امنیت و شبکهبرنامه نویسی و IT

آشنایی با SolarWinds و هر آنچه که از آن باید بدانید

آشنایی با SolarWinds

SOLARWINDS چیست؟ آیا می‌توان با آن امنیت شبکه را تضمین کرد؟ ازآنجایی‌که دامنه شبکه روزبه‌روز در حال افزایش است و جهانی‌تر می‌شود، بسیاری از شرکت‌ها نیاز به اتصال شبکه مناسب دارند. برای این کار آن‌ها به ابزاری نیاز دارند که اطلاعات مربوط به زیرساخت خود را به آن‌ها بدهد، آن‌ها نمی‌دانند کدام دستگاه بالا و کدام دستگاه پایین است و در موارد دیگر.

شرکت‌ها می‌خواهند سیستم آن‌ها مجازی‌سازی ماشین، تغییرات سخت‌افزاری و اجرای یک برنامه کاربردی را پشتیبانی کند. مراکز داده متفاوت برای اطمینان از این زیرساخت‌های پیچیده فناوری اطلاعات، آن‌ها به یک ابزار نظارت بر زیرساخت نیاز دارند که ابزار SolarWinds است. در همین راستا نرم‌افزار دیگری به نام WireShark وجود دارد که در مقاله وایرشارک چیست؟ به معرفی آن پرداختیم.

 

SolarWinds چیست؟

ابزار SolarWinds داده‌های کاملی را از برنامه‌ها، سرورها، سخت‌افزارها و سایر اجزای شبکه جمع‌آوری می‌کند. ابزار SolarWinds همچنین CPU، حافظه، دیسک، پارتیشن، میزان استفاده از حافظه، Uptime و زمان پاسخ را ردیابی می‌کند. SolarWinds Tool همچنین گزارشی از بخش فناوری اطلاعات هوشمند قابل‌اجرا ایجاد می‌کند و به ما در عیب‌یابی، تأمین منابع و برنامه‌ریزی ظرفیت کمک می‌کند.

 

چرا ابزار SolarWind برای نظارت مهم است؟

بنیان هر شرکت فناوری اطلاعات به زیرساخت آن بستگی دارد اگر اتفاقی برای زیرساخت آن‌ها مانند سرورها یا روترها بیفتد، همه این‌ها بر عملکرد شرکت تأثیر می‌گذارد. ما باید تک‌تک دستگاه‌های شرکتی را که برای تولید و ارائه خدمات استفاده می‌شود بررسی کنیم و برای این بررسی به یک نرم‌افزاری مانند ابزار SolarWinds نیاز داریم تا در زمان صرفه‌جویی کنیم.

برای یادگیری مباحث مربوط به شبکه و امنیت می‌توانید به صفحه آموزش امنیت شبکه مراجعه کنید.

 

درباره شرکت SolarWinds

SolarWinds یک شرکت آمریکایی است که نرم‌افزاری را برای کمک به شرکت در مدیریت زیرساخت‌ها و زیرساخت‌های فناوری IT توسعه می‌دهد. دفتر مرکزی SolarWinds واقع در آستین، تگزاس است.

شرکت SolarWinds در ماه می سال 1999 تأسیس شد و بنیان‌گذار این شرکت دونالد یونسه و دیوید یونچتی هستند. آن‌ها بیش از 3200 کارمند دارند و درآمد سالانه آن‌ها نزدیک به 938.5 میلیون دلار است.

 

شرکت SolarWinds

 

کاربردهای SolarWinds

مانیتور عملکرد شبکه SolarWinds (NPM) تشخیص سریع و حل مشکلات عملکرد را قبل از وقوع رخداد یا حمله آسان می‌کند. این ابزار مقرون‌به‌صرفه و با رابط کاربری آسان، نمایش‌ها و داشبوردهایی را در زمان واقعی ارائه می‌کند که به شما امکان می‌دهد به‌صورت بصری عملکرد شبکه را در یک نگاه ردیابی و نظارت کنید. به‌علاوه، با استفاده از نقشه‌های توپولوژی شبکه پویا و کشف خودکار شبکه، می‌توانید شبکه در حال تکامل خود را مستقر کرده آن را 24 ساعته نظارت کنید.

این ابزار همچنین با قابلیت رؤیت، نمودارهای رنگی کدگذاری شده را در صفحه مانیتور به نمایش خواهد گذاشت که تشخیص اینکه کدام دستگاه در وضعیت بحرانی و کدام دستگاه در حالت عادی قرار دارد را آسان می‌کند. ابزار SolarWinds یک سیستم هشدار قوی دارد زمانی که هر دستگاهی به حالت بحرانی می‌رود، به شما هشدار می‌دهد. همچنین می‌توانید اطلاعات دقیق دستگاه خود را در SolarWinds Tool با کمک نمودارها و نقشه‌ها با چند کلیک مشاهده کنید.

 

مزایای SolarWinds

  • تشخیص، تشخیص و حل مشکلات شبکه را – قبل از وقوع قطعی، ساده می‌کند
  • زمان پاسخگویی، در دسترس بودن و زمان به‌روزرسانی روترها، سوئیچ‌ها و سایر دستگاه‌های دارای SNMP را ردیابی می‌کند.
  • آمار عملکرد شبکه را در زمان واقعی از طریق نقشه‌های شبکه پویا نشان می‌دهد
  • شامل داشبوردهای خارج از جعبه، هشدارها، گزارش‌ها و راهنمایی‌های متخصص در مورد نظارت و نحوه نظارت است
  • دستگاه‌های شبکه دارای SNMP را به‌طور خودکار کشف می‌کند و معمولاً در کمتر از یک ساعت مستقر می‌شود

 

ویژگی‌ها و امکانات SolarWinds

ابزار SolarWinds ویژگی‌های بسیار ایده آل و مناسبی دارد. در این بخش به بررسی این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت.

1. کشف دستگاه شبکه به‌صورت خودکار

این ابزار اسکن‌های شبکه را با یک اپلیکیشن مبنی بر وب خودکار می‌کند. هم‌چنین شناسایی دستگاه‌های شبکه جدید و اطمینان از اینکه تمام تجهیزات حیاتی خود را زیر نظر دارید از ویژگی‌های بارز آن است.

2. پشتیبانی از دستگاه چند فروشنده

برای محیط‌های شبکه پیچیده امروزی، پشتیبانی دستگاه‌های چند فروشنده‌ای با ابزار SolarWinds امکان‌پذیر است. SolarWinds NPM آمار در دسترس بودن و عملکرد را برای هر روتر، سوئیچ، فایروال، VPN، نقطه دسترسی بی‌سیم و سایر دستگاه‌هایی که از پروتکل‌های استاندارد پشتیبانی می‌کنند نظارت می‌کند.

3. نظارت بر سلامت سخت‌افزار

یکی دیگر از ویژگی‌های SolarWinds نظارت بر سلامتی سخت‌افزار است. با نظارت، هشدار و گزارش وضعیت سنسورهای کلیدی دستگاه ازجمله دما، سرعت فن و منبع تغذیه، در یک نگاه به‌سلامت سخت‌افزار شبکه اهمیت می‌دهد.

4. هشدار شبکه هوشمند

ابزار SolarWinds به‌سرعت هشدارها را برای رویدادهای مرتبط، شرایط پایدار و ترکیبات پیچیده از حالت‌های دستگاه را نشان می‌دهد.

5. نمودارهای عملکردی ابزار Drag-and-Discover SolarWinds

عیب‌یابی شبکه را با نمودارهای تعاملی و Real-Time و نمودارهای آمار عملکرد دستگاه کلیدی با ابزار SolarWinds بسیار ساده است.

 

آموزش SolarWinds

 

6. در دسترس بودن شبکه و نظارت بر عملکرد

با استفاده از ابزار SolarWinds مجموعه‌ای از ابزارهای کشف و نظارت شبکه ازجمله Port Scanner، Switch Port Mapper و Advanced Subnet Calculator را روی شبکه می‌توانید پیاده‌سازی کنید.

7. نظارت بر شبکه

اعلام در دسترس بودن دستگاه و رابط شبکه و شاخص‌های عملکرد، مانند استفاده از پهنای باند، از دست دادن بسته‌ها، تأخیر، خطاها، حذف‌ها، CPU و حافظه برای دستگاه‌های دارای SNMP و WMI از ویژگی‌های مهم ابزار SolarWinds است.

8. استقرار سریع و آسان

با استفاده از سه مرحله ساده، مانیتور عملکرد شبکه را در کمتر از یک ساعت دانلود، نصب و اجرا کنید.

9. نگاشت شبکه

با استفاده از ابزار SolarWinds دستگاه‌های شبکه را به نقشه‌های شبکه سفارشی بکشید و رها کنید و اتصالات بین دستگاه‌ها و وضعیت لحظه‌ای آن‌ها را به‌طور خودکار مشاهده کنید.

10. رابط هوشمند

عیب‌یابی شبکه با یک رابط وب که منطقی، قابل‌استفاده، قابل تنظیم، تعاملی و تمرینی (LUCID) است در این ابزار قابل انجام است.

11. مرکز پیام متمرکز

با استفاده از ابزار SolarWinds یک نمای مرکزی برای همه پیام‌های اعلان در مورد عملکرد شبکه خود دریافت می‌کنید تا بتوانید عیب‌یابی را با هشدارها، داده‌های سیستم ثبت، رویدادها، تله‌ها و پیام‌های دیگر در یک رابط را ساده کنید.

12. خدمات پویا

با استفاده از ابزار SolarWinds دستگاه‌های شبکه را تقریباً بر اساس هر دسته‌بندی می‌توانید گروه‌بندی کنید و عملکرد شبکه و وضعیت سطح خدمات را بر اساس مکان، مرکز تجاری یا هر گروه‌بندی دیگری جمع‌آوری کنید.

13. عملکرد قابل تنظیم و گزارش‌های در دسترس بودن

ایجاد گزارش عملکرد شبکه با استفاده از الگوهای خاص به‌صورت خودکار با ابزار SolarWinds قابل انجام است.

 

برای یادگیری بیشتر در زمینه شبکه می‌توانید از ابزار GNS3 که نرم افزاری کاربردی برای شبیه سازی شبکه است، استفاده کنید. در مقاله GNS3 چیست؟ به طور کامل این نرم‌افزار را معرفی کرده‌ایم.

 

SolarWinds چیست؟

 

کتاب‌های آموزش SolarWinds

در این بخش از مقاله معرفی ابزار SolarWinds به بررسی کتاب‌های موجود برای آموزش این ابزار خواهیم پرداخت.

لیست مهم‌ترین کتاب‌های آموزش SolarWinds همراه با لینک دانلود آن‌ها در زیر قرار داده‌شده است:

 

  • SOLARWINDS NETWORK PERFORMANCE MONITOR Data sheet

کتابچه‌ای است که توسط خود شرکت سولار ویندز منتشر شده و به معرفی این ابزار و توانایی‌های آن می‌پردازد.

دانلود کتاب SOLARWINDS NETWORK PERFORMANCE MONITOR Data sheet

 

  • کتاب Orion NPM Administrator Guide

کتاب SolarWinds NPM Administrator Guide نیز توسط خود شرکت منتشر شده که در 26 فصل و 838 صفحه به طور کامل این ابزار را آموزش می‌دهد.

دانلود کتاب Orion NPM Administrator Guide

 

نتیجه‌گیری

ابزار SOLARWINDS یکی از بهترین ابزارهای موجود و استاندارد برای نظارت و مانیتور کردن شبکه است. این ابزار امکانات فوق‌العاده ویژه و مناسبی دارد که به مدیران شبکه و کارشناسان امنیت کمک می‌کند که به‌صورت مداوم شبکه خود را نظارت کنند و آن را ایمن نگه‌دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا