برنامه نویسی و ITهوش مصنوعی

OpenAI چیست و چه اهدافی برای آینده بشریت دارد؟

این روزها که بحث هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) و چت‌بات‌ها علاوه بر فضای مجازی حتی به کوچه و خیابان‌های شهر هم کشیده شده است امکان دارد با واژه‌ای به نام OpenAI برخورد کرده باشید؛ اما OpenAI چیست و چه هدفی دارد؟ آیا OpenAI یک چت بات است؟ آیا OpenAI یک مدل است؟ آیا OpenAI یک شرکت است؟ و بسیاری از سؤالات پرتکرار دیگر در این رابطه که در این مطلب جذاب از مکتوب قرار است به آن پاسخی کامل و جامع ارائه کنیم.

OpenAI چیست؟

OpenAI یک آزمایشگاه تحقیقاتی خصوصی است که در سال 2015 با هدف پیشرفت و هدایت هوش مصنوعی (AI) به روش‌هایی که به نفع بشریت باشد، تأسیس شد. بنیان‌گذاران این شرکت، از جمله ایلان ماسک و سام آلتمن، نگرانی‌های خود را در مورد خطرات احتمالی مرتبط با استفاده بی‌دقت یا مضر از هوش مصنوعی که انگیزه ایجاد OpenAI بود، به اشتراک گذاشتند. اگرچه در ابتدا توسط ایلان ماسک و دیگران تأسیس شد، اما در فوریه 2018 به دلیل تضاد منافع احتمالی با کار او در کمپانی تسلا، از شرکت جدا شد.

OpenAI چیستOpenAI در مقر اصلی خود در سانفرانسیسکو فعالیت می‌کند و با کمک 1 میلیارد دلاری بنیان‌گذاران و سرمایه‌گذاران شروع به کار کرد. این شرکت تمرکز زیادی بر پیشرفت‌های بلند مدت در هوش مصنوعی و قابلیت‌های آن دارد. یکی از اهداف اولیه آن توسعه هوش عمومی مصنوعی (AGI) ایمن و مفید برای بهبود بشریت است. AGI یکی از انواع مختلف هوش مصنوعی محسوب می‌شود. در تعقیب این مأموریت، OpenAI همکاری با سایر سازمان‌ها و افراد تحقیقاتی را ترویج کرده و محیطی از اشتراک‌گذاری و همکاری آزاد را ایجاد می‌کند.

تحقیقات و اختراعات OpenAI معمولاً برای دسترسی به عموم در نظر گرفته شده است، به استثنای مواردی که ممکن است نگرانی‌های ایمنی ایجاد شود. این شرکت تأکید زیادی بر اطمینان از این دارد که توسعه و نوآوری‌های هوش مصنوعی آن رفاه و امنیت جامعه را در اولویت قرار می‌دهد.

در ابتدا، OpenAI بر ایجاد ابزارهای هوش مصنوعی و تکنیک‌های یادگیری ماشین برای بازی‌های ویدیویی و برنامه‌های تفریحی متمرکز شد. ظرف یک سال پس از تأسیس، در دسامبر 2015، این شرکت اولین پیشنهاد خود را به نام OpenAI Gym منتشر کرد. این جعبه‌ابزار منبع باز توسعه الگوریتم‌های یادگیری تقویتی را امکان‌پذیر کرد. با گذشت زمان، OpenAI تمرکز خود را گسترش داد تا تحقیقات و توسعه گسترده‌تر هوش مصنوعی فراتر از حوزه بازی‌های ویدیویی را در بر بگیرد.

پیشنهاد مطالعه: 10 تا از الگوریتم های ماشین لرنینگ در سال 2023

تاریخچه‌ای مختصر از OpenAI

حال با اینکه OpenAI چیست در حد اولیه آشنا شدیم، آشنایی با تاریخچه ‌این شرکت نیز خالی از لطف نخواهد بود. OpenAI که در ابتدا به عنوان یک غیرانتفاعی تأسیس و در مارس 2019 به یک نهاد انتفاعی به نام OpenAI LP تبدیل شد. اکنون تحت کنترل یک شرکت مادر به نام OpenAI Inc است.

یکی از کمک‌های قابل توجه OpenAI در زمینه هوش مصنوعی، توسعه ترانسفورماتورهای از پیش آموزش دیده (GPT) است. GPT یک مدل شبکه عصبی محسوب می‌شود که برای تقلید از عملکرد مغز انسان طراحی شده است. این برنامه بر روی مجموعه داده‌های گسترده برای تولید خروجی‌ها، مانند پاسخ دادن به پرسش‌های کاربر، آموزش داده شده است.

در ژانویه 2021، OpenAI مدل Dall-E، یکی دیگر از مدل‌های قابل توجه هوش مصنوعی را معرفی کرد. Dall-E ورودی‌های زبان طبیعی کاربران را تجزیه‌وتحلیل کرده و تصاویر مربوطه را بر اساس توضیحات متن ارائه شده ایجاد می‌کند.

از جمله محصولات برجسته OpenAI محصولی به نام ChatGPT است که در نوامبر 2022 منتشر شد. ChatGPT به عنوان یک ربات چت پیشرفته که قادر به ارائه پاسخ در مورد طیف گسترده‌ای از موضوعات است، شناخته می‌شود. با این حال، مزایا، محدودیت‌ها و کاربردهای آن در صنایع هنوز موضوع بحث همگان است.

پیشنهاد مطالعه: آینده شغلی هوش مصنوعی شامل تهدیدها و فرصت‌ها

رئیس OpenAI کیست؟

در حالی که ایلان ماسک دیگر در هیئت مدیره OpenAI شرکت ندارد، سام آلتمن، یکی از بنیان‌گذاران، به عنوان مدیرعامل این فعالیت می‌کند. گرگ براکمن، سابقاً مدیر ارشد فناوری استرایپ، سمت‌های رئیس و رئیس هیئت مدیره این شرکت را بر عهده دارد، در حالی که ایلیا سوتسکور که قبلاً با گوگل مرتبط بود، به عنوان دانشمند ارشد OpenAI فعالیت می‌کند.

رئیس OpenAI

بارزترین محصول OpenAI چیست؟

ممکن است برایتان این سؤال مطرح شود که بهترین و یا بارزترین محصول OpenAI چیست؟ در اصل OpenAI در زمینه هوش مصنوعی پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و پروژه‌ها و نسخه‌های پیشگامانه‌ای را معرفی کرده که به رسمیت شناخته شده‌اند. برخی از بارزترین و مهم‌ترین پروژه‌های این شرکت هوش مصنوعی در ادامه آمده است:

  • GPT-3: مدل زبان OpenAI، GPT-3، به دلیل قابلیت‌های چشمگیرش مورد استقبال قرار گرفته است. با تجزیه‌وتحلیل متن تولید شده توسط انسان، این چت بات می‌آموزد که پاسخ‌های متنی منسجم و متناسب با پرامپت یا دستور کاربر ایجاد کند.
  • GPT-4: آخرین نسخه مدل زبانی و ارتقا یافته مدل GPT-3 است که از آن بسیار پیشرفته‌تر محسوب می‌شود.
  • DALL E و DALL-E 2: این پلتفرم‌های مولد هوش مصنوعی سنتز تصویر را متحول کرده‌اند. با درک توضیحات متنی ارائه شده توسط کاربران، آن‌ها می‌توانند تصاویر مربوطه را ایجاد کنند که دقیقاً با توضیحات داده شده مطابقت دارد.
  • CLIP: مدل OpenAI CLIP (Contrastive Language-Image Pretraining) در هوش مصنوعی چندوجهی با درک و همبستگی تصاویر و متن همراه برتری دارد. این ابزار می‌تواند با ترکیب اطلاعات بصری و متنی، زیرنویس‌های دقیقی برای تصاویر ایجاد کند.
  • ChatGPT: به عنوان یکی از دستاوردهای برجسته اوپن ای آی، ChatGPT یک ربات چت هوش مصنوعی پیشرفته است که قادر به ایجاد پاسخ‌هایی شبیه انسان به درخواست‌های کاربر است. این openai chatbot که بر روی مجموعه داده‌های گسترده آموزش دیده است، توانایی ارائه پاسخ‌های منسجم و مرتبط با زمینه را نشان می‌دهد. نسخه اولیه این محصول رایگان است و هرکسی می‌تواند یک اکانت ChatGPT داشته باشد. برای آشنایی بیشتر می‌توانید مطلب آموزش نحوه استفاده از ChatGPT را مطالعه کنید.
  • openai codex: OpenAI’s Codex یک مدل هوش مصنوعی است که بر روی مجموعه گسترده‌ای از کدهای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف آموزش داده شده است. این به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار با تولید قطعه کد و ساده‌سازی فرآیند کدگذاری کمک می‌کند.
  • Whisper: Whisper، یک ابزار تشخیص خودکار گفتار (ASR)، بر روی داده‌های صوتی متنوع برای تشخیص، رونویسی و ترجمه گفتار محسوب می‌شود که با حدود 100 زبان آموزش دیده است. این ابزار می‌تواند اصطلاحات فنی را مدیریت کند و لهجه‌های مختلف را در خود جای دهد.

این پروژه‌ها تعهد OpenAI به پیشبرد مرزهای فناوری هوش مصنوعی و یافتن کاربردهای عملی در حوزه‌های مختلف را نشان می‌دهد.

دوره پیشنهادی: آموزش رایگان ChatGPT

رابطه مایکروسافت و OpenAI چیست؟

سؤال دیگری که امکان دارد فکر کاربران تازه وارد به این حوزه را درگیر کرده باشد این است که ارتباط شرکت مایکروسافت با OpenAI چیست؟ OpenAI و مایکروسافت شراکت دیرینه‌ای داشته‌اند و مایکروسافت متعهد به سرمایه‌گذاری قابل توجه چند میلیارد دلاری در OpenAI در ابتدای سال 2023 در شرکت اوپن ای آی شده است. این سرمایه‌گذاری‌ها در محصولات محاسباتی مبتنی بر هوش مصنوعی هستند.

رابطه مایکروسافت و OpenAI چیست

سرمایه‌گذاری اخیر مایکروسافت فراتر از Azure گسترش می‌یابد و فناوری OpenAI را در محصولات دیگر گنجانده است. بینگ، موتور جستجوی مایکروسافت، از قابلیت‌های هوش مصنوعی مبتنی بر فناوری توسعه‌یافته برای ChatGPT استفاده می‌کند. مرورگر مایکروسافت اج نیز ویژگی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را دریافت کرده است و قابلیت ChatGPT در محصولات مایکروسافت 365 مانند Outlook و Teams ادغام شده است.

پیشنهاد مطالعه: بررسی بازار کار رشته هوش مصنوعی در ایران و جهان

انتقادات از OpenAI

با وجود همه پیشرفت‌هایی که این شرکت داشته، OpenAI در بخش‌های مختلف با انتقاداتی مواجه شده است. تغییر وضعیت آن از وضعیت سازمانی غیرانتفاعی و در خدمت بشریت به سازمانی انتفاعی و سود محدود (capped profit) در سال 2019 منجر به این نگرانی شد که پیگیری هوش مصنوعی ایمن و سودمند در حال تبدیل شدن به یک رقابت سودمحور است. منتقدان شفافیت OpenAI را در هنگام توسعه فناوری‌های پیشرفته در حالی که نرم‌افزار منبع باز را ترویج می‌کند، زیر سؤال برده‌اند.

همچنین انتشار ChatGPT در اواخر سال 2022 مورد تحسین و انتقاد قرار گرفت. ChatGPT در حالی که به دلیل قابلیت‌های شگفت‌انگیز آن مورد تحسین قرار می‌گیرد، به دلیل ایجاد توهمات و عدم دقت در پاسخ‌های خود مورد نقد قرار گرفته است. از طرفی دیگر نگرانی‌هایی در مورد سرقت ادبی و محدودیت‌های احتمالی در ارائه اخبار به‌روز مطرح شده زیرا داده‌های آموزشی برای ChatGPT از سال 2021 است.

پیشنهاد مطالعه: بررسی جامع بازار کار یادگیری ماشین در ٢٠٢٣ و آینده

اهداف OpenAI برای آینده

یکی از سؤالات دیگری که امکان دارد کاربران از خود بپرسند این است که در آینده اهداف OpenAI چیست و این شرکت در آینده چه جایگاهی خواهد داشت؟ برنامه‌های آتی OpenAI به طور گسترده افشا نشده است، اما مشارکت مایکروسافت هدف مشترک دموکراتیک کردن هوش مصنوعی را نشان می‌دهد. هدف این همکاری این است که ابزارهای هوش مصنوعی را برای متخصصان غیر فنی در دسترس قرار دهد و نیاز به تخصص گسترده هوش مصنوعی را از بین ببرد.

این شرکت در مارس 2023، GPT-4 را معرفی کرد. این مدل آخرین ارتقاء فناوری مدل زبان از زمان GPT-3.5. است. GPT-4 قابلیت‌های هوش مصنوعی چندوجهی را ارائه می‌دهد که هم متن و هم تصاویر را تجزیه‌وتحلیل می‌کند. با نسخه‌ها و پیشرفت‌های در حال انجام، OpenAI هیچ دلیلی برای عقب نشینی در انجام تحقیقات هوش مصنوعی ندارد و برنامه‌های زیادی برای آینده دارد. درآمد این شرکت تا سال 2024 بیش از 1 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

پیشنهاد مطالعه: اهداف هوش مصنوعی – اهداف عجیب و غریب AI و آینده مبهم

سخن پایانی

OpenAI با پروژه‌های قابل‌توجهی مانند GPT-3 ،DALL-E ،CLIP ،ChatGPT ،Codex و Whisper به عنوان یک شرکت پیشگام در زمینه هوش مصنوعی ظاهر شده است. مشارکت‌های این شرکت، به ویژه با مایکروسافت، پیشرفت‌های آن را بیشتر کرده و ادغام هوش مصنوعی در محصولات و خدمات مختلف را گسترش داده است. با این حال، OpenAI با انتقاداتی از جمله نگرانی در مورد تغییر آن به یک شرکت انتفاعی، عدم شفافیت و محدودیت‌های مدل‌های هوش مصنوعی مواجه شده است. امیدوارم این مقاله در رابطه با اینکه OpenAI چیست و چ‌ اهدافی دارد به سؤالات شما پاسخی کامل داده باشد.

آموزش هوش مصنوعی

اگر به فکر یادگیری برنامه نویسی هوش مصنوعی هستید و دوست دارید بدون اینکه تحصیلات آکادمیک بگذاردید در این حوزه جذاب و پررونق به بازار کار وارد شوید ملزم به یادگیری تخصصی آن هستید. در نگاه اول امکان دارد هوش مصنوعی سخت به نظر برسد اما این‌طور نیست، با استفاده از آموزش‌های هوش مصنوعی دستیابی به این هدف آسان است.

برای هدف نام برده در پلتفرم آموزشی مکتب خونه انواع دوره آموزش یادگیری ماشین و آموزش هوش مصنوعی به زبان ساده از مقدماتی تا پیشرفته وجود دارد که به کاربران کمک می‌کند در این زمینه به تخصص‌های کافی برسند. در کنار آموزش دیدن، اعطای گواهینامه و تسهیل فرایند استخدام در شرکت‌های معتبر هوش مصنوعی از دیگر اهداف مکتب خونه برای کاربران خود است. در مکتب خونه انواع آموزش هوش مصنوعی با پایتون و سایر زبان‌های برنامه نویسی مرتبط وجود دارد.

منبع مقاله: techtarget

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا