برنامه نویسی و ITبرنامه‌نویسی موبایلجاوا اسکریپت

برنامه نویسی اندروید با جاوا اسکریپت

آیا می‌توانیم از جاوا اسکریپت برای اندروید استفاده کنیم؟

آیا برنامه نویسی اندروید با جاوا اسکریپت امکان دارد؟ فریم ورک های برتر جاوا اسکریپت برای برنامه نویسی اندروید کدام‌ها هستند؟ اینجا جایی است که ما به سؤالات شما در رابط با برنامه نویسی اندروید با java script پاسخ‌خواهیم داد.

فریمورک های جاوا اسکریپت برای ساخت اپلیکیشن های موبایلی پیچیده با ویژگی‌های پیشرفته بسیار محبوب هستند. از یادگیری آسان‌ و قابلیت اعتماد ایجادشده در میان توسعه‌دهندگان، منابع موجود زیاد تا بلوغ فناوری‌های جلویی و بک‌اند، چندین ویژگی مثبت چارچوب‌های جاوا اسکریپت برای توسعه برنامه‌های اندروید و تلفن همراه است. جای تعجب نیست که اکثر پروژه‌های اپلیکیشن موبایل و اندروید اکنون چارچوب‌های جاوا اسکریپت را غیرقابل‌جایگزینی از برای فناوری خود می‌دانند.

هنگامی‌که می‌خواهید یک اپلیکیشن تلفن همراه از ابتدا ایجاد کنید، چندین چارچوب جاوا اسکریپت مختلف برای انتخاب دارید. علیرغم اینکه زبان‌اصلی جاوا اسکریپت است، این چارچوب‌ها ازنظر قابلیت‌ها، مجموعه ویژگی‌ها، هزینه توسعه، یادگیری، محبوبیت و هزینه به‌شدت با یکدیگر متفاوت هستند. ما در این مقاله چارچوب‌های مختلف جاوا اسکریپت برای برنامه نویسی اندروید و موبایل را موردبررسی و مقایسه قرار می‌دهیم و مزایا و معایب برنامه نویسی اندروید با جاوا اسکریپت را در قالب هر فریمورک بیان می‌کنیم.

 

مهم‌ترین فریمورک های جاوا اسکریپت برای برنامه نویسی اندروید

فریمورک های متعددی برای برنامه نویسی اندروید با جاوا اسکریپت وجود دارد. مهم‌ترین فریم ورک های جاوا اسکریپت برای برنامه نویسی اندروید و موبایل عبارت‌اند از:

 • React Native
 • Ionic
 • jQuery Mobile
 • Apache Cordova
 • Angular

در ادامه با هرکدام از این فریمورک های جاوا اسکریپت آشنا خواهیم شد و مزایا و معایب برنامه نویسی اندروید با جاوا اسکریپت را در قالب استفاده از هرکدام از آن‌ها بیان می‌کنیم.

 

برنامه نویسی اندروید با جاوا اسکریپت

 

React Native

React Native که در سال 2015 توسط فیس‌بوک راه‌اندازی شد، چارچوب منبع باز جاوا اسکریپت است که به‌طور گسترده برای توسعه برنامه‌های موبایلی چند پلتفرمی استفاده می‌شود. بهترین چیز در مورد React Native این است که برنامه‌های ساخته‌شده با این می‌توانند از حداکثر کد در iOS و Android استفاده مجدد کنند درحالی‌که برنامه ظاهر، احساس و عملکرد بسیار بومی را ارائه می‌دهد. React Native یکی از محبوب‌ترین فریمورک های جاوا اسکریپت برای برنامه نویسی اندروید است که برنامه نویسی اندروید با جاوا اسکریپت را آسان می‌کند.

 

مزایای React Native برای برنامه نویسی اندروید با جاوا اسکریپت

 1. React Nat قابلیت استفاده مجدد 85% از پایگاه کد اصلی را تضمین می‌کند تا توسعه برنامه فوق‌سریع را تضمین کند.
 2. React Nativeیک تجربه واقعی کاربر بومی را در Android و iOS فراهم می‌کند.
 3. React Native با باری از پروژه‌های برنامه‌ای قالب‌ها و اجزای فوراً قابل‌استفاده ارائه می‌شود.
 4. React Nativeبه‌طور گسترده‌ای محبوب است و در بسیاری از پروژه‌های برنامه موفق استفاده‌شده است.
 5. React Native با مجموعه‌ای قوی از ابزارهای تست و اشکال‌زدایی و ویژگی‌های بارگذاری مجدد توسعه و به‌روزرسانی آسان‌تر ارائه می‌دهد.

 

فریمورک react

 

معایب React Native

 1. React Nativeدرواقع یک کتابخانه است و ازاین‌رو یک مسیر چارچوب مانند روشن برای توسعه‌دهندگان ارائه نمی‌دهد.
 2. React Native از 25% تا 30% کد بومی استفاده می‌کند، به همین دلیل است که توسعه‌دهندگان باید با فناوری‌های بومی آشنا باشند.
 3. React Nativeبیش‌ازحد به API های شخص ثالث برای ترکیب ویژگی‌های برنامه‌های مختلف متکی است.

 

فریمورک Ionic برای برنامه نویسی اندروید با java schript

Ionic یک چارچوب جاوا اسکریپت بسیار سبک و متمرکز بر عملکرد برای توسعه وب و برنامه‌های موبایل است. این چارچوب با پذیرش اصل “یک‌بار بنویس، هر جا اجرا کن” برنامه‌هایی ایجاد می‌کند که می‌توانند بر روی چندین پلتفرم اجرا شوند. درواقع این فریمورک یک ابزار بسیار بهینه برای برنامه نویسی اندروید با جاوا اسکریپت به‌حساب می‌آید.

 

فریمورک Ionic برای برنامه نویسی اندروید

 

مزایای Ionic

 1. Ionic را می‌توان برای توسعه برنامه‌های مستقل از پلت فرم بدون به خطر انداختن عملکرد برنامه و تجربه کاربر استفاده کرد.
 2. Ionic از یک رابط کاربری و خازن بسیار ساده استفاده می‌کند تا به‌راحتی اجازه دسترسی به SDK و APIهای پلت فرم بومی هر پلتفرم سیستم‌عامل را بدهد.
 3. فقط به دلیل استفاده از زبان‌های وب شناخته‌شده مانند جاوا اسکریپت، HTML و CSS، کمترین نیاز برای بازنویسی کد در هر پلتفرم وجود دارد.
 4. Ionic بسیار مقیاس‌پذیر است و می‌تواند ظرفیت را برای حفظ ثبات در صورت نیاز جمع کند.

 

معایب Ionic

 1. علیرغم بسیاری از افزونه‌ها، Ionic ممکن است تضمینی برای ارائه هر نوع ویژگی مانند برنامه‌های بومی نداشته باشد.
 2. به‌عنوان‌مثال، ionic فاقد ویژگی Hot Reload است، بنابراین برای اعمال تغییرات، برنامه باید به‌روز شود.
 3. Ionic فاقد عملکرد بومی است، به‌ویژه در مورد برنامه‌هایی که با ویژگی‌های زمان واقعی سروکار دارند.

 

جی کوئری موبایل برای برنامه نویسی اندروید

jQuery Mobile یک چارچوب رابط کاربری بسیار محبوب مبتنی بر جاوا اسکریپت است. بااین‌حال، نقطه قوت واقعی این چارچوب اندازه کوچک، موتور تم قدرتمند و API با استفاده آسان برای ساخت برنامه‌های هیبریدی و برنامه‌های وب قدرتمند آن است. از این چارچوب به‌وفور برای برنامه نویسی اندروید با جاوا اسکریپت استفاده می‌شود.

 

جی کوئری موبایل برای برنامه نویسی اندروید

 

مزایای jQuery Mobile

 1. jQuery Mobile عملکرد برنامه کاملاً مستقل از پلتفرم را در تمام پلتفرم‌ها ازجمله iOS، Android، Windows و وب ارائه می‌دهد.
 2. jQuery Mobile با پرداختن به‌اندازه های مختلف صفحه‌نمایش و وضوح صفحه‌نمایش، ظاهر و احساس بسیار پاسخگو را تضمین می‌کند.
 3. علاوه بر این، امکان ایجاد تم‌های سفارشی را با استفاده از ابزار ThemeRoller فراهم می‌کند که شامل نوشتن حتی یک خط کد نمی‌شود.

 

معایب jQuery Mobile

 1. jQuery Mobile فقط برای یک رابط کاربری ساده برنامه یا با تم‌ها یا تم‌های پیش‌فرض ایجادشده با استفاده از ابزار ThemeRoller عالی کار می‌کند.
 2. علاوه بر این، این فقط به‌عنوان یک چارچوب اصلی جاوا اسکریپت کار می‌کند و با ویژگی‌های توسعه بومی بین پلتفرمی سازگار نیست.

 

آپاچی کوردووا (PhoneGap)

Apache Cordova که با نام PhoneGap نیز شناخته می‌شود، دارای یک کتابخانه قدرتمند جاوا اسکریپت و یک ابزار توسعه پشتیبان قدرتمند است که توسعه سریع برنامه را با سرعتی سریع تضمین می‌کند. علاوه بر این، کاملاً متناسب با پروژه‌های برنامه‌های کم بودجه است زیرابه مهارت‌های اضافی نیاز ندارد و به‌صورت کلی یک فریم ورک مناسب برای برنامه نویسی اندروید با جاوا اسکریپت است.

 

آپاچی کوردووا (PhoneGap)

 

مزایا Apache Cordova

 1. Cordova با یک کتابخانه قوی برای توسعه برنامه‌های کاربردی تلفن همراه چند پلتفرمی عرضه می‌شود.
 2. دارای هر دو کتابخانه جلویی و بک‌اند برای توسعه برنامه است.
 3. درنتیجه، به‌روزرسانی‌های برنامه‌های Cordova آسان است زیرا یک تغییر واحد به‌طور هم‌زمان در سراسر پلتفرم‌ها منعکس می‌شود.
 4. علاوه بر این، این فناوری بسیار مقرون‌به‌صرفه است، زیرا یک پروژه برنامه می‌تواند درگیر کردن بسیاری از منابع بومی و خاص پلت فرم صرفه‌جویی کند.

 

معایب Apache Cordova

 1. Cordova اجازه کامپایل متقابل کد را می‌دهد و این باعث می‌شود برنامه‌های ترکیبی ساخته‌شده در Cordova کندتر شوند.
 2. بااین‌حال، Cordova فاقد سازگاری با پلاگین های مختلف در سراسر سیستم‌عامل است.
 3. برخی از افزونه‌ها تنها زمانی با Cordova کار می‌کنند که به‌درستی اصلاح و فورک شوند.

 

AngularJS

Angular یک چارچوب جاوا اسکریپت قوی و تکامل‌یافته است که به‌طور گسترده در برنامه‌های وب و برنامه نویسی اندروید با جاوا اسکریپت استفاده می‌شود. این چارچوب با همراه شدن با معماری‌های MVC و MVVM می‌تواند برنامه‌های Native با کارایی بالا را توسعه دهد که می‌توانند بر روی چندین پلتفرم اجرا شوند.

 

AngularJS برای برنامه نویسی اندروید

 

مزایای Angular

 1. این فری ورک اجازه می‌دهد تا نمونه‌سازی سریع برنامه انجام شود
 2. توسعه کمتر پیچیده در یک مسیر هدایت‌شده، برخلاف کتابخانه‌های جاوا اسکریپت مانند React، Backbone و Knockout.
 3. حداکثر قابلیت استفاده مجدد کد.
 4. ابزارهای تست خارج از جعبه و ویژگی‌های اشکال‌زدایی.
 5. کمک تزریق وابستگی.
 6. اتصال دوطرفه داده برای کمک به جریان داده‌ها.

 

معایب Angular

 1. یادگیری آن کمی پیچیده‌تر از فریم ورک های دیگر برای برنامه نویسی اندروید با جاوا اسکریپت است.
 2. بسیاری از ویژگی‌های آن بسیار پیچیده است. توسعه‌دهندگان جدید کار با مفاهیمی مانند ارزش‌ها، کارخانه‌ها و DI را دشوار می‌دانند.
 3. استفاده از دامنه‌ها می‌تواند بسیار آسان باشد، اما اشکال‌زدایی همان مشکل است.
 4. مستندات زاویه‌ای گسترده و دقیق نیستند.
 5. دستورالعمل‌های زاویه‌ای برای مدیریت و عملیات بسیار دشوار در نظر گرفته می‌شوند.
 6. Angular تعداد بسیار محدودی از اتصالات روتر را ارائه می‌دهد.

 

مزایای اصلی استفاده از جاوا اسکریپت برای برنامه نویسی اندروید

اصطلاح جاوا اسکریپت زبان برنامه نویسی است که برای اجرای روش‌های پیچیده در صفحات وب استفاده می‌شود. با استفاده از جاوا اسکریپت، این برنامه نه‌تنها UI/UX بهتری را ارائه می‌دهد، بلکه جوک باکس‌های ویدئویی اسکرول اخیر، آخرین به‌روزرسانی محتوا، گرافیک‌های متحرک 2D/3D، نقشه‌های تعاملی و غیره را نیز ارائه می‌دهد. جاوا اسکریپت می‌تواند CSS و HTML را نیز تغییر داده و تغییر دهد.

ایجاد برنامه‌های موبایل جدید با جاوا اسکریپت بسیار آسان است و ممکن است برای همه پلتفرم‌ها مانند اندروید و IOS مناسب باشد. اجازه دهید برخی از ویژگی‌های کلیدی جاوا اسکریپت را که دلیل استفاده در توسعه برنامه‌های تلفن همراه است، مشاهده کنید.

 • به‌عنوان ساده‌ترین زبان موجود ارزیابی می‌شود
 • قادر به‌صرفه جویی در محدوده پهنای باند در حین انجام یک اجرا در سمت مشتری
 • برای توسعه ایجاد و انیمیشن‌های پویا استفاده می‌شود
 • توسعه سریع و سیستماتیک

 

نتیجه گیری

از توضیحات بالا، واضح است که هر فریم ورک جاوا اسکریپت دارای مزایا و معایب خاص خود است و هیچ‌کدام کامل نیستند؛ اما اگر چارچوب جاوا اسکریپت را برای پروژه برنامه خود بر اساس نیازهای ویژگی، اندازه پروژه، بودجه و منابع توسعه‌دهنده خود انتخاب کنید، کمک خواهد کرد.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و سرپرست تیم محتوای مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا