برنامه نویسی و IT

زبان برنامه نویسی perl چیست؟

اطلاعات کامل در مورد زبان برنامه نویسی PERL

زبان برنامه نویسی PERL یک زبان برنامه نویسی با سطح  بالا، که ساختارش شبیه به زبان برنامه c دارد. پیشینه زبان برنامه نویسی پرل توسط لری وال در سال 1987 منتشر گردید، معنی اصلی این کلمه به معنای مروارید است.

این زبان همه منظوره و دینامیک می باشد. پرل بعضی از خصوصیات زبانهایی چون Sed ،Sh lisp ،Awk را دارا می باشد و در اکثر سیستم عامل ها کاربرد دارد زبان برنامه نویسی پرل برای فایلهای نوشتنی مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه مطلب آموزش یادگیری ماشین لرنینگ با پایتون نیز برای شما مفید خواهد بود.

مخترع زبان پرل لری وال متولد سال 1954 آمریکا است وی نویسنده، زبان شناس و همینطور برنامه نویس است بیشترین شهرت وی بخاطرنوشتن زبان پرل می باشد.

 

اطلاعات کامل در مورد زبان برنامه نویسی PERL 

 

 دنیای برنامه نویسی بسیارگسترده است. هر زبان خصوصیات و ویژگی و کدهای دستوری مختص به خود را دارد که ما در اینجا میخواهیم در رابطه با خصوصیات زبان برنامه نویسی PERL و کاربردش آشنا شویم.

برنامه نویسی زبان کاملا ساده ای که حاوی مجموعه ای از دستورالعملهاست که به صورت کد و تکیه بر قانون های معین نوشته  و به کامپیوتر داده می شود تا چه کاری را باید انجام دهد.

زبانی که از طریق آن با کامپیوتر ارتباط برقرار و به  آن می گویید که باید چه کاری را انجام دهد، زبان برنامه نویسی اطلاق می شود. برنامه نویسی این امکان را برای برنامه نویسان فراهم کرده که در زمینه برنامه نویسی مثل ابزارهای پیچیده برنامه نویسی، محاسبه نوآوری داشته باشند.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش پایتون جادی
آموزش پایتون جادی

 

این به این منظور است که دو برنامه نویس یک وظیفه را با دو زبان برنامه نویسی مختلف بنویسند و اجرا نمایند که کاملا به علم آن دو نسبت به زبان برمی گردد.

کاربرد زبان برنامه نویسی PERL

زبان برنامه نویسی PERL بصورتی بود که بر پایه سیستم عامل یونیکس (چندکاربره) پایه گذاری شد و روند گزارش گیری را راحت ساخت، همینطور روی ویندوز ماکروسافت نیز در حال اجرا می باشد.

در سال 2000 نسخه 6 زبان برنامه نویسی  پرل که در واقع تکمیل نسخه 5 شروع  به بازنگری کرد در واقع لری وال نسخه 5 پرل را بر پایه نسخه 4 زبان برنامه نویسی PERL جمع آوری و در سال 1994 منتشر کرد.

 

زبان برنامه نویسی perl چیست؟

 

ویژگی های بسیاری به نسخه 5 زبان برنامه نویسی پرل اضافه شد از جمله ویژگی ها:

 1. متغیرهای واژگانی و ماژول ها
 2. اشیاء
 3. ماژول های مکانیسمی و مراجع

پونی یک کلمه ی مخفف برای زبان پرل و پلی برای ارتباط نسخه 5 پرل با نسخه 6 بود هدف این پروژه تضمین کردن میلیونها خط برنامه در نسخه 5 پرل برای هزاران شرکت در جهان بود که نسخه 5 بازنویسی مفسر شود و روی ماشین نسخه 6 اجرا گردد.

نماد زبان برنامه نویسی PERL

اصولا نماد زبان برنامه نویسی PERL را با شکل شتر نشان میدهند که نمادی غیر رسمی شناخته شده است.نماد جایگزین توسط بنیاد پرل یک پیاز است در پیاز مروارید نماد پیانو بصری است که به شرکت های Perl Mongers, Perl.org, PerlMonks مجوز می دهد.

ویژگی ها

ویژگی های زبان برنامه نویسی پرل به طورکلی همانند ساختار زبان c  می باشد در واقع با متغیرها و ساختارهای سابروتین است. همه ی متغییرها با سیگیل (sigil) پیشرو که به متغیرها این اجازه را میدهد که در رشته ها به طور مستقیم تکرار بشوند.

 

ویژگی ها

کاربرد sigil

در زبان پرل این امکان را می دهد که نشانگر بیان نوع نماد است تا نوع متغیر مثلا: sigil  برای دسترسی به لیستی از مقادیر در هش برای آرایه (نماد “a”)مورد استفاده قرار می گیرد تا اینکه بخواد برای متغیر (“%”) کاربرد داشته باشد. باهم نگاهی به مقاله ی آموزش علم داده (Data Science) با پایتون نیز داریم.

زبان پرل در واقع کار برنامه نویسی را راحت و سریع کرد بطوریکه جوابگوی بسیاری از سخت افزار کامپیوترهای گران قیمتی که با برنامه c و فروترن کار میکردند.متن باز بودن این زبان خیلی حائز اهمیت است.  یک مترجم زبان برنامه نویسی پرل حدودا  به یک فاز کامپایل تقسیم و به  مرحله اجرا  می رسد.

ویندوز

معمولا کاربر مایکروسافت ویندوز یکی از توزیعهای دودویی Perl را برای ویندوز32، گاها ,Active Perl Strawberry پایه گذاری می‌کنند. کامپایل زبان برنامه نویسی پرل از کد منبع در ویندوز  است، علت وجود نصب ماژول های cpan برای این خاطر است که  بسیاری از تأسیسات کامپایلر، C مورد نظر را ایجاد نمی‌کنند. به خصوص ابزاری که در C نوشته شده‌است.

زبان برنامه نویسی PERL یک نوع زبان تفسیر است، توانائی ارائه کارایی درحین مشکل‌ها را دارد. در چنین شرایط سخت،  برنامه‌های مهم می‌توانند بر روی زبان‌های دیگری چون زبان C  نوشته بشوند، که بتوانند با انعطاف‌ بیشتر به Perl متصل شده آن هم از طریق مکانیسم XS یا ماژول‌های ساده Inline.

 

ماژول های cpan

نسخه 6

در کنفرانس سال 2000، Jon Orwant نسخه ای برای یک زبان جدید ساخت. این حرکت  Jon Orwant تصمیمی برای شروع به کار بر روی طراحی کردن مجدد زبانی به نام پرل نسخه 6، منجر شد.

پیشنهادهای فراوانی مربوط به خصوصیات جدید زبان از جانب جامعه ی پرل ارائه  و به ‌طور انبوه که حدودا  بیش از RFC300   درخواست شد.

چند سال بعد از سال2000، لری وال به تشخیص RFCها و ترکیب کردن آن‌ها برای پرل نسخه 6 و تبدیل   به یک چارچوب منظم مشغول بکار شد. او طراحی خود را در مجموعه‌ای به نام “apocalypses” از اسناد برای نسخه 6 پرل ارائه کرده ‌است که شماره گذاری آن مربوط به فصل‌های برنامه‌نویسی پرل است.

نسخه 5 و نسخه 6 زبان برنامه نویسی پرل کاملا از هم متمایز ولی از یک خانواده هستند.

 قابلیت نوشتن در کدهای مخرب و اکسپولییت ها یکی از کاربردهای زبان پرل است قابلیت استفاده از این زبان در یونیکس بسیار پیشینه ی قدیمی دارد ولی برای ویندوز حدود 7سال هم نشده است.بطورکلی زبان پرل، به زبانی جدا نشدنی از سیستم عامل یونیکس معروف می باشد.

 

نسخه 6 

کاربرد زبان برنامه نویسی PERL

کاربرد زبان پرل امروزه در زمینه‌های مختلفی چون تحقیقاتی، هوش مصنوعی، صنعتی،ژنتیک، نظامی، تحقیقاتی،اتوماسیون،بیوانفورماتیک،طراحی سایت،طراحی اپلیکیشن،طراحی بازی ها بطورفراوانی به وضوح دیده می شود.شاید نوشتن یک صفحه‌گسترده، بانک اطلاعاتی یا حتی یک وب‌ سرور با پرل کار عاقلانه‌ و درستی به ظاهر نباشد، ولی ممکن است.

پرل یک زبان چسبنده است یعنی می‌تواند در زبان‌های دیگری نیز مورد استفاده قرار بگیرد. مثلا در برنامه‌های دات ‌نت می‌توان از زبان پرل برای پردازش متن یا هر چیزی در چهارچوب استفاده کرد. این ویژگی چسبنده زبان تنها به دات نت محدود نیست زیرا پرل را می‌توان در زبان‌های برنامه‌نویسی دیگری استفاده کرد.

نرم‌افزاری که با زبان برنامه نویسی پرل نوشته شده و تحت سیستم‌عاملی چون  مک اواس یا لینوکس است، بر روی سیستم‌عامل  یونیکس  و مایکروسافت ویندوز هم اجرا می گردد. این قابلیت باعث توسعه نرم‌افزار بر روی هر سیستم‌ عاملی را فراهم می‌سازد.در کنار این مقاله نگاهی به برنامه نویسی اندروید با پایتون نیز خواهیم داشت.

 

نمونه ی برنامه زبان پرل

نمونه ی برنامه زبان پرل

در نمونه‌ ای از پرل که قبلا مورد استفاده قرار میگرفت برای نوشتن در برنامه به شکل زیر انجام می‌شده:

#   !/usr/bin/per1

Print “Hello maktabkhooneh.org!” ;

در نمونه ی جدیدتر از دستور ​say​ در نوشتن استفاده میشده که یک روش مطابق دستور زیر است:

#  !/usr/bin/per1

Use  5.01; 

Say  “Hello maktabkhooneh.org!”;

برای بهترکردن نوشتن نیاز به کارهای بیشتری چون اضافه کردن کد برنامه مثل ​ ​use warnings;​ و;use strict به برنامه بوده است:

Use strict;

Use warninigs;

Print  “Hello maktabkhooneh.org!\n”;

در هر حال پرل یکی از زبان های برنامه نویسی است که درجهان طرفدارهای به خصوص خودش را دارد ورتبه 10 را در جدول بهترین برنامه نویسی های دنیا دارد.

خصوصیات زبان برنامه نویسی PERL

 • سریع بودن
 • قابل اعتماد بودن
 •  بسیارمهیج بودن و سرگرم کننده
 •  دارا بودن (CPAN )(Componencive Perl Archive Network
 • پرل از برنامه های شی گرا و رویه ای پشتیبانی می کند.
 • پشتیبانی از یونیکد
 • سازگار با y2k
 • اتصال با  c/c++ با  استفاده از swig یا xs
 • دارای بیست هزار ماژول و قابل انعطاف
 • مدیریت سیستم
 •  برنامه نویسی شبکه
 • توسعه وب

وب سایتهای بسیار زیادی با زبان پرل طراحی شده اند مثل سایت های:

 1. Booking
 2. LiveJurnal
 3. IMDB

 افرادی که با زبان php کار کرده اند به راحتی می توانند این زبان را آموزش ببینند،قبل از هر چیزی برای یادگیری پرل حتما باید به زبان Unix shell و C تسلط کافی داشته باشید.

آموزش زبان فرُار می باشد طوری که هرکس بخواهد آموزش ببیند باید شیوه الگویتم نوشتن را بلد باشد مدت زمان یادگیری ها نیز متغیر خواهد بودمثلا مدت زمان یادگیری مقدماتی،متوسط،پیشرفته تقسیم بندی می شوند بطور کلی پرل یک زبان پایدار میباشد و از امکانات و خواص زبانهای basic، awk،sh استفاده می کند.

می توان از پرل در پروژه های اعتباری استفاده کرد. پایگاه داده پرل از پایگاه داده های postgres ،mysql ،sybase و… پشتیبانی می کند.توانایی کار با Htmlرا داراست.

 

پرل تفسیرشده

پرل تفسیرشده

تفسیر به این معنی است که کدی را اجرا بکنید بدون اینکه مرحله ی کاملی را اجرا کرده باشید. این زبان،کامپایلر سنتی را به زبان ماشینی تبدیل می سازد.

برای نصب پرل میتوانید از مرورگرهای دانلود پرل استفاده کنید و آنرا روی سیستم خود نصب نمایید و آموزش خود را شروع نمایید.

 1. آموزش ها
 2. مبانی پرل
 3. کار با سینتکس
 4. انواع داده
 5. ساختارهای تصمیم گیری
 6. توابع،انواع متغیرها
 7. اسکالر
 8. حلقه ها
 9. آرایه ها و if،else
 10. اپراتورها زمان وتاریخ و…

هرکدام مقوله ی جدایی برای یادگیری دارد.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش برنامه نویسی پایتون
آموزش برنامه نویسی پایتون

 

زبان پرل علاوه بر پیاده سازی روی سیستم عامل یونیکس قابل اجرا برروی os/2،ویندوز nt،dos هست که باعث اهمیت پرل بین برنامه نویسان شده است،برنامه نویسان با تغییر اندکی بر پلتفرم ها، پرل قابل اجرا می باشد.

برای طراحی اپلیکیشن های موبایل از زبان برنامه نویسی PERL استفاده می شود زیرا گوگل پلی این شرایط را فراهم نموده است اما در مورد سیستم عامل iosهنوز در حال توسعه می باشد.در کنار این مطلب نگاهی به مقاله ی دانستنی های هک با پایتون نیز داشته باشید.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا