هوش مصنوعی

کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت خودروسازی

امروزه استفاده از هوش مصنوعی در صنایع مختلف موجب شگفتی و تحولی عظیم شده و صنعت خودرو یکی از صنایعی محسوب می‌شود که سال‌هاست پذیرای هوش مصنوعی در جهت ساخت خودرو است. خودروهای بدون راننده و یا به اصطلاح Self-driving با فناوری‌های هوش مصنوعی (AI) در بازار خودرو از رویا به واقعیت تبدیل شده‌اند. امروزه خودروسازان از هوش مصنوعی برای افزایش کارایی زنجیره تولید و زنجیره تامین و رانندگی ایمن‌تر و راحت‌تر استفاده می‌نمایند. در این مطلب از مجله مکتوب می‌خواهیم که در رابطه با کاربرد هوش مصنوعی در صنعت خودروسازی اطلاعاتی مفید ارائه کنیم.

هوش مصنوعی و صنعت خودروسازی

فناوری هوش مصنوعی، پتانسیلی باورنکردنی در جهت ساخت و تولید خودروها با عملکردهای متنوع و بروز دارد و با این حال کاربردهای هوش مصنوعی بسیار گسترده‌تر است. هدف استفاده از هوش مصنوعی در صنعت خودروسازی، ساخت خودروهای بدون راننده بوده است. اما این تکنولوژی نیاز به پژوهش‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و پیچیدگی‌های محاسباتی دارد و در حال حاضر رویای خودروهای بدون راننده با هوش مصنوعی به حقیقت تبدیل شده است. البته که هوش مصنوعی در صنعت خودرو کارش تمام نشده و برای عملی کردن خودروها خودران نیاز به زیرساخت‌هایی است که باید توسط دولت‌ها فراهم گردد.

ویژگی‌های هوش مصنوعی در صنعت خودرو

به طور خلاصه ویژگی‌های هوش مصنوعی در صنعت خودروسازی در موارد زیر خلاصه می‌گردد:

  • هوش مصنوعی به ربات‌ها و ماشین‌ها این فرصت را می‌دهد که مانند انسان تفکر و تصمیم‌گیری کنند. اینکار بدین صورت انجام می‌گردد که، نرم‌افزار هوش مصنوعی در خودرو به تمام سنسورها متصل و ورودی‌ها را از Google Street View و دوربین‌های فیلمبرداری داخل ماشین جمع آوری می‌کند. در واقع هوش مصنوعی به واسطه‌‌ییادگیری عمیق درک، قدرت تصمیم‌گیری را در خودروها شبیه سازی و اقداماتی را مانند فرمان و ترمز را کنترل می‌کند.
  • هوش مصنوعی در مراحل مختلف خودرو از طراحی تا پس از تولید کاربرد دارد.
  • هوش مصنوعی در صنعت خودروسازی قصد دارد محصولاتی با کیفیت برای آینده‌ی انسان‌ها تولید کند.

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت خودروسازی

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت خودروسازی در ابعاد مختلفی خودش را گنجانده است. در ادامه مهم‌ترین کاربردها مورد بررسی واقع شده‌اند.

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت خودروسازی

طراحی و تولید

سازندگان خودرو با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین (ML) و راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، فرآیندهای تولید، طبقه‌بندی داده‌ها در حین ارزیابی خطر و آسیب خودرو و بسیاری از زمینه‌های دیگر را بهبود می‌بخشد. با این حال، برخی از خودرو سازان به طور منظم از هوش مصنوعی و ابزارهای روباتیک مبتنی برNLP، رابط‌های مکالمه و بینایی کامپیوتر در فرآیندهای تولید خودرو استفاده می‌نمایند.

پیشنهاد مطالعه: هوش مصنوعی و خطرات بیخ گوش برخی از مشاغل

زنجیره تامین

سازندگان خودرو می‌توانند انواع تکنیک‌های ML و تجزیه و تحلیل پیش‌بینی مبتنی بر هوش مصنوعی را اعمال کنند. با پشتیبانی تکنولوژیکی، آنها می‌توانند الزامات اجزا را ارزیابی کرده و تغییرات تقاضای آینده را در یک بازه زمانی معقول پیش‌بینی کنند.

کنترل کیفیت (QC)

هوش مصنوعی می‌تواند به شناسایی بسیاری از نقص‌های فنی در زمان واقعی کمک کند. یک سیستم هوش مصنوعی می‌تواند به کمک داده‌هایی که از حسگرهای داخل خودرو دریافت می‌کند تعمیر یا تعویض اجزا را در ماشین به صورت هشدار به کاربر نشان دهد. در مقایسه، سیستم‌های QC مبتنی بر هوش مصنوعی، عیوب احتمالی اجزا را قبل از قرار دادن آنها در طول فرآیند تولید شناسایی می‌کنند.

تجربه کاربران

سازندگان خودرو، خودروهای خود را با استفاده از انواع راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی تجهیز می‌کنند تا از ایمنی و راحتی همه مسافران اطمینان حاصل کنند و در عین حال تجربه کلی مسافران را نیز بهبود بخشند. اکثر سیستم‌ها از الگوریتم‌های تشخیص چهره و تحلیل احساسات با هوش مصنوعی برای ارزیابی وضعیت مسافران و راننده استفاده می‌کنند. در مقابل، برخی دیگر از فناوری‌های NLP و تولید استفاده می‌کنند تا به مسافران اجازه دهند از موسیقی یا فیلم لذت ببرند و در حین سفر خدمات و کالاها را سفارش دهند.

پیشنهاد مطالعه: کاربرد هوش مصنوعی در تشخیص چهره

کمک رانندگان

یکی از انواع کاربرد هوش مصنوعی در صنعت خودروسازی کمک به رانندگان است. هوش مصنوعی (AI) پتانسیل کمک به بهبود تجربه رانندگی سالم را دارد. به عنوان مثال، سیستم‌های هوش مصنوعی ممکن است با ارائه بروزرسانی‌های آب‌وهوا و ترافیک، توصیه‌کردن مناسب‌ترین مسیرها و امکان پرداخت هزینه محصولات و خدمات در حین رانندگی، رانندگان را راهنمایی کرده و از ایمنی آنها محافظت کند.

کاربردهای AI در صنعت خودرو

تضمین خودرو

سیستم‌های مجهز به هوش مصنوعی همچنین می‌توانند به دعاوی بیمه کمک کنند، مانند اینکه رانندگان می‌توانند از ویژگی‌های هوش مصنوعی وسیله نقلیه برای جمع‌آوری داده‌های تصادف و تکمیل ادعاها استفاده کنند. تجزیه و تحلیل داده‌ها، NLP، تشخیص گفتار و تکنیک‌های پردازش و ایجاد متن برای این سیستم مجهز به هوش مصنوعی ضروری است.

چالش های پیاده سازی هوش مصنوعی در صنعت خودروسازی

در حالی که مزیت‌های رقابتی هوش مصنوعی در صنعت خودروسازی بسیار زیاد است، محدودیت‌هایی برای استقرار عملی آن وجود دارد. در ادامه به چالش‌های اصلی استفاده از برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی در صنعت خودرو می‌پردازیم.

پیشنهاد مطالعه: کاربرد هوش مصنوعی در معماری

داده‌های با کیفیت پایین

جمع‌آوری مجموعه داده‌های عظیمی از داده‌های با کیفیت بالا، برچسب گذاری شده و ثبت شده یک چالش اساسی است. راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی برای وسایل نقلیه هوشمند باید دقیق، سریع و قابل پیش‌بینی باشند تا پاسخ‌های لحظه‌ای دقیق را در موقعیت‌های مختلف در مسیر جمع‌آوری کنند. همه داده‌ها، صرف نظر از منابع، باید به طور گسترده بررسی و آزمایش شوند تا از کیفیت و دقت آن اطمینان حاصل گردد.

محدودیت سنسورها و تجهیزات

قابلیت‌های تکنولوژیکی حسگرها و دستگاه‌های جمع آوری داده‌ها، تاثیر قابل توجهی بر کیفیت داده‌ها دارد. اگر داده‌ها از سنسور یا تجهیزات اشتباه گرفته شده باشند، جمع‌آوری حجم زیادی از داده‌های مرتبط بی‌معنی است.

پیشنهاد مطالعه: کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی و آینده آن

هوش مصنوعی قابل توضیح (XAI)

راه حل‌های قابل توضیح هوش مصنوعی (XAI) به جای جعبه‌های سیاه، برای صنعت خودرو ایده‌آل هستند. برخلاف مدل‌های جعبه سیاه مجهز به هوش مصنوعی، سیستم‌های XAI تصمیمات شفاف و آسان را در اختیار مردم قرار می‌دهند. این به کارشناسان هوش مصنوعی کمک می‌کند تا هر گونه نقص سیستم را به سرعت تشخیص دهند و تغییرات مناسب را ایجاد کنند.

پیشنهاد مطالعه: هوش مصنوعی را از کجا شروع کنیم؟ 

عدم پایبندی به قوانین و مقررات

یادگیری عمیق و کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت خودرو سریعتر از اتخاذ قوانین و مقررات مربوطه پیش می‌رود. برخی خلاءهای قانونی در توسعه راه حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی برای صنعت خودروسازی مشکل ایجاد می‌کند. بنابراین، در نظر گرفتن برخی عوامل در طول فرآیند توسعه نرم افزار کمک خواهد کرد.

کلام آخر

استفاده از هوش مصنوعی در صنعت خودرو مزایای مختلفی دارد اما علیرغم مزیت رقابتی هوش مصنوعی، کاربرد آن در صنعت خودرو مملو از چالش‌هایی مانند نقص در الگوریتم و کیفیت پایین داده است. این موارد باید در هنگام استفاده از برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی در بخش خودرو بررسی گردد و بیشتر روی آن کار صورت بگیرد.

آموزش هوش مصنوعی

اگر میخواهید یادگیری هوش مصنوعی را شروع کنید، پیشنهاد ما به شما استفاده از دوره‌های آموزش هوش مصنوعی در مکتب خونه است. در پلتفرم آموزشی مکتب خونه انواع دوره هوش مصنوعی وجود دارد که در دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

برنامه‌نویسی هوش مصنوعی ترندی پرطرفدار و در عین حال سود آورد بوده که یادگیری آن مستلزم سرمایه‌گذاری است. با انواع دوره هوش مصنوعی در مکتب خونه اولین قدم خود را در مسیر یادگیری و شروع هوش مصنوعی بردارید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و سرپرست تیم محتوای مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا