برنامه نویسی و ITبرنامه نویسی وبجاوا اسکریپت

١٠ کتاب آموزش جاوا اسکریپت برتر در سال ٢٠٢٢

جاوا اسکریپت یکی از زبانه‌ای پیشرو درزمینهٔ توسعه وب فرانت‌اند و همچنین بک‌اند است. علاوه بر این، این‌ زبان یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای یادگیری و کسب درآمد در سال 2022 است. روش‌های مختلفی برای یادگیری JS وجود دارد، از کتاب آموزش جاوا اسکریپت گرفته تا آموزش‌های ویدیویی و دوره‌های آموزشی. همچنین برای یادگیری زبان جاوا اسکریپ از صفر می‌توانید به دوره آموزش جاوا اسکریپت مکتب‌خونه مراجعه کنید.

بهترین کتاب آموزش جاوا اسکریپت

کتاب‌ها روشی عالی برای یادگیری تقریباً هر چیزی ازجمله زبان‌های برنامه‌نویسی هستند؛ بنابراین در این مقاله ١٠ کتاب آموزش جاوا اسکریپت را که از معتبرترین منابع به‌حساب می‌آیند به علاقه‌مندان این زبان برنامه‌نویسی معرفی می‌کنیم. لازم به ذکر است که کتاب‌های آموزش جاوا اسکریپت معرفی‌شده در این بخش تماماً از منابع خارجی و رفرنس‌های معتبر هستند که در سایت آمازون بازخورد نسبتاً خوبی داشته‌اند.

 

 کتاب A Smarter Way to Learn JavaScript یا روشی هوشمندانه برای یادگیری جاوا اسکریپت

Eloquent JavaScript کتاب برتر آموزش جاوا اسکریپت

 • نویسنده – مارک مایرز

به گفته مارک مایرز، نویسنده کتاب آموزش جاوا اسکریپت A Smarter Way to Learn JavaScript، افرادی که مایل به یادگیری جاوا اسکریپت هستند با دو مشکل مهم روبرو هستند. این دو مشکل درک ساختار و حفظ آن است. این کتاب ک به‌طور خاص به این دو موضوع می‌پردازد. به گفته خیلی از برنامه‌نویسان این کتاب، بهترین کتاب برای یادگیری جاوا اسکریپت است.

کل کتاب 256 صفحه‌ای جاوا اسکریپت است که به فصل‌های کوتاه تقسیم‌شده است. هر یک از فصل‌ها با 20 تمرین نمونه کاملاً رایگان که در وب‌سایت نویسنده موجود است، دنبال می‌شود. می‌توانید آن‌ها را بارها و بارها انجام دهید تا تمام اطلاعاتی را که خوانده‌اید کاملاً درک کنید.

دانلود کتاب آموزش جاوا اسکریپت A Smarter Way to Learn JavaScript

 

کتاب آموزش جاوا اسکریپت Eloquent JavaScript

کتاب آموزش جاوا اسکریپت با رویکردی عملی

 

 • نویسنده – Marjin Haverbeke

از بزرگترین ویژگی کتاب آموزش جاوا اسکریپت Eloquent JavaScript استفاده زیاد آن از تمرینات عملی آن است. برخلاف سایر کتاب‌های برنامه‌نویسی و JS، این کتاب یک اثر هنری ناب با رویکردی عملی است.

این کتاب جاوا اسکریپت به خواننده این امکان را می‌دهد که به لطف زبانی آسان و قابل‌درک، تمام اطلاعات داخل کتاب را به‌خوبی درک کند. اگرچه اساساً یک کتاب جاوا اسکریپت نیست، اما مقدمه‌ای برای برنامه‌نویسی با استفاده از جاوا اسکریپت ارائه می‌دهد.

 دانلود کتاب جاوا اسکریپت Eloquent JavaScript

 

کتاب JavaScript & Jquery

کتاب های آموزشی جاوا اسکریپت JavaScript: The Good Parts

 

 • نویسنده – جان داکت

بهترین انتخاب برای علاقه‌مندان به یادگیری جاوا اسکریپت و جی کوئری در کنار یکدیگر برای شروع توسعه وب کتاب آموزش جاوا اسکریپت JavaScript & Jquery است. شما می‌توانید با این کتاب به‌قول‌معروف با پرتاب یک سنگ دو پرنده را بزنید. مفاهیمی که در این کتاب پوشش داده می‌شوند به‌صورت زیر است.

 • مفاهیم اولیه برنامه‌نویسی – با فرض عدم دانش قبلی از برنامه‌نویسی فراتر از توانایی ایجاد یک صفحه وب با استفاده از HTML و CSS
 • عناصر اصلی زبان جاوا اسکریپت
 • jQuery – که به شما امکان می‌دهد فرآیند نوشتن اسکریپت‌ها را ساده کنید
 • نحوه بازآفرینی تکنیک‌هایی که در وب‌سایت‌های دیگر دیده‌اید، مانند اسلایدرها، فیلترهای محتوا، اعتبارسنجی فرم، به‌روزرسانی محتوا با استفاده از Ajax و موارد دیگر
 • و…

لینک دانلود:

https://github.com/AMKhalifa/books/blob/master/programming%20books/Java%20Script%20and%20Jquery/JavaScript%20and%20JQuery%20-%20Interactive%20Front-End%20Web%20Development.1118531647.pdf

 

کتاب آموزش جاوا اسکریپت JavaScript: The Good Parts

دانلود کتاب های آموزش جاوا اسکریپت

 

 • نویسنده – داگلاس کراکفورد

با JavaScript: The Good Parts، نویسنده داگلاس کراکفورد بر اصول اولیه برخی از جنبه‌های کمتر شناخته‌شده و درعین‌حال مطلوب جاوا اسکریپت تمرکز می‌کند.

هنگامی‌که اپلت های جاوا شکست خوردند، جاوا اسکریپت به‌طور پیش‌فرض به زبان وب تبدیل شد و محبوبیت آن را تقریباً کاملاً مستقل از کیفیت، آن را به‌عنوان یک زبان برنامه‌نویسی تبدیل کرد. در JavaScript: The Good Parts، کراکفورد به انبوهی از ویژگی‌های خوب و اشتباهات می‌پردازد تا به شما نگاهی دقیق به تمام بخش‌های جاوا اسکریپت بدهد، ازجمله:

 • نحو
 • اشیاء
 • کارکرد
 • وراثت
 • آرایه‌ها
 • عبارات باقاعده
 • متد و روش‌ها
 • سبک
 • و…

JavaScript: The Good Parts با زبانی زیبا، ظریف، سبک و بسیار رسا نوشته‌شده است که به شما امکان می‌دهد کد مؤثری ایجاد کنید.

 دانلود کتاب جاوا اسکریپت JavaScript: The Good Parts

 

کتاب جاوا اسکریپت Learn JavaScript VISUALLY

کتاب آموزش جاوا اسکریپت آسان

 

 • نویسنده – ایولین دمیروف

برای مبتدیانی که مایل‌اند به‌سرعت اصول جاوا اسکریپت را درک کنند، کتاب آموزش جاوا اسکریپت به‌صورت بصری کتاب ایده آلی برای شروع است. این کتاب با استفاده از یک رویکرد بصری، درک مفاهیم اساسی JS را آسان‌تر می‌کند، ازاین‌رو نام آن Learn JavaScript VISUALLY است.

ازآنجایی‌که Learn JavaScript ViSUALLY برای مبتدیان نوشته‌شده است در آن هیچ‌چیزی در مورد موضوعات عمیق‌تر و پیچیده‌تر مربوط به JS وجود ندارد. همچنین، این کتاب در مقایسه با سایر کتاب‌های مبتدی جاوا اسکریپت کاملاً مختصرتر و مفیدتر است.

 

 

کتاب جاوا اسکریپت JavaScript: The Definitive Guide

کتاب جاوا اسکریپت JavaScript The Definitive Guide

 • نویسنده – دیوید فلانگان

یکی دیگر از کتاب‌های مبتدی جاوا اسکریپت: The Definitive Guide است. هرکسی که علاقه‌مند به ساخت برنامه‌های تحت وب قدرتمند است باید کتاب جامع JS را مطالعه کند. این کتاب چندین ویژگی JS و API پلتفرم وب باهدف توسعه برنامه‌های کاربردی وب را بررسی می‌کند.

به‌منظور درک عمیق از عملکرد بسته شدن، گرافیک و نمونه‌سازی این کتاب آموزش جاوا اسکریپت انتخابی ایده آل است. تعداد صفحات کتاب به بیش از 1000 صفحه می‌رسد که به فصل‌های کامل پر از مثال تقسیم‌شده است.

کتاب: The Definitive Guide یک نمای کلی از بسیاری از ویژگی‌های زبان همراه با هشدارهایی در مورداستفاده از نسخه‌های قدیمی اینترنت اکسپلورر ارائه می‌دهد. برای هرکسی که به دنبال دانش فراتر از اصول اولیه است، این کتاب به‌عنوان یک راهنمای مرجع عالی عمل می‌کند.

 

 

کتاب جاوا اسکریپت مؤثر: 68 روش خاص برای استفاده از قدرت جاوا اسکریپت

کتاب آموزش جاوا اسکریپت Effective JavaScrip

 • نویسنده – دیوید هرمان، پیشگفتار برندان آیش

هرکسی که درک کافی از مبانی JS داشته باشد، این کتاب برایش یک انتخاب ایده آل به‌حساب می‌آید. کتاب آموزش جاوا اسکریپت 68 روش خاص برای استفاده از قدرت جاوا اسکریپت خوانندگان خود را به یک تور عمیق از زبان برنامه‌نویسی سطح بالا و تفسیر شده می‌برد.

دیوید هرمان، نویسنده جاوا اسکریپت مؤثر، یک برنامه‌نویس باتجربه است. او تجربیات فنی خود را در این کتاب از طریق مثال‌های واقعی و دقیق به اشتراک می‌گذارد. صرف‌نظر از سطح مهارت، هر توسعه‌دهنده JS احتمالاً چیزی‌های زیادی از این کتاب عالی جاوا اسکریپت یاد می‌گیرد.

همچنین کتاب Effective JavaScript، خوانندگان را با چندین زبان برنامه‌نویسی پویا، مبتنی بر نمونه اولیه و … آشنا می‌کند.

این کتاب جاوا اسکریپت بیشتر بهترین روش‌ها را بررسی می‌کند که هنگام کار با طراحی API، آرایه‌ها، هم‌زمانی، توابع، کتابخانه و اشیاء باید به خاطر داشته باشید.

 

 

کتاب جاوا اسکریپت برای کودکان

کتاب آموزش جاوا اسکریپت برای کودکان

 • نویسنده – نیک مورگان

این کتاب آموزش جاوا اسکریپت، برای آن‌هایی که تازه‌وارد دنیای برنامه‌نویسی شده‌اند یک انتخاب ایده آل است. JavaScript for Kids مقدمه‌ای سرگرم‌کننده برای برنامه‌نویسی را به زبانی بسیار ساده ارائه می‌دهد.

برای کسانی که تابه‌حال برنامه‌نویسی نکرده‌اند و تجربه‌ای ندارند، شروع با جاوا اسکریپت برای کودکان فرصتی است که نباید از دست داد. کل کتاب به سه بخش تقسیم‌شده است که عبارت‌اند از:

 • بخش اول: مبانی – عناصر اساسی JS، ازجمله عبارات شرطی، انواع داده‌ها، توابع و حلقه‌ها را پوشش می‌دهد. جزئیات در مورد ایجاد صفحات وب ساده HTML و همچنین یک نسخه مبتنی بر متن از بازی Hangman.
 • بخش دوم: جاوا اسکریپت پیشرفته – تکنیک‌های پیشرفته‌ای را معرفی می‌کند که بر اساس اصول اولیه ارائه‌شده توسط قسمت اول است. محتویات بخش شامل jQuery، برنامه‌نویسی شی گرا، پاسخ به رویدادهای مرورگر و اجرای کد در فواصل زمانی با تایمر است.
 • قسمت سوم: جزئیات در مورد عناصر canvas HTML5، نحوه کشیدن روی canvas، نحوه متحرک‌سازی نقاشی‌ها و نحوه کنترل انیمیشن‌ها با استفاده از صفحه‌کلید و… است.

 

 

برنامه‌نویسی برنامه‌های جاوا اسکریپت: معماری وب قوی با کتابخانه‌های Node، HTML5 و Moderns JS

کتاب آموزش جاوا اسکریپت Programming JavaScript Applications

 • نویسنده – اریک الیوت

برخلاف سایر کتاب‌های JS که به شیوه استفاده از جاوا اسکریپت می‌پردازند، کتاب آموزش Programming JavaScript Applications معماری وب قوی با Node، HTML5 و کتابخانه‌های مدرن JS را موردبحث قرار می‌دهد و با آن برنامه‌های کاملاً کاربردی می‌سازد.

برنامه‌نویسی برنامه‌های کاربردی جاوا اسکریپت یک کتاب عالی است که نمای کلی دقیقی از معماری برنامه جاوا اسکریپت ارائه می‌دهد. این کتاب آموزش برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت، مفاهیم پایه برنامه‌نویسی تابعی، بهترین شیوه‌های JS، معرفی نمونه‌های اولیه و ترکیب شی را پوشش می‌دهد.

همچنین این کتاب کاربردی جاوا اسکریپت توسط اریک الیوت علاوه بر گسترش درک JS، احراز هویت و مجوز، سیستم‌های تعویض ویژگی، ورود به سیستم، اصول Node و API های RESTful را پوشش می‌دهد.

 

 

کتاب جاوا اسکریپت High-Performance Browser Networking

کتاب جاوا اسکریپت High-Performance Browser Networking

 • نویسنده – ایلیا گریگوریک

عملکرد ایده آل برنامه چیزی است که همه، از توسعه‌دهندگان مستقل تا سازمان‌های تمام‌عیار و… در توسعه برنامه‌ها به آن اهمیت می‌دهند. کتاب آموزش جاوا اسکریپت High-Performance Browser Networking، راهنمای نهایی برای ساختن یک برنامه کاربردی جاوا اسکریپت موفق با عملکرد بسیار بهینه است.

این کتاب کاربردی جاوا اسکریپت ملاحظات عملکردی با تأثیر بالا را برای مواردی مانند جریان داده، DataChannel، HTTP2، WebRTC و WebSockets پوشش می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: Function در جاوا اسکریپت – راهنمای جامع

نتیجه‌گیری

در این پست وبلاگی از مکتب خونه ما به معرفی ١٠ تا از بهترین کتاب‌های آموزش جاوا اسکریپت پرداختیم و مفاهیمی که این کتاب‌ها پوشش می‌دهند را موردگفتگو قراردادیم. برای یادگیری جاوا اسکریپت، کتاب‌های آموزشی منابع خوبی به‌حساب می‌آیند مخصوصاً اگر کتاب‌ها جنبه عملی داشته باشند. لیست بالا از ١٠ کتاب آموزش جاوا اسکریپت برای کسانی که به این زبان برنامه‌نویسی علاقه دارند بسیار مفید خواهد بود. شما می‌توانید با توجه به سطح مهارت خود یکی از کتاب‌های بالا را انتخاب کنید و به یک توسعه‌دهنده پربار تبدیل شوید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و سرپرست تیم محتوای مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. درود بر شما

  سپاس از توضیحاتتون و لیستی که تهیه کردید…خیلی عجله داشتم ولی دلم نیومد تشکر نکنم.
  آرزوی تندرستی و پیروزی براتون دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا