برنامه نویسی و ITهوش مصنوعی

کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری

همه ما به احتمال زیاد درباره کاربردهای هوش مصنوعی و تاثیر شگفت‌انگیز آن در دنیای امروزی چیزهایی شنیده‌ایم. از مهم‌ترین مزایای هوش مصنوعی می‌توان به کاربرد مؤثر آن در علوم مختلف اشاره کرد که تحولی عظیم را در آن‌ها به دنبال داشته است. با کمک هوش مصنوعی می‌توان کارهای عجیب و غریبی را انجام داد.

از جمله زمینه‌هایی که با کمک هوش مصنوعی دچار تحول شده است، می‌توان به علم حسابداری اشاره کرد. حسابداری یکی از حوزه‌هایی است که می‌تواند بیشترین بهره را از هوش مصنوعی ببرد. متخصصان این حوزه که به دنبال ارتقاء مهارت‌های خود هستند با یادگیری هوش مصنوعی در حسابداری می‌توانند به سودهای بسیاری دست پیدا کنند. ما در ادامه این مقاله قصد داریم درباره چگونگی تغییر حرفه حسابداری توسط هوش مصنوعی و تمام مزایا و چالش‌هایی که با آن روبه رو هستیم، صحبت کنیم.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی به صورت یک سیستم عصبی مصنوعی کار می‌کند که از طریق فناوری‌های مبتنی بر آن مانند یادگیری ماشین عصر تازه‌ای از تجزیه و تحلیل داده‌ها پدیدار می‌شود که می‌تواند باعث تقویت و بازتعریف رویکرد متخصصان در حسابداری، امور مالی و حسابرسی شود. ادغام انبوهی از این اطلاعات با هوش مصنوعی باعث افزایش میزان درک و توانایی دسترسی متخصصان می‌شود که مزیت‌های قابل‌توجهی را به همراه دارد.

مرجع کامل انواع آموزش هوش مصنوعی + اعطای گواهینامه دوره

 

به دنبال آن هزینه کلی عملیات کاهش پیدا می‌کند و خیلی راحت‌تر می‌توان به نتایج اعتماد کرد، زیرا احتمال سهل‌انگاری در سیستم‌های هوش مصنوعی بسیار کم است. در این میان خطرات هوش مصنوعی برای مشاغل مسئله‌ای است که خیلی به آن توجه می‌شود اما آیا هوش مصنوعی برای حرفه حسابداری می‌تواند خطر آفرین باشد؟ در ادامه این مسئله بیشتر روشن خواهد شد.

منظور از هوش مصنوعی در حسابداری چیست؟

ترکیب حسابداری با هوش مصنوعی با استفاده از قدرت داده‌ها و اتوماسیون می‌تواند انقلابی را در رویکردهای این علم ایجاد کند. مطالعه‌ای توسط IMA صورت گرفته است که نشان می‌دهد بسیاری از شرکت‌های حسابداری، زمان قابل‌توجهی از وقت خود را صرف کارهای کم‌ارزش و تکراری می‌کنند. با تشخیص این ناکارآمدی، حدود 56 درصد از متخصصان حسابداری موردبررسی نیاز به اتوماسیون را برای همگام شدن با افزایش حجم کار بیان کردند. به این منظور هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای رسیدگی به این چالش‌ها، تسریع کار و ساده‌سازی فرآیندها وارد عمل شدند.

منظور از هوش مصنوعی در حسابداری چیست

به طور مثال ژورنال CPA گزارش کرده است که اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA) زمان پردازش ممیزی و قراردادها را به میزان قابل‌توجهی کاهش داده به طوری‌که ماه‌ها کار تنها به چند هفته کاهش پیدا کرده است. از این رو شرکت‌های بزرگی که از مزایای هوش مصنوعی حسابداری استقبال کرده‌اند به کارایی بالاتری دست‌یافته‌اند و می‌توانند خدمات سطح بالاتری را نسبت به رقبای خود که از هوش مصنوعی استفاده نمی‌کنند، ارائه دهند. تا این جای مقاله متوجه شدید که هوش مصنوعی چگونه می‌تواند دنیایی متفاوت از حسابداری را در اختیار متخصصان این حوزه قرار دهد. در ادامه درک بهتری از تأثیر یادگیری هوش مصنوعی در حسابداری را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

پیشنهاد مطالعه: کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت خودروسازی

چگونگی تغییر حرفه حسابداری توسط هوش مصنوعی

می‌توان گفت هوش مصنوعی مفهومی بوده که قبلاً در حسابداری معرفی شده است. برای چندین دهه، نرم افزار حسابداری از تکنیک‌های هوش مصنوعی مانند سیستم‌های مبتنی بر قوانین و پردازش زبان طبیعی استفاده می‌کند. با این وجود، پیشرفت‌های اخیر در فناوری‌های هوش مصنوعی مانند یادگیری ماشین، یادگیری عمیق، بینایی کامپیوتر و تولید زبان طبیعی، کاربردها و امکانات جدیدی را برای حسابداری تعریف کرده است. از تغییرات حسابداری توسط هوش مصنوعی می‌توان به موارد پایین اشاره کرد.

خودکار کردن کارهای روتین

هوش مصنوعی قادر خواهد بود کارهای تکراری، خسته‌کننده و یا مستعد خطای انسانی مانند ورود داده‌ها، پردازش صورتحساب، آماده‌سازی مالیات، حقوق و دستمزد، صورتهای مالی، حسابرسی و انطباق را خودکار کند. این قابلیت می‌تواند در زمان و هزینه برای حسابداران صرفه‌جویی کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بر فعالیت‌های دارای ارزش‌افزوده بیشتری مانند برنامه‌ریزی استراتژیک، خدمات مشاوره‌ای و بینش تجاری تمرکز داشته باشند.

تقویت تجزیه و تحلیل داده‌ها

هوش مصنوعی می‌تواند تجزیه و تحلیل داده‌ها را با پردازش حجم زیادی از داده‌های ساختاریافته و بدون ساختار مانند صورت‌های مالی، گزارش‌ها، قراردادها، صورت‌های مالی، ایمیل‌ها، رسانه‌های اجتماعی و غیره انجام دهد. یک حسابدار با کمک هوش مصنوعی می‌تواند به راحتی به ارزیابی ریسک و پیدا کردن تقلب‌ها بپردازد.

بهبود ارتباطات

هوش مصنوعی می‌تواند ارتباطات را با تولید خلاصه‌ها و گزارش‌های زبان طبیعی از داده‌های عددی بهبود بخشد. همچنین می‌تواند از درک و تولید زبان طبیعی برای تعامل با کاربران از طریق چت کردن ربات‌های صوتی یا متنی استفاده کند. این قابلیت دسترسی و استفاده از اطلاعات و خدمات حسابداری را برای حسابداران و مشتریان آن‌ها بهبود می‌بخشد.

پیشنهاد مطالعه: مشاغل هوش مصنوعی در ٢٠٢٣

کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری و ابزارهای آن

هوش مصنوعی از طریق ابزارهای متنوع خود می‌تواند کاربردهای مختلفی را در حوزه حسابداری تعریف کند. تعدادی از محبوب‌ترین ابزارهای هوش مصنوعی به صورت موارد ذکر شده در ادامه هستند.

ابزارهای هوش مصوةحی در حسابداری

QuickBooks

این نرم افزار حسابداری مبتنی بر ابر از یادگیری ماشینی برای خودکار سازی حسابداری، صورت‌حساب، امور مالیاتی و دیگر وظایف استفاده می‌کند. همچنین قابلیت یکپارچه شدن با برنامه‌ها و خدماتی مانند Shopify ،PayPal و Square را دارد. این ابزار به حسابداران و مشتریان کمک می‌کند تا امور مالی خود را کارآمدتر و دقیق‌تر مدیریت کنند.

پیشنهاد مطالعه: ChatGPT چیست؟ سیر تا پیاز جادوگری به نام چت جی پی تی

Xero

این نرم افزار حسابداری مبتنی بر ابر است و از یادگیری ماشین برای خودکارسازی ورود داده‌ها، تطبیق، گزارش دهی و دیگر وظایف استفاده می‌کند. Xero می‌تواند با بیشتر از 800 برنامه و سرویس مانند Gusto ،Hubspot ،Stripe و موارد دیگر ارتباط برقرار کند.

Sage

این نرم افزار حسابداری مبتنی بر ابر از پردازش زبان طبیعی برای تولید گزارش‌های مالی از داده‌های عددی استفاده می‌کند. همچنین قادر به ارائه مشاوره بر اساس تجزیه و تحلیل داده‌هاست. Sage به حسابداران و مشتریان کمک می‌کند تا  ارتباطات بهتری داشته و به طور هوشمند تصمیم‌گیری کنند.

KPMG Clara

این پلتفرم حسابداری از یادگیری ماشین، پردازش زبان طبیعی، بینایی کامپیوتر و دیگر فناوری‌ها برای خودکارسازی فرایندهای حسابرسی، تجزیه و تحلیل داده‌ها، شناسایی ناهنجاری‌ها و ارائه پیشنهادها استفاده می‌کند. همچنین قادر خواهد بود از بلاک چین و قراردادهای هوشمند برای افزایش کیفیت و امنیت حسابرسی استفاده کند. حسابداران با کمک این ابزار می‌توانند حسابرسی‌های خود را کارآمدتر و مؤثرتر انجام دهند.

Deloitte TrueVoice

این ابزار تولید زبان طبیعی می‌تواند داده‌های مالی را به گزارش‌های روایی تبدیل کند. همچنین می‌تواند از درک زبان طبیعی برای پاسخ به سؤالات و ارائه توضیحات استفاده کند. این ابزار به حسابداران کمک می‌کند تا عملکرد مالی خود را بهتر درک کنند.

آنچه در این بخش گفته شد، نمونه‌های اصلی از ابزارها و راه‌حل‌های هوش مصنوعی هستند که می‌توانند به حسابداران و مشتریان کمک کنند تا فرآیندها و نتایج حسابداری خود را بهبود بخشند، اما ابزارها و راه‌حل‌های بیشتری از هوش مصنوعی در دسترس هستند که راه‌حل‌های آن‌ها به طور دائم در حال توسعه است. از این رو حسابداران برای موفقیت باید همواره خود را در مورد آخرین نوآوری‌های هوش مصنوعی برای حسابداری به روز نگه دارند.

پیشنهاد مطالعه: کاربرد هوش مصنوعی در معماری

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری

هوش مصنوعی در حسابداری می‌تواند مزیت‌های مختلفی را برای حسابداران و همین‌طور مشتریان آن‌ها ارائه دهد. تعدادی از این مزیت‌ها در ادامه آورده شده‌اند:

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری

افزایش بهره‌وری

هوش مصنوعی می‌تواند کارایی را با خودکار کردن کارهای وقت‌گیر یا فشرده افزایش دهد. در این صورت خطاها، تأخیرها و مداخلات دستی کاهش می‌یابد. با بهره‌وری حسابدارن از طریق هوش مصنوعی، شرکت‌ها می‌توانند رشد قابل‌توجهی داشته باشند.

آموزش مقدماتی یادگیری ماشین

 

بهترین بخش این است که کمبود بهره‌وری این رشد را تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد.

بهبود دقت

هوش مصنوعی قادر خواهد بود دقت را با کاهش خطاهای انسانی و سوگیری‌ها بهبود بخشد. همچنین AL قادر به شناسایی خطاها و ناهماهنگی‌ها در داده‌هاست و آن‌ها را برای تصحیح یا تائید علامت‌گذاری می‌کند. درنتیجه کیفیت و قابل‌اطمینان بودن اطلاعات و خدمات حسابداری بهبود می‌یابد.

افزایش قدرت تصمیم‌گیری

هوش مصنوعی می‌تواند با ارائه بینش‌ها و توصیه‌های مبتنی بر داده تصمیم‌گیری را افزایش دهد. همچنین به حسابداران و مشتریان کمک می‌کند تا سناریو و نتایج مختلف را بر اساس عوامل و مفروضات متفاوت بررسی کنند. این قابلیت به آن‌ها در تصمیم‌گیری آگاهانه و بهینه کمک می‌کند.

مزیت رقابتی

هوش مصنوعی می‌تواند یک مزیت رقابتی را با امکان دادن به حسابداران برای ارائه خدمات با ارزش‌افزوده بیشتر به مشتریان خود فراهم کند. علاوه بر این هوش مصنوعی به حسابداران کمک می‌کند تا با استفاده از تخصص و مهارت‌های انسانی خود مانند خلاقیت، همدلی و موارد دیگر خود را از رقبا متمایز کنند.

چالش‌ های استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری

درست است که هوش مصنوعی مزیت‌های بسیاری را برای حسابداری به وجود آورده است، اما نیاز به برطرف شدن برخی چالش‌ها نیز وجود دارد. تعدادی از این چالش‌ها در ادمه مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

کیفیت داده

کیفیت داده‌ها یک عامل کلیدی برای موفقیت هر برنامه‌ای از هوش مصنوعی است. با کیفیت داده‌ها می‌توان به نتایج یا توصیه‌های دقیقی دست پیدا کرد، بنابراین اطمینان از این‌که داده‌های مورداستفاده برای آموزش و آزمایش مدل‌های هوش مصنوعی کامل، سازگار، مرتبط، دقیق و به روز هستند، اهمیت دارد.

پیشنهاد مطالعه: کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی و آینده آن

اخلاق و اعتماد

اخلاق و اعتماد دو مبحثی هستند که برای ایجاد رابطه مثبت بین حسابداران و مشتریان ضروری است. استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری می‌تواند مسائل اخلاقی و اعتمادی مانند شفافیت، پاسخگویی، حریم خصوصی، امنیت، تعصب و انصاف را بالا ببرد. از این رو اهمیت دارد که مطمئن شوید سیستم‌های هوش مصنوعی مورداستفاده در حسابداری با اصول و استانداردهای خاصی طراحی و اجرا شده‌اند و قابلیت حسابرسی و توضیح را برای کاربران دارند.

شکاف مهارتی

شکاف مهارتی چالشی است که بر بسیاری از صنایع و حرفه‌هایی که فناوری‌های هوش مصنوعی را اتخاذ می‌کنند، تأثیرگذار هستند. حسابداران باید به دنبال کسب شایستگی‌ها و مهارت‌های جدیدی باشند تا بتوانند به طور مؤثر با سیستم‌ها و ابزارهای هوش مصنوعی کار کنند. این مهارت‌ها، سواد داده، تفکر انتقادی، تفکر تحلیلی، حل مسئله، ارتباط و همکاری را شامل می‌شود. همچنین حسابداران باید به دنبال به روز کردن دانش خود باشند تا با تغییرات و فرصت‌های ایجادشده توسط هوش مصنوعی هماهنگ شوند.

کلام آخر

بر اساس آنچه در این مقاله گفته شد، هوش مصنوعی به عنوان یک فناوری قدرتمند از طریق خودکارسازی وظایف عادی، بهبود تجزیه و تحلیل داده‌ها، بهبود ارتباطات، افزایش کارایی، بهبود دقت، افزایش تصمیم‌گیری و ایجاد مزیت رقابتی می‌تواند باعث ایجاد تغییرات در حرفه حسابداری شود. از طرفی استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری با چالش‌هایی روبه رو است که لازم است برای موفقیت مؤثرتر، آن‌ها را برطرف کرد. همچنین شما به عنوان یک حسابدار باید دانش کافی را داشته باشید و بدانید از کدام ابزار هوش مصنوعی برای حل مسائل استفاده کنید.

آموزش هوش مصنوعی

اگر به فکر یادگیری  و شروع برنامه نویسی هوش مصنوعی هستید و دوست دارید بدون اینکه تحصیلات آکادمیک بگذاردید در این حوزه جذاب و پررونق به بازار کار وارد شوید ملزم به یادگیری تخصصی آن هستید. در نگاه اول امکان دارد هوش مصنوعی سخت به نظر برسد اما این‌طور نیست، با استفاده از آموزش‌های هوش مصنوعی دستیابی به این هدف آسان است.

آموزش الگوریتم‌های نظارت‌شده در ماشین‌لرنینگ

 

برای هدف نام برده در پلتفرم آموزشی مکتب خونه انواع دوره آموزش یادگیری ماشین و آموزش هوش مصنوعی به زبان ساده از مقدماتی تا پیشرفته وجود دارد که به کاربران کمک می‌کند در این زمینه به تخصص‌های کافی برسند. در کنار آموزش دیدن، اعطای گواهینامه و تسهیل فرایند استخدام در شرکت‌های معتبر هوش مصنوعی از دیگر اهداف مکتب خونه برای کاربران خود است. دوره‌های آموزشی برای یادگیری هوش مصنوعی از صفر در مکتب خونه شامل آموزش‌های زیر هستند:

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا