هوش مصنوعی

بررسی کاربردها و ابزارهای هوش مصنوعی در ترید

پیدا کردن سیگنال درست که باعث سود زیاد تریدر شود، همان چیزی است که شما می‌خواهید. اما سوال مهم این است که شخصی که کمتر از 3 سال وارد معاملات ارزی شده است، می‌تواند به کمک هوش مصنوعی در ترید سود کند؟

ابزارهای هوش مصنوعی یا (AI) سایت‌هایی چون آلتردی، هاس آنلاین و غیره بعد از مشاهده تريدينگ ويو، داده‌ها را بررسی می‌کنند و بهترین استراتژی معاملاتی را در اختیار تریدر قرار می‌دهند که برخی از این ابزارها به‌صورت اتوماتیک کار را انجام خواهند داد. سرعت تحلیل و پردازش این ابزارها نسبت به انسان بیشتر است و در سال‌های آینده، بهتر هم خواهد شد. در این مطلب ما اول در مورد کاربردهای هوش مصنوعی در ترید و سپس نکات قوت تحلیل تکنیکال به کمک هوش مصنوعی را بیان خواهیم کرد. سپس عملکرد این ابزارها برای تحلیل سیگنال را در اختیار شما قرار می‌دهیم. در آخر کاربران با ابزارهای کاربردی برای تریدرها به همراه اطلاعات ضروری آشنا خواهند شد.

آینده ترید با هوش مصنوعی چطور خواهد شد؟

در آینده ممکن است AI برای معامله‌گر کاربرد بیشتری داشته باشد و او بتواند به سود برسد. هنوز مشخص نیست که ابزارهای هوش مصنوعی چقدر می‌توانند سود‌ده باشند؛ اما تا چند سال آینده، این ابزارها تاثیر کمی در افزایش درآمد تریدر دارند. با این وجود 5 سال آینده ممکن است استفاده از هوش مصنوعی در ترید، غیرقانونی شود یا اینکه استفاده از هوش مصنوعی بعد از پیشرفت این ربات‌ها موجب جلوگیری از ضررهای  مالی معامله‌گر شود.

نحوه استفاده از هوش مصنوعی برای ترید

سازندگان این ربات ها، برنامه‌ای نوشته‌اند که این ابزارها بعد از جمع‌آوری مقادیر زیادی از داده‌های مالی، اطلاعات را در قالبی قابل دسترسی در اختیار تریدر یا تحلیل‌گر قرار می‌دهند. تحلیل استراتژی، بررسی شاخص‌های فنی و اطلاع‌رسانی بهترین زمان خرید ارزدیجیتال و غیره از کارهایی است که هوش‌مصنوعی در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

نحوه استفاده از هوش مصنوعی برای ترید

مزایا استفاده از هوش مصنوعی در ترید

تحلیل آمار و ارقام بازارهای مالی مانند فارکس نیازمند داشتن تجربه، آزمون و خطا است. استفاده از ربات تريدر بر پایه‌ی هوش مصنوعی، می‌تواند کمک‌های زیادی به تریدرهای تازه‌کار کند. از مزایای کمک‌گرفتن از AI در خرید سهام، عبارتند از:

  • کارایی این ابزارها نسبت به انسان بیشتر است.
  • این ابزارها بیشتر از انسان‌ها ریسک می‌کنند و می‌توانند مدیریت کنند.
  • قدرت بیشتری در تحلیل و تجزیه داده‌ها دارد.

پیشنهاد مطالعه: کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری

خطرات استفاده از هوش مصنوعی در ترید

خطرات استفاده از AI در صرافی‌های رمز‌ارز مانند بایننس و دیگر صرافی‌ها، صفر درصد نیست. این ابزارها روی کاغذ قابل اعتماد هستند ولی در دنیای ترید، نمی‌توانند صد در صد باعث به سود رسیدن شما باشند.

وابستگی به کیفیت داده‌ها

در بازار ارزهای دیجیتال، نوسانات غیرقابل پیش‌بینی زیادی رخ می‌دهد و این نوسانات ممکن است باعث پیش‌بینی نادرست هوش مصنوعی ترید شود. این ابزارها بعد از دریافت اطلاعات خاص، می‌توانند در سوددهی شما نقش داشته باشند. به‌صورت ساده، اگر به ابزار هوش مصنوعی فقط دو عدد معرفی کنیم، او نمی‌تواند عدد سوم را بشناسد.

به‌فرض‌مثال، اگر اعداد 1 و 2 را برای این ربات‌ها تعریف کنیم، این ابزارها تنها می‌توانند 1+1 و 1+2 را تحلیل کنند و توانایی تحلیل سوالاتی چون 1+3 یا 2+3 ندارند. همین باعث می‌شود که اگر داده جدیدی در صرافی‌های رمز ارز دیجیتال ثبت شود و AI آن‌ها را نشناسد، هوش مصنوعی نمی‌تواند تحلیل درستی ارائه دهد.

محدودیت در داده‌ها

یکی از مهم‌ترین ریسک‌ها در استفاده از هوش مصنوعی در ترید، محدودیت‌هایی است که وجود دارد. کدهای نوشته شده برای ربات معامله گر، هنوز در مرحله یادگیری و کشف راه‌های رسیدن به سود هستند. کمبود داده‌های فرستاده شده به هوش‌مصنوعی، باعث می‌شود این ابزارها نتایجی که وجود دارد را نتوانند تحلیل کنند.

به‌روزرسانی هر روز داده‌های ثبت شده در ربات‌ها، پروسه‌ی زمان‌بری است و همین مورد باعث می‌شود برنامه‌نویسان و تحلیل‌گران، به‌روزرسانی را ماهانه یا سالانه در نظر بگیرند. اگر فرض بگیریم ربات مدنظر شما به‌صورت ماهانه به‌روزرسانی شود، ممکن است یکی از روش‌های تحلیل در ابزار ذخیره نشود و همین دلیل موجب ضرر تریدر یا تحلیل‌گر بيت كوین شود.

پیشنهاد مطالعه: کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت خودروسازی

بهینه‌ سازی بیش از حد

به‌روزرسانی داده‌های هوش مصنوعی برای ترید، ممکن است کیفیت تحلیل معاملاتی که به‌صورت فوری رقم می‌خورد، کاهش دهد. سازندگان این ابزارها مطمئن هستند که هوش مصنوعی می‌تواند بررسی نمودارهای ثبت‌شده قدیمی را به‌خوبی تحلیل کند. آن‌ها می‌گویند که این ابزارها نمی‌توانند در موقعیت‌های جدید و پیش‌بینی نشده نیاز تریدر را رفع کنند. دلیل آن هم این است که نوسانات غیرقابل پیش‌بینی بازار بلاکچین و غیره، به‌صورت ناگهانی تغییر می‌کند و هوش‌مصنوعی در تجزیه و تحلیل نوسان آمارهای جدید و داده‌های ثبت شده، احتمال دارد نمی‌تواند پاسخ مناسبی پیدا کند.

هوش مصنوعی در ارز دیجیتال

دومین مشکلی که بعد از بهینه‌سازی بیش از حد گریبان‌گیر  تریدر می‌شود، رفتار هوش مصنوعی است. این اطلاعات ثبت شده در دیتابیس AIها، ممکن است به‌تنهایی در افزایش نوسانات بیتکوین و دیگر ارزها تاثیرگذار باشد.

ضایع شدن حق دیگران

یکی دیگر از نکات منفی استفاده از هوش مصنوعی در ترید، ضایع شدن حق تریدرها است. فرض کنیم پایه‌گذاری  این ابزار 100 دلار، 500 دلار و هزار دلار باشد. علی، هیچ پولی برای خرید این ربات‌ها ندارد. محمد 100 دلار و حسین 1000 دلار هزینه می‌کند. حسین هر ماه به دلیل استفاده از هوش مصنوعی ترید، 100 دلار سود می‌کند؛ محمد 5 دلار سود می‌کند و علی 30 دلار ضرر می‌کند.

کارشناسان با‌تجربه، موسسات مالی و تریدرها از پیشرفت این ابزارها می‌ترسند و اعتقاد دارند که علاوه‌بر مشکل قبل، این ابزارها حریم خصوصی و داده‌های کاربران را حفظ نمی‌کنند. همچنین به‌روزرسانی این ابزارها، موجب سخت‌ترشدن عقد قانون جدید ترید می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: ChatGPT چیست؟ سیر تا پیاز جادوگری به نام چت جی پی تی

معرفی بهترین ابزارهای هوش مصنوعی در ترید

ربات های هوش مصنوعی کمک کننده به تریدر در فارکس یا کریپتو، می‌توانند به‌صورت 24 ساعت شبانه‌روز، آمارها را بررسی کنند و انسان به‌راحتی می‌تواند 8 ساعت بخوابد. وظیفه این ربات‌ها کمک به افراد تازه‌کار است تا به کمک استراتژی‌های ثبت شده در هوش مصنوعی، به سود برسد. برخی از این سایت‌ها، در دسترس کاربران ایرانی قرار ندارد و لازم است از فیلترشکن استفاده کنید و بعد از گذشت از خان اول، باید یک حساب پی‌پال، مستر‌کارت یا ویزا‌کارت تهیه کنید. در ادامه نگاهی به برخی از بهترین ربات معاملات گر ارز دیجیتال و غیره را معرفی می‌کنیم.

ابزارهای هوش مصنوعی در ترید

تری کاماز (3Commas)

به کمک سایت 3 کاما (3Commas) می‌توانید کپی ترید کنید و استراتژی‌ها را به‌صورت دستی یا خودکار پیاده کنید. کاربران این سایت می‌توانند دارایی خود را در 16 صرافی مدیریت کنند. این سایت در دسترس کاربران ایرانی قرار ندارد. پس داشتن یک برنامه تغییر آی‌پی قوی، ضروری است.تنظیمات اولیه ربات‌های این سایت، به معامله‌گران تازه‌کار کمک می‌کند تا همانند معامله‌گران باتجربه عمل کنند. همچنین شما می‌توانید رفتار ربات‌های این سایت را از قبل مشخص کنید.

پیشنهاد مطالعه: معرفی وبسایت‌ های ویرایش عکس با هوش مصنوعی و نحوه استفاده از آن‌ها

آلتردی (Altrady)

Altrady سایتی است که می‌توانید در 17 صرافی ارز دیجیتال معامله کنید. این سایت که در دسترس کاربران ایرانی قرار ندارد، چندین ربات در اختیار کاربران قرار داده است که بسته به هزینه‌ای که می‌کنید، کارهای بیشتری به‌صورت اتوماتیک انجام می‌دهد. ابزارهای این سایت، فاقد خطاهای انسانی هستند و در افزایش سود شما کمک می‌کند. بسته به موقعیت شما، این سایت به‌صورت خودکار درصد ریسک را کاهش می‌دهد.

پایونکس (Pionex)

پایونکس، سومین سایت محبوبی است که به‌جای بشر، خودکار و با کمک هوش مصنوعی در ترید کردن فعالیت می‌کند. ثبت‌نام در این سایت،  از دو راه شماره موبایل و ایمیل انجام می‌شود. در لیست شماره‌ها، نامی از ایران دیده نمی‌شود. هر چند که با IP ایران می‌توانید وارد سایت شوید، ولی کاربر ایرانی نمی‌تواند با شماره موبایل خود ثبت‌نام کند. Grid Trading ROT، DCA و Rebalancing Bot ربات‌هایی هستند که به‌جای کاربر فعالیت می‌کند.

  • Grid Trading ROT: در محدوده مشخصی مبادلات در 7 روز هفته و 24 ساعت روز انجام می‌دهد.
  • DCA: این ربات، از استراتژی خرید پله‌ای و فروش یک‌باره پیروی می‌کند.
  • Rebalancing Bot: اگر به پیشرفت چندین ارز دیجیتال اعتقاد دارید، می‌توانید از این ربات استفاده کنید.

کریل (kryll)

هدف سایت کریل (Kryll) کمک به معامله‌گران کریپتو است تا آن‌ها بتوانند بدون دانش کدنویسی و اسکریپت‌نویسی، بتوانند به‌کمک نرم‌افزار اتوماسیون، ترید کنند. کاربران ایرانی بدون با آی‌پی ایران، می‌توانند وارد این سایت شوند. برای ثبت‌نام، اطلاعاتی چون نام کاربری، آدرس ایمیل و رمز عبور ضروری است. یک پیام به اکانت جی‌میل شما ارسال می‌شود و لازم است روی دکمه آبی رنگ تایید کلیک کنید. نحوه کار این ربات، این‌گونه است که اسکریپت‌های از‌پیش‌ساخته‌شده را انتخاب می‌کنید و یک کد API به‌دست می‌آورید.

کریپتو هوپر (Cryptohopper)

کریپتو هوپر سومین سایتی است که برای کاربران ایرانی در دسترس است. صرفه‌جویی در زمان معامله‌گر، دلیلی است که سایت کریپتو هوپر راه‌اندازی شد. از امکانات Cryptohopper، مدیریت سرمایه‌گذاری، ترید و غیره است. در این سایت، می‌توانید بیت‌کوین، اتریوم، لایت کوین به همراه 75 ارز دیجیتال دیگر معامله کنید. Cryptohopper به صرافی‌های بزرگی چون بایننس، کوین بیس، کراکن، هوبی و 5  صرافی دیگر متصل است. این سایت فرصت آزمایش رایگان ربات‌های معاملاتی بر پایه هوش مصنوعی را به کاربران می‌دهد.

بعد از ثبت‌نام در سایت Cryptohopper با آی پی ایران از طریق اکانت گوگل، باید ثابت کنید که ربات نیستید. اطلاعات مهمی چون تکمیل نام، آدرس، کدپستی و غیره؛ پیکربندی ربات و آزمایش آن بعد از ثبت‌نام انجام می‌شود. شما در مرحله پیکربندی ربات، می‌توانید مدت زمان فعالیت ابزار را مشخص کنید. یکی از بهترین گزینه‌ها، انتخاب 7 روز هفته و 24 ساعت روز فعالیت برای این هوش مصنوعی است.

پیشنهاد مطالعه: کاربرد هوش مصنوعی در معماری

ترید سانتا (TradeSanta)

هفتمین هوش مصنوعی در ترید، سایت TradeSanta است. تمام تمرکز این سایت، بازار ارز دیجیتال است. در این پلتفرم می‌توانید از ربات‌ها بخواهید به‌صورت 24/7 بازار را زیر نظر بگیرند. ربات‌های این سایت از استراتژی‌های بلند و کوتاه پیروی می‌شوند و الگوریتم‌های پیچیده را واکاوی می‌کنند. در سایت ترید سانتا می‌توانید کریپتوهای زیادی را بدون افزایش یا افت قیمت، خرید و فروش کنید. سرعت لود این سایت نسبتا سریع است و بعد از ثبت‌نام، می‌توانید از بین 9 تا از مطرح‌ترین صرافی، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

سایت ترید با هوش مصنوعی

کریپتو هرو (CryptoHero) – ابزار هوش مصنوعی در ترید

کریپتو هو، توسط مدیران با تجربه که چندین دهه در  کار تجارت ارز ديجيتال بودند، پایه‌گذاری شده است. بایننس و Kraken، صرافی‌هایی هستند که این سایت با آن‌ها یکپارچه شده است. وقتی با IP ایران وارد این سایت می‌شوید، به راحتی می‌توانید در آن ثبت‌نام کنید. بعد از ثبت‌نام باید کد OTP که به ایمیل شما ارسال می‌شود وارد کنید. شما یک‌بار می‌توانید در یک محیط شبیه‌سازی شده، آزمایش کنید. اشتراک این سایت، از 139 دلار شروع می‌شود. کسی که اشتراک سالانه 139 دلاری خریداری می‌کند، می‌تواند از 15 ربات فعال استفاده کند. برای خرید، لازم است حساب ویزاکارت، مسترکارت و غیره داشته باشید.

هاس آنلاین (HaasOnline)

وقتی وارد سایت هاس آنلاین (HaasOnline) می‌شوید، یک دکمه سبز رنگ در وسط صفحه، به شما می‌گوید که می‌توانید 3 روز رایگان از خدمات سایت استفاده کنید؛ اما وقتی روی آن دکمه کلیک می‌کنید، از شما می‌خواهد که آدرس، کد پستی و اطلاعات ضروری مانند کشور خود را وارد کنید. اشتراک این سایت از 7.5 دلار شروع می‌شود و تا 82.5 دلار در ماه می‌رسد. البته شما می‌توانید 124 دلار سالانه هزینه کنید. پرداخت در این سایت برای خرید یا تمدید بسته، با پی‌پال، ویزاکارت و مسترکارت انجام می‌شود.

هوش مصنوعی برای کارهای ترید

HaasOnline برای کاربران ایرانی در دسترس است، روندها را تجزیه و تحلیل می‌کند و سپس در زمانی که شما خواب هستید یا اطلاعی ندارید، تصمیم می‌گیرد که چه کاری سودآوری را انجام دهد. هاس آنلاین به شما اجازه می‌دهد در یک محیط خیالی، تنظیمات ربات را آزمایش کنید و عملکرد آن را بررسی کنید. اسکریپتی که توسط سازندگان این سایت ساخته شده است، به شما کمک می‌کند تا در چندین صرافی تست کنید.

بیت گپ (Bitsgap)

بیت‌گپ ششمین سایت مبتنی بر هوش مصنوعی در ترید کردن است که سفارش‌های الگوریتمی را به‌صورت آزمایشی در اختیار ثبت‌نام‌کننده قرار می‌گیرد تا معامله‌گران فرصت آزمون و خطا داشته باشد. این سایت به 30 تا از صرافی‌های مطرح جهانی متصل است و می‌توانید در یک سایت، چندین پلتفرم و صرافی را بررسی کنید. یکی از نقاط قوت این سایت، امکان بررسی و مقایسه نرخ بازارهای مختلف ارزهای دیجیتال است. رابط کاربری این سایت برای کاربران مبتدی راحت است. بعد از ثبت‌نام، می‌توانید از بین 3 ربات رایگان (Grid، DCA و BTD) یکی را انتخاب کنید و به‌صورت آزمایشی کارایی ربات را بررسی کنید.

پیشنهاد مطالعه: کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی و آینده آن

گان بوت شاپ (Gun bot shop)

Gun bot Shop، سایتی است از صرافی‌های زیادی مانند بایننس (Binance)، بیت‌مکس (Bitmex)، کوین‌بیس (Coinbase)، هیت‌بیت (HitBTC) و صدها صرافی دیگر پشتیبانی می‌کند. این پلتفرم با سیستم‌عامل‌هایی چون ویندوز، لینوکس و مکس سازگار است. وظیفه سازندگان این پلتفرم، کمک به تریدرها برای خودکار کردن تحلیل‌ها است. اجرای 14 استراتژی کدگذاری شده به شما کمک می‌کند که بتوانید از معاملات سود ببرید.

صفحه‌اصلی این سایت در دسترس کاربران ایرانی قرار دارد و با IP ایران به راحتی می‌توانید ثبت‌نام یا وارد شوید.  صفحه محصولات این سایت در دسترس کاربران ایرانی قرار ندارد و با خطای This site can’t be reached مواجه می‌شوید. بعد از ثبت‌نام، ممکن است IP شما مسدود شود. پس بهتر است در زمان استفاده، از یک IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

سرعت سایت Gunbotshop کند است. رابط کاربری این سایت، ساده است و بعد از کلیک روی دکمه Log In در صفحه اصلی، وارد صفحه ورود می‌شوید. در همان صفحه، لینک Register را پیدا و کلیک کنید. بعد از آن، با وارد کردن اطلاعاتی چون نام کاربری، ایمیل و پسورد، می‌توانید ثبت‌نام کنید. رابط گرافیکی سایت Gunbotshop، کار تریدر را آسان می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: هوش مصنوعی را از کجا شروع کنیم؟ نقشه راه یادگیری هوش مصنوعی از صفر

کلام آخر

فرقی ندارد که هدف شما، سرمایه‌گذاری روی ارز ديجيتال، دلار، شرکت‌های خارجی یا غیره است. هر روزی که می‌گذرد، هوش مصنوعی در ترید کردن قوی‌تر می‌شود. به همین دلیل تریدرها باید ترید کردن با هوش مصنوعی را آموزش ببینند. برای ترید کردن با هوش مصنوعی، شما نیاز دارید که با الگوریتم‌های یادگیری ماشین، شبکه‌های عصبی و پردازش زبان طبیعی آشنا باشید. این الگوریتم‌ها به شما اجازه می‌دهند که داده‌های بازار را به صورت خودکار تحلیل کرده و قیمت‌ها را پیش‌بینی کنید. همچنین، شما باید بتوانید یک سیستم ترید خودکار را پیاده‌سازی کنید که براساس الگوریتم‌های هوشمند، تصمیمات خرید و فروش را بگیرد.

برای یادگیری این مهارت‌ها و دانش‌ها، شما نیاز دارید که از منابع آموزشی معتبر و به روز استفاده کنید. در این زمینه، سایت‌های آموزشی خارجی و ایرانی مثل Udemy، Coursera و edX، مکتب خونه و غیره دوره‌های بسیار خوب و جامعی را در اختیار شما قرار می‌دهند. این دوره‌ها توسط استادان و صنعتگران مجرب و معروف در حوزه هوش مصنوعی طراحی شده‌اند و به شما اصول و عملکرد هوش مصنوعی در ترید کردن را آموزش می‌دهند. هم اکنون می‌توانید از دوره‌های آموزش هوش مصنوعی مکتب خونه دیدن کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا