برنامه نویسی و ITهوش مصنوعی

کاربردهای هوش مصنوعی در ٢٠٢٣

کاربردهای هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) به سرعت در حال افزایش است و بسیاری از جنبه‌های زندگی بشر را تحت تأثیر خود قرار داده است. استفاده از هوش مصنوعی در سال‌های اخیر پیشرفت‌های قابل‌توجهی داشته و تقریباً در هر صنعت نفوذ کرده است. در این مطلب از مکتوب این بار قصد داریم که مهم‌ترین کاربردهای AI را در صنایع و حوزه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی که معمولاً به آن AI گفته می‌شود، شامل هوش مبتنی بر ماشین است که فرآیندهای فکری و رفتارهای انسان را تقلید می‌کند و می‌تواند برای مقابله با مسائل خاص برنامه‌ریزی شود. هوش مصنوعی تلفیقی از روش‌های یادگیری ماشین و تکنیک‌های یادگیری عمیق است. انواع مدل‌های هوش مصنوعی با استفاده از مجموعه داده‌های گسترده تحت آموزش قرار می‌گیرند و آن‌ها را برای اجرای تصمیم‌گیری‌های زیرکانه مجهز می‌کنند. اهداف هوش مصنوعی بسیار گسترده و زیاد هستند که در ادامه به آن ها پرداخته خواهد شد.

هوش مصنوعی چیست

آمار و داده‌های هوش مصنوعی

قبل از اینکه به بررسی کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف بپردازیم نگاهی اجمالی به آمار و داده‌های هوش مصنوعی خالی از لطف نیست:

 • داده‌های پیش‌بینی شده از Statista نشان می‌دهد که درآمد جهانی حاصل از بازار نرم‌افزار هوش مصنوعی (AI) تا سال 2025 به 126 میلیارد دلار می‌رسد.
 • بر اساس یافته‌های گارتنر، حدود 37 درصد از شرکت‌ها هوش مصنوعی را با ظرفیت‌های مختلف ترکیب کرده‌اند. قابل ذکر است که طی چهار سال گذشته افزایش قابل‌توجه 270 درصدی در پذیرش هوش مصنوعی در سراسر سازمان‌ها وجود داشته است.
 • پیش‌بینی‌های ارائه‌شده توسط پروژه راه‌حل‌های جهانی Servion مبنی بر اینکه هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۵ نیروی محرکه ۹۵ درصد از تعاملات با مشتریان خواهد بود.
 • گزارش اخیر منتشر شده در سال 2020 توسط Statista نشان می‌دهد که پیش‌بینی می‌شود بازار نرم‌افزار هوش مصنوعی در سرتاسر جهان رشد سالانه تقریباً 54 درصدی را تجربه کند و در نهایت به اندازه تخمینی 22.6 میلیارد دلار برسد.

پیشنهاد مطالعه: هوش مصنوعی را از کجا شروع کنیم؟ نقشه راه یادگیری هوش مصنوعی از صفر

کاربردهای هوش مصنوعی

در این بخش ما فهرستی از ١٨ کاربرد هوش مصنوعی در صنایع و حوزه‌های مختلف را دسته‌بندی کرده‌ایم. هوش مصنوعی کاربردهای زیادی دارد و روزبه‌روز هم به تعداد این کاربردها افزوده می‌شود بنابراین امکان دارد این فهرست تکمیل نباشد.

‎١. کاربرد هوش مصنوعی در تجارت الکترونیک

از مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی در زمینه تجارت الکترونیک به معنای امروزی می‌توان به سه کاربرد مهم زیر اشاره کرد:

 • تجربه خرید سفارشی
 • دستیار مجازی مبنی بر AI
 • جلوگیری از تقلب

کاربرد هوش مصنوعی در تجارت الکترونیک

تجربه خرید سفارشی

هوش مصنوعی برای توسعه موتورهای توصیه گر و افزایش تعامل مشتری به کار گرفته شده و این یکی از مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی در زمینه تجارت الکترونیک است. این پیشنهادات با تاریخچه‌های مرور، ترجیحات و علایق فردی همسو می‌شوند، روابط مشتری با برند و همچنین وفاداری کاربران را تقویت می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه: ساخت ویدئو با هوش مصنوعی + معرفی چند ابزار جذاب

دستیاران مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی

دستیاران خرید مجازی و چت‌بات‌ها رضایت کاربر را افزایش می‌دهند. پردازش زبان طبیعی مکالماتی را که تعاملات انسانی را تقلید می‌کند، تسهیل کرده و تجربیات شخصی ایجاد خواهد کرد. این دستیارها تعامل بیدرنگ مشتری را نیز ارائه می‌دهند. قابل‌توجه است که پلتفرم هایی مانند آمازون در حال بررسی امکان استفاده از چت‌بات‌ها برای خدمات مشتریان هستند.

جلوگیری از تقلب

نهادهای تجارت الکترونیک اغلب با تقلب در کارت اعتباری و بررسی‌های ساختگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. با تجزیه‌وتحلیل الگوهای استفاده، هوش مصنوعی به‌طور مؤثر خطر کلاه‌برداری از کارت اعتباری را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، هوش مصنوعی به شناسایی و مدیریت بازخوردهای تقلبی کمک می‌کند که برای مشتریانی که با استفاده از این بازخوردها خرید خود را انجام می‌دهند، نکته‌ای حیاتی است.

٢. کاربردهای AI در حوزه آموزش

در حالی که قلمرو آموزش عمدتاً انسان‌محور است، هوش مصنوعی به‌تدریج حضور خود را در این حوزه نیز گسترش داده است. این ادغام هوش مصنوعی در آموزش باعث افزایش بهره‌وری اساتید شده و به آن‌ها اجازه می‌دهد مشارکت و تعامل با دانشجویان را بر وظایف اداری اولویت دهند. مجموعه‌ای از این برنامه‌های کاربردی در بخش آموزشی شامل موارد زیر است.

کاربردهای AI در حوزه آموزش

ساده‌سازی مسئولیت‌های اداری برای مربیان

هوش مصنوعی کمک‌های ارزشمندی به مربیان در مدیریت مسئولیت‌های غیر آموزشی می‌کند. این‌ها وظایفی مانند ارتباط شخصی خودکار با دانش آموزان، ساده کردن فرآیندهای نمره دهی، هماهنگی تعاملات والدین، تسهیل حل مشکلات معمول، نظارت بر ثبت‌نام و رسیدگی به امور مربوط به منابع انسانی را در برمی‌گیرد.

پیشنهاد مطالعه: معرفی ابزارهای تولید محتوا با هوش مصنوعی

تولید محتوای آموزشی هوشمند

هوش مصنوعی برای دیجیتالی کردن محتوای آموزشی، شامل سخنرانی‌های ویدئویی، کنفرانس‌ها و کتاب‌های درسی به کار گرفته شده و این یکی از مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی در حوزه آموزش محسوب می‌شود. امروزه رابط‌های متنوعی مانند انیمیشن‌های مبتنی بر هوش مصنوعی برای پاسخگویی به دانش‌آموزان در سطوح مختلف پایه اعمال می‌شوند. این رویکرد با ارائه خلاصه‌های صوتی و تصویری در کنار طرح‌های درسی جامع، تجربه یادگیری را غنی می‌کند.

دستیاران صوتی

دستیارهای صوتی دانش آموزان را قادر می‌سازد تا به منابع آموزشی تکمیلی و کمک بدون دخالت مستقیم مربی دسترسی پیدا کنند. این نه‌تنها نیاز به مطالب چاپی را کاهش می‌دهد، بلکه به سرعت به سؤالات متداول نیز پاسخ خواهد داد.

یادگیری اختصاصی

با استفاده از فناوری‌های پیشرفته هوش مصنوعی، مفهوم ‌شخصی‌سازی برای نظارت دقیق بر داده‌ها، رفتارها و الگوهای یادگیری دانش‌آموزان به کار می‌رود. در نتیجه، این رویکرد مبتنی بر داده، طرح‌های درسی سفارشی، یادآوری‌های مطالعه، راهنمای مطالعه جامع و موارد دیگر را تولید می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: تحصیل در رشته کارشناسی هوش مصنوعی

٣. کاربردهای هوش مصنوعی در سبک زندگی

هوش مصنوعی تأثیر عمیقی بر نحوه زندگی ما دارد و بر جنبه‌های مختلف روال روزانه ما تأثیر می‌گذارد. در زیر به چند مورد از این کاربردهای AI که سبک زندگی روزمره انسان‌ها را تغییر داده‌اند اشاره خواهیم کرد.

کاربردهای هوش مصنوعی در سبک زندگی

وسایل نقلیه خودران

سازندگان معروف خودرو از جمله تویوتا، آئودی، ولوو و تسلا از یادگیری ماشینی استفاده می‌کنند تا کامپیوترهایی که در وسایل نقلیه درج می‌شوند را با توانایی‌های شناختی انسان‌مانند آغشته کنند. این به وسایل نقلیه قدرت می‌دهد تا در محیط‌های مختلف حرکت کرده و از تکنیک‌های تشخیص اشیا برای جلوگیری از تصادفات احتمالی استفاده کنند.

ایمیل پیشرفته

هوش مصنوعی که در تعاملات روزمره ایمیل ما تعبیه شده است، نقش فیلتر کردن محتوای ناخواسته را بر عهده می‌گیرد. این سیستم هوشمند، ایمیل‌های هرزنامه را به پوشه‌های تعیین‌شده هدایت می‌کند و اطمینان می‌دهد که کاربران صرفاً در معرض محتوای مرتبط هستند. برای مثال در این زمینه Gmail دارای دقت فیلترینگ چشمگیر در حدود 99.9٪ است.

پیشنهاد مطالعه: کاربرد هوش مصنوعی در معماری

پیشرفت‌های تشخیص چهره

ابزارهای محبوب ما مانند تلفن، لپ‌تاپ و کامپیوترهای شخصی، فناوری‌های تشخیص چهره را از طریق فیلترهای چهره نوآورانه یکپارچه می‌کنند. این امر دسترسی ایمن را با شناسایی و تأیید هویت تضمین می‌کند. فراتر از استفاده شخصی، تشخیص چهره کاربرد گسترده‌ای در محیط‌های با امنیت بالا در صنایع مختلف پیدا کرده است و از مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی روزمره انسان‌ها به‌حساب می‌آید.

پیشنهاد مطالعه: کاربردهای هوش مصنوعی در حسابداری

توصیه‌های سفارشی

در طیف وسیعی از پلتفرم‌ها مانند فروشگاه‌های اینترنتی، وب‌سایت‌های سرگرمی، رسانه‌های اجتماعی و پورتال‌های اشتراک‌گذاری ویدیو مانند YouTube و نتفلیکس، سیستم‌های توصیه مبتنی بر هوش مصنوعی از داده‌های کاربر برای ارائه پیشنهادات شخصی استفاده می‌کنند. این رویکرد تعامل کاربر را تقویت می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: 6 تا از بهترین زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی در دنیا

4. کاربرد هوش مصنوعی در ناوبری

با تکیه‌بر تحقیقات MIT، فناوری GPS به عنوان یک ابزار قدرتمند ظاهر شده و داده‌های دقیق، به موقع و جامع را برای افزایش ایمنی به کاربران ارائه می‌دهد. این فناوری شبکه‌های عصبی کانولوشن و شبکه‌های عصبی نموداری را با هم ترکیب می‌کند و زندگی کاربران را با تشخیص خودکار شماره خطوط و طبقه‌بندی جاده‌های پنهان در پشت موانع ساده‌تر می‌کند. قابل ذکر است، شرکت‌های Uber و بسیاری دیگر از شرکت‌های لجستیک به‌طور گسترده از هوش مصنوعی برای افزایش کارایی عملیاتی، تجزیه‌وتحلیل الگوهای ترافیک و بهینه‌سازی مسیرهای ناوبری استفاده می‌کنند و این از مهم‌ترین کاربرهای هوش مصنوعی به‌حساب می‌آید.

پیشنهاد مطالعه: بررسی کاربردهای هوش مصنوعی در روانشناسی

5. کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت رباتیک

رباتیک از مهم‌ترین کاربردهای AI محسوب می‌شود. ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی از به‌روزرسانی‌های بی‌درنگ استفاده می‌کنند تا موانع را در مسیر خود حس کرده و مسیرهای جایگزین را بی‌درنگ استراتژی‌سازی کنند.

کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت رباتیک

این فناوری در حوزه‌های مختلف کاربرد دارد:

 • تسهیل حمل‌ونقل کالا در بیمارستان‌ها، کارخانه‌ها و انبارها.
 • تمیز کردن کارآمد فضاهای اداری گسترده و تجهیزات بزرگ.
 • ساده‌سازی فرآیندهای مدیریت موجودی.

6. کاربردهای AI در مدیریت منابع انسانی

امروزه با رونمایی از جنبه‌ای کمتر شناخته شده از هوش مصنوعی، شرکت‌ها از نرم‌افزارهای هوشمند برای ساده‌سازی فرآیند استخدام و مدیریت منابع انسانی استفاده می‌کنند.

در آینده نزدیک هوش مصنوعی در ایجاد شیوه‌های استخدام بی‌طرفانه سکان هدایت را بر عهده می‌گیرد. با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین، برنامه‌ها بر اساس معیارهای از پیش تعیین‌شده بررسی می‌شوند. سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی پروفایل‌ها و رزومه‌های نامزدهای شغلی را به دقت اسکن می‌کنند و بینش‌هایی را در مورد طیف استعدادهای در اختیار استخدام‌کنندگان ارائه می‌دهند.

7. کاربرد هوش مصنوعی در حوزه پزشکی و سلامتی

حوزه مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی سرشار از کاربردهای متنوع هوش مصنوعی است. فناوری پیشرفته هوش مصنوعی به توسعه ماشین‌آلات پیچیده با قابلیت تشخیص بیماری و شناسایی سلول‌های سرطانی کمک می‌کند. با بررسی دقیق داده‌های پزشکی در کنار نتایج آزمایشگاهی، هوش مصنوعی به تشخیص به موقع بیماری‌های مزمن کمک می‌کند.

علاوه بر این، هوش مصنوعی از داده‌های تاریخی و بینش‌های پزشکی استفاده می‌کند تا به کشف داروهای جدید کمک کند. کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی بسیار زیاد و قابل‌توجه هستند که برای مطالعه بیشتر در این رابطه می‌توانید مطلب دیگری از مجله مکتوب را تحت عنوان کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی را مطالعه بفرمایید.

8. کشاورزی از طریق هوش مصنوعی

هوش مصنوعی با شناسایی مؤثر عیوب خاک و عدم تعادل مواد مغذی، کشاورزی را متحول می‌کند. هوش مصنوعی با استفاده از ترکیبی از بینایی کامپیوتری، روباتیک و یادگیری ماشینی، شرایط خاک را ارزیابی کرده و مناطقی را که علف‌های هرز در آن تکثیر می‌شوند، تعیین می‌کند. همچنین یکی دیگر از کاربردهای AI در کشاورزی ربات‌های خودکار مجهز به هوش مصنوعی هستند که برداشت محصول را به‌طور مؤثر انجام می‌دهند و از نیروی انسانی هم در حجم و هم سرعت پیشی می‌گیرند.

کشاورزی از طریق هوش مصنوعی

9. کاربردهای AI در صنعت بازی

قلمرو بازی شاهد ادغام قابل‌توجهی از برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی بوده است. شخصیت‌های بازی هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی (NPC)، تعاملات انسان‌مانند با بازیکنان را تقلید می‌کنند و تجربه‌های فراگیر را ارتقا می‌دهند.

علاوه بر این، هوش مصنوعی نقشی اساسی در پیش‌بینی رفتار انسان ایفا می‌کند، جنبه‌ای که طراحی و تلاش‌های آزمایشی بازی را تقویت خواهد کرد. نسخه 2014 “Alien Isolation” نمونه‌ای از این موضوع است و از هوش مصنوعی برای ایجاد دشمنی بی‌امان استفاده کرده که بازیکنان را در طول بازی ردیابی می‌کند…

10. کاربردهای هوش مصنوعی در رانندگی

هوش مصنوعی پیشتاز توسعه وسایل نقلیه خودران و کمک به رانندگی بهتر و ایمن‌تر است، جایی که با مجموعه‌ای از قطعات مانند دوربین‌ها، رادار، خدمات ابری، GPS و سیگنال‌های کنترلی برای هماهنگ کردن عملیات خودرو همکاری می‌کند. این ادغام با معرفی ویژگی‌هایی مانند ترمز اضطراری، نظارت بر نقاط کور و فرمان کمکی راننده، تجربه رانندگی را افزایش می‌دهد.

11. تأثیر هوش مصنوعی بر بسترهای رسانه‌های اجتماعی

یکی دیگر از کاربردهای هوش مصنوعی که بسیار هم چشم‌گیر است، کاربرد آن در شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی است. در زیر چند مثال زنده برای این کاربرد AI آورده شده است.

 • اینستاگرام: این پلتفرم از هوش مصنوعی برای مدیریت محتوای نمایش داده شده در صفحات کاربران استفاده می‌کند. هوش مصنوعی با تجزیه‌وتحلیل لایک‌های کاربر و اکانت‌های دنبال‌شده، محتوا را بر اساس اولویت‌های فردی تنظیم می‌کند.
 • فیس‌بوک: هوش مصنوعی در ارتباط با ابزار DeepText، درک مکالمه را افزایش می‌دهد. این ابزار ترجمه خودکار پست‌ها را در زبان‌های مختلف امکان‌پذیر می‌کند و ارتباطات جهانی را افزایش می‌دهد.
 • توییتر: هوش مصنوعی نقشی اساسی در کشف کلاه‌برداری و همچنین در مبارزه با تبلیغات و محتوای نفرت‌انگیز دارد. علاوه بر این، هوش مصنوعی به توصیه توییت‌هایی که مطابق با علایق کاربران بر اساس الگوهای تعامل آن‌ها باشد، کمک می‌کند.

12. کاربردهای AI در بازاریابی

هوش مصنوعی به‌طور یکپارچه در حوزه بازاریابی ادغام شده است و مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی را ارائه می‌دهد. در زیر مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی در زمینه بازاریابی فهرست شده‌اند:

 • تبلیغات هدفمند: بازاریابان از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا از طریق تجزیه‌وتحلیل رفتاری و تشخیص الگو، تبلیغات شخصی‌سازی شده و متمرکز بر دقیق ارائه دهند. این رویکرد نتایج را بهینه می‌کند و بی‌اعتمادی و آزار کاربر را کاهش می‌دهد.
 • سفارشی‌سازی محتوا: هوش مصنوعی بازاریابی محتوا را برای هماهنگی با صدا و سبک یک برند تطبیق می‌دهد. وظایف معمول مانند ردیابی عملکرد و گزارش کمپین نیز به‌طور مؤثر با استفاده از هوش مصنوعی مدیریت می‌شوند.
 • عوامل مکالمه: ربات‌های چت با قابلیت‌های هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی، با کاربران به زبانی شبیه به انسان صحبت کرده و تجربه‌های تعاملی را تسهیل می‌کنند.
 • شخصی‌سازی در زمان واقعی: هوش مصنوعی به صورت پویا تجربیات کاربر را با تجزیه‌وتحلیل رفتارها تنظیم کرده و امکان شخصی‌سازی در زمان واقعی را فراهم می‌کند. علاوه بر این، هوش مصنوعی به بهینه‌سازی کمپین‌های بازاریابی برای تفاوت‌های ظریف بازار محلی کمک می‌کند.

کاربردهای AI در بازاریابی

ادغام هوش مصنوعی چشم‌انداز بازاریابی را ارتقا داده و تعامل و کارایی را در جنبه‌های مختلف این حوزه افزایش می‌دهد.

13. کاربردهای هوش مصنوعی در ساخت چت بات

چت ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، تعاملات مشتری را متحول می‌کنند، زبان طبیعی را به خوبی درک کرده و پاسخ‌هایی را از طریق ویژگی‌های چت زنده پلت‌فرم‌های آنلاین ارائه می‌کنند. این ربات‌های چت با استفاده از یادگیری ماشینی به‌طور یکپارچه در بین وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها ادغام می‌شوند. آن‌ها به‌تدریج یک مخزن از پاسخ‌ها می‌سازند و از یک پایگاه داده موجود پاسخ‌های یکپارچه ایجاد می‌کنند.

با پیشرفت هوش مصنوعی، این چت‌بات‌ها به طرز ماهرانه ای به سؤالات مشتری رسیدگی می‌کنند، مشکلات را حل می‌کنند، خدمات مشتری را بهبود می‌بخشند و پشتیبانی شبانه‌روزی ارائه می‌دهند که منجر به افزایش رضایت مشتری می‌شود. از مهم‌ترین چت‌بات‌های هوش مصنوعی می‌توان به چت بات ChatGpt از شرکت OpenAI اشاره کرد.

پیشنهاد مطالعه: آموزش نحوه استفاده از ChatGPT

14. نقش AI در امور مالی

کاربردهای هوش مصنوعی در زمینه مالی بسیار قابل‌توجه هستند، به‌طوری که 80٪ از بانک‌ها به پتانسیل آن اذعان دارند. چه امور مالی شخصی، شرکتی یا مصرف کننده باشد، هوش مصنوعی راه‌حل‌های پیچیده‌ای را ارائه می‌دهد که طیف گسترده‌ای از خدمات مالی را ارتقا خواهد داد. به عنوان مثال، پلتفرم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی اطلاعات مدیریت دارایی را از طریق پیامک و چت آنلاین ارائه کرده و تعامل با مشتریان را تسهیل می‌کنند.

از طرفی دیگر قدرت هوش مصنوعی به کشف تقلب، شناسایی ناهنجاری‌های معاملاتی و خطرات بالقوه‌ای گسترش می‌یابد و از کسب‌وکارها و افراد در برابر ضررهای قابل‌توجه محافظت می‌کند. فراتر از تشخیص تقلب و اتوماسیون وظایف، قابلیت‌های پیش‌بینی هوش مصنوعی، ارزیابی ریسک و پیش‌بینی‌های لازم را افزایش می‌دهد و چشم‌انداز مالی را تقویت می‌کند.

١٥. موارد استفاده از هوش مصنوعی در نجوم

در قلمرو گسترده فناوری، یک مفهوم توجه جهانی را به خود جلب کرده که آن‌هم هوش مصنوعی (AI) است. کاربردهای متنوع هوش مصنوعی شامل مراقبت‌های بهداشتی، روباتیک، تجارت الکترونیک، امور مالی و فراتر از آن می‌شود. در میان این طیف، دنیای جذاب نجوم تا حد زیادی ناشناخته باقی‌مانده است. نجوم با تجزیه‌وتحلیل داده‌های پیچیده دست‌وپنجه نرم می‌کند اما کاربردهای هوش مصنوعی در زمینه نجوم و ستاره‌شناسی تا کجا پیش رفته و چه استفاده‌ای از آن می‌شود؟

پیشرفت و کاربردهای اخیر هوش مصنوعی در را در یک تحقیق در مورد ادغام کهکشان‌ها می‌توان دید که نتایج حاصل از آن نشان می‌دهد که این ادغام‌ها باعث انفجار ستاره‌ها می‌شود. برای مقابله با مجموعه داده‌های گسترده، محققان یک سیستم یادگیری عمیق ابداع کردند که به‌طور مستقل کهکشان‌های در حال ادغام را شناسایی می‌کند. زیبایی هوش مصنوعی در سازگاری آن نهفته است. ادغام‌های تعریف شده توسط الگوریتم تکرارپذیری و تجزیه‌وتحلیل قابل‌اعتماد را ارائه می‌دهند.

هوش مصنوعی در نجوم

در این میان پروژه الهام‌بخش «آسمان در حال تغییر changing sky» توجه بسیاری از افراد فعال را در این زمینه به خود جلب می‌کند که باهدف بررسی شبانه آسمان شب، با جمع‌آوری بیش از 80 ترابایت داده کار می‌کند. این تلاش عظیم به رفتارهای پویای ستارگان و کهکشان‌ها می‌پردازد و اسرار تکامل کیهانی را آشکار می‌کند.

برای ستاره شناسان، تشخیص سیارات فراخورشیدی از اهمیت بالایی برخوردار است. هنگامی‌که یک سیاره فراخورشیدی از ستاره مادر خود عبور می‌کند، کسری از نور مسدود می‌شود و برای انسان قابل مشاهده است. ستاره شناسان از این پدیده برای استنباط پارامترهای سیاره‌ای مانند جرم، اندازه و مدار استفاده می‌کنند. هوش مصنوعی به عنوان یک ابزار قدرتمند در اینجا ظاهر می‌شود و تجزیه‌وتحلیل سری‌های زمانی را برای تفسیر متوالی داده‌ها امکان‌پذیر می‌کند. نکته قابل‌توجه این است که هوش مصنوعی در شناسایی سیگنال‌های سیاره‌ای تا 96 درصد دقت دارد و این یکی از مهم‌ترین کاربردهای AI در نجوم محسوب می‌شود.

همچنین پیگیری رویدادهای شکل‌دهنده جهان، تشخیص امواج در فضا-زمان ناشی از برخورد سیارات فراخورشیدی را ضروری می‌کند. سیگنال‌های ظریف روی زمین به این اتفاقات اشاره می‌کنند. در این میان پروژه‌هایی مانند Ligo و Virgo از یادگیری ماشینی برای شناسایی سیگنال‌ها با کارایی قابل‌توجه استفاده می‌کنند. ستاره شناسان اکنون اعلان‌های به موقع دریافت می‌کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تلسکوپ‌ها را به‌طور دقیق جهت‌دهی کرده و اسرار عمیق جهان را کشف کنند.

پیشنهاد مطالعه: بررسی جامع بازار کار یادگیری ماشین در ٢٠٢٣ و آینده

١٦. کاربردهای هوش مصنوعی در امنیت سایبری

در چشم‌انداز به سرعت در حال تحول فناوری، هوش مصنوعی (AI) هم به عنوان حال و هم آینده بسیار قابل‌توجه خواهد بود. رهبران صنعت هوش مصنوعی از قابلیت‌های آن برای اهداف متعددی استفاده می‌کنند، خدمات ارزشمندی را ارائه می‌دهند.

در میان این برنامه‌ها، امنیت داده‌ها به‌عنوان یک نگرانی مهم برجسته شده و هوش مصنوعی را به یک ابزار رایج و حیاتی تبدیل می‌کند. در عصری که اطلاعات محرمانه، از داده‌های اعتبار مصرف‌کننده تا اسرار سازمانی، به صورت آنلاین وجود دارد، امنیت داده‌ها به سنگ بنای رعایت تعهدات قانونی و مسئولیت‌های عملیاتی تبدیل می‌شود. این وظیفه، چالش‌برانگیز و حیاتی، بسیاری از شرکت‌ها را وادار می‌کند تا راه‌حل‌های امنیتی مبتنی بر هوش مصنوعی را برای محافظت از داده‌های خود در برابر دسترسی غیرمجاز اتخاذ کنند.

هوش مصنوعی در امنیت سایبری

در دنیایی که به‌طور فزاینده‌ای باهوش و به هم مرتبط است، نقش هوش مصنوعی در کسب‌وکارها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. با پیش‌بینی تشدید حملات سایبری، تیم‌های امنیتی باید برای حفظ کنترل سیستم‌ها و یکپارچگی داده‌ها به راه‌حل‌های هوش مصنوعی تکیه کنند. در ادامه چند تا از کاربردهای هوش مصنوعی در امنیت سایبری آورده شده است.

پیشنهاد مطالعه: آینده شغلی هوش مصنوعی شامل تهدیدها و فرصت‌ها

شناسایی تهدیدات ناشناخته با هوش مصنوعی

در حوزه امنیت سایبری، شناسایی همه تهدیدات سایبری فراتر از توان انسانی در مدت‌زمان کوتاهی است. هکرها سالانه حملات بی‌شماری را انجام می‌دهند که خطرات مختلفی را به همراه دارند. این تهدیدات ناشناس می‌توانند صدمات قابل‌توجهی را وارد کنند که به‌طور بالقوه قبل از شناسایی، تجزیه‌وتحلیل و کاهش رخ می‌دهد. در این میان هوش مصنوعی به عنوان یک ابزار بسیار مفید ظاهر می‌شود و به‌طور مؤثر تهدیدهای غیرمنتظره ناشی از ایجاد ویرانی در یک سازمان را خنثی می‌کند.

دقت در شناسایی عیوب

هوش مصنوعی در تشخیص ناهنجاری‌ها، مانند سرریز داده‌ها در بافرها که در آن برنامه‌ها داده‌های بیش از حد مصرف می‌کنند، مهارت دارد. این امر که به عنوان سرریز بافر شناخته می‌شود، می‌تواند منجر به نقض اطلاعات شود و هوش مصنوعی در تشخیص و پیشگیری بلادرنگ آن بسیار مهارت دارد.

یادگیری ماشین، دست در دست هم با هوش مصنوعی، شناسایی دقیق آسیب‌پذیری‌های امنیت سایبری و نقص‌های کدگذاری را ممکن می‌سازد و این قابلیت استفاده از مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی در امنیت اطلاعات محسوب می‌شود. این ترکیب به شناسایی دقیق داده‌های مشکوک ارائه شده توسط برنامه‌ها، جلوگیری از سوءاستفاده از بدافزار یا ویروس ناشی از آسیب‌پذیری‌های زبان برنامه‌نویسی کمک می‌کند.

کاهش تهدید پیشگیرانه

فروشندگان ابزارهای امنیت سایبری به‌طور مداوم فناوری هوش مصنوعی را برای جلوگیری از سوءاستفاده از آسیب‌پذیری‌ها، در برنامه‌ها و ابزراهای خود قرار می‌دهند. نسخه‌های پیشرفته هوش مصنوعی می‌توانند به سرعت بهره‌برداران بالقوه را از بین ببرند و با تهدیدها مقابله کنند. با راه‌اندازی فایروال‌های اضافی و اصلاح مشکلات کد، هوش مصنوعی به ابزاری ضروری در پیشگیری از تهدید تبدیل می‌شود.

پاسخ سریع به نفوذ

هنگامی‌که تهدیدی سیستم را نقض می‌کند، هوش مصنوعی برای اقدام سریع وارد عمل می‌شود. نقش اولیه هوش مصنوعی شامل شناسایی ناهنجاری‌ها، نقشه‌برداری از ویروس‌ها یا بدافزارها و پاسخگویی بر این اساس است. این پاسخ شامل پاک‌سازی ویروس‌ها، اصلاح آسیب‌پذیری‌ها و کاهش آسیب است. اقدامات پیشگیرانه هوش مصنوعی تضمین می‌کند که چنین حوادثی تکرار نشوند.

تشخیص فعالیت‌های نامشخص

هوش مصنوعی در شناسایی ناهنجاری‌ها در یک سیستم، نظارت مستمر و جمع‌آوری داده‌ها برای شناسایی رفتارهای نامنظم برتری دارد و این کاربرد هوش مصنوعی در امنیت سایبری به ویژه در تشخیص دسترسی‌های غیرمجاز بسیار قابل‌توجه است. در موارد رفتار غیرعادی، هوش مصنوعی از عناصر تخصصی برای تمایز بین تهدیدهای واقعی و هشدارهای اشتباه استفاده می‌کند. با تقویت یادگیری ماشینی، ظرفیت هوش مصنوعی برای تشخیص رفتارهای ناهنجار، به‌طور مداوم در حال بهبود است. در نتیجه، هوش مصنوعی به‌عنوان یک نگهبان هوشیار عمل کرده و هرگونه انحراف در سیستم را به سرعت نشان می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: مسیر هکر شدن با پایتون + نمونه کد پایتون برای هک

١٧. کاربردهای هوش مصنوعی در حمل‌ونقل

در سال‌های اخیر، ادغام فناوری هوشمند در زندگی روزمره ما در همه‌جا پدیدار شده است. همان‌طور که این پیشرفت تکنولوژیکی در جامعه نفوذ می‌کند، کاربردهای نوآورانه هوش مصنوعی در حمل‌ونقل، به ویژه در بخش مسافرت و حمل‌ونقل عمومی در حال افزایش است. این روند نه‌تنها راه‌هایی را برای شرکت‌ها و کارآفرینان باز کرده است، بلکه نویدبخش افزایش دسترسی، راحتی و ایمنی در حمل‌ونقل عمومی است.

کاربردهای هوش مصنوعی در حمل‌ونقل

ظهور سیستم‌های حمل‌ونقل هوشمند این پتانسیل را دارد که کیفیت زندگی شهروندان جهانی را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد. نمونه‌های متعددی از چنین سیستم‌هایی در حال حاضر بخش‌های مختلف را متحول کرده‌اند و از مهم‌ترین کاربردهای AI محسوب می‌شوند. در ادامه چند تا از این کاربردها آورده شده است.

حمل‌ونقل کالاهای سنگین

در زمینه حمل‌ونقل کالاهای سنگین، ایده هوشمندانه‌ای به نام truck platooning وجود دارد. گروهی از کامیون‌های بزرگ را تصور کنید که مانند یک تیم از نزدیک با هم در جاده رانندگی می‌کنند. اولین کامیون توسط یک انسان هدایت می‌شود، اما رانندگان کامیون‌های دیگر بیشتر شبیه مسافران هستند آن‌ها فقط در صورتی کنترل را به دست می‌گیرند که اتفاق بسیار دشواری بیفتد.

از آنجایی که این کامیون‌ها از طریق یک شبکه خاص به هم متصل می‌شوند، مانند یک تیم با هم کار می‌کنند. وقتی کامیون اولیه یا اصلی سرعت خود را کاهش می‌دهد یا می‌ایستد، بقیه هم‌زمان‌ همان کار را انجام می‌دهند، تقریباً انگار همگی از آن کامیون پیروی می‌کنند. این می‌تواند برای مشاغلی که کالاهای بزرگ را جابجا می‌کنند بسیار مفید باشد و تحویل آن‌ها را کارآمدتر و سازمان‌دهی کند.

بهینه‌سازی مدیریت ترافیک

ازدحام ترافیک شهری با وجود توسعه زیرساخت‌ها و روش‌های جایگزین حمل‌ونقل، همچنان یک چالش دائمی در سطح جهانی است. مدیریت ترافیک مبتنی بر هوش مصنوعی وعده کاهش این مشکل را می‌دهد و این مدیریت ترافیک از مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی در زمینه حمل‌ونقل به‌حساب می‌آید.

مدیریت هوشمند ترافیک از تجزیه‌وتحلیل پیش‌بینی، بررسی دقیق داده‌های بزرگ و موتورهای جستجوی بصری استفاده می‌کند. برای مثال، ابتکار Alibaba’s City در چین شبکه‌های جاده‌ای را در زمان واقعی نظارت می‌کند و با اتخاذ تصمیم‌های آگاهانه بر اساس بینش‌های هوش مصنوعی، ازدحام را کاهش می‌دهد. همان‌طور که شهرها به شهرهای هوشمند تبدیل می‌شوند، مدیریت ترافیک مبتنی بر هوش مصنوعی به عنوان محوری برای تحول مؤثر شهری ظاهر می‌شود.

مسیریابی با AI

برنامه‌ریزی مسیر مبتنی بر تحلیل پیش‌بینی‌کننده که توسط هوش مصنوعی تسهیل می‌شود، مزایایی را هم برای افراد و هم برای شرکت‌ها ارائه می‌دهد. امروزه بسیاری از شرکت‌های تاکسی اینترنتی در سطح دنیا از هوش مصنوعی برای مسیریابی بهینه استفاده می‌کنند و این یکی از مهم‌ترین کاربردهای AI در جنبه حمل‌ونقل است.

برای کسب‌وکارها، به‌ویژه بخش‌های لجستیک و حمل‌ونقل، برنامه‌ریزی مسیر با هوش مصنوعی شرایط جاده را پیش‌بینی کرده و مسیرهای خودرو را بهینه می‌کند. این رویکرد پارامترهایی مانند الگوهای ترافیکی، محدودیت‌های جاده‌ای و ترجیحات مصرف‌کننده را تحلیل می‌کند. شرکت‌های لجستیک می‌توانند از این فناوری برای افزایش کارایی تحویل، کاهش هزینه‌ها و ساده‌سازی عملیات استفاده کنند. در اصل، هوش مصنوعی سفر و حمل‌ونقل را بازتعریف کرده و عصری از کارایی، ایمنی و بهبود تجربیات کاربر را آغاز می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: الگوریتم‌ های هوش مصنوعی + مزایا، معایب و کاربرد هرکدام از آن‌ها

١٨. کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت خودروسازی

یک قرن پیش، مفهوم ماشین‌هایی که محاسبات پیچیده را درک و راه‌حل‌های کارآمد را ابداع می‌کنند نوعی تخیل محسوب می‌شد. با این حال، همان‌طور که ما وارد دهه سوم قرن بیست و یکم می‌شویم، زندگی ما به‌طور یکپارچه با نوآوری‌هایی مانند ربات‌های بازاریابی، دستیاران هوشمند، چت‌بات‌های هوش مصنوعی و غیره و در هم آمیخته که به لطف پیشرفت‌های هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین به وجود آمده‌اند.

کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت خودروسازی

در این میان تأثیر هوش مصنوعی بر بخش خودرو بسیار است و تعداد فزاینده‌ای از شرکت‌های برجسته و مطرح خودروسازی در سطح جهان را وادار کرده تا از مدل‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در عملیات خود استفاده کنند. در زیر مهم‌ترین کاربردهای AI در صنعت خودرو آورده شده است.

انقلابی کردن تولید

با ورود هوش مصنوعی به فرآیند تولید، خودروسازان از مزایای کارخانه‌های هوشمندتر بهره‌مند می‌شوند که بهره‌وری را افزایش داده و در عین حال هزینه‌ها را کاهش می‌دهند. هوش مصنوعی در مونتاژ خودرو، بهینه‌سازی زنجیره تأمین، استفاده از ربات‌های هوشمند در کارخانه، بهبود عملکرد از طریق حسگرها، طراحی خودرو و وظایف پس از تولید کاربرد پیدا می‌کند.

تغییر شکل دادن به زنجیره تأمین

صنعت خودرو در سال‌های اخیر با اختلالات و چالش‌های زنجیره تأمین قابل‌توجهی مواجه بوده است. در اینجا نیز هوش مصنوعی به عنوان یک نیروی دگرگون کننده ظاهر می‌شود. هوش مصنوعی به شرکت‌ها در پیش‌بینی و رسیدگی به چالش‌های آینده با پیش‌بینی و تکمیل زنجیره‌های تأمین در صورت نیاز کمک می‌کند. این پیچیدگی‌های مسیریابی، پیش‌بینی حجم و سایر پیچیدگی‌های زنجیره تأمین را برطرف می‌کند.

افزایش تجارب مسافر و راننده

بهبود سفر هم برای رانندگان و هم برای مسافران یک انتظار مشترک است. هوش مصنوعی نقشی اساسی در دستیابی به این امر ایفا می‌کند. هوش مصنوعی با کاهش حواس‌پرتی، تجزیه‌وتحلیل رفتارهای رانندگی و بهبود تجربه کلی مشتری، به رانندگان کمک می‌کند تا تمرکز خود را در جاده حفظ کنند. از سوی دیگر، مسافران از دسترسی شخصی و خدمات تحویل در خودرو بهره می‌برند که همه این‌ها به لطف کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع خودرو سازی است.

افزایش کنترل کیفیت

هر صاحب خودرویی آرزوی یک وسیله نقلیه با کیفیت و تجربه رانندگی بالایی را دارد. با هوش مصنوعی، نظارت پیش‌بینی‌کننده و تشخیص مشكلات احتمالی برای خودرو به طرز قابل‌توجهی دقیق می‌شود و مالکان خودرو را قادر می‌سازد تا قبل از تشدید مشکلات، بینش‌هایی درباره مشکلات احتمالی داشته باشند. در اصل، ورود هوش مصنوعی به صنعت خودروسازی، چشم‌انداز آن را تغییر می‌دهد و کارخانه‌های هوشمندتر، زنجیره‌های تأمین انعطاف‌پذیر، سفرهای ایمن‌تر و کنترل کیفیت برتر را نوید می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: کاربرد هوش مصنوعی در ژنتیک

تعادل بین نقش هوش مصنوعی با توانایی‌های انسانی

همان‌طور که هوش مصنوعی (AI) به‌طور فزاینده‌ای در صنایع مختلف ادغام و کاربردهای هوش مصنوعی روزبه‌روز بیشتر می‌شود، نگرانی فزاینده‌ای در مورد محدودیت‌های بالقوه‌ای که ممکن است بر توانایی‌های انسانی اعمال کند، وجود دارد. در حالی که پیشرفت‌های هوش مصنوعی چشمگیر بوده ، مهم است که بدانیم انسان‌ها هنوز دارای مجموعه‌ای منحصربه‌فرد از مهارت‌ها و قابلیت‌هایی هستند که هوش مصنوعی نمی‌تواند جای آن‌ها را به صورت کامل بگیرد. وظایفی که نیاز به خلاقیت و درک دقیق دارند در حال حاضر خارج از دسترس سیستم‌های هوش مصنوعی هستند.

کاربردهای AI

برای مثال درک هوش مصنوعی از بیان هنری و داستان‌سرایی محدود است. علاوه بر این، در حالی که هوش مصنوعی در پردازش زبان طبیعی گام‌های مهمی برداشته، اما هنوز برای درک واقعی تفاوت‌های ظریف و زمینه زبان انسانی تلاش می‌کند. برای مثال در حالی که هوش مصنوعی می‌تواند ارتباطی منسجم با زبان‌های رسمی برقرار کند اما در برقرار ارتباط با زبان‌های محاوره‌ای هنوز به آن‌چنان پیشرفتی نرسیده است و مثلاً یک کنایه یا ضرب‌المثل می‌تواند این سیستم‌ها را گیج کند.

هوش مصنوعی به سرعت تکامل‌یافته و به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده است. با این حال، این تصور که هوش مصنوعی به‌زودی تمام وظایف ما را برعهده خواهد گرفت و ما را با اوقات فراغت کافی یا فرصت‌هایی برای رشد شخصی می‌گذارد، در چشم‌انداز فعلی دور از واقعیت است. حوزه‌های بسیار مهمی وجود دارد که هوش مصنوعی به توسعه بیشتری در آن‌ها نیاز دارد، مانند درک زبان، تفکر خلاق، حل مسئله پیچیده و تفسیر ظریف.

پیشنهاد مطالعه: معرفی انواع هوش مصنوعی و کاربردهای آن‌ها

هدف و مزایای پیاده‌سازی هوش مصنوعی

با افزایش حجم کار، اتوماسیون و خودکارسازی به عنوان یک راه‌حل استراتژیک ظاهر می‌شود که این اتوماسیون سازی از مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی است. با خودکارسازی فعالیت‌های معمول، سازمان‌ها نه‌تنها بار نیروی کار خود را کاهش می‌دهند، بلکه بهره‌وری کلی را نیز افزایش خواهند داد. علاوه بر این، ادغام و استفاده از هوش مصنوعی شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا افراد بسیار ماهر را جذب کرده و مسیر رشد شرکت را تقویت کنند. در چشم‌انداز کسب‌وکار معاصر، تأکید بر خودکار کردن کارهای روزمره و تکراری است. این حرکت به سمت اتوماسیون توسط پیشرفت‌های سریع در علم داده تقویت بسیار تقویت شده است.

پیشنهاد مطالعه: معرفی مشاغل مرتبط با هوش مصنوعی

سخن پایانی

هوش مصنوعی به عنوان یک نیروی دگرگون کننده در سراسر صنایع و حوزه‌ها، کاربردهای بسیار گسترده و فراوانی را شامل می‌شود. امروزه کاربردهای هوش مصنوعی را می‌توان در همه صنایع به صورت شهودی مشاهده کرد و از آن برای پیشبرد اهداف استفاده کرد. در مطلب بالا از مجله مکتب خونه ما به ١٨ تا از مهم‌ترین کاربردهای AI اشاراتی داشتیم و آن‌ها را توضیح دادیم.

آموزش هوش مصنوعی

اگر به فکر یادگیری هوش مصنوعی هستید بهترین انتخاب برای شما استفاده از دوره‌های آموزشی است. برای رفع نیاز کاربران مکتب خونه درصدد آن برآمده است که بهترین هوش مصنوعی را ارائه کند. هم‌اکنون در این پلتفرم و از طریق صفحه آموزش هوش مصنوعی شما می‌توانید به انواع دوره‌ها و همه ترندها و شاخه‌های هوش مصنوعی دسترسی داشته باشید و از بهترین منابع فارسی و همچنین انگلیسی برای این هدف بهره ببرید. آموزش‌های مکتب خونه در هوش مصنوعی شامل فهرست آموزش‌های زیر است:

برنامه‌نویسی هوش مصنوعی ترندی پرطرفدار و در عین حال سود آورد بوده که یادگیری آن مستلزم سرمایه‌گذاری است. با انواع دوره هوش مصنوعی در مکتب خونه اولین قدم خود را در مسیر یادگیری و شروع هوش مصنوعی بردارید.

منبع مورد استفاده: simplilearn

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و سرپرست تیم محتوای مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا