برنامه نویسی و ITهوش مصنوعی

معرفی چندین کتاب هوش مصنوعی انگلیسی و فارسی

کاربرد گسترده هوش مصنوعی ( artificial intelligence) در حوزه‌های مختلف، بزرگ‌ترین دلیل برای علاقه محققان و دانشجویان به یادگیری این دانش است. در این چند سال اخیر هوش مصنوعی توانسته رویکردی نوین را نسبت به زمینه‌های مختلف علمی تحقیقاتی داشته باشد، به طوری که انجام کارهای سخت و تکراری را تا حد زیادی برای انسان‌ها راحت کرده است؛ در نتیجه ما وارد دوره جدید عصر هوش مصنوعی شده‌ایم. مهم‌ترین مرجع برای یادگیری این علم، استفاده از انواع کتاب هوش مصنوعی مختلفی است که در این حوزه منتشر شده‌اند.

این که شما برای آشنایی با این علم از معروف‌ترین کتاب‌های هوش مصنوعی استفاده کنید، بسیار کمک‌کننده خواهد بود. از این رو ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا به معرفی چندین کتاب در مورد هوش مصنوعی به زبان فارسی و انگلیسی بپردازیم. برخی از کتاب‌های انگلیسی‌زبان توسط افراد باتجربه ترجمه شده‌اند. البته تعدادی از کتاب‌های فارسی هوش مصنوعی نیز از منابع بسیار خوب در این حوزه هستند که توسط انتشاراتی‌‌های معتبر مانند راهیان ارشد و مدرسان شریف نشر پیدا کرده‌اند.

اهمیت مطالعه کتاب هوش مصنوعی

وارد شدن به دنیای دیجیتال باعث شده تا بیشتر افراد برای مطالعه خود از منابع تصویری، ویدئویی و یا پی‌دی‌اف‌ها استفاده کنند؛ اما در این میان افرادی هستند که تنها برای یادگیری خود مطالعه کتاب‌ها را لازم می‌دانند و از ورق زدن کتاب و نوشتن نکات در گوشه و کنار صفحات آن لذت می‌برند. هر ساله کتاب‌های زیادی در مورد هوش مصنوعی توسط افراد مختلف نوشته و منتشر می‌شود که البته برخی از آن‌ها قابلیت استفاده به صورت کتاب هوش مصنوعی.pdf را دارند برای کسانی که می‌خواهند آن را درون لپ‌تاپ یا تبلت برای همیشه دنبال داشته باشند.

مطالعه کتاب هوش مصنوعی

ما در ادامه تعدادی از پرفروش‌ترین کتاب‌های هوش مصنوعی را معرفی می‌کنیم که برای درک برخی از آن‌ها نیاز است با برنامه‌نویسی پایتون ( python) و همین‌طور ریاضیات آشنایی داشته باشید.

کتاب AI ابر هوشمندی: مسیرها، خطرات و استراتژی‌ها

نام انگلیسی این کتاب Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies است. یکی از نگرانی‌های مردم در مورد هوش مصنوعی نسبت به نابودی انسان و تسخیر دنیاست. از این رو این کتاب برای صحبت درباره این موضوع توسط نیک بوستروم نوشته شده است. اگر می‌خواهید جواب سؤالاتی مانند این‌که آیا هوش مصنوعی ما را نجات می‌دهد یا نابود می‌کند و یا با قوی‌تر شدن هوش مصنوعی از هوش انسانی چه اتفاقی خواهد افتاد را بدانید، مطالعه این کتاب برایتان سودمند خواهد بود. شما می‌توانید این کتاب هوش مصنوعی pdf را از طریق سایت‌های معتبر دریافت کنید.

لینک دانلود کتاب ابر هوشمندی

کتاب تحلیل یادگیری ماشین با اسکیت لرن، کراس و تنسورفلو

این کتاب پرفروش‌ترین راهنمای هوش مصنوعی در سال 2021 نوشته ارلین گرون است. این کتاب در دسته کتاب‌های هوش مصنوعی قرار دارد، اما بیشتر برای برنامه‌نویسان مناسب است چراکه درباره راهکارهای استفاده از کتابخانه‌های یادگیری عمیق صحبت می‌کند. برنامه‌نویسانی که نسبت به فناوری یادگیری ماشین اطلاعاتی ندارند با کمک این کتاب می‌توانند به راحتی در این زمینه موفق شوند.

لینک دانلود کتاب تحلیل یادگیری ماشین

کتاب AI ( راهنمایی برای هوشمندی سیستم‌ها)

این کتاب AI توسط مجید میربد ترجمه شده است که توسط سیستم‌های مبتنی بر قاعده، مدیریت ابهام در آن‌ها، سیستم‌های خبره فازی، شبکه‌های عصبی، داده‌کاوی، محاسبات تکاملی و سیستم‌های هوشمند هیبرید صحبت می‌کند. در صورتی که به دنبال کسب اطلاعات در این زمینه‌ها هستید، این کتاب برایتان سودمند خواهد بود. همچنین امکان دریافت فایل این کتاب هوش مصنوعی pdf برای علاقه‌مندان وجود دارد.

لینک دانلود کتاب هوشمندی سیستمها

کتاب یادگیری ماشین در الگوریتم‌های معاملاتی

هدف این کتاب بررسی مدل‌های پیش‌بینی برای استخراج سیگنال‌های بازار و داده‌های جایگزین برای استراتژی‌های معاملاتی سیستمی با پایتون است. این کتاب مربوط به سالی می‌شود که بیت کوین اوج قیمت خود را در تاریخ تجربه می‌کرد. برای تریدرها که به دنبال شناسایی سیگنال‌های معاملاتی بازار و داده‌های جایگزین هستند، کتاب یادگیری ماشین در الگوریتم‌های معاملاتی نوشته استفان جانسن بسیار کمک‌کننده خواهد بود. آن‌ها یاد می‌گیرند که این کار با استفاده از فناوری‌های پردازش زبان طبیعی و یادگیری عمیق انجام دهند.

لینک دانلود کتاب یادگیری ماشین در الگوریتم‌های معاملاتی

زندگی 3/0: انسان بودن در عصر هوش مصنوعی

اگر که نسبت به پیشرفت‌های اخیر هوش مصنوعی و تأثیرات آن بر آینده بشر علاقه‌مندید، کتاب زندگی 3/0 نوشته مکس تگمارک برایتان مفید خواهد بود. این کتاب خواندنی درباره پیامدهای ناشی از باهوش‌تر شدن هوش مصنوعی نسبت به انسان‌ها و آینده‌ای که در پیش داریم، صحبت خواهد کرد. این کتاب، انسان‌ها را از پیامدهای اجرای فناوری‌های هوش مصنوعی آگاه می‌کند.

دانلود کتاب زندگی ٣

کتاب هوش مصنوعی (راهبردی نوین)

این کتاب که نوشته استیوارت ج راسل پیتر نورویگ بوده توسط حسین حاج رسولیها ترجمه شده است. راهنمای هوش مصنوعی ( راهبردی نوین) در دسته کتاب‌های آموزشی و درسی دانشگاهی قرار دارد و دانشجویان دانشگاه و آن‌هایی که قصد شرکت در کنکور ارشد و دکترا را دارند، می‌توانند از این کتاب کمک بگیرند. این کتاب، حوزه‌های مختلفی را در هوش مصنوعی پوشش داده و هر یک را به طور عمیق بررسی می‌کند. این کتاب را می‌توانید با ترجمه سعید راحتی نیز تهیه کنید.

کتاب AI راهیان ارشد ارسطو خلیلی فر

در این کتاب شما می‌توانید مباحث هوش مصنوعی را با زبانی ساده با کمک مثال‌های کافی و متناسب آموزش ببینید. در این کتاب تمام نکات به طور دقیق بیان شده است و پایان هر فصل را به تست‌های کنکور سال‌های گذشته رشته‌های مهندسی کامپیوتر فناوری اطلاعات و مکاترونیک اختصاص داده‌اند. کتاب هوش مصنوعی راهیان ارشد خلیلی فر موردتوجه طراحان سؤال‌های کنکور قرار دارد.

کتاب ابرقدرت‌های هوش مصنوعی: چین، سیلیکون ولی و نظم نوین جهانی

اگر وضعیت فعلی و آینده هوش مصنوعی برایتان اهمیت دارد و به دنبال درک تأثیر آن بر جامعه هستید، کتاب ابرقدرت‌های هوش مصنوعی: چین، سیلیکون ولی و نظم نوین جهانی برایتان بسیار مناسب خواهد بود. نویسنده این کتاب، دکتر کای فو لی در مورد سرعت غیرمنتظره چین برای رسیدن به ایالات متحده در زمینه هوش مصنوعی صحبت می‌کند و تأثیر آن را بر آینده اقتصادی و سیاست بیان می‌دارد.

پیشنهاد مطالعه: ChatGPT چیست؟ سیر تا پیاز جادوگری به نام چت جی پی تی

معرفی کتاب‌های هوش مصنوعی فارسی

کشور ما در مورد تألیفات و نوشته‌های هوش مصنوعی ایرانی و فارسی با نمونه‌های خارجی هنوز خیلی فاصله دارد و آنچه هست نمونه‌های قدیمی هستند که با تحولات هوش مصنوعی بسیار فاصله دارند. البته این تألیفات و نوشته‌ها برای گسترش سطح علمی کشورمان بسیار مفید خواهد بود و امید است که افراد باتجربه و علاقه‌مند در این زمینه کتاب‌هایی مفید و جالب‌توجه را منتشر کنند. با این حال برخی از منابع هوش مصنوعی فارسی در ادامه معرفی شده‌اند:

کتابخانه‌ های پایتون برای هوش مصنوعی، ساسان کرمی‌زاده

همان‌طور که از نام کتاب مشخص است، این منبع در مورد کدهای آماده پایتون برای هوش مصنوعی صحبت می‌کند. این کدها زمان برنامه‌نویسی را به طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌دهند و برای برنامه‌نویسان بسیار سودمند خواهند بود.

هوش مصنوعی، مهدیه شادی

این کتاب درس‌نامه‌ای جامع درباره هوش مصنوعی دارد و برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در هوش مصنوعی مناسب است. تست‌های کتاب برای داوطلبان ارشد بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

کتاب هوش مصنوعی، نگار ایلاقی

این کتاب حاوی بسته‌های آموزشی مناسب برای دانشجویان هوش مصنوعی است تا دوره کارشناسی ارشد خود را با موفقیت پشت سر بگذارند.

جمع‌بندی

تمامی کتاب‌هایی که در بالا معرفی شدند، جزء بهترین منابع موجود درباره هوش مصنوعی هستند. برخی از آن‌ها در دسته کتاب‌های آموزشی و برای شرکت در کنکورهای دکترا مناسب خواهند بود و برخی دیگر درباره تأثیر هوش مصنوعی بر جامعه و آینده صحبت می‌کنند. به احتمال زیاد در آینده شاهد کتاب‌های جامع‌تری در این باره هستیم که به زبان فارسی و انگلیسی منتشر خواهند شد.

آموزش هوش مصنوعی

اگر به فکر یادگیری برنامه نویسی هوش مصنوعی هستید و دوست دارید بدون اینکه تحصیلات آکادمیک بگذاردید در این حوزه جذاب و پررونق به بازار کار وارد شوید ملزم به یادگیری تخصصی آن هستید. در نگاه اول امکان دارد هوش مصنوعی سخت به نظر برسد اما این‌طور نیست، با استفاده از آموزش‌های هوش مصنوعی دستیابی به این هدف آسان است.

برای هدف نام برده در پلتفرم آموزشی مکتب خونه انواع دوره آموزش یادگیری ماشین و آموزش هوش مصنوعی به زبان ساده از مقدماتی تا پیشرفته وجود دارد که به کاربران کمک می‌کند در این زمینه به تخصص‌های کافی برسند. در کنار آموزش دیدن، اعطای گواهینامه و تسهیل فرایند استخدام در شرکت‌های معتبر هوش مصنوعی از دیگر اهداف مکتب خونه برای کاربران خود است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا