و غیره ارائه دادیم. در این بخش می‌خواهیم مسیر آپدیت‌های ChatGPT را از ابتدا تاکنون بررسی کنیم.

در آگوست 2023، OpenAI نسخه جدیدی از ChatGPT را برای مشاغل منتشر کرد. این نسخه از مدل سریع‌تر GPT-4 استفاده می‌کند و گزینه‌های سفارشی‌سازی مانند مکالمات طولانی‌تر و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها را ارائه می‌دهد. برای شرکت‌ها ساخته‌شده است و داده‌های خارج را به اشتراک نمی‌گذارد.

مرجع کامل انواع آموزش هوش مصنوعی + اعطای گواهینامه دوره

 

در سپتامبر 2023، OpenAI ویژگی‌های جدیدی را به ChatGPT اضافه کرد. اکنون، می‌تواند تصاویر را تشخیص دهد و با کاربران صحبت کند. می‌توانید تصویری از یخچال خود را به آن نشان دهید و ایده‌هایی برای شام با موادی که دارید به شما پیشنهاد می‌کند. همچنین می‌تواند به سؤالات مربوط به عکس‌ها، مانند مکان‌های دیدنی، پاسخ دهد.

این آپدیت در اپلیکیشن‌های iOS و اندروید در دسترس خواهد بود. کاربران فقط باید آن را در تنظیمات خود روشن کنند. ویژگی تصویر در همه پلتفرم‌ها در دسترس خواهد بود.

در نوامبر 2023، OpenAI GPT‌هایی را معرفی کرد که به کاربران امکان می‌داد نسخه سفارشی‌سازی شده ChatGPT خود را برای کارهای خاص مانند پست‌های رسانه‌های اجتماعی یا کمک به کدنویسی بسازند. کاربران می‌توانند این ربات‌های سفارشی را با دستورالعمل‌ها و دانش خود آموزش دهند.

OpenAI همچنین یک فروشگاه GPT راه‌اندازی کرد که در آن کاربران می‌توانند ربات‌های سفارشی خود را به اشتراک بگذارند و بفروشند.

در دسامبر 2023، OpenAI با Axel Springer همکاری کرد تا ChatGPT را با گزارش‌های خبری هوشمندتر کند. اکنون، ChatGPT می‌تواند خلاصه‌ای از اخبار Bild، Welt، Business Insider و Politico را ارائه دهد. این مشارکت به ChatGPT کمک می‌کند تا از آخرین اخبار به‌روز بماند. آن‌ها همچنین با آسوشیتدپرس همکاری کردند تا از آرشیو اخبار خود برای پاسخ‌های ربات‌های گفتگو استفاده کنند.

ChatGPT بهتر است یا گوگل؟

ChatGPT و Google اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند، بنابراین بحث بهتر بودن یکی از دیگری نیست؛ اما سؤال اینجاست که تفاوت گوگل و ChatGPT چیست؟ گوگل موتور جستجویی است که به شما کمک می‌کند اطلاعات آنلاین را سریع و دقیق پیدا کنید. ChatGPT نوعی ربات چت است که می‌تواند با شما گفتگو کند. این چت بات برای یافتن اطلاعات جدید به خوبی گوگل نیست زیرا مستقیماً وب را جستجو نمی‌کند.

نسخه رایگان ChatGPT نمی‌تواند اینترنت را مرور کند، بنابراین پاسخ‌های آن بر اساس آموزش‌هایی است که در آن آموزش داده شده که ممکن است همیشه به‌روز نباشد.

ChatGPT Plus، با این حال، می‌تواند مانند گوگل وب را مرور کند؛ اما نقطه قوت اصلی آن در توضیح ساده مسائل و گفتگو است؛ بنابراین، اگر به اطلاعات سریع و دقیق نیاز دارید، گوگل بهترین گزینه برای شماست؛ اما اگر می‌خواهید موضوعات پیچیده را درک کنید یا فقط یک چت ساده داشته باشید، ChatGPT ممکن است مفیدتر باشد.

آیا ChatGPT پاسخ‌های اشتباه می‌دهد؟

بله ChatGPT گاهی اوقات می‌تواند پاسخ‌های اشتباه بدهد؛ مانند هر مدل زبانی، ChatGPT محدودیت‌های خود را دارد و ممکن است چیزهایی بگوید که منطقی نیستند یا نادرست هستند. OpenAI پیشنهاد می‌کند با استفاده از دکمه‌های مربوط برای کمک به بهبود ChatGPT، بازخورد ارائه بدهید.

آیا ChatGPT پاسخ‌های اشتباه می‌دهد؟

همچنین می‌توانید به برنامه Bug Bounty آن‌ها بپیوندید و با گزارش هر گونه مشکل امنیتی یا ایمنی که پیدا کردید، درآمد کسب کنید. ChatGPT از اینترنت استفاده نمی‌کند، بنابراین به آخرین اطلاعات دسترسی ندارد. این بدان معنی است که ممکن است گاهی اوقات پاسخ‌های قدیمی یا نادرست بدهد.

آیا ChatGPT می‌تواند از پاسخ دادن به درخواست‌های من امتناع کند؟

بله ChatGPT می‌تواند از پاسخ دادن به برخی درخواست‌ها خودداری کند. این چت بات برای رد درخواست‌های نامناسب برای جلوگیری از تولید محتوای مضر یا ناایمن برنامه‌ریزی شده است.

این شامل سؤالاتی می‌شود که حقوق افراد را نقض می‌کند، توهین‌آمیز، تبعیض‌آمیز یا شامل فعالیت‌های غیرقانونی است. ChatGPT همچنین می‌تواند اطلاعات نادرست را به چالش بکشد.

این قوانین در این چت بات بسیار مهم هستند زیرا ChatGPT می‌تواند محتوای بسیار واقعی ایجاد کند که می‌تواند برای انتشار اطلاعات نادرست یا تحت تأثیر قرار دادن مردم به روش‌های منفی، مانند زمان انتخابات، سوءاستفاده شود.

چرا برخی از مردم در مورد ChatGPT نگران هستند؟

آیا این مسئله واقعت دارد که برخی از متخصصان در رابطه با ChatGPT نگران هستند؟ بله کاملاً؛ اما مهم‌ترین نگرانی در مورد ChatGPT چیست؟ در زیر برخی از نگرانی‌ها در مورد چت جی پی تی آورده شده است:

 • آن‌ها نگران این هستند که چت‌بات‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT ممکن است جایگزین انسان‌ها در کارهای خاصی مانند نوشتن یا ترجمه شود. این می‌تواند منجر به از دست دادن شغل برای نویسندگان و مترجمان شود و دانش آموزان ممکن است به جای یادگیری نحوه صحیح نوشتن، بیش از حد به آن تکیه کنند.
 • همچنین نگرانی در مورد اطلاعات نادرست وجود دارد. از آنجایی که ChatGPT به اینترنت متصل نیست، ممکن است همیشه اطلاعات دقیقی ارائه نکند.
 • ChatGPT خود تصدیق می‌کند که پاسخ‌هایش ممکن است همیشه درست نباشد و مردم را تشویق می‌کند تا اطلاعاتی را که می‌دهد دوباره بررسی کنند.

به‌طور کلی، نگرانی‌هایی در مورد تأثیر چت ربات‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT بر مشاغل، تحصیلات و انتشار اطلاعات دقیق وجود دارد.

آیا آشکارساز ChatGPT وجود دارد؟

مردم نگران استفاده دانش آموزان از ChatGPT برای تقلب هستند، بنابراین نیاز به ابزاری وجود دارد که بتواند متن ایجاد شده توسط ChatGPT را شناسایی کند.

OpenAI یک ابزار رایگان به نام classifier را در ژانویه 2023 برای مقابله با این مشکل منتشر کرد؛ اما به خوبی کار نکرد و فقط در 26٪ مواقع می‌توانست متن نوشته شده با هوش مصنوعی را به درستی شناسایی کند و در 9٪ مواقع هشدارهای نادرست می‌داد. OpenAI مجبور شد آن را از دسترس خارج کند زیرا به اندازه کافی دقیق نبود.

آشکارسازهای هوش مصنوعی دیگری مانند آشکارساز خروجی GPT-2 و آشکارساز محتوای هوش مصنوعی Writer وجود دارد؛ اما آزمایشات نشان داد که آن‌ها نیز چندان قابل‌اعتماد نیستند. آن‌ها اغلب متن تولید شده توسط هوش مصنوعی را از دست می‌دهند و نتایج اشتباهی را ارائه می‌دهند.

با این حال، یک مطالعه نشان داد که انسان‌ها و متخصصین ممکن است بتوانند، متن نوشته شده با هوش مصنوعی را تشخیص دهند. ChatGPT برخلاف انسان‌ها در پاسخ‌های خود بسیار مؤدبانه است؛ اما نمی‌تواند مانند انسان‌ها از استعاره، کنایه و مترادف‌های غیرمعمول استفاده کند.

در یک کلام، ChatGPT خوب است یا بد؟

در بخش‌های فوق تقریباً بیشتر جنبه‌هایی که مرتبط با اینکه چت جی پی تی چیست را بررسی کردیم اما آیا ChatGPT خوب است یا بد؟ ChatGPT نوعی ربات چت هوشمند است که می‌تواند به افراد در کارهایی مانند نوشتن ایمیل یا یافتن اطلاعات آنلاین کمک کند اما قبل از اینکه به‌طور گسترده از آن استفاده کنیم، باید برخی از مشکلات فنی را حل کنیم تا از اتفاقات بد مانند انتشار اطلاعات اشتباه جلوگیری کنیم.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به آموزش زیادی نیاز دارند تا خوب کار کنند. در حال حاضر، هوش مصنوعی جهان را تسخیر نمی‌کند، اما برخی کارشناسان فکر می‌کنند ممکن است در آینده خطرات هوش مصنوعی برای ما چالشی جدی باشد. مدیرعامل OpenAI فکر می‌کند که ما به داشتن هوش مصنوعی بسیار هوشمند نزدیک می‌شویم که اگر مراقب نباشیم می‌تواند خطرناک باشد.

آیا مکالمات ما با ChatGPT برای آموزش استفاده خواهد شد؟

وقتی با ChatGPT صحبت می‌کنید، ممکن است از مکالمات شما برای آموزش آن و هوشمندتر کردن آن استفاده شود. OpenAI می‌تواند چت‌های شما را برای استفاده کند، مگر اینکه عضویت ممتازی مانند Plus، Enterprise یا Teams داشته باشید. بنابراین، اگر چیز خصوصی یا شخصی دارید که نمی‌خواهید دیگران آن را بفهمند، بهتر است آن را با ChatGPT به اشتراک نگذارید.

همچنین، درخواست‌هایی که در ChatGPT تایپ می‌کنید در حساب شما ذخیره می‌شوند مگر اینکه آن‌ها را حذف کنید. اگر قابلیت سابقه چت را خاموش کنید، OpenAI مکالمات شما را قبل از حذف 30 روز نگه می‌دارد.

GPT-4 چیست؟

حال که در رابطه با اینکه ChatGPT چیست و ابعاد مختلف آن صحبت کردیم، ارائه توضیحاتی در رابطه با GPT-4 نیز خالی از لطف نیست. GPT-4 آخرین نسخه از مدل زبان OpenAI است. این یک گام بزرگ نسبت به GPT-3.5 محسوب می‌شود، چیزی که ChatGPT در حال حاضر از آن استفاده می‌کند.

آموزش مهندسی prompt با استفاده از ChatGPT4 + بیش از 2300 prompt آماده

 

GPT-4 می‌تواند کارهایی بیشتر از درک متن انجام دهد. همچنین می‌تواند با تصاویر، مانند کاربرگ‌ها یا نمودارها کار کند و به متن پاسخ دهد. این قابلیت می‌تواند برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها مفید باشد.

با اشتراک در ChatGPT Plus با پرداخت 20 دلار در ماه یا استفاده از Copilot می‌توانید ویژگی‌های اضافی را با GPT-4 دریافت کنید. GPT-4 هوشمندتر از GPT-3.5 است. در امتحانات مختلف تست شده و عملکرد بهتری دارد. به علاوه، در اجتناب از اشتباه بهتر است.

آیا ChatGPT برای قبولی در تست بنچ مارک به اندازه کافی هوشمند است؟

بله ChatGPT به اندازه کافی هوشمند است که بتواند امتحانات بنچ مارک را بگذراند. استادی در وارتون، دانشکده بازرگانی دانشگاه پنسیلوانیا، از ChatGPT برای شرکت در آزمون MBA استفاده کرد و واقعاً ChatGPT در آن خوب عمل کرد.

ChatGPT نه تنها امتحان را با موفقیت پشت سر گذاشت، بلکه امتیازی بین B- و B نیز گرفت. بسیاری از کاربران از نحوه رسیدگی به سؤالات مربوط به مدیریت عملیات اساسی و تجزیه‌وتحلیل فرآیند‌ها توسط ChatGPT تحت تأثیر قرار گرفت.

OpenAI همچنین توانایی ChatGPT را برای قبولی در تست‌‌های بنچ مارک آزمایش کرد. ChatGPT می‌توانست از بسیاری از آن‌ها عبور کند اما امتیازات آن معمولاً در صد پایینی بود؛ اما با GPT-4، ChatGPT می‌تواند امتیاز بسیار بیشتری کسب کند.

به عنوان مثال، در یک آزمون شبیه سازی شده، ChatGPT در سری 3.5 در صد آن از 10 پایین‌تر بود در حالی که GPT-4 در صد بالای 10 امتیاز کسب کرد.

ChatGPT و قبولی در تست بنچ مارک

ارتباط مایکروسافت و ChatGPT چیست؟

مایکروسافت از سال 2019 با OpenAI، شرکت پشتیبان ChatGPT درگیر بوده و با آن همکاری می‌کند. آن‌ها ابتدا یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کردند و بعداً این سرمایه‌گذاری را گسترش دادند که مقدار آن هنوز به صورت مشخصی فاش نشده است.

در ژانویه 2023، مایکروسافت همکاری خود را با OpenAI با سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری طی چندین سال تمدید کرد. در عوض، سرویس Azure مایکروسافت تأمین‌کننده اصلی نیازهای محاسباتی OpenAI خواهد بود.

مایکروسافت از این شراکت برای ارتقای بینگ، موتور جستجوی خود و ایجاد بهبودهایی در مرورگر خود استفاده کرد. در 7 فوریه 2023، مایکروسافت نسخه جدیدی از Bing را به نام Copilot معرفی کرد. این نسخه که مبنی بر GPT-4 بوده نوعی مدل جدید و پیشرفته از OpenAI است.

در یک رویداد مایکروسافت به نام Build، آن‌ها اعلام کردند که Bing موتور جستجوی پیش‌فرض ChatGPT خواهد بود. این بدان معناست که کاربران ChatGPT Plus اکنون می‌توانند به وب دسترسی داشته باشند و منابعی را برای پاسخ‌های خود ارائه دهند.

Copilot (بینگ چت سابق) چه ربطی به ChatGPT دارد؟

در فوریه 2023، مایکروسافت نسخه جدیدی از بینگ به نام Copilot را معرفی کرد. این نسخه از بینگ بسیار خاص است زیرا با ChatGPT کار می‌کند. مایکروسافت گفت که Bing Chat که اکنون Copilot است، از نسخه جدیدتر و پیشرفته‌تر مدل زبان بزرگ OpenAI پشتیبانی می‌کند که حتی بهتر از ChatGPT است.

پنج هفته بعد، مایکروسافت فاش کرد که Copilot در واقع از GPT-4، آخرین و پیشرفته‌ترین مدل OpenAI، از همان ابتدا، حتی قبل از راه‌اندازی رسمی، استفاده می‌کرده است.

در 22 می 2023، مایکروسافت اعلام کرد که Bing از طریق یک افزونه به ChatGPT ادغام خواهد شد. ارائه این قابلیت برای حل دو مشکل اصلی با ChatGPT بود: همگام شدن با رویدادهای فعلی و توانایی ارائه منابع برای اطلاعات.

تفاوت Copilot با ChatGPT چیست؟

ممکن است از خود بپرسید که تفاوت Copilot با ChatGPT چیست؟ Copilot بهتر از ChatGPT استاندارد است، زیرا از مدل برتر OpenAI، GPT-4 استفاده می‌کند و این قابلیت آن را کارآمدتر و قدرتمندتر کرده است.

همچنین Copilot نسبت به ChatGPT برتری دارد زیرا می‌تواند به اینترنت دسترسی داشته باشد. این بدان معنی است که می‌تواند اطلاعات به‌روز ارائه دهد، در حالی که ChatGPT معمولی فقط به اطلاعات تا سال 2021 دسترسی دارد.

Copilot همچنین با استفاده از رفرنس به وب‌سایت‌هایی که اطلاعات خود را از آن‌ها می‌گیرد به پاسخ‌های خود اعتبار می‌دهد. ChatGPT معمولی این کار را انجام نمی‌دهد.

تفاوت Copilot با ChatGPT چیست؟

Gemini چیست و چه ارتباطی با ChatGPT دارد؟

Gemini نسخه گوگل از سرویس چت هوش مصنوعی، مشابه ChatGPT است. زمانی که در 6 فوریه 2023 معرفی شد، ابتدا Google Bard نام داشت. پس از اعلام، گوگل به تدریج شروع به دسترسی افراد به Gemini از طریق لیست انتظار کرد.

Gemini چیست و چه ارتباطی با ChatGPT دارد؟

Gemini از نسخه پیشرفته‌تری به نام Gemini Pro استفاده می‌کند و برای اطلاعات به کل اینترنت دسترسی دارد. این چت بات با ChatGPT که دسترسی به اینترنت ندارد متفاوت است. در ابتدا، Gemini مشکلاتی داشت، مانند ارائه اطلاعات اشتباه در مورد تلسکوپ فضایی جیمز وب در یک نمایش؛ اما گوگل در حال به‌روزرسانی و بهبود آن، از جمله تغییر نام آن به جمینی، برای بهبود آن بوده است.

سخن پایانی

ChatGPT نوعی پیشرفت تکنولوژیک قابل‌توجه در زمینه هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی بوده که توسط شرکت OpenAI توسعه داده شده است. این سامانه توانمندی برقراری گفتگوهای معقول و طبیعی با انسان را داراست و در ارائه پاسخ‌های منطقی و اطلاعات دقیق به سؤالات کاربران بسیار مؤثر است. با بهره‌گیری از مدل زبانی عمیق و ترکیبی از شبکه‌های عصبی، ChatGPT می‌تواند به‌طور خودکار به نحوه‌ی کاملاً طبیعی و موزون پاسخ دهد و از آنجا که به میزان بسیار زیادی از داده‌های متنی آموزش دیده است، قادر است به درک متنوعی از موضوعات پرداخته و پاسخ مناسبی ارائه دهد.

آموزش استفاده از هوش مصنوعی، GPT و غیره

 

این فناوری باعث می‌شود تا ChatGPT به عنوان یکی از بهترین ابزارهای موجود برای ارتباط مؤثر با ماشین به شمار آید و در زمینه‌های مختلفی از پشتیبانی کاربران تا آموزش و تفریح مورد استفاده قرار بگیرد. در مطلب فوق از مجله مکتوب در رابطه با اینکه ChatGPT چیست و ابعاد مختلف آن اطلاعاتی ارائه دادیم. به امید اینکه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

آموزش کامل ChatGPT در مکتب خونه

از شما کاربران عزیزان دعوت می‌شود که در دوره‌های آموزش ChatGPT شرکت نمایید و از این فرصت بی‌بدیل برای یادگیری و مهارت‌افزایی در زمینه این فناوری پیشرو استفاده کنید. این دوره‌ها شامل آموزش‌های جامع از مباحث مقدماتی تا پیشرفته در حوزه ChatGPT هستند و توسط متخصصان و کارشناسان مجرب تدریس می‌شوند. با شرکت در این دوره‌ها، شما قادر خواهید بود تا بهترین روش‌ها و تکنیک‌های استفاده از ChatGPT را یاد بگیرید و از توانایی‌های بی‌نظیر این فناوری برای بهبود کارایی و توسعه‌ی خلاقیت خود بهره‌برداری کنید و به کسب درآمد از آن بپردازید.

منابع و رفرسن برای مطلب فوق:

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

  1. سلام. خیر متاسفانه ما کار تولید محتوا انجام نمیدهیم. میتوانید از سایت های فریلنسری برای استخدام فرد مورد نظرتون استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا