برنامه نویسی و ITهوش مصنوعی

نرم‌افزار هوش مصنوعی چیست؟ آشنایی با بهترین برنامه هوش مصنوعی

برنامه هوش مصنوعی یا نرم‌افزار هوش مصنوعی مجموعه‌ای از ابزارهایی است که برای تجزیه‌وتحلیل حجم داده‌ها و الگوها به‌منظور ارائه بینش‌های ارزشمند طراحی‌شده‌اند. با نوع، کمیت و کیفیت مناسب داده‌های ارائه‌شده، ابزارهای هوش مصنوعی می‌توانند رفتار و پاسخ‌های انسان را یاد بگیرند و تقلید کنند، بنابراین هوش ماشینی (هوش مصنوعی) را ارائه می‌دهند. امروزه برنامه هوش مصنوعی در بسیاری از حوزه‌های کاربردی معجزه می‌کنند.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی شبیه‌سازی فرآیندهای هوش انسانی توسط ماشین‌ها به‌ویژه سیستم‌های کامپیوتری است. کاربردهای خاص هوش مصنوعی شامل سیستم‌های خبره، پردازش زبان طبیعی، تشخیص گفتار و بینایی ماشین است. سه اصطلاح زیر در رابطه با برنامه‌های هوش مصنوعی وجود دارد که بهتر است قبل از اینکه به سراغ‌ معرفی برنامه هوش مصنوعی برویم با آن‌ها آشنا باشیم.

یادگیری ماشینی یا ML:

یک برنامه هوش مصنوعی که توانایی یادگیری و بهبود از طریق آموزش را بدون برنامه‌ریزی دستی فراهم می‌کند. یادگیری ماشینی بر توسعه برنامه‌هایی متمرکز است که می‌توانند به داده‌های زنده یا مصنوعی دسترسی داشته باشند و از آن برای یادگیری خود استفاده کنند. آموزش‌دیده شدن برای جستجوی الگوها در الگوریتم‌های داده می‌تواند در آینده تصمیمات بهتری بگیرد. هدف ML ایجاد سیستم‌هایی است که می‌توانند بدون دخالت انسان عمل کنند و رشد کنند.

 

پردازش زبان طبیعی NLP:

ماشین‌های هوش مصنوعی زبان انسان را در هر زمینه‌ای پردازش، تشریح و درک می‌کنند تا وظایف را به‌طور خودکار انجام دهند؛ مانند پاسخ به سؤال، خلاصه‌سازی، پیمایش و ترجمه ماشینی. تحلیل معنایی و نحوی برای درک ساختار و شناسایی نحوه ارتباط کلمات با یکدیگر در NLP ضروری است.

 

شبکه‌های عصبی مصنوعی

شبکه‌های عصبی مصنوعی سیستم‌هایی هستند که از شبکه‌های عصبی بیولوژیکی الهام گرفته‌شده‌اند که مغز حیوانات را می‌سازند. شبکه‌های عصبی واحدها یا گره‌هایی به هم متصل هستند که نورون‌های مصنوعی نامیده می‌شوند که نورون‌ها را در مغز فیزیکی مدل‌سازی می‌کنند.

تمام موارد بالا در ساخت برنامه هوش مصنوعی دخیل هستند و پایه‌های علم هوش مصنوعی را تشکلیم می‌دهند.

 

نرم افزار هوش مصنوعی

 

نرم‌افزار هوش مصنوعی یا برنامه هوش مصنوعی چیست؟

برخلاف هوش مصنوعی که به‌خودی‌خود یک اصطلاح گسترده است. نرم‌افزار هوش مصنوعی می‌تواند هم تعریف‌شده باشد و هم به‌طور مشخص با برخی از ویژگی‌های تکنولوژیکی مرتبط باشد. برنامه هوش مصنوعی مانند هوش مصنوعی به توانایی‌های یک ماشین برای شبیه‌سازی یا پیشی گرفتن از هوش انسانی بدون هیچ مداخله‌ای اشاره دارد.

ویژگی‌های نرم‌افزار هوش مصنوعی شامل یادگیری ماشینی، تشخیص گفتار و صدا، دستیار مجازی، پلتفرم‌های هوش تجاری و غیره است. نرم‌افزار با هوش مصنوعی با یادگیری الگوهای داده‌های مختلف و بینش‌هایی که دائماً از طریق آموزش الگوریتم تنظیم می‌شوند و ایجاد نرم‌افزارهای هوشمندتر، به سطوح هوش دست می‌یابند.

 

انواع نرم‌افزار هوش مصنوعی

چهار نوع مختلف برنامه هوش مصنوعی وجود دارد:

 • پلتفرم‌های هوش مصنوعی: این پلت فرم امکانات لازم را برای توسعه یک برنامه از ابتدا فراهم می‌کند.
 • Chatbots: این نرم‌افزار هوش مصنوعی تأثیری را که یک انسان یا شخص در مکالمه انجام می‌دهد را ارائه می‌دهد.
 • نرم‌افزار یادگیری عمیق: شامل تشخیص گفتار، تشخیص تصویر و غیره است.
 • نرم‌افزار یادگیری ماشینی: یادگیری ماشینی تکنیکی است که کامپیوتر را از طریق داده‌ها یاد می‌دهد.

 

انواع نرم‌افزار هوش مصنوعی

 

کاربرد نرم‌افزار هوش مصنوعی

به‌صورت کلی کاربرد برنامه هوش مصنوعی را می‌توان در صنایع و تکنولوژی‌های مشاهده کرد. هم‌اکنون هوش مصنوعی با پیشرفت‌های چشم‌گیری در زمینه‌های گوناگون موفق شده است نرم‌افزارهای بسیار کاربردی ارائه دهد. مهم‌ترین کاربردهای برنامه هوش مصنوعی عبارت‌اند از:

 • به‌کارگیری در زمینه‌های علم پزشکی برای تشخیص و درمان بیماری‌ها
 • استفاده از برنامه‌های هوش مصنوعی در صنایع خودروسازی برای خودکارسازی فرایندها
 • استفاده از نرم‌افزارهای هوش مصنوعی در امنیت سایبری
 • استفاده از هوش مصنوعی در تجارت الکترونیک
 • و بسیاری از کاربردهای دیگر در زمینه‌های مختلف

 

مزایای نرم‌افزار هوش مصنوعی

در زیر به برخی از مزایای مهم انواع برنامه هوش مصنوعی خواهیم پرداخت. نرم‌افزارهای هوش مصنوعی در صنایع مختلفی به‌کاربرده می‌شوند و مزایای زیادی دارند.

 

در دسترس بودن

برخلاف مأموران انسانی که باید در ساعت حضورداشته باشند، زمان استراحت دارند و نمی‌توانند 24/7 کار کنند، ربات‌های هوش مصنوعی همیشه در دسترس هستند. مشتریان دیگر مجبور مانند گذشته به فروشگاه‌ها بروند در عوض، آن‌ها می‌توانند به‌صورت آنلاین از ربات‌های هوش مصنوعی خرید کنند و با آن‌ها تعامل داشته باشند. درست مانند یک فروشنده.

 

کارهای تکراری را به‌راحتی انجام دهید

مدل‌های یادگیری ماشینی که انواع مختلفی از برنامه هوش مصنوعی را تشکیل می‌دهند می‌توانند از داده‌ها یاد بگیرند. مثلاً بر اساس کارهای گذشته انجام‌شده و بر اساس داده‌ها بهترین اقدام را پیش‌بینی و پیشنهاد کنند. این باعث می‌شود این نوع نرم‌افزار هوش مصنوعی برای شرکت‌هایی که نیاز به پیشرفت سریع دارند بسیار مفید است.

 

مدیریت زمان با برنامه هوش مصنوعی

یکی دیگر از کاربردهای نرم‌افزارهای هوش مصنوعی در مدیریت زمان در جنبه‌ها و تکنولوژی‌های زیادی است که ارائه می‌دهند. یک برنامه هوش مصنوعی به ما کمک می‌کند که زمان را به‌صورت دقیق و اصولی استفاده کنیم و مدیریت بهتری روی کارهای روزانه سازمانی و شخصی داشته باشیم. درواقع خودکار سازی فرایندها با انواع مختلف برنامه هوش مصنوعی یک مزایای عالی به‌حساب می آید.

 

کاهش خطا

همان‌طور که گفته شد، هوش مصنوعی مزایای زیادی مانند خودکارسازی فرآیندها را به همراه دارد، اما تأثیرگذارترین آن‌ها کاهش خطا است.

شرکت‌ها از ابزارهای هوش مصنوعی برای ایمن نگه‌داشتن اطلاعات کارمندان/مشتریان و جلوگیری از هرگونه ضرر ناشی از حملات امنیت سایبری برای کاهش این خطای استاندارد استفاده کرده‌اند. این نرم‌افزار با استفاده از تشخیص ناهنجاری، فرآیند یافتن الگوهای علایق در مجموعه داده‌ها (استثنا یا ویژگی‌ها)، می‌تواند محتوای پیام را تجزیه‌وتحلیل کند و نحوه ارتباط کاربران در این ایمیل‌های فیشینگ را درک کند. ازآنجایی‌که هوش مصنوعی درنبرد امنیت سایبری قوی‌تر می‌شود، داشتن مدل‌هایی ضروری است که بتوانند رفتار و الگوهای ارتباطی افراد را به‌طور مؤثر و دقیق تحلیل کنند.

 

ویژگی‌های برنامه هوش مصنوعی

دامنه‌ها و کاربردهای نرم‌افزار هوش مصنوعی همیشه در حال تغییر است. چهار نوع ویژگی برای یک برنامه هوش مصنوعی تعریف‌شده است که این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

 • تجزیه‌وتحلیل افزوده – از ML برای تغییر محتوای تحلیلی استفاده می‌کند
 • مدیریت داده‌های افزوده
 • هوش مستمر
 • توضیح‌پذیر AI- Auto: توضیحی در مورد مدل‌های هوش مصنوعی ازنظر دقت، ویژگی‌ها، آمار مدل و ویژگی‌ها

 

نمونه‌هایی از نرم‌افزار هوش مصنوعی در دنیای واقعی

در ادامه داستان آشنایی با برنامه هوش مصنوعی چندین نمونه از نرم‌افزارهای هوش مصنوعی که در دنیای واقعی استفاده می‌شوند را تجزیه‌وتحلیل می‌کنیم.

 

Ada هوش مصنوعی مکالمه

 

آدا

Ada یک ربات هوش مصنوعی مکالمه است. هوش مصنوعی مکالمه‌ای پردازش زبان طبیعی (NLP) را با نرم‌افزارهای سنتی مانند چت بات ها، دستیارهای صوتی یا یک سیستم تشخیص صدا تعاملی ترکیب می‌کند تا از طریق رابط گفتاری یا تایپ‌شده به مشتریان کمک کند. مهم‌ترین ویژگی‌های برنامه هوش مصنوعی آدا:

 • Ada این فرآیند را برای شرکت‌ها آسان می‌کند زیرا آن‌ها به پیاده‌سازی‌های متمرکز بر روی آن‌ها اختصاص دارند
 • کمک به مفهوم‌سازی و اجتماعی کردن استراتژی هوش مصنوعی مکالمه‌ای
 • آموزش و راه‌اندازی هوش مصنوعی مکالمه‌ای برای اطمینان از کارایی آن
 • ارائه بازخورد و بینش منظم به تیم خود، مانند درک اینکه چه چیزی خوب کار می‌کند و چه چیزی می‌تواند بهبود یابد.
 • ابزارهایی مانند Ada ارزش بالایی برای شرکت‌ها ایجاد می‌کند و ارتباط آن‌ها را با مشتریان در کانال‌های مختلف شخصی می‌کند.

 

برنامه‌های هوش مصنوعی تسلا

 

تسلا(دارای یکی از بهترین نرم‌افزارهای هوش مصنوعی)

یکی دیگر از شرکت‌های پیشگام در دنیای برنامه‌های هوش مصنوعی شرکت تسلا است. تراشه‌های نانو سامسونگ: ازآنجایی‌که تسلا مشتاقانه منتظر عرضه نرم‌افزار Full Self Driving خود است، آن‌ها تصمیم گرفته‌اند با Samsung Electronics شریک شوند. Sassmums با نانوتراشه‌های EUV با فناوری پیشرفته که در مرکز اطلاعات سرگرمی تسلا میزبانی می‌شوند، به تسلا کمک خواهند کرد.

این تراشه‌های هوش مصنوعی فناوری اصلی برای توسعه یک وسیله نقلیه کاملاً مستقل با پردازش اطلاعات ورودی از تمام قسمت‌های خودرو و ارائه آن بر روی صفحه‌نمایش هستند. درگذشته، تسلا تراشه‌های هوش مصنوعی خود را ایجاد کرده و در سال 2017 با NVIDIA شریک شده است.

 

نرم‌افزار هوش مصنوعی آمازون

احتمالاً با ربات هوش مصنوعی آمازون به نام الکسا آشنا باشید. الکسا یک برنامه هوش مصنوعی مکالمه است که از پردازش صدا و زبان ما برای حل مشکلات استفاده می‌کند. الکسا یک نرم‌افزار هوش مصنوعی پیشرفته است که می‌تواند موسیقی پخش کند، فهرستی از کارهایی که باید انجام شود ایجاد می‌کند، آلارم تنظیم می‌کند و بسیاری موارد دیگر.

 

برنامه هوش مصنوعی نتفلیکس

نتفلیکس از یک موتور توصیه یا یک سیستم توصیه گر بر اساس یک برنامه هوش مصنوعی استفاده می‌کند تا به شما نشان دهد چه برنامه‌هایی موردعلاقه شما هستند. سیستم توصیه گر یک ابزار فیلتر کردن داده است که از داده‌های کاربر و الگوریتم‌های یادگیری ماشین برای فیلتر کردن، فهرست‌نویسی و پیش‌بینی و مدیریت اقلام و محصولات مرتبط برای کاربر استفاده می‌کند.

باکمال تعجب، این نرم‌افزار هوش مصنوعی نتفلیکس کار را به‌درستی انجام می‌دهد. 75 درصد از کاربران فیلم‌ها را بر اساس توصیه‌های آن انتخاب می‌کنند. ازآنجایی‌که نتفلیکس با موفقیت برای یک مورداستفاده اعمال‌شده است، آن را برای شخصی‌سازی آثار هنری و کیفیت پخش بهینه نیز اعمال کرده‌اند.

 

Nest

Nest یک شرکت خانه هوشمند است که از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در محصولات خود استفاده می‌کند. Nest Thermostat از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی منحصربه‌فرد برای نظارت بر دمای خانه کاربران استفاده می‌کند تا یک عدد مرجع خوب به دست آورد. درنهایت، این داده‌های دمای مرجع، ماتریسی را برای ترموستات فراهم می‌کند تا بفهمد برنامه زمانی یک فرد چگونه است و دوست دارد خانه‌اش چه احساسی داشته باشد. حسگرهای داخلی و محل قرارگیری تلفن‌های همراه کاربر در تلفن‌های همراه کاربر، به مدل‌ها اجازه می‌دهد تا طبق برنامه دقیق عمل کنند.

 

نرم‌افزار هوش مصنوعی دستیار صوتی Siri

سیری یک دستیار صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی در تمام دستگاه‌های اپل است. این فناوری شبیه و قابل‌مقایسه با آمازون الکسا است. سیری صدای انسانی دارد، به پرسش‌های مکالمه واکنش نشان می‌دهد و می‌تواند از مکالمات اخیر بیاموزد. برنامه هوش مصنوعی سیری از یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی برای شکستن دستورات کاربر استفاده می‌کند.

مراحل برای Siri به شرح زیر است: Listen -> Think -> Search data -> Talk. این فرآیند برای بسیاری از نرم‌افزارهای پردازش زبان است.

 • گوش دادن: سیری صدای شمارا می‌شناسد و آن را از گفتار به متن ترجمه می‌کند.
 • فکر کردن – NLP متن را تجزیه می‌کند و آن را به یک دستور تبدیل می‌کند، به‌عنوان مثال، نوع پرس‌وجو، مکان، محدوده، قیمت، رتبه‌بندی.
 • جستجوی داده‌ها: سیری سپس در پایگاه‌های داده جستجو می‌کند تا نتایجی را پیدا کند که با معیارهای جستجو مطابقت دارند.
 • گفتگو – پس از رسیدن به بهترین نتیجه، سیری متن را با استفاده از هر دو تبدیل متن به گفتار، NLP، و سینتی سایزر صدا به گفتار تبدیل می‌کند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا